The Last of Us

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#126 Re: The Last of Us

Post by sizifinho »

Ja nemam ništa protiv sporije radnje, pogotovo kad uzmeš u obzir sranja koja se dešavaju pred kraj. Da su odmah počeli sa rokačinom, imali bismo još jedan Resident Evil fail, Walking Dead Spinoff.
Da su prikazali svaku epizodu pucačinu dosadila bi. Ovako željno iščekujemo, tenzije rastu iz epizode u epizodu a ulozi su sve veći.

Ono što čiji Last of us priču specijalnom je odnos Joela i Ellie, i ljudi koje susreću na putu. To je bit igre bila, sa ubijanjima inficiranih i ljudi između.
Ti u igri provedeš cirka 30 sati sa likovima, nailaziš na tragove priče, dnevnike, slušaš konstantno dijaloge.
Na kraju dobiješ cijelu tu priču mrgudnog starca koji pokušava spasiti dijete u svijetu bez svjetla. I ta priča čini igru posebnom. Ne ubijanje, šunjanje… takvih igri ima mali milion.
Već priča.

Eh sad, na televiziji ti imas cirka 10 sati da ispričaš tu istu priču. Ali serija je drugi medij. Da bi dobio sličan rezultat, moraš gledaocima pokazati ko su likovi.
The walking dead je to loše radio u kasnijim sezonama. Provedeš pola sata sa likom koji hoda, priča i na kraju svake epizode neka pucačina. I šta smo imali? Nit su priču kako treba ispričali, predosadno je postalo, niti su akciju kako treba prikazali.

Mislim da je ovdje prva polovica sezone namjenjena da upoznaš Joela i Ellie, a da će druga polovica imati tu rokačinu koju iželjkujemo.

Ne zaboravite šta kaže Bill Joelu: Ljudi poput tebe i mene će zapaliti svijet da spase voljene.

To pismo je sa razlogom tu.

Gledaoci postepeno dobijaju blagu naznaku da je Joel čovjek koji će ubit Vraga samog ako treba. Puno bolje tako, nego da su ga u prvoj epizodi odmah prikazali kako ubija deset ljudi… ovako upoznajemo Joela jednakom brzinom kao i Ellie.
Imamo naznake njegove prirode i prošlosti, a vidimo ovako nekog mrgudnog prosječnog lika.
Tek postepeno ćemo dobiti pravog Joela, a sa tim i razvoj Ellie. Ko je igrao igru, zna o čemu govorim
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#127 Re: The Last of Us

Post by SanskiBiser »

neka sam i ovo vidio, dva srednjovjecna bradata i brkata muskaraca se karindzaju i vole ko ono dvoje onomad u filmu Notebook, a apokalipsa je gej utopija. :D

Ljudi dragi koji gledate ovu seriju pa vam ovakav sadrzaj smeta, vjerovatno niste igrali igre, prva igra je drustveno angazovana i woke a drugi dio igre je WOKE na kvadrat. Mozete prestati gledati ako vam smeta jer nece nista biti bolje bice samo jos u pogledu takve woke percepcije gore kako idu epizode...Neil Druckmann je WOKE autor i mozda jedan od najboljih u tom pogledu trenutno koji zna da isprica dobru pricu uprkos agendi koju agresivno gura vec par godina, u ovoj seriji je za sad ubo mjeru jer zna da ce u drugoj sezoni imati "gej-trans prajd sa golfom" i da ce se razmahati na sve strane. :lol:

Ova epizoda me bas podsjetila na rane prve sezone TWD, nije lose, samo Joel je i dalje emotivno konstipirana tetkica sa PTSP veze sa onim iz igre nema. :-)
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#128 Re: The Last of Us

Post by Sid the sloth »

Meni ne smeta ovakav nacin propagiranja WOKE kulture, gay je ok :D samo brate skrati malo ne mora to biti tema citave epizode u seriji koja nije romanticna komedija :D
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#129 Re: The Last of Us

Post by vaučer »

Sid the sloth wrote: 31/01/2023 13:00 Meni ne smeta ovakav nacin propagiranja WOKE kulture, gay je ok :D samo brate skrati malo ne mora to biti tema citave epizode u seriji koja nije romanticna komedija :D
Da li je ovo ispravno ili ne možemo reći tek nakon što pogledamo cijelu sezonu. Možda je ova epizoda namjerno napravljena kao 'pauza između dvije oluje'. Dakle treba je kasnije pogledati u kontekstu cijele sezone. Tema epizode nije 'biti gay', nego 'život ide dalje' - a to je u priči o svijetu nakon apokalipse itekako bitan narativ.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#130 Re: The Last of Us

Post by l33t »

vaučer wrote: 31/01/2023 13:11
Sid the sloth wrote: 31/01/2023 13:00 Meni ne smeta ovakav nacin propagiranja WOKE kulture, gay je ok :D samo brate skrati malo ne mora to biti tema citave epizode u seriji koja nije romanticna komedija :D
Da li je ovo ispravno ili ne možemo reći tek nakon što pogledamo cijelu sezonu. Možda je ova epizoda namjerno napravljena kao 'pauza između dvije oluje'. Dakle treba je kasnije pogledati u kontekstu cijele sezone. Tema epizode nije 'biti gay', nego 'život ide dalje' - a to je u priči o svijetu nakon apokalipse itekako bitan narativ.
Ne ide ako su gej :lol: :lol:
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#131 Re: The Last of Us

Post by vaučer »

Kako ne ide? Zar nisu imali ispunjene živote bez obzira na cjelokupnu situaciju? Čak ispunjenije nego da su ostali u ulogama koje su imali prije 'kraja svijeta'.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#132 Re: The Last of Us

Post by billy organ »

Prepali se homofobi da ce ih fatat za guzicu nakon sinocnje epizode. :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#133 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

Poenta epizode je sadržana u onom Billovom oproštajnom pismu. Ako pronađeš nekoga za koga se vrijedi boriti...bori se. Što ima i
refleksiju na odnos koji se razvija između Joela i Ellie.
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#134 Re: The Last of Us

Post by TojoOptics »

Nisam igrao igru, ali serija mi se dopada. Treca epizoda je odlicna, prikazivanje kako se od stepskog vuka covjek promijeni do osobe koja pronalazi empatiju i emocije. Oba gay karaktera su mi odlicna, jer su suprotnost jedan drugom. Na pocetku sam negodovao, jer mi se gay romantika nije uklapala u pricu, ali kako je epizoda tekla, sve se slozilo kako treba.
User avatar
zomri
Posts: 12842
Joined: 03/05/2006 07:31

#135 Re: The Last of Us

Post by zomri »

Dobra umjetnost uvijek postavlja neka pitanja o kojima sam ne bih razmisljao. Evo recimo da je postapokalipsa i da nema zene na vidiku da li bih bio primac ili davac?
Last edited by zomri on 31/01/2023 15:06, edited 1 time in total.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#136 Re: The Last of Us

Post by Sid the sloth »

zomri wrote: 31/01/2023 14:51 Dobra umjetnost uvijek postavlja neka pitanja o kojima sam ne bih razmisljao. Evo recimo da je postapokalipsa i da nema zene na vidiku da li bi bio primac ili davac?
Zavisi ko ima oruzje :D
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#137 Re: The Last of Us

Post by glitch »

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#138 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

zomri wrote: 31/01/2023 14:51 Dobra umjetnost uvijek postavlja neka pitanja o kojima sam ne bih razmisljao. Evo recimo da je postapokalipsa i da nema zene na vidiku da li bi bio primac ili davac?
To nisu jedine opcije na stolu. :mrgreen:
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#139 Re: The Last of Us

Post by xoklix »

Ja sam premotao one gay scene,gadno za gledati...u rangu sa scenom kad ona ženska pokušava upaliti upaljač kako bi zapalila benzin,a u tom je ljubi zaraženi 🤮
User avatar
zomri
Posts: 12842
Joined: 03/05/2006 07:31

#140 Re: The Last of Us

Post by zomri »

dale cooper wrote: 31/01/2023 14:58
zomri wrote: 31/01/2023 14:51 Dobra umjetnost uvijek postavlja neka pitanja o kojima sam ne bih razmisljao. Evo recimo da je postapokalipsa i da nema zene na vidiku da li bi bio primac ili davac?
To nisu jedine opcije na stolu. :mrgreen:
Moze oboje, to bi bila neka superpozicija :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#141 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

zomri wrote: 31/01/2023 15:07
dale cooper wrote: 31/01/2023 14:58

To nisu jedine opcije na stolu. :mrgreen:
Moze oboje, to bi bila neka superpozicija :lol:
:lol: Da, ali nisam na to mislio. A za to bi ti trebala još jedna osoba ili barem neka...pomagala. :mrgreen:

Ne, ono što sam htio reći je da bi uz stara izdanja Nomada, u slučaju apokalipse trebalo zadržati i neke klasike od Erotike, Playboya
i sličnih publikacija. And help...yourself. :D Nije kao prava stvar, ali ne bi morao imati dvojbe oko primanja i davanja. :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12842
Joined: 03/05/2006 07:31

#142 Re: The Last of Us

Post by zomri »

dale cooper wrote: 31/01/2023 15:11
zomri wrote: 31/01/2023 15:07

Moze oboje, to bi bila neka superpozicija :lol:
:lol: Da, ali nisam na to mislio. A za to bi ti trebala još jedna osoba ili barem neka...pomagala. :mrgreen:

Ne, ono što sam htio reći je da bi uz stara izdanja Nomada, u slučaju apokalipse trebalo zadržati i neke klasike od Erotike, Playboya
i sličnih publikacija. And help...yourself. :D Nije kao prava stvar, ali ne bi morao imati dvojbe oko primanja i davanja. :mrgreen:
Moze i switch: malo utikac, malo uticnica :skoljka: no to su vec prakticni problemi.

O cemu sam jos razmisljao gledajuci seriju je koliko je ono sve kostalo. Svaki set kosta bruku a manje vise je za jednokratnu upotrebu :-)

U svakom slucaju top epizoda u stilu Damona Lindelofa. Kazu i da je Jasmila dobila slican zadatak te da je i ta epizoda odlicna. Nastavljam pratiti…
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#143 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

zomri wrote: 31/01/2023 15:22
dale cooper wrote: 31/01/2023 15:11

:lol: Da, ali nisam na to mislio. A za to bi ti trebala još jedna osoba ili barem neka...pomagala. :mrgreen:

Ne, ono što sam htio reći je da bi uz stara izdanja Nomada, u slučaju apokalipse trebalo zadržati i neke klasike od Erotike, Playboya
i sličnih publikacija. And help...yourself. :D Nije kao prava stvar, ali ne bi morao imati dvojbe oko primanja i davanja. :mrgreen:
Moze i switch: malo utikac, malo uticnica :skoljka: no to su vec prakticni problemi.

O cemu sam jos razmisljao gledajuci seriju je koliko je ono sve kostalo. Svaki set kosta bruku a manje vise je za jednokratnu upotrebu :-)

U svakom slucaju top epizoda u stilu Damona Lindelofa. Kazu i da je Jasmila dobila slican zadatak te da je i ta epizoda odlicna. Nastavljam pratiti…
Pa i sama igra je bila homage rustičnoj amerikani, tako da ni serija ne smije tu zaostajati. Da, zajebancije na stranu, super je bila epizoda. :thumbup:
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#144 Re: The Last of Us

Post by Isaiah4110 »

Pa zar bukvalno u svakoj novoj seriji moraju biti 2 pedera? Hajd ok i nekako njihova konverzacija i to, ali zasto mi moramo gledati kako se 2 muskarca ljube a to je gadljivo i bolesno u ocima ne znam 98% muskaraca na svijetu!? Veca pomoc je potrebna ovom reziseru i tim likovima koji promovisu ove bolescure, nego samim pederima!

Inace druga epizoda je bila super, ova prilicno spora i dosadna plus pederluk!
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#145 Re: The Last of Us

Post by Tananarive »

sizifinho wrote: 31/01/2023 08:56 Savršena epizoda, od početka do kraja.

Nakon svih serija koje koriste homoseksualnost da dosegnu neki “woke” status, osvježenje je vidjeti seriju u kojoj je homoseksualnost prikazana u jednoj novoj sferi.

Kakva sodoma i gomora, dva čovjeka koja imaju slična interesovanja pronalaze ljubav u doba kada se to činilo najmanje mogućim.

Vidim da pojedini zbog svoje latentne homoseksualnosti ne mogu prihvatiti činjenicu da “jak, zajeban, spreman i opsan muškarac sa bradom” ne može biti gay. Odnosno, da je tako nešto neprirodno.
Meni je žao takvih ljudi, jer zbog svojih ograničenja nisu mogli uživati u ovoj epizodi kao što sam ja.

Da se razumijemo, ja sam prvi bio latentni homofob u mladosti. Kao neko ko je sada skroz drugog mišljenja, nakon što sam upoznao, radio i družio se sa homoseksualcima - mogu reći da društvu nedostaje ovakvih prikaza gay populacije. Romantičnih, humaniziranih, a ne isključivo seksualnih i erotičnih.
Činjenica da dva muškarca vole jedan drugog mi ni na koji način nije umanjila putovanje i destinaciju. Ljubav je ljubav, kako god okreneš.

Da li je to ljubav Joela prema Ellie, kao surogat kćerci.
Dal je to John Wickova ljubav prema štenetu.
Dal je to ljubav Billa prema Franku…

Sve je to ljubav. Sako drugačiji oblici.
Dal je to
ne znam mene ono ljubljenje navodi na povracanje, pa me zovite latentnim ili homofonim do ujutru, fuuuuuuuuji
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#146 Re: The Last of Us

Post by Tananarive »

vaučer wrote: 31/01/2023 09:39 Nije imao curu, imao je odnos s nekom, bio je gay uvijek i nitko ga nije ‘konvertirao’ jer to ne postoji i nikad u povijesti se nije desilo. Jednostavno za života prije kolapsa civilizacije nije prihvatio sebe i napravio coming out, možda zbog tog i jeste radije bio paranoidni prepper koji je provodio vrijeme u podrumu. Kako je svijet nestao u kataklizmi, pale su i njegove barijere i na kraju maske. Frank ga je snimio odmah, gurmansko kuhanje, vino, ljubav prema lijepim stvarima - odmah je vidio ispod eksterijera zajebanog i naoružanog survivalista. I da, na početku je sigurno djelomično bio s njim iz interesa, ali ne zadugo.
pogriješio si nije paranoidni prepper nego paranoidni peder :lol:
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#147 Re: The Last of Us

Post by Tananarive »

sizifinho wrote: 31/01/2023 09:52 Ja ne znam što uopšte ulazite u polemiku sa homofobima, nema tog šta mi možemo napisat da će oni reći “hmm ima smisla”.

Nisu vezani lancima pa da ne mogu ustat i ugasiti seriju ako im se ne sviđa. Meni je top. To mi je jedino bitno.
ne znam zašto ulazimo u polemiku sa homoljubima :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#148 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

Isaiah4110 wrote: 31/01/2023 15:32 Pa zar bukvalno u svakoj novoj seriji moraju biti 2 pedera? Hajd ok i nekako njihova konverzacija i to, ali zasto mi moramo gledati kako se 2 muskarca ljube a to je gadljivo i bolesno u ocima ne znam 98% muskaraca na svijetu!? Veca pomoc je potrebna ovom reziseru i tim likovima koji promovisu ove bolescure, nego samim pederima!

Inace druga epizoda je bila super, ova prilicno spora i dosadna plus pederluk!
A da svu dvije lezbejke ne bi bilo problema? :D Ma hajte molim vas. :lol: :D
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#149 Re: The Last of Us

Post by Tananarive »

dale cooper wrote: 31/01/2023 15:47
Isaiah4110 wrote: 31/01/2023 15:32 Pa zar bukvalno u svakoj novoj seriji moraju biti 2 pedera? Hajd ok i nekako njihova konverzacija i to, ali zasto mi moramo gledati kako se 2 muskarca ljube a to je gadljivo i bolesno u ocima ne znam 98% muskaraca na svijetu!? Veca pomoc je potrebna ovom reziseru i tim likovima koji promovisu ove bolescure, nego samim pederima!

Inace druga epizoda je bila super, ova prilicno spora i dosadna plus pederluk!
A da svu dvije lezbejke ne bi bilo problema? :D Ma hajte molim vas. :lol: :D
pošto sam ja muško i lezbejka po uvjerenju nije problem :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#150 Re: The Last of Us

Post by dale cooper »

Tananarive wrote: 31/01/2023 15:51
dale cooper wrote: 31/01/2023 15:47

A da svu dvije lezbejke ne bi bilo problema? :D Ma hajte molim vas. :lol: :D
pošto sam ja muško i lezbejka po uvjerenju nije problem :D
Djeluješ mi pomalo nesigurno po tim pitanjima. :D
Post Reply