Tribeca film festival

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#1 Tribeca film festival

Post by Svemirski_Jebach »

http://www.tribecafilmfestival.org/

izbor je stvarno strasan...i zao mi je da nema nijednog ni bosanskog niti srbijanskog filma.

iako nisam neki preveliki ljubitelj filma, ipak volim pogledati nesto sto ne mozemo vidjeti svaki dan...juce sam konacno otisao da vidim jedan film na Tribeca film festivalu i zapazio sam nesto zanimljivo.

Naime, prateci atmosferu na SFF-u i ovdje na Tribeci vidim puno puno manje snobova. Nema onih likova koji se muvaju okolo sa onim akreditacijama, nema laznih filmofila koji se kurce nekim svojim znanjem (ili ih mozda ima samo nisu toliko primjetni), nema one nafurane atmosfere niti kurcenja onih koji prodaju kole i pive na festivalu...

nekako je Tribeca festival umjereniji, mirniji i nekako manje snobovski od SFF-a iako je tribeca poznatija (vjerovatno).

Sta vi mislite?

I usput, mozete li preporuciti neki film?
ObiVan
Posts: 143
Joined: 11/06/2005 20:49
Location: Sehen Sie diese Stadt...

#2

Post by ObiVan »

Imao je SFF svoju posebnost, ne znam kako bih je opisao, neku intimnost publike, filmskih radnika kroz projekcije, izmedju njih i u vecernjim satima. Kada je SFF poceo da raste, kada su se nagomilali sponzori trebalo je malo podebljati tu snobovsko-imam-sff-akreditaciju notu. Sve se vise isticala ograda na projekcijama izmedju vip-a i buranije, a sve duzi crveni tepih ispred pozorista. Sjecam se festivala, sjedim i pijem kafu s rajom u pointu (tu nam je bila inace jedna od redovnih destinacija, a ne samo u sff-vrijeme) i normala sjedimo, u pola price neko meni iza ledja potapsha ono kao da prodje, ja podignem stolicu mehanicki, i prolaze likovi, sjedose pored nas za stol. Bono Vox, Steve Buscemi itd. Mi normala sjedimo, nista neuobicajeno, tako i sva ostala raja.Meni u glavi one vriske fanova, okupiranja hotela zvijezda i crveni tepisi. A kod nas mozda neko duze baci pogled na Bona i "na onoga sto uvijek ludjake glumi u filmovima." E u takvoj atmosferi se vecina i ovih "velikih", a i "malih" dobro osjeca, to je nesto posebno. Nisam bio na Tribeci, kontam jednom otici, ne vjerujem da cu sresti Bona ili Buscemija, ali sam se ugodno osjecao onda u Pointu. Ne zato sto je tu sjedio Bono, niti Buscemi, nego mi nekako drago bilo vidjeti da sve ide svojim nedirnutim tokom (makar za mene), iako oni tu sjede.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#3 Re: Tribeca film festival

Post by repeater »

Svemirski_Jebach wrote: nekako je Tribeca festival umjereniji, mirniji i nekako manje snobovski od SFF-a iako je tribeca poznatija (vjerovatno).
tribeca je uz sundance najprominentniji filmski festival u sad-u, i definitivno snobovski festival, pocevsi od liste pokrovitelja pa do osnivaca festivala. cijena ovogodisnjih ulaznica se kretala oko $18 !! sumnjam da se ovo moze porediti sa SFF, koji je u svojoj kategoriji jedan od najjacih festivala u evropi.
sada, sto se tice nasih filmova spominjalo se da ce pobjednik proslogodisnjeg sff-a "das fraulein" igrati na tribeci. potrazi ga.
uostalom, za koji dan pocinje festival bh filma u nyc: http://www.bhffnyc.org/
oni ce vec nadoknaditi ono sto je promaklo tribeci.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#4

Post by repeater »

"Fraulein" igra veceras u 11 - zadnja predstava !! --pogledaj prvi film pod Svicarkom, tu ces naci i forspan:
http://www.tribecafilmfestival.org/tixS ... ShowPast=Y

p.s. prvi film pod Slovenijom je takodjer nas film. :wink:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#5

Post by Svemirski_Jebach »

18$ nije puno vise od regularnog filma u NYC...11$ je regularna ulaznica za bilo koji film. a festival je ipak malo iznad toga...

e super, ovo treba otici pogledati. Nisam gledao Grbavicu, a mogla bi se i kraula ponovo pogledati. Jedva cekam.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#6

Post by Dado dijasporitus »

Nisam jos bio na TFF-u ali sa cuo da ove godine vlada opste nezadovljstvo. Navodno na premijeri Gospodjice zvucnici nisu radili, tako da je film poceo jedno sat i po nakon sto je bio planiran. Neki ljudi su izasli, jer nisu vise mogli cekati, te trazili karte nazad, ali ih nisu mogli dobiti.

Da li je neko bio na Gospodjici. Je li zna sta se desilo.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#7

Post by Svemirski_Jebach »

ja nisam bio osim na jednoj projekciji, a nemam vremena za vise. Uci se...ispiti. Nego, u vezi ovoga festivala bh. filma u NYC da dodam da mislim da je to sjajno...i jedva cekam.

Nadam se da ce organizacija biti zadovoljavajuca iako je velika i sama cinjenica da ovo postoji ovdje u NYC i da bi im oprostio bilo sta. Ja i zena, a mozda ako uspijemo nagovoriti i neke prijatelje, idemo gledati Grbavicu i Karaulu (i ako sam ja Karaulu gledao i ok mi je film, simpatican mada nije neko specijalno ostvarenje) jer hocu da se ona malo upozna sa onim sto je nekada bilo dio zivota u Jugoslaviji.

Bilo bi sjajno jos da su prikazali neki od klasika bh. kinematografije, jer mislim da su to sjajni filmovi i da ih vrijedi pustiti publici ovdje.

Uglavnom, moja puna podrska i nadam se da cu vidjeti jos puno bosanaca i hercegovaca tamo.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#8

Post by Dado dijasporitus »

svemirski, navodno je film koji se prikazuje sa karaulom, u ime sina, haos film ako ne i bolji od karaule (iako je kratki). Snimio ga je neki nas momak iz LA.
Post Reply