Gledali ste, ne preporučujete

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderators: ExNihilo, _BataZiv_0809

ExNihilo
Nindža revizor

#3501 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ExNihilo »

Čitao sam isto. Autor je pisao kako postavljaju kamere na svakom koraku, i kako je to uvod u Velikog brata, pa razmišlja o paljenju iz UK. Ne sjećam se da je spominjao gejeve. U suštini, inspirirano Orvelovom 1984, ali mnogo više dumbed down.
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#3502 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by _BataZiv_0809 »

Jedan od rijetkih koje sam ugasio prije kraja.

Takodjer da se slozim oko Inceptiona i Shutter Islanda. Dobri filmovi, ali ne i spektakularni, po mom licnom sudu.

Kao i Di Kaprijo, dobar glumac, ali jednostavno od njega vidio maestralnu predstavu koja bi me bacila na dupetalo. Tu uvijek navodim kao primjer, po svemu skromnijeg i vise ogranicenog, Mekonaheja i Dalas.

Najblizi mi je bio u Vuku, ali eto peh mu je sto je Dalas snimljen iste godine :-? Dobar mi je bio i u Krvavom dijamantu, a u npr Velikom Gecbiju smarajuci i ispodprosjecan.

Povratnik, takodjer dobar film, gluma dobra, medjutim misljenja sam da je Oskar dobio "radi reda".

Sto mi je nidje veze, jer npr. Piter O Tul je imao 8 neuspjesnih nominacija :roll:
ExNihilo
Nindža revizor

#3503 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by ExNihilo »

Leo je bio odličan u The Revenant, po meni je zaslužio oskara, ali je Tom Hardy ukrao predstavu. :srce:

Sve u svemu, brilijantan film.
edo82

#3504 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by edo82 »

KB9 wrote:
edo82 wrote:
KB9 wrote:Vendetta - ekstremno navikani mediokritet
Shutter Island - odican (ne)ocekivani kraj
Inception - cisto fimcina
Meni je V for Vendetta dobar, ali ova dva nisu nešto posebno. Evo zašto. Shutter Island mi je potpuno predvidljiv. Kraj baš očakivan.
Inception isto tako. San u snu, u snu, u snu, u snu....de ba. Svakako očekivan kraj. Vrti se kovanica. San ili java....

Meni su bolje legli npr.
http://www.imdb.com/title/tt0425210/?ref_=nv_sr_4
http://www.imdb.com/title/tt0482571/?ref_=nv_sr_1
http://www.imdb.com/title/tt0481369/?ref_=nv_sr_2
.....
evo da pokusam docarat kakav je meni vendetta, ono nekako imam osjecaj da je taj film ziva osoba u danasnjem svijetu bio bi lik koji procita jednu knjigu vezano za neku tematiku i odma se prebaci u ekspert mod za tu odredjenu oblast :-D

sto se tice inceptiona to i nije komplikovan film, treba samo malkice vise pratit u odnosu na more obicnih filmova i to je sve, na kraju dobijes scenu koja opet nista ne govori nego je ostavljena da podjeli ljude na optimiste i pesimiste, to je fakticki sve :)

ps. prestige mi je u top 5 filmova svih vremena :thumbup:
Ne mislim da je komplikovan, samo mi malo previše svega toga bespotrebno. Opet kažem, nije loš, ali meni nije nešto posebno legao i ne smatram ga remek djelom. Npr. Puno mi je bolji The Departed sa Leom.
johnnykola

#3505 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by johnnykola »

cLo wrote:
johnnykola wrote: Vidiš, ti podjebavaš, to je ono na što ukazujem. Zašto bi me uopće podjebavala? To se zapitaj.
Pa vidi ba šta ti pišeš :-)
Sve super, ali znaš, postoje ljudi koji su studirali književnost, pa kažu da je to jedna od najboljih 100 knjiga svih vremena. postoje ipak neki uzusi, pravila. Pa knjigu i pisca pozicioniraju u vremenu i prostoru i fino pojasne zašto je tomu tako.
Izfrankenštajniziraš svaku moju rečenicu. Ne znam da li namjerno ili nenamjerno polaziš s pretpostavkom da sam panglutanka kojoj treba rastokmačit jbt. Apsolutno nisam dovela u pitanje kvalitet knjige, nego sposobnost razumijevanja ljudi koji kompleksna djela kao što je Ulysses čitaju iz pomodarstva.

I pogledala sam The Tribe. :D
Mogu se kladiti u šta god hoćeš da ne postoji u povijesti niti jedan jedini čovjek na planeti koji je pročitao Uliksa iz pomodarstva. To je naprosto nemoguće. Mozak bi mu sagorio.
cLo wrote: Podjebavam te zato što filmu daješ simboliku koje nema
Jesam ja ovo gore napisao ili ti? Mislim...
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#3506 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:Leo je bio odličan u The Revenant, po meni je zaslužio oskara, ali je Tom Hardy ukrao predstavu. :srce:

Sve u svemu, brilijantan film.
Brian Cranston- Trumbo :wink:
macchiato

#3507 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by macchiato »

Bas neki dan odgledah Allied u kinu i razocarah se jer sam gledajuci glumacku postavu ocekivala mnogo vise :skoljka: sve nesto nabacano na brzinu, konfuzno, bez ikakve radnje (tj. prava radnja im krece skoro pri kraju filma, ako se ono moze nazvat radnjom uopste).

plus: bred pit. :oops:
KB9

#3508 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by KB9 »

Midnight Special (2016)

kakvo smaracko govno od filma :skoljka:
Black swan

#3509 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Black swan »

steta
bas mi stoji u koloni
KB9

#3510 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by KB9 »

Black swan wrote:steta
bas mi stoji u koloni
cekas da malac kaze na pola filma sta ce se desit na kraju i onda se to i desi na kraju filma :lol:
Dosadno mii

#3511 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Dosadno mii »

Allied

Lose skroz.
zomri

#3512 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by zomri »

cLo wrote:
johnnykola wrote: Neka ti na pameti dok budeš gledao film bude i grohnuće Grčke (Grk je režiser), izbjeglice, kolaps
komunikacije itd. Sve mudroseraške teme.
I neka napravi iglu za manje od 48 sec. :D :P
Očito je za Lobstera potreban specijalan i iscrpan psiho-fizički i edukativni trening, prepun odricanja i isposništva. :D
I ti, kao i ovaj gore "danski filozof" ste to u trku nabacili. Eto kao nije film bezze realizovan, ne izbljutavi se do kraja, nego ga ovi kojima se nije svidio nisu skontali jbg. Ma važi! A da si nafilman, jesi, to baš trebaš bit' bitanga da osporiš.
nije tvoje mišljenje početak i kraj svega. ima i drugih. evo, recimo

http://www.tasteofcinema.com/2016/10-re ... 0s-so-far/
johnnykola

#3513 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by johnnykola »

zomri wrote:
cLo wrote:
johnnykola wrote: Neka ti na pameti dok budeš gledao film bude i grohnuće Grčke (Grk je režiser), izbjeglice, kolaps
komunikacije itd. Sve mudroseraške teme.
I neka napravi iglu za manje od 48 sec. :D :P
Očito je za Lobstera potreban specijalan i iscrpan psiho-fizički i edukativni trening, prepun odricanja i isposništva. :D
I ti, kao i ovaj gore "danski filozof" ste to u trku nabacili. Eto kao nije film bezze realizovan, ne izbljutavi se do kraja, nego ga ovi kojima se nije svidio nisu skontali jbg. Ma važi! A da si nafilman, jesi, to baš trebaš bit' bitanga da osporiš.
nije tvoje mišljenje početak i kraj svega. ima i drugih. evo, recimo

Nemoj to, to je sve bljutavo. :D :D :D
Raigor Stonehoof

#3514 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by Raigor Stonehoof »

interstellar je smece

( :D )
cLo

#3515 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by cLo »

johnnykola wrote:

Nemoj to, to je sve bljutavo. :D :D :D
:D :lol: I dešarmirano drugim dijelom filma. :P
cLo

#3516 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by cLo »

zomri wrote: nije tvoje mišljenje početak i kraj svega. ima i drugih. evo, recimo

Ćao Zomri! :D
Fala za link, pročitala sam, uglavnom ništa specijalno. :D
Meni se svidjela atmosfera filma. I joooooj jes' mi žao što ga obeščastiše. :lol:
Sad ozbiljno, ne može mi niko reć' da je film stabilan, jer je prelaz sa prvog na drugi dio filma grub i oštar, svako to može primijetiti, o tome se radi. Od Lobstera sam očekivala više, tako da nije na temi zato što je potonuće kinematografije, nego zato što je hampa oko njega maaaaalkice neopravdana ipak. :wink:
johnnykola

#3517 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by johnnykola »

Šta ima neopravdana.
zomri

#3518 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by zomri »

cLo wrote:
zomri wrote: nije tvoje mišljenje početak i kraj svega. ima i drugih. evo, recimo

Ćao Zomri! :D
Fala za link, pročitala sam, uglavnom ništa specijalno. :D
Meni se svidjela atmosfera filma. I joooooj jes' mi žao što ga obeščastiše. :lol:
Sad ozbiljno, ne može mi niko reć' da je film stabilan, jer je prelaz sa prvog na drugi dio filma grub i oštar, svako to može primijetiti, o tome se radi. Od Lobstera sam očekivala više, tako da nije na temi zato što je potonuće kinematografije, nego zato što je hampa oko njega maaaaalkice neopravdana ipak. :wink:
Čao cLo! :D

Sve je to fino, ali dok ne napišeš tačno zašto se film "razbljutavi", zašto je "nestabilan" (btw, šta je stabilan film???), koji je to tačno prelaz i kako je tačno grub i oštar kao i zašto je to loše, ovo ti je sve šuplja priča. Meni.

Nadam se da razumiješ da Između nekoga ko nudi kakve takve argumente pro nekog filma i nekoga ko je kontra istoga, ali ne nudi nikakve argumente, jasno je na čijoj će strani biti većina ljudi koja ovo čita.
manekenka u penziji

#3519 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by manekenka u penziji »

Uključiše nam cinestar premiere, a ja imam vremena pa sam se ponovo aktivirala na ovom polju.

Listala sam par stranica unazad ali nisam naišla na ovaj film:"Z is for Zacheriah". Uzalud protracenih 100tinjak minuta života.
cLo

#3520 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by cLo »

zomri wrote:
Čao cLo! :D

Sve je to fino, ali dok ne napišeš tačno zašto se film "razbljutavi", zašto je "nestabilan" (btw, šta je stabilan film???), koji je to tačno prelaz i kako je tačno grub i oštar kao i zašto je to loše, ovo ti je sve šuplja priča. Meni.
U pravu si, ne izbljutavi se, bljutav je od samog starta, samo što je ta bljuzga manje primjetna u hotelu, vjerovatno zbog hotelskog blještavila, bazena, kristalnih čaša, onda "radnja" ide brže, ima koliko toliko akcije, više likova :D i neizvijesnosti, čovjek ima neke nade da će se priča razvit', a jao ti se nama kada se prebace u šumu, bogini smo. :lol: Tek tu prosječan gledalac shvati, da gospodin "umjetnik" apsolutno nema namjeru da razvije ni film, ni radnju, ni likove, tokom cijelog filma ništa nije naraslo, osim očaja onih koji ovaj odrončić od filma gledaju. :D Nestabilno je pretty much everything :P osim robotskih, ubitačno plitkih dijaloga i naracije. Ja sam se nakon nekog vremena počela češat od tih jednoličnih, tupih, neutralnih glasova. I cijeli film je takav: tup, sa monstruozno neutralnim likovima. Dosada sto na sat! Fokusiranje na detalje je također jako iritantan svrab. Nemam ja ništa protiv detalja koji su eksploatisani tj. iskorišteni i u službi razvoja filma, koje pravi režiser sakrije :D i to tako dobro uradi da ti samo promakne, kasnije u filmu skontaš koliko je to na što nisi obraćao pažnju, zapravo važno. Ovaj ti iskopa oči sa detaljima koji su sami sebi svrha. Evo npr. razgovor na samom početku filma, kad ne može da se odluči da li da ga upišu kao hetero ili homo, je li išta oko toga kasnije bilo izgrađeno, je li se iskoristilo? :-) I sve tako. :lol: Na hiljade beznačajnih, praznih, šupljih informacija koje su same sebi svrha. Osim toga, film je zamišljen kao dark comedy, pa daj mi par scena koje su smiješne i objasni mi zašto su smiješne, jer ja očito nemam smisla za humor. :D Ne da se ni jednom nisam nasmijala, nego su mi te scene koje su trebale biti smiješne dizale želudac, tip je degutantan, bez imalo klase, nekulturan, neodgojen, ali prije svega glup, jer za dobru crnu komediju i satiru treba mozga, a ovaj se latio posla kojem jednostavno nije dorastao. I na kraju šta si ti lično naučio iz ovog filma, koja poruka ti je poslana, a da si zbog nje pametniji? Kako si se osjećao nakon filma? K'o leptirić? :lol: Je li te oraspoložio, produhovio? Šta? Ja sam se osjećala otupljeno, izmanipulisano, ta 2 sata sam mogla ušivati rupe po čarapama da mi ne izleti krompirić u gostima, bila bih pametnija.
zomri wrote:Nadam se da razumiješ da Između nekoga ko nudi kakve takve argumente pro nekog filma i nekoga ko je kontra istoga, ali ne nudi nikakve argumente, jasno je na čijoj će strani biti većina ljudi koja ovo čita.
Vi niste ponudili nikakve argumente. :wink: Kola je napisao "odličan", a ti pođonio s linka, iako je sasvim jasno da su kritike blagonaklone prema Lobsteru, sve mi se čini da je za kritike i rađen, ne mogu sebi drugačije objasniti tu dosadu, besmisao i hrpu bezvezarija, koje samo kritikama mogu bit' smislene i interesantne. Neka ljudi slobodno budu na vašoj strani :lol: Neka pogledaju :D Neka se sami uvjere :D Nadam se da će 5 od 10 izlupati kečine k'o kućice, pa da će film dobiti ocjenu koju zaslužuje. :D :P
johnnykola

#3521 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by johnnykola »

Uz sve ono što je na Tejstu napisano 100 hiljada puta bolje od mene ide:

http://forum.klix.ba/sff-2015-t136854s25.html#p11647939

Dodatno, potpisujem i sve što je Kličko rekao:

https://sendvid.com/hw8ippig

I da, ne napisa ništa na zajebanciju i Uliksa. Fala Vi!
dale cooper

#3522 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by dale cooper »

Zajebao sam se kad sam rekao da je premisa The Lobstera slična nekoj Vonnegutevoj knjizi.
Ovo mi je više Kafkina i Kamijeva teritorija. Film mi je solidan. Dobro inskonstruisana
socijalna satira o međuljudskim odnosima koji su danas aktuelni više nego ikada prije.
Hladna emocionalna distanciranost likova, koja je naravno i poenta sa obzirom na tematiku,
je ironično i jedina stvar zbog koje bih ovaj film nazvao "samo" jako dobrim umjesto odličnim.
Teško se povezati sa likovima, čak i kada se Colin i Rachel (koji su odradili odličan posao) "pronađu", još
uvijek se može osjetiti neki zid i zadrška. Kao dvoje ljudi koji ne znaju šta da rade sa ovim novim emocijama
koje ih prožimaju. Što je opet naravno dio teme koju film obrađuje.
zomri

#3523 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by zomri »

Svaka umjetnost mi je u pravilu dobra ako je slojevita. U ovom slučaju film se može posmatrati na tom individualnom nivou gdje imamo kritiku društveno formalizovanih ljudskih odnosa kroz vezu ili brak, singlovi nisu poželjni u društvu itd. Druga polovica filma odnosno drugi čin predstavlja opozit tome koji je kako se ispostavlja jednako represivan. Na kraju imamo u zadnjoj sceni preko zašivanja usana dovođenje svega na status quo, ni vrit ni mimo. Ono, niti ćemo biti formalno u vezi niti nećemo, ali ćemo imati barem nešto zajedničko. Jaki smo jer smo isti i ta priča.

Ono o čemu ja mislim da je film zapravo jest: metaforički prikaz odnosa Grčke i EU. Ostavljam vam da sami odgonetnete paralele 8-)
johnnykola

#3524 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by johnnykola »

Da su nekudi iole stigli sjećam se da u šumi nešto lupkaju, kuckaju ili šta već pa preko svih ipak komuniciraju.
A i tamo ima nebula vizavi komunikacije.
karanana

#3525 Re: Gledali ste ne preporucujete

Post by karanana »

Spectral
Post Reply