The Last of Us

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#501 Re: The Last of Us

Post by karanana »

haha, pa kolko je to adaptacija igara bilo? ja znam samo resident evil. ako se sjecam prvi film je solidan bio bolji nego ovo. ne znam sta se jos adapriralo....aha uncharted. nije mi film valjo igra jeste, ko i ovo.

nisam jos zadnju pogledo, pa cu se kasnije ocitovati vezano za tu epizodu, tj sezonu u kompletu sa finalnim osvrtom.
tap3ah75
Posts: 5994
Joined: 07/09/2009 14:14

#502 Re: The Last of Us

Post by tap3ah75 »

Imaš i film Assassin Creed
Ne valja ništa
Imaš i Max Payne - isto ne valja
User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#503 Re: The Last of Us

Post by karanana »

da, ima i halo, nisam igro, probo seriju gledat i odusto nakon jedne.
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#504 Re: The Last of Us

Post by Riddle »

Ima ih dosta. Ne pada mi doduše sad puno na pamet. Gledao sam Hitmana naprimjer. Warcraft takođe. Tomb Raider. Mortal Kombat.

Ipak, treba priznati da nikad nijedan film ili serija nisu imali ovako jaku podlogu kao The Last of Us. Scenario iz ove igre je u rangu vrhunskih filmova.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40769
Joined: 29/06/2011 23:39

#505 Re: The Last of Us

Post by dječak sa šibicama »

Mislim da je i Doom ekraniziran, a inace ono iz prva dva nastavka ni ne treba ekranizovati, ono je prosto toliko dobar tresh da je steta.

Kad sam kod tresha, bilo bi dobro da neko ekranizira i gospodina Hail to the King, baby
User avatar
Capajebo
Posts: 20751
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#506 Re: The Last of Us

Post by Capajebo »

Iskreno, premalo toga su prosli zajedno da bi gledaoci kupili tu njihovu povezanost. To ce u drugoj sezoni da bude veliki problem, kao i totalni manjak inficiranih (osim ako ih ne izbace i iz druge sezone).
Ovo mi vise lici na Netflix nego na HBO. Prejeftino su prosli, morali su puno vise uloziti u akciju da bi dobili bolju ocjenu. Ovo mi je bas kao klasicni Netflix show, gdje minimiziraju radnju zarad ustede na budzetu, pa izbace 100 serija od kojih jedna mozda valja.

Imali su puno materijala i za specijalne efekte i razna iznenadjena. Pa i u prosloj epizodi su trebali imati bas dobar fajt sa inficiranim, ali su taj dio potpuno izbacili.
Haj bar su malo prikazali koliko Ellie znaci Joelu, ali obratno je stvarno lohotno. To sto ga je Ellie zagrlila kad je onog masakrirala satarom nije dovoljno za drugi dio.

Ako su se odlucili vec da ovako urade seriju, misljenja sam da bi im puno bolje pasao film, al eto.

Od mene nekih 7 ili 7.5/10.
Sid the sloth
Posts: 2816
Joined: 30/01/2013 15:56

#507 Re: The Last of Us

Post by Sid the sloth »

tap3ah75 wrote: 14/03/2023 00:08 Možda misli šta su sve prošli na snimanju i poslije snimanja.
Možda su se družili onako ....
:lol:

Falili su inficirani u seriji ... falilo je hodanje po podzemlju .... sa maskama .... I što neko kaže falilo je barem jedno kraftanja koktela i bacanje na nekog. I definitivno ih je olako sredio u bolnici.

Jedva čekam da snime God of war - vidjećeš tu pederluka. :lol:
Vidjet ces kad Kratos u GoW seriji bude gay, a onaj mali transvestit :lol: :lol:
Ne bi u zivotu vise nikad koristio Prime video ni za sta :lol:
User avatar
Isner
Posts: 809
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#508 Re: The Last of Us

Post by Isner »

Silent hill je bila sasvim, sasvim solidna adaptacija.
Resident evil prvi dio film odlican, drugi moze proci nekako, sve nakon toga bolje da nisu snimali..
Ovaj novi Resident evil - pocetak koji ide na HBO isto jako lose uradjen. Mada je Resi i kao igrica prestao biti to sto jeste, meni su najbolja prva 4 i code veronica..
Alone in the dark - film je tesko smece.. Tomb raider nije taj žanr ali kao film meni je ok..
Npr Evil dead losija igra ali puno bolja ekranizacija. The Last of us je najbolja igra (bar do 2020 godine) i serija mi je ok do seste epizode, nakon toga su me ohladili.. al ispoštovao sam, odgledao do kraja....

Ako cemo ocjenjivati, od mene 7,9 i to na guzove, kao fan igre i zbog Čileanca...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#509 Re: The Last of Us

Post by Bodkin »

tap3ah75 wrote: 14/03/2023 00:18 Imaš i film Assassin Creed
Ne valja ništa
Imaš i Max Payne - isto ne valja
Plus witcher smece. Plus warcraft smece
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#510 Re: The Last of Us

Post by Bodkin »

Riddle wrote: 14/03/2023 00:25 Ima ih dosta. Ne pada mi doduše sad puno na pamet. Gledao sam Hitmana naprimjer. Warcraft takođe. Tomb Raider. Mortal Kombat.

Ipak, treba priznati da nikad nijedan film ili serija nisu imali ovako jaku podlogu kao The Last of Us. Scenario iz ove igre je u rangu vrhunskih filmova.
Ma daj, pa evo npr witcher, tomb raider i warcraft samo. Vrhunske price
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#511 Re: The Last of Us

Post by Riddle »

Bodkin wrote: 14/03/2023 08:36
Riddle wrote: 14/03/2023 00:25 Ima ih dosta. Ne pada mi doduše sad puno na pamet. Gledao sam Hitmana naprimjer. Warcraft takođe. Tomb Raider. Mortal Kombat.

Ipak, treba priznati da nikad nijedan film ili serija nisu imali ovako jaku podlogu kao The Last of Us. Scenario iz ove igre je u rangu vrhunskih filmova.
Ma daj, pa evo npr witcher, tomb raider i warcraft samo. Vrhunske price
Witchera ne ubrajam, jer je to serijal knjiga. Ali vidiš, ni 2 izvora nisu dovoljna Netflixu da napravi nešto što je približno dobro kao The Last of Us.

Warcraft i TR nisu ta kategorija.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#512 Re: The Last of Us

Post by sizifinho »

Po meni, jedini minus koji bih dao je što im fali epizoda ili dvije, gdje je fokus na inficiranima. Kao što je neko rekao, kroz cijelu seriju - sem epizode il dvije - inficiranih nema ni na mapi. Ne osjeća se ta fobija koja te prati u igrama.
Izbacili su nekoliko ključnih sukoba - u igri se boriš sa Ellie i Billom protiv bloatera, onog velikog inficiranog iz 4. epizode, dok vas konstantno napadaju valovi inficiranih. To je možda ključni trenutak jer tu Joel počne shvatati da je njemu potrebna Ellie jednako koliko i on njoj.
Idući propušten momenat je kad ih presusretnu Davidovi ljudi. U igri Joel ubije desetak njih, pa ga tek onda zaskoče. On, teško povrijeđen i skoro bez svijesti, dvojica mu prilaze a Ellie uskače, jednog ubija nožem a drugi je udara. I trenutak kad misliš da će je ubiti, ona koristi njegovo potcjenjivanje i nespremnost, ubija ga divljački, spasivši Joela.

Treći momenat je prije nego što su došli do bolnice, moraju proći čitavu hordu inficiranih i nekoliko bloatera. Taj dio je toliko bio napet, da sam znao čučat 20 minuta dok mi se ne otvori idealna prilika da se prošunjam pored njih. I taman prođeš to, napadnu te ovi “Svitci”.

Mada sve u svemu, dobra adaptacija.

Koliko sam shvatio, HBO i Neil imaju u planu drugu i trecu sezonu raditi malo drugačije. Navodno, događaji iz drugog dijela će biti tek u kasnijim sezonama, a druga i treca ce se fokusirat na Ellie i Joela u Wyomingu tokom 4 godine koje su vodile do događaja druge sezone.

Iskreno, sviđa mi se ta ideja. Prvo, vidjet ćemo više Joela. Drugo, u prvoj sezoni smo naučili da su ljudi jednako opasni ako ne i opasniji od inficiranih. U drugoj bismo možda mogli malo vidjeti i koliko su zapravo ti inficirani opasni.
Treće, upoznat ćemo sve Elliene prijatelje iz Wyominga, što bi moglo valjati kad dođemo do Part II, gdje bi svi oni događaji mogli imat znatno više efekta.
Četvrto, bez spoila, ali u Part II postoje neke određene upitne odluke koje su donijeli kreatori. Jedna od njih je da igraš pola igre iz perspektive antagoniste.
Mislim da bi više sezona, prije samog Part II, moglo nas upoznat bolje sa tim antagonistom. Ovako u igri, prvih par sati ti bude muka što igraš sa njim, i taman kad počneš razumjevati njegovu perspektivu, igra te vrati u prvobitnu perspektivu.

Ono što je meni najbolje u Part II, opet bez spoila, je kako ti igra prezentuje jednog lika kao apsolutnog negativca, ali kroz igru počneš razumjevati da likovi za koje ti navijaš (Joel i Ellie) mogu zaista iz druge perspektive izgledat kao loši ljudi. Totalna dualnost, svijet nije dobar ni zao, već siv i slične filozofske paralele
Sid the sloth
Posts: 2816
Joined: 30/01/2013 15:56

#513 Re: The Last of Us

Post by Sid the sloth »

Ovdje je fino objasnjeno to o drugoj sezoni i mogla bi biti dosta zanimljivija od prve
User avatar
vaučer
Posts: 9149
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#514 Re: The Last of Us

Post by vaučer »

Nisam igrao igru.

Serija je ok, ali ima debelih problema s tempom i nekim kreativnim odlukama.
Od cca 5-te epizode se sve nakako raspadne. Prve epizode su fino izgradili narativ u kojem su protagonisti stalno stisnuti između dvije prijetnje - ljudi i zaraženih. Nakon pete epizode se to potpuno raspada a u zadnje dvije epizode samo nekako dogegaju do kraja priče, bez da imaš osjećaj da je to iole bilo zasluženo ili teško za ostvariti. Uglavnom moglo je biti odlično - na kraju, samo ok.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#515 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

Sve u svemu, nista posebno kako sam i rekao prije stranicu dvije. Sad eto kad je zaokruzeno definitivno tu fali nesto, nema tog osjecaja velikog putovanja i zblizavanja, nekako se brzo sve desilo. Valjda u igri popunis tu prazninu onim vremenom dok kontrolises likove izmedju dvije scene, a toga u seriji nema, a nema nicega sto bi zamijenilo, cak i preskacu neke stvari.

Pristojno, al nista vise od toga.

tap3ah75 wrote: 14/03/2023 00:18 Imaš i Max Payne - isto ne valja
Mad Max filmovi nemaju veze sa igrom, a i svakako su stariji filmovi od zasad jedine velike igre.
sizifinho wrote: 14/03/2023 09:02 Ono što je meni najbolje u Part II, opet bez spoila, je kako ti igra prezentuje jednog lika kao apsolutnog negativca, ali kroz igru počneš razumjevati da likovi za koje ti navijaš (Joel i Ellie) mogu zaista iz druge perspektive izgledat kao loši ljudi. Totalna dualnost, svijet nije dobar ni zao, već siv i slične filozofske paralele
Ovo i je kljucna poruka druge igre. Iako iz nase perspektive imamo jasnog negativca kojeg treba mrziti, zapravo hoce reci da ni nasi pozitivci nisu nista drugaciji, samo ljudi u okrutnom svijetu koji pokusavaju prezivjeti, al se nama desilo da se vezemo za jedne pa po automatizmu zamrzimo druge.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#516 Re: The Last of Us

Post by darius_maximus »

Isner wrote: 14/03/2023 00:59 Silent hill je bila sasvim, sasvim solidna adaptacija.
Resident evil prvi dio film odlican, drugi moze proci nekako, sve nakon toga bolje da nisu snimali..
Ovaj novi Resident evil - pocetak koji ide na HBO isto jako lose uradjen. Mada je Resi i kao igrica prestao biti to sto jeste, meni su najbolja prva 4 i code veronica..
Alone in the dark - film je tesko smece.. Tomb raider nije taj žanr ali kao film meni je ok..
Npr Evil dead losija igra ali puno bolja ekranizacija. The Last of us je najbolja igra (bar do 2020 godine) i serija mi je ok do seste epizode, nakon toga su me ohladili.. al ispoštovao sam, odgledao do kraja....

Ako cemo ocjenjivati, od mene 7,9 i to na guzove, kao fan igre i zbog Čileanca...
Da se ne lažemo i Silent Hill je samo ok film po atmosferi.
A da ne pričamo o ostalim trashovima, kao što je Super Mario (onaj iz 1993, ovaj novi animirani će valjda biti ok), Bloodrayne, Hitman, Silent Hill nastavci (mislim da ih ima više, da), Prince of Persia, itd.
Generalno je teško uraditi adaptaciju igre. Trenutno ih ima šačica koji su "ok" i to je to.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#517 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

I nije toliko tesko uraditi adaptaciju, veci je problem sto se vode onim "ovo vec ima fanove, ne moramo ulagat u to, samo ce se prodati". I tako smo dobili tonu filmova koji su uglavnom na nivou made-for-tv kvalitete. E onda dodaj besmisleno mijenjanje pozadinske price (npr. Hitman) i eto ti katastrofe.

Kada se hoce, moze se napraviti odlicna stvar. Svaki GTA bi recimo mogao biti odlicna serija, GOW filmski serijal itd.
tap3ah75
Posts: 5994
Joined: 07/09/2009 14:14

#518 Re: The Last of Us

Post by tap3ah75 »

@Dope_Man
Max Payne a ne Mad Max.

Max je Walhberg a Mad su Mel i onaj što je Baneta glumio
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#519 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

tap3ah75 wrote: 14/03/2023 11:26 @Dope_Man
Max Payne a ne Mad Max.

Max je Walhberg a Mad su Mel i onaj što je Baneta glumio
Odoh se sakrit :skoljka:

Ne znam kako procitah Mad Max umjesto Max Payne.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#520 Re: The Last of Us

Post by Bodkin »

Riddle wrote: 14/03/2023 08:55
Bodkin wrote: 14/03/2023 08:36

Ma daj, pa evo npr witcher, tomb raider i warcraft samo. Vrhunske price
Witchera ne ubrajam, jer je to serijal knjiga. Ali vidiš, ni 2 izvora nisu dovoljna Netflixu da napravi nešto što je približno dobro kao The Last of Us.

Warcraft i TR nisu ta kategorija.
Slazem se. Zato kazem da ne TLOU odlicno uradjena serija.
Ljudi jednostavno imaju previsoke standarde ili vole da se zale na sve
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40769
Joined: 29/06/2011 23:39

#521 Re: The Last of Us

Post by dječak sa šibicama »

Problem je, po meni, raskorak. Vjerno slijedi igricu to je kao zelja tvoraca serije, pucacinu horor tipa ako sam dobro ubrao o cemu je igrica, kopiraju se scene odjeca sta je ko rekao, a onda u seriji preovladava dramaturgija ispraznog tipa.

Niti si snimio akciju, niti je ovakva drama ikome zanimljiva, igrica u kojoj Joel i mala petnaest minuta laprdaju o nicemu, sumnjam da bi ijednog gejmera privukla. Ako radis seriju o igrici, onda daj 12000 zombija i ovaj da ih ubija, fanovi uzivaju, mi ostali predjemo na nesto drugo.

Svega nesto pomalo, a nicega dovoljno. Na kraju prodje 9 epizoda neke i po sat vremena, iskreno ne znam u sta. Ispade mi najjaca epizoda sa onim buljasima, najjaca u smislu dozivljaja ne njihove toploguz ljubavi nego cijele price. I prva epizoda je ok.

Moram pohvaliti glavnog glumca, lik je bas upecatljiv. I dobro glumi i simpatican mi je jos od Narcosa.
User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#522 Re: The Last of Us

Post by karanana »

Slazem se ponovo sa djecakom.
Ovo je prosjek u najboljem slucaju.
Da pedro je dobar, ova mala mu u TLOU ispade ko baby yoda u mandalorijanu.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#523 Re: The Last of Us

Post by dulekrele »

Mnogo buke ni oko cega bi mogla biti odrednica serije. Kvalitet epizoda po zanimljivosti varira poprilicno. Intezitet radnje je na veoma niskom nivou. Ponekad nesto se pokrene ali u sustini sporo i nedoradeno, a vremensko preskakanje samo jos pojacava konfuznost. Cak sam dosao u situaciju da premotavam jer je bilo toliko dosadno. Gej epizoda u potpunosti bespotrebna kao i nagovjestaj da je Eli lezbaca. U drugoj sezoni igrice ce to biti i potvrdeno. Opet kada se sve zbroji jedan solidan prosijek. Jasmila je fino uradila epizodu.
Last edited by dulekrele on 15/03/2023 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7504
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#524 Re: The Last of Us

Post by AleksoMKD »

Dope_Man wrote: 14/03/2023 11:23 I nije toliko tesko uraditi adaptaciju, veci je problem sto se vode onim "ovo vec ima fanove, ne moramo ulagat u to, samo ce se prodati". I tako smo dobili tonu filmova koji su uglavnom na nivou made-for-tv kvalitete. E onda dodaj besmisleno mijenjanje pozadinske price (npr. Hitman) i eto ti katastrofe.

Kada se hoce, moze se napraviti odlicna stvar. Svaki GTA bi recimo mogao biti odlicna serija, GOW filmski serijal itd.
Problem u Witcheru i HALO serijama je sto su pisci bukvalno ljudi koji nisu igrali igice, procitali knjige i apsolutno odbili da prouce materijal.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#525 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

AleksoMKD wrote: 15/03/2023 10:19
Dope_Man wrote: 14/03/2023 11:23 I nije toliko tesko uraditi adaptaciju, veci je problem sto se vode onim "ovo vec ima fanove, ne moramo ulagat u to, samo ce se prodati". I tako smo dobili tonu filmova koji su uglavnom na nivou made-for-tv kvalitete. E onda dodaj besmisleno mijenjanje pozadinske price (npr. Hitman) i eto ti katastrofe.

Kada se hoce, moze se napraviti odlicna stvar. Svaki GTA bi recimo mogao biti odlicna serija, GOW filmski serijal itd.
Problem u Witcheru i HALO serijama je sto su pisci bukvalno ljudi koji nisu igrali igice, procitali knjige i apsolutno odbili da prouce materijal.
Da, i toj je vise pravilo nego izuzetak kada su u pitanju adaptacije iz nekog razloga. Sve je to odraz boli u predjelu prepona za kvalitet, jer se racuna da vec postoji publika i da se isplati sklepati bilo sta.

Cavil je bar ispao face odlaskom od Witchera.
Post Reply