Novosti iz Kana

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#1 Novosti iz Kana

Post by sojka »

Cannes-

Image




Danas su sa rukom u ruci, kao najbolje prijateljice prosetale crvenim tepihom Madonna i Sharon Stone- koja je predstavila
dokumentarac "I Am Because We Are", dozivljavajuci to kao privileg.
Dokumentarac je o maleskoj djeci koji su ostali bez roditelja. Madonna vec preko godinu dana ceka na adoptaciju tj. dozvolu od maleske Vlade.

Sharon Stone prosetala se tepihom 2 dana prije zbog premijere filma "The Exchange" Clint Eastwood-a.
Danas najavljuje nove projekte.


Image


Film njemackog rezisera Andreas Dresen-a "Wolke 9"- Oblak 9 docekan je sa velikim aplauzom. Reziser je filma Ljeto
ispod balkona. Tema njegovog novog filma je tabu tema :Sex u starosti.


Image

Woody Allen predstavio je novi film "Vicky Cristina Barcelona" sa temom Amour fou.


Festival je otvoren i poceo sa Fernando Meirelles-ovom dramom "Blindness" - "Grad slijepih"- Brazil.
Snimljen je po istomenom romanu nobelovca José Saramaga, u kom je cijeli grad inficiran virusom
slijepoce i tone u brutalnost i haos. Glavnu zensku ulogu igra americka glumica Julianne Moore.

Image
Last edited by sojka on 25/05/2008 13:52, edited 2 times in total.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2 Re: Novosti iz Kana

Post by black »

Cannes: Film "Snijeg" ruši rekorde gledanosti

Film "Snijeg", bh. režiserke Aide Begić, prikazan je jučer na Filmskom festivalu u Kanu i njegovom marketu čak četiri puta - jednom na marketu i tri puta u zvaničnom programu. Prema sadašnjoj gledanosti, "Snijeg" je najgledaniji flm u okviru programa "Semaine de la Critique".

Već juče, sa prvom jutarnjom projekcijom, "Snijeg" je oborio gledanost, a danas će biti prikazan još dva puta - jednom u zvaničnom programu i jednom na kanskom marketu, koji u svijetu filma zauzima najvažnije mjesto.

Projekciji filma su prisustvovali brojni kupci, distributeri, predstavnici festivala i drugi filmski profesionalci iz različitih zemalja svijeta.

Film "Snijeg" već je pozvan na nekoliko velikih festivala i vlada veliki interes za njegovu distribuciju, posebno u Evropi.

(fena.ba)
User avatar
Saraybosna
Posts: 99
Joined: 20/05/2008 14:37
Location: Saraybosna

#3 Re: Novosti iz Kana

Post by Saraybosna »

Dobili smo GRAN PRI !
User avatar
zulfikkar
Posts: 295
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#4 Re: Novosti iz Kana

Post by zulfikkar »

:bih: :bih: :bih:
Eddie_Sa
Posts: 56
Joined: 04/01/2004 00:00

#5 Re: Novosti iz Kana

Post by Eddie_Sa »

Otkud vam to ?
SilentWhisper
Posts: 320
Joined: 05/06/2006 17:16
Location: Happy place!!!!

#6 Re: Novosti iz Kana

Post by SilentWhisper »

rece voditelj Dnevnika FTV, neki novopeceni smotanko, na odjavi, mucim se vec pola sata, nigdje nista ne nadjoh na webu...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#7 Re: Novosti iz Kana

Post by sojka »

U nedelju ce objaviti pobjednika 61. internacionalnog festivala filma u Kanu.
Medju prvim mjestima su "mracni" filmovi poput Clint Eastwoods "The Changeling" und Ari Folmans-ov "Waltz with Bashir"

Image

Three Monkeys- Nuri Bilge Ceylan

"Gomorra" - Matteo Garrone

Jos je neizvjesno..
Last edited by sojka on 24/05/2008 18:01, edited 3 times in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#8 Re: Novosti iz Kana

Post by sojka »

Image


http://www.sarajevo-x.com/clanak/080524033


"Aida Begić: Nagrada "Grand prix" za "Snijeg" svakako nas je iznenadila
O nagradi nismo ni razmišljali te nas je svakako iznenadila. To je divno, super i fantastično, izjavila je u subotu za Agenciju Fena bh. rediteljica Aida Begić, čiji je dugometražni prvijenac "Snijeg" sinoć osvojio "Grand prix" programa "Semaine de la Critique" ("Sedmica kritike") na 61. Filmskom festivalu u Cannesu.

Riječ je o glavnoj nagradi jednog od takmičarskih programa najvažnije svjetske filmske smotre.

"Smatrali smo da je sasvim nevjerovatna činjenica što smo uopće ušli u selekciju kao jedini film koji je produciran i snimljen u BiH prošle godine. Dobar film imamo i to je činjenica, ali su nagrade vrlo relativna stvar“, kazala je.

Ona pojašnjava da je "Grand prix" Sedmice kritike nagrada koju dodjeljuju filmski kritičari i novinari. Stoga kod njene dodjele ne postoji klasični žiri koji zasjeda, već o dobitniku odlučuje na stotine registriranih filmskih kritičara i novinara, što ga čini izrazito nezavisnim žirijem.

"Na njega se ne može uticati, jer su u pitanju stotine ljudi i u tom je smislu nagrada veoma prestižna, jer je daju vrhunski i mnogobrojni profesionalci", ističe Begić.

Osvajanje prestižne nagrade na ovom filmskom festivalu, posebno imajući u vidu činjenicu da je "Snijeg" jedini film iz regije u Cannesu, ona ocjenjuje velikim korakom za bh. kinematografiju.

"Moje kolege, koji su već dobijali nagrade, i ja smo pioniri. Mi smo mala zemlja koja tek razvija svoju filmsku umjetnost i industriju. Mislim da je stoga ova nagrada fantastična i da će nam puno značiti, posebno mlađim kolegama koje budu dolazili iza nas", kazala je Begić.

Smatra veoma zanimljivom činjenicu da su, obzirom na temu, mnogi u Cannesu fantastično reagirali i jako dobro razumjeli film, posebno mlada publika koja ga je i zavoljela. Polučio je i sjajne kritike.

Radnja filma se dešava 1997. godine i govori o stvarima koje su kod već nekako zaboravljene.

"Mislim da je jako važno vratiti se temama koje nas se danas jako tiču iz prostog razloga što su ostale neke nerazjašnjene stvari iz prošlosti s kojima se nismo suočili. Zato mi je jako drago da je publika ovdje tako dobro reagirala i prihvatila film", mišljenja je bh. rediteljica.

Ekipa "Snijega" ne očekuje glavnu nagradu "Zlatnu kameru", koja se dodjeljuje reditelju prvog dugometražnog igranog filma, navodeći kako je i ova "sasvim dovoljna"." -sax-
Last edited by sojka on 24/05/2008 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#9 Re: Novosti iz Kana

Post by sojka »

User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#10 Re: Novosti iz Kana

Post by fantom slobode »

Cestitam, cestitam, nasa kinematografija biljezi samo uspjehe, bez obzira na niske budzete.Bravo!!!!!!! :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#11 Re: Novosti iz Kana

Post by Oldboy »

Smijesne su mi izjave tipa nasa kinematografija nize same uspjehe. Ne mozete film smatrati kao takmicenje. Nije Cannes Liga sampiona :roll: . Ko ce imati vise oscara, meda, palmi...
A by the way, ovo je mala nagrada. NIsta specijalno. Pravi hajmo reci uspjeh za Begicku bi bio da dobije Zlatnu kameru za najbolji debitantski film.
Longplay
Posts: 136
Joined: 06/07/2002 00:00

#12 Re: Novosti iz Kana

Post by Longplay »

Svaka cast Aidi Begic!

Kada je kinematografija u pitanju onda je ova zemlja fenomen!

Ima li igdje zemlja gdje ima vise filmskih nagrada nego snimljenih filmova!?

Bravo Aida, Danis, Ahmed, Pjer, Srdjan, Amila... sve su to defacto umjetnici :bih:


PS: broji li neko ove nagrade?
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#13 Re: Novosti iz Kana

Post by Oldboy »

Longplay wrote:Svaka cast Aidi Begic!

Kada je kinematografija u pitanju onda je ova zemlja fenomen!

Ima li igdje zemlja gdje ima vise filmskih nagrada nego snimljenih filmova!?

Bravo Aida, Danis, Ahmed, Pjer, Srdjan, Amila... sve su to defacto umjetnici :bih:


PS: broji li neko ove nagrade?
O ovome ja pricam :roll:
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#14 Re: Novosti iz Kana

Post by bosan »

Oldboy wrote:Smijesne su mi izjave tipa nasa kinematografija nize same uspjehe. Ne mozete film smatrati kao takmicenje. Nije Cannes Liga sampiona :roll: . Ko ce imati vise oscara, meda, palmi...
A by the way, ovo je mala nagrada. NIsta specijalno. Pravi hajmo reci uspjeh za Begicku bi bio da dobije Zlatnu kameru za najbolji debitantski film.
Meni je smijesno kad neko pise gluposti , kao ti . Uspjeh je nego sta . Takmicenje nego sta.Dovoljan joj je uspeh sto se izdigla iznad nas, obicnih majmuna , koji znamo samo jesti i srati.
b@tto
Posts: 938
Joined: 14/01/2008 09:28

#15 Re: Novosti iz Kana

Post by b@tto »

svaka čast,ali to je jedna od desetina nagrada na festivalu
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#16 Re: Novosti iz Kana

Post by Oldboy »

1000mirrors wrote:Svaka cast rediteljki i ostalim u ekipi filma "Snijeg". No čemu euforija? Koliko nas ide u kino, koliko nas poznaje film, koliko nam je film zastupljen u obrazovanju i koliko para trošimo na film u odnosu na druge djelatnosti? Ima tu mnogo stvari vezanih za film koje najlakše pokriti slavljenjem filmske nagrade. Slavlje je tako cool.
Lijepo sroceno.
Mislim, Koliko ce ga ljudi uopste pogledati. Vecini raje nije stalo do filma, o cemu film govori vec do togaa da je on osvojio neku nagradu.
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#17 Re: Novosti iz Kana

Post by Oldboy »

bosan wrote:
Oldboy wrote:Smijesne su mi izjave tipa nasa kinematografija nize same uspjehe. Ne mozete film smatrati kao takmicenje. Nije Cannes Liga sampiona :roll: . Ko ce imati vise oscara, meda, palmi...
A by the way, ovo je mala nagrada. NIsta specijalno. Pravi hajmo reci uspjeh za Begicku bi bio da dobije Zlatnu kameru za najbolji debitantski film.
Meni je smijesno kad neko pise gluposti , kao ti . Uspjeh je nego sta . Takmicenje nego sta.Dovoljan joj je uspeh sto se izdigla iznad nas, obicnih majmuna , koji znamo samo jesti i srati.
Film nije takmicenje. Mediji su od njega napravili takmicenje. A u vezi jedenja i sranja necu ni da raspravljam.
Gatekeeper
Posts: 235
Joined: 17/12/2003 00:00

#18 Re: Novosti iz Kana

Post by Gatekeeper »

Oldboy wrote:
1000mirrors wrote:Svaka cast rediteljki i ostalim u ekipi filma "Snijeg". No čemu euforija? Koliko nas ide u kino, koliko nas poznaje film, koliko nam je film zastupljen u obrazovanju i koliko para trošimo na film u odnosu na druge djelatnosti? Ima tu mnogo stvari vezanih za film koje najlakše pokriti slavljenjem filmske nagrade. Slavlje je tako cool.
Lijepo sroceno.
Mislim, Koliko ce ga ljudi uopste pogledati. Vecini raje nije stalo do filma, o cemu film govori vec do togaa da je on osvojio neku nagradu.
Nisam daska da se slazem, ali dijelim misljenje s Oldboy... :wink:
Longplay
Posts: 136
Joined: 06/07/2002 00:00

#20 Re: Novosti iz Kana

Post by Longplay »

Nevjerovatno!

Izgleda je istina da ce vam u Bosni sve oprostiti osim uspjeha. Oldboy i drugi zavidnici zasto svoju zlobu ne zadrzite za sebe vec kritikujete ono u cemu je Bosna uvijek bila najuspjesnija, a to je kinematografija. Film je malo kompleksnija stvar od fudbala i zato bi bilo bolje da se javljate pod neki sportski topik, jer je bh film ocigledno uspjesniji od bh sporta. Mozda je i bolje tako.

Kada je stotine filmskih kriticara odlucilo da dodijeli Grand Prix nasoj reziserki onda imam pravo da se radujem sto smo dobili jos jedno remek djelo i prije nego sto ga pogledam. Procitao sam vec dosta o filmu koji se radio pune cetiri godine i to dovoljno govori koliko je rada i truda ulozila reziserka u svoj prvijenac. I ako za nista drugo onda za toliki rad i pozrtvovanost i izbor tematike (zivot ratnih udovica) reziserka zasluzuje veliki respekt.

Jos jednom Aida, two thumbs up :thumbup: :thumbup:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#21 Re: Novosti iz Kana

Post by sojka »

STOP :!:


Na ovom topiku ne bi trebalo biti licnih vrijedjanja,prepucavanja
zaboga.

Tema glasi >Novosti iz Kana<, pri cemu je i BiH dobila zasluzno
nagradu i ucestvovala. Dakle postoji daleko vise novosti, daleko
vise zemalja i zanimljivosti i u internacionalnom svijetu filma,
koje nisu u dovoljnoj mjeri popraceni na ovom forumu.
Ono sto sam napisala je usuvise mali djelic desavanja ...

Vratimo se doprinosu temu..

Bila bih maksimalno zahvalna...

Ili se pokusava reci da je interesovanje BiH za internacionalne
filmove ispod tacke prelaska ukusa ..
sto ne vjerujem..
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#22 Novosti iz Kana

Post by sojka »

Veceras ce u 20.00 biti dodijeljena "Zlatna Palma", koju ce pobjedniku dodijeliti Robert de Niro.
Sef zirija Sean Penn izjavio je za francuski list "Le Monde" da nece dozvoliti da na njega
uticu modni trendovi i da ce krunisati pobjedu jednom od bezvremenih, neprolaznih
filmova.

Image

And the winner is?

Iz drugog izvora najavljuje se da je Sean Penn jos na pocetku festivala naglasio
da ce jedan od kriterija moguceg favorita biti politicki filmovi.

Sudeci po ovom favoriti su:" Waltz With Bashir" Ari Folman, Izrael.
U stilu komika govori se o potisnutoj traumi izraelskog vojnika koji je
ucestvovao u ratu 80tih u Libanonu.

Image


(Bwt. Madonna najavljuje da ce iduce godine snimiti dokumentarac
o Bliskom Istoku. Moguca paralela sa bivsim suprugom Sean Penn-om.
Ili se pokusajem zalaze za njenu voljenu zemlju...Italiju?...)

Zatim "Gomorra" Matteo Garrone, Italija.
Snimljen po istoimenoj knjizi Roberto Saviana o neapolitanskoj mafiji.
Film se svjesno zalaze protiv mafijaske romantike klasicnog zanra poput "Kum"´.
Umjesto toga jasno i ne stedeci se, prikazuje sirotinju organizovanog kriminala:
siromastvo, nedostatak mogucnosti i sansi, brutalnost i pohlepu.

Image


Kriticari se zale na veoma skroman izbor filmova i izrazavaju nezadovoljstvo,
nedostatak kvalitenih filmova na visokom nivou. Najspektakluarnijim promasajem
proglesen je "Che" Steven Soderbergh-a, filmu koji se dotice revolucionarne teme
Ernesta Che Guevare, pri kom se reziser samo potrudio da istakne kult junaka i
uprkos dobre glume sa strane Benicio Del Toro- koji je dobio glavnu ulogu.

22 rezisera se takmice, medju njima Clint Eastwood, Walter Salles
i Wim Wenders- koji daju Kanu poprilicno holivudsku notu.


Kao zadnji film festivala u Kanu 2008 predstavljen je Barry Levinsonova holivudska satira
"What Just Happened",u kom igraju dodijelilac nagrade Robert De Niro, Bruce Willis,
Robin Wright Penn, John Turturroo i Sean Penn.
Tako je Kanovom crvenom tepihu omogucen dodatni holivudski star sarm...

Image
User avatar
Producent
Posts: 47
Joined: 04/11/2006 09:50

#23 Re: Novosti iz Kana

Post by Producent »

Ko god kaže da nije ogromna stvar i samo izboriti se za prikazivanje na nekom velikom festivalu kao što je Kan, a kamoli dobiti neku nagradu, zaista pojma nema o filmskoj stvarnosti i industriji filma, te neka posta svoja cijenjena mišljenja na neke druge teme koje su mu bliže da se manje provaljuje... Uzgred, najviše omalovažavanja nekog postignuća uvijek dolazi od nekreativnih i ispraznih likova. Bravo Aida i puno sreće na narednim festivalima...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#24 Re: Novosti iz Kana

Post by sojka »

golden palm goes on...

"entre le mur" - Francuska...
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#25 Re: Novosti iz Kana

Post by Oldboy »

Longplay wrote:Nevjerovatno!

Izgleda je istina da ce vam u Bosni sve oprostiti osim uspjeha. Oldboy i drugi zavidnici zasto svoju zlobu ne zadrzite za sebe vec kritikujete ono u cemu je Bosna uvijek bila najuspjesnija, a to je kinematografija. Film je malo kompleksnija stvar od fudbala i zato bi bilo bolje da se javljate pod neki sportski topik, jer je bh film ocigledno uspjesniji od bh sporta. Mozda je i bolje tako.

Kada je stotine filmskih kriticara odlucilo da dodijeli Grand Prix nasoj reziserki onda imam pravo da se radujem sto smo dobili jos jedno remek djelo i prije nego sto ga pogledam. Procitao sam vec dosta o filmu koji se radio pune cetiri godine i to dovoljno govori koliko je rada i truda ulozila reziserka u svoj prvijenac. I ako za nista drugo onda za toliki rad i pozrtvovanost i izbor tematike (zivot ratnih udovica) reziserka zasluzuje veliki respekt.

Jos jednom Aida, two thumbs up :thumbup: :thumbup:
Prvo, ja Begicki uopste ne zavidim vec sto meni na zivce ide je jebena euforija oko filma tipa mi smo osvojili neku nagradu. Mi smo face. Nasi filmovi su najjaci. Hrvati i Srbi su nule za nas. Mislim, wtf :? Sto se tice Hrvata i nisu nesto hajmo reci uspjesni. Mislim da su prije koje godine imali jedan film u takmicarskom programu Berlina ili Cannesa. Ali recimo srbi su od 1995 imali cak tri filma u glavnoj konkurenciji: Zavet (2007), Zivot jer Cudo (2004) i Underground (pobjednik 1995) .Sta su to odjednom svi jebeni filmski zaljubljenici. Budimo iskreni, skoro nikoga ne zanima film vec ta pompa kako smo mi uspjeli nesto u Evropi. Jebote, nije Zlatnu palmu uzela pa da je u zvijezde kujemo.
Izgleda da nisi dobro shvatio moju opasku sa Ligom sampiona. Ja dobro znam koji znacaj Cannes ima za film. Ne moras mi ti to govoriti :-) Znas li uopste koliko je filmova dobilo neke male nagrade u Cannesu. Dali mislis da su to sve jebena remek djela? Koliko si uopste filmova iz proslih selekcija gledao? Jebote, fino za nju sto je dobila nagradu ali ne mora to nista znaciti. Budite malo kriticni a ne odmah evo novo remek djelo svjetske kinematografije iz male Bosne i Hercegovine.
Post Reply