PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#1 PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by dexcox »

Konacno jedan bosanski film koji je iole drugaciji od ostalih, barem koliko sam do sada uspio skontati preko trailera, koje mozete pogledati na youtube, kao i intervju sa scenaristom i Milanom Pavlovicem. Na youtube takodjer ima i spot Letu štuke za pjesmu Minute, što je ujedno muzika iz filma. Svidja mi se i to sto Milan napokon ima "ozbiljnu ulogu", odnosno glumi ozbiljnog lika, gdje moze pokazati stvarne glumacke kvalitete.

evo i copy paste sa facebook-a:

BOSANSKOHERCEGOVAČKA PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“
ČETVRTAK, 22. JANUAR / SIJEČANJ

Bosanskohercegovačka premijera dugometražnog igranog filma ČUVARI NOĆI scenariste i reditelja Namika Kabila održat će se u četvrtak, 22. januara / siječnja 2009. u kinu Meeting Point. Zbog velikog interesovanja publike film će biti prikazan u dva termina termina – u 20 i 22 sata.

Premijeri filma će prisustvovati dio ekipe filma, a nakon obje projekcije publika će biti u prilici da učestvuje u razgovoru sa rediteljem i scenaristom Namikom Kabilom.

Već narednog dana, u petak 23 januara / siječnja film će krenuti u redovnu distribuciju i sarajevska publika će ga moći i u narednim danima pogledati u terminima od 20 i 22 sata. Za petak je također planiran razgovor sa rediteljem Kabilom nakon projekcija.

Nakon premijernog prikazivanja u Sarajevu, film ČUVARI NOĆI moći će pogledati i publika u nekoliko drugih bh. gradova.

Podsjećamo, film ČUVARI NOĆI premijerno je prikazan na 65. Venecija Film Festivalu u okviru programa 23. Međunarodne sedmice kritike (Settimana Internazionale della Critica).

Film ČUVARI NOĆI nastao je u produkciji SCCA/pro.ba, a podržan je od Federalnog ministarstva kulture i sporta, Kantonalnog ministarstva kulture i sporta, Grada Sarajeva, Fondacije za kinematografiju, te Fonda Goteborg Film Festivala. Film je produkcijski realizovan u saradnji sa domaćim kompanijama Malagić d.o.o., Živinice i Unipromet d.d., Sarajevo.

***

Čuvari noći
Bosna i Hercegovina, 2008, HD na 35mm, kolor, 85 min

Scenarista i reditelj: Namik Kabil
Produkcijska kuća: SCCA/Pro.ba

više informacija na:
http://www.pro.ba/bs/nightguards/
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by johnnykola »

i kaki je film?
User avatar
faye
Posts: 512
Joined: 24/04/2007 00:17

#3 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by faye »

iako sam cula i prije za ovo, tek sad procitah radnju :-)
a pogledah i trailer, stvarno izgleda "drugacije" :)

mada, ne znam da li cu pogledati. ne sjecam se sta sam ono nase posljednje gledala uopste. :oops:
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#4 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by dexcox »

johnnykola wrote:i kaki je film?
ne znam, tek cu veceras da ga gledam!
faye wrote:iako sam cula i prije za ovo, tek sad procitah radnju :-)
a pogledah i trailer, stvarno izgleda "drugacije" :)

mada, ne znam da li cu pogledati. ne sjecam se sta sam ono nase posljednje gledala uopste. :oops:
trebali bismo podrzavati domace filmove, nije ovo kupuj-domace spika, nego zaista mislim da trebamo gledati domace filmove!
ja idem veceras da vidim to "drugacije" :)
User avatar
faye
Posts: 512
Joined: 24/04/2007 00:17

#5 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by faye »

dexcox wrote:

trebali bismo podrzavati domace filmove, nije ovo kupuj-domace spika, nego zaista mislim da trebamo gledati domace filmove!
ja idem veceras da vidim to "drugacije" :)
mozda si u pravu, ali ne zelim gledati los film samo zato jer je domaci. ako je los + domaci, mogu se iznervirati samo na jos vise nivoa.

ali svakako javi kakav je ovaj :)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by Gray »

Gledao sam ja film sinoc na premijeri, i film je stvarno "drugaciji". Toliko drugaciji da vise nikada ne zelim da gladam film slican njemu.


Film je toliko dosadan, toliko spor da je to nevjerovatno. Ljudi su vec poslije pola sata gledali na sat kada ce zavrsiti. Dijaloga ima toliko da može stati na 1 A4 list. Ide ovako:

Mahir (glavni lik) ulazi u pekaru:

Mahir: Daj mi pet kifli.
Pekar (poslije 5 sekundi): Hoces vruce.
Mahir: Hajd' daj ako ima.
Pekar silazi u podrum, Mahir razgleda pekaru minut i po dok se pekar ne vrati.
Pekar: Izvoli.


Itd. itd. Film je toliko spor, toliko neinteresantan, tolimo smarajuci da je to nevjerovatno. Zanmljivija mi je bila najava za Grom-a nego cijeli ovaj film.


Takvo je barem moje viđenje.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#7 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by gurabija78 »

nisam gledao film, ali nesto kontam da to i jest poenta, da prikaze, izmedju ostalog, kako prolazi vrijeme ljudima koji se bave tim poslom! vjerujem da to mogu razumjeti samo oni koji su to prosli! samo pokusas sebe staviti u situaciju da bdijes 10-12 sati bez ikakvog cilja i zadatka! nema u tom nista zabavno i uzbudjujuce!
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#8 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by Gray »

Ali može se barem razviti neki dijalog, neka priča. Vjeruj da barem 50% filma niko ništa ne govori.


Film je bio toliko zanimljiv da je na diskusiji poslije filma bilo više pitanja o Kod amidže Idriza nego o ovom filmu.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 301
Joined: 15/06/2008 23:07

#9 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

Nikad u svom zivotu nisam gledao gori film ...Ostao sam bez texta kad se film zavrsio ali samo zato jer je fakat los..Nisam mogao da vjerujem da je prica tako bezveze i radnja filma je depresivna ...Ja razumijem da se nema para za kvalitetniji film ali pare nemaju veze sa pricom....Najgori film koji sam ikad gledao..Zao mi je sto sam propustio rukomet Hrvatska-Spanija..Bio sam na premijeri i jos jednom kazem nula bodova...
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#10 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by gurabija78 »

Gray wrote:Ali može se barem razviti neki dijalog, neka priča. Vjeruj da barem 50% filma niko ništa ne govori.


Film je bio toliko zanimljiv da je na diskusiji poslije filma bilo više pitanja o Kod amidže Idriza nego o ovom filmu.
ja kad sam reklame vidio na tv, bilo mi je otprilike jasno da bi se uz film moglo naspavati! :)
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#11 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by gurabija78 »

heheh a jos ga i titlovase! koliko li je kostao projekat titlovanja? 3.5 KM?
iggy_pop
Posts: 27
Joined: 13/11/2004 18:41

#12 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by iggy_pop »

film sam gledao prije par mjeseci. dosao u posjed filma odmah nakon premijere u veneciji.
gledao sam ga do sada dva puta. razlog prvi put mi je bilo ono haj da pregledam sa 6-7 ljudi
a drugi put sam sa sobom navece cisto da pohvatam sto prvi put nisam
e sad. plus ili minus.
ako ste ocekivali/ocekivate pricu tipa "haha haha phihi phihi" u kojem ima "super smjesnih" dijaloga u kojima se naziru uradci iz prijeratnih "ex yu" komedija tipa zikine dinastije i sl. onda slobodno zaobidjite. film je depresivan, maximalno. ali sta drugo ocekivati od nekog lika koji radi kao nocni cuvar. kakvu dinamiku mozete ocekivati u opisu jedne noci nekoga takvog. kakve dijaloge smjesne ili dinamicne tu mozete ocekivati.
meni licno film je dobar.
spor je maximalno ali to je reziser upravo i pokusao da docara. po mom misljenju uspjesno.
e sad dobar je sa aspekta umjetnickog dojma koji se provlaci kroz sve to. fotografija u filmu je extra. gluma je super obzirom da je samo milan pro glumac.
dakle ako ocekujete blockbuster gdje cete biti skroz happy nakon filma, nista od toga. gledajte kuci rukomet.
ako hocete da vidite umjetnicki film i ako ste filmofil kojem vrhunac kinematografije nije fast and furious ili Saw onda trk u kino.
MELBOURNE_SARAJEVO
Posts: 301
Joined: 15/06/2008 23:07

#13 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by MELBOURNE_SARAJEVO »

iggy_pop wrote:film sam gledao prije par mjeseci. dosao u posjed filma odmah nakon premijere u veneciji.
gledao sam ga do sada dva puta. razlog prvi put mi je bilo ono haj da pregledam sa 6-7 ljudi
a drugi put sam sa sobom navece cisto da pohvatam sto prvi put nisam
e sad. plus ili minus.
ako ste ocekivali/ocekivate pricu tipa "haha haha phihi phihi" u kojem ima "super smjesnih" dijaloga u kojima se naziru uradci iz prijeratnih "ex yu" komedija tipa zikine dinastije i sl. onda slobodno zaobidjite. film je depresivan, maximalno. ali sta drugo ocekivati od nekog lika koji radi kao nocni cuvar. kakvu dinamiku mozete ocekivati u opisu jedne noci nekoga takvog. kakve dijaloge smjesne ili dinamicne tu mozete ocekivati.
meni licno film je dobar.
spor je maximalno ali to je reziser upravo i pokusao da docara. po mom misljenju uspjesno.
e sad dobar je sa aspekta umjetnickog dojma koji se provlaci kroz sve to. fotografija u filmu je extra. gluma je super obzirom da je samo milan pro glumac.
dakle ako ocekujete blockbuster gdje cete biti skroz happy nakon filma, nista od toga. gledajte kuci rukomet.
ako hocete da vidite umjetnicki film i ako ste filmofil kojem vrhunac kinematografije nije fast and furious ili Saw onda trk u kino.

eto ti si expert pa sad ti nama pricas da je umjetnicki film a mi ko levati pa ne kontamo poentu filma ...a mi ko ono volimo americke filmove pa se ne razumijemo sta je umjetnost :-D halo expert :-D koliko si dobio za ovu reklamu 3.5 marke :D
iggy_pop
Posts: 27
Joined: 13/11/2004 18:41

#14 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by iggy_pop »

MELBOURNE_SARAJEVO wrote: eto ti si expert pa sad ti nama pricas da je umjetnicki film a mi ko levati pa ne kontamo poentu filma ...a mi ko ono volimo americke filmove pa se ne razumijemo sta je umjetnost :-D halo expert :-D koliko si dobio za ovu reklamu 3.5 marke :D
ma ok ba demokratija

ja napisao licno misljenje ti napisao svoje. nema potrebe za kezenje zuba i frktanje i provokacije.
nismo svi isti. bilo bi pravo dosadno da jesmo. ukusi su stvari o kojima se ne raspravlja.
isto tako film "sve dzaba" je meni pravo legao dok sam sa puno ljudi pricao kojima nije, "grbavica" je meni ocajan film a mnogima se svidio, "gori vatra" bi mi ok film bio da se nije u njemu pojavio admir glamocak, "ljeto u zlatnoj dolini" bih zakonom zabranio....
e sve sto sam naveo ne znaci da sam ja "expert".

e osim toga expert ipak ne bi isao tako nisko. 3,5 km je malo. bez 10 nisam htio ni pricati. :-D ;-)
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#15 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by dexcox »

Sto se mene licno tice, meni se film svidja, jer ja volim pogledati spor i lijep film.
Z druge strane svi ljudi koji su relevantni da daju komentar su rekli da je film odlican.

Moja preporuka je da ga pogledate, a uvijek ima ovih poput melbourne, gray i gurabije koji misle da ljudi iskljucivo za njih prave filmove.
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#16 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by Daphna »

Sama ideja filma, prikazati kako ljudi u "trećoj" provode vrijeme, nije loša! Čak šta više odlična je! Ubaciti u sve to i neke lične priče, ok, odlično! Ali ispričati to na onakav način, kakav je u filmu... Ne znam! Meni se lično nije dopalo! Moglo se to uraditi puno, puno bolje...

Dakle, koncept priče :thumbup: ekranizacija :run:
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#17 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by nidokralj »

iggy_pop wrote:film sam gledao prije par mjeseci. dosao u posjed filma odmah nakon premijere u veneciji.
gledao sam ga do sada dva puta. razlog prvi put mi je bilo ono haj da pregledam sa 6-7 ljudi
a drugi put sam sa sobom navece cisto da pohvatam sto prvi put nisam
e sad. plus ili minus.
ako ste ocekivali/ocekivate pricu tipa "haha haha phihi phihi" u kojem ima "super smjesnih" dijaloga u kojima se naziru uradci iz prijeratnih "ex yu" komedija tipa zikine dinastije i sl. onda slobodno zaobidjite. film je depresivan, maximalno. ali sta drugo ocekivati od nekog lika koji radi kao nocni cuvar. kakvu dinamiku mozete ocekivati u opisu jedne noci nekoga takvog. kakve dijaloge smjesne ili dinamicne tu mozete ocekivati.
meni licno film je dobar.
spor je maximalno ali to je reziser upravo i pokusao da docara. po mom misljenju uspjesno.
e sad dobar je sa aspekta umjetnickog dojma koji se provlaci kroz sve to. fotografija u filmu je extra. gluma je super obzirom da je samo milan pro glumac.
dakle ako ocekujete blockbuster gdje cete biti skroz happy nakon filma, nista od toga. gledajte kuci rukomet.
ako hocete da vidite umjetnicki film i ako ste filmofil kojem vrhunac kinematografije nije fast and furious ili Saw onda trk u kino.


ma kakav umjetnicki dojam filma.idem film gledati da bi uzivao ,a ne da sat i po poslije filma razmisljam sta je reziser htio reci kad je onaj htio kifle
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#18 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by johnnykola »

znaci - odron.
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#19 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by Daphna »

johnnykola wrote:znaci - odron.
Ne mora značiti. Ovisi što voliš i kakav je tvoj artistički sentibilitet :mrgreen: i izričaj (ovi Hrvati imaju ekstra riječi) :-D
mamba
Posts: 70
Joined: 25/09/2008 16:01

#20 Re: PREMIJERA FILMA “ČUVARI NOĆI“

Post by mamba »

Daphna wrote:
johnnykola wrote:znaci - odron.
Ne mora značiti. Ovisi što voliš i kakav je tvoj artistički sentibilitet :mrgreen: i izričaj (ovi Hrvati imaju ekstra riječi) :-D

I ne samo riječi, već i ukus za film :D . Film je :thumbup: Redatelj :D je uradio puno bolji posao nego prvi put. Glumcima amaterima svaka cast.
Post Reply