Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#176 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by broj dva »

vaučer wrote: 11/10/2021 11:22 Jako ti zavidim. Kupio sam IMAX karte za pretpremijeru 21-og i jutros se probudio sav uzbuđen 'Dune ove sedmice!'. A onda sam popio kavu. :roll: :sad: :-D
I šta misliš :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#177 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Napisao je čovjek. :D
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#178 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by pici »

Dina je saga, kao tolkinov svijet, ratovi zvijezda, game of thrones itd... zapostavljen zbog dubine price i lose ocjenjenog filma iz osamdesetih, koji je po meni fenomenalan... ali nije komercijalan ko ratovi zvijezda, tako da je Dina pala u blagi zaborav... kada citas fransizmu, moras je citati natenate zbog dubine opisa svijeta, karaktera a i same price... ni tolkinovi gospodari prstenova nisu dozivjeli svjetsku slavu do izbacivanja trilogije pocetkom 2000 godine... GoT takodje do buma serije pocetkom 2010 godine, jedino su ratovi zvijezda imali tu srecu pod lukasom da odmah dozive planetarni uspjeh... vidjet cemo sta ce fil novi donjeti, dali nastavak epopeje ili potpuni zaborav... mislim da ova fransizma nezasluzuje zaborav...


Image
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#179 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Još sabirem dojmove.

Ono što je definitvno jasno je da kina postoje zbog ovakvih filmova i također da Holivud vrlo rijetko izbacuje ovakve uratke. Dakle u svakom slučaju sam se osjećao sretan i privilegiran da sam napokon dočekao Dune u rukama sposobnog i kreativnog redatelja koji dirigira gomilom talentiranih glumaca i filmskih tehničara. Trudio sam se samo potonuti u film i ne biti u stalno komparativnom modu s knjigom ili Lynchevim filmom.

Okvirno mislim da je ovaj film dosad najuspješnija ekranizacija knjige. Ne samo jer je svjež i grandiozan - nego jer je najbolje prilagodio priču mediju filma. Dosta bogatstva knjige je preneseno kroz sitne detalje, ekspozicije u kratkim kadrovima koji ti mogu promaknuti ako nisi pažljiv ali koji objašnjavaju svijet, tehnologiju itd. Narativno glavni odmak od knjige je u dijelu gdje Atriedesi stignu na Arakis pa do neizbježne izdaje. Ovaj dio u knjizi je lonac koji ide prema ključanju, pun paranoidnih trenutaka, previranja, gdje svi znaju da je zamka postavljena ali ne znaju gdje i kad će biti aktivirana. Od Thufirove sumnje na Jessicu, pritiska koji stalno raste na Letoa - Kuća Atreides se utrkuje prema cilju za koji ne znaju gdje je, nadajući se da će prije obrata osigurati pomoć Fremena. Zarobljeni su kao miševi u kutiji, grebu, grizu - traže način da okrenu lošu situaciju u svoju korist. U filmu je ovo prilično ubrzano i od njihovog dolaska na Arakis su uhvaćeni u vrtlog koji ne staje. Mislim da ako izdaju neki extended cut (što se toplo nadam) da bi ovaj dio najviše profitirao od dodatnog 'mesa'. Ovo nije toliko primjedba, jer film ustvari ima bolje tempo i flow radi brušenja ovog centralnog dijela, ali mi fale ti neki trenutci koji su, iako kratki, bili ocrtani u Lynchevom filmu - npr gdje Hawat pizdi jer 'nalazi Harkonenske špijune prelako' i sl. Kad je zamka aktivirana, radnja se zakotrlja jače do prirodnog kraja koji je točno na mjestu gdje je bio i u knjizi. Nije mi jasno zašto su kritičari srali na kraj - kraj je točno onakav i ondje gdje je jedino mogao biti kad su donijeli odluku da režu knjigu na pola.

Također mislim da film solidno pleše na liniji gdje ostavlja puno detalja i easter-egg sitnica za fanove knjige, bez da zbunjuje gledatelje koji prvi put gledaju išta vezano za Dune. Nikad ne prevagne na jednu ili drugu stranu - uvijek ima dovoljno prostora za ugodan prolazak kroz priču za obe grupe. Mislim da je dobar način na koji su riješili sekvence koje u biti ne mogu biti prenesene na ekran, specifično Paulove vizije raznih budućnosti koje se račvaju pred njim. Sveli su ih na 'metaforičke rauglednice iz budućnosti', koje se otkrivaju u više detalje što je Paul intenzivnije izložen melangeu. Bitan je krajnji dio puta, koji ne vidi način kako zaobići - okrutni rat u njegovo ime. Što više vidi, sve mu je teže prihvatiti da mora krenuti tim putem, ali događaji i melange ga jednostavno ponesu kao plima i kad završi u pustinji s majkom - već je na tom putu.

Jedna od zamjerki je da njihov put kroz pustinju nije jače naglašen kao zaista krucijalan trenutak u njegovoj priči, kad je možda bio najranjiviji ikad. Lynchev film je imao jednu rečenicu koja postavlja scenu gdje Paul kaže ’We have entered the time when all will turn against us and seek our lives.’. Ovo je pivotalna točka za Paula Atreidesa. U ovom filmu je previše obrađena kao generičko od A do B putovanje heroja koji usput savladava nove vještine. U knjizi je ovo dio priče gdje su kocke bačene i skakuću po stolu - sve je neizvjesno i Paul je potpuno izložen. S druge strane, mislim da su solidno odradili njihovu noć u šatoru - koja je opet vrlo bitna točka za Paula, gdje ga prvi put potpuno savladaju vizije i gdje se u biti po prvi put potpuno mentalno otisne od obale za koju se prije pokušavao držati.

Slike, zvuci, scenografija, kostimi - fantastično. Film ustvari djeluje skuplji nego što stvarno jeste. Toplo se nadam nastavku kako bi vidjeli još detalja ovog svemira, od sietcheva, Kaitaina itd. Tehnologija, letjelice su odlično urađeni. Sve ima tu 'forma slijedi funkciju' notu, što doprinosi dojmu da su dio stvarnog svijeta, koji živi i mjenja se. Kadriranje je kontinuirano nadahnuto, svaki kadar je pažljivo osmišljena kompozicija koja prenosi i psihološka stanja pored pukih vizualnih informacija. Nisam bio siguran šta da mislim o ovoj sivo-srebrnoj paleti pustinje, ali mislim da je puno bolja opcija od neke romantizirano narančaste. Jednostavno doprinosi puno dojmu da je vrućina na Arakisu opresivna, da je to planet koji ubija brzo i bez milosti i gdje se za svaki kutak života treba boriti. Arakeen nije neki blisko-istočni mix uskih ulica, ravnih krovova i bazara - više je tvrđava/pećina, gdje se sve bitno događa iza debelih zidina i daleko od površine. Gotovo kao vojna baza na najusranijem planetu u galaksiji gdje nitko ne bi išao da nema melangea. Tu se dolazi samo da bi se vadilo spice, luksuzi su minorni u usporedbi s drugim svjetovima.

Toliko drugih dobrih detalja, voice je jebeno savršen, taj vakuum prije nego se ispali komanda, Fremeni su odlični, bez suvišnih riječi i pokreta - way of the knife u praksi. Ne znam, gledat ću još par puta, sabirem dojmove - ali okvirno, kao veliki fan knjiga unazad skoro pa 30 godina - prezadovoljan sam i samo se nadam potvrdi nastavka i extended verzijama. Da je moglo bolje - sigurno. Da je moglo bolje u dva ipo sata - nisam siguran.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#180 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Na rottentomatoesu 83% od kriticara, al' cak 95% od gledatelja.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#181 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by pici »

izasao na torrentima, juce il prekljuce ne znam tacno, poceo ga gledat al cu ipak ostaviti za veceraske, solidna glumacka ekipa, uvod u pricu tj film, ima nekih dodira sa filmom iz osamdesetih i knjigom... javnem utiske...
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#182 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

Hajde što se u filmu ne spominje pojam "džihad", ali je li se meni učinilo, ili niti jednom nije spomenuto ime barona Harkonnena?
User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#183 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Ja moram reci da sam impresioniran. Ono, zelim ponovo gledati. To se danas jako rijetko desava.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#184 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

Seawolf wrote: 22/10/2021 22:52 Hajde što se u filmu ne spominje pojam "džihad", ali je li se meni učinilo, ili niti jednom nije spomenuto ime barona Harkonnena?
Nisam primjetio, ali mislim da je i nebitno.
Mislis zbog Putina se malo pazilo?

Ja jedinu zamjerku imam sto mi je nekako falio potez kada pocne lebditi da se vidi da je ukljucio uredjaj.
Taj momenat je u Lincovom filmu dobro odradjen.
Mada opet, bolje bi bilo da ne lebdi, jer ni u knjizi ne lebdi.

Meni je jasno sto se od Vladmiria u filmu napravilo covjeka malo rijeci, iako to nikako nije u knjizi. I sto su se izbjegla detaljisanja o njemu.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#185 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by 90minut »

Joj kakav film i kakvo uživanje je ovo bilo gledati možda i najbolji sci fi ikad.

Ne znam kako može bolje od ovoga Vaučeru.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#186 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by jeza u ledja »

Ugasih nakon pola sata..

Djaba produkcija, rezija, gluma. I dalje je ista glupava fantazija. Srednjovjekovna prica uklopljena u buducnost.

Ne razumijem kako se ovakve price nanovo uspjesno prepakiraju i prodaju. Al dobro…
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#187 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Seawolf wrote: 22/10/2021 22:52 Hajde što se u filmu ne spominje pojam "džihad", ali je li se meni učinilo, ili niti jednom nije spomenuto ime barona Harkonnena?
Promijenili su u crusade
To je i prije izlaska filma bilo poznato
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#188 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

:lol: Ježu pobogu. Pa Dune je OG space opera. Nije Dune prepakiran proizvod nego izvor s kojeg su pili drugi decenijama. No dobro, nije za svakog.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#189 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by broj dva »

ExNihilo wrote: 22/10/2021 12:43 Napisao je čovjek. :D
Trebo sam vala redom krenut :D
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#190 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Seawolf »

Black swan wrote: 23/10/2021 09:21
Seawolf wrote: 22/10/2021 22:52 Hajde što se u filmu ne spominje pojam "džihad", ali je li se meni učinilo, ili niti jednom nije spomenuto ime barona Harkonnena?
Promijenili su u crusade
To je i prije izlaska filma bilo poznato
Da, znao sam da se pojam "džihad" ne pojavljuje.

Ali nisam znao da će Baron Harkonnen toliko podsjećati na pukovnika Waltera Kurtza iz "Apocalypse Now".
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18049
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#191 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by GandalfSivi »

Odlicno uradjen film. Fakat sam uzivao dva i po sata. Zena nije citala knjige niti gledala originalni film, sada pizdi sta ce se desiti :)

P.S. jos je rano za spominjanje dzihada (sem mozda scene ili dvije) a barem engleski titl referira barona kao Vladimira…
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#192 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

vaučer wrote: 23/10/2021 12:17 :lol: Ježu pobogu. Pa Dune je OG space opera. Nije Dune prepakiran proizvod nego izvor s kojeg su pili drugi decenijama. No dobro, nije za svakog.
Pa knjiga i jeste feudalizam u svemiru nakon sto je zabranjena tehnologija kompjutera

Vazno je ponavljati knjiga je iz 1965

Dakle prva...

Ako je bilo sto za prepakirati prije od prije 1965
Napisite ovdje sto je prepakirano
Strugacki??
Legvin?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#193 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by jeza u ledja »

Mislio sam na pricu i film koji se svako malo prepakiraju i izbacuju u novom ruhu. Shvatam ja da je ova verzija filma mnogo bolja od prethodnih, ali je prica ista.

Od scifi uvijek ocekujem nesto inovativno, ne po stoti put isti kliseji i prica. Da, shvatam da su drugi posudjivali od ovoga, da je ovo preteca Ratova Zvijezda, ali ja nemam nista od toga jer je i jedno i drugo je izuzetno zastarjelo u nekom davnom proslom vremenu i svjetonazorima.

Ali eto kao sto rece nije za svakoga.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#194 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Svaka priča ikada ispričana, od Biblije pa naovamo, je prepakiranje - na jedan ili drugi način. A i sama Biblijaka je prepakovana. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#195 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

90minut wrote: 23/10/2021 04:27 Joj kakav film i kakvo uživanje je ovo bilo gledati možda i najbolji sci fi ikad.

Ne znam kako može bolje od ovoga Vaučeru.
:roll:
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#196 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

jeza u ledja wrote: 23/10/2021 15:16 Mislio sam na pricu i film koji se svako malo prepakiraju i izbacuju u novom ruhu. Shvatam ja da je ova verzija filma mnogo bolja od prethodnih, ali je prica ista.

Od scifi uvijek ocekujem nesto inovativno, ne po stoti put isti kliseji i prica. Da, shvatam da su drugi posudjivali od ovoga, da je ovo preteca Ratova Zvijezda, ali ja nemam nista od toga jer je i jedno i drugo je izuzetno zastarjelo u nekom davnom proslom vremenu i svjetonazorima.

Ali eto kao sto rece nije za svakoga.

Ne bih se složio - gotovo u potpunosti. Kao prvo, priča nije ista - jer Dune nije dvodimenzionalan 'hero's journey'. Paul Atreides je bliže antiheroju nego nekom klišeiziranom space-vitezu. Dune također obrađuje podosta relevantnih tema, koje ne baš često vide svjetlo dana u holivudskim blockbusterima - od eksploatacije prirodnih resursa, religijskog fanatizma, ekološke ravnoteže i života s prirodom - pa do možda nikad relevantnije teme da nam je kao vrsti bolje okrenuti se ljudskim sposobnostima nego tražiti rješenje u tehnologiji. Također ozbiljno propituje šta mi kao vrsta uopće hoćemo - a odgovor koji je ponudio Leto II u God Emperor od Dune - nije nimalo laskav za ljudski rod.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#197 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by jeza u ledja »

To su sve teme koje se redovno obradjuju u Holivudu, a za njih nije potreban fantasy setting. Prije bih rekao da su te teme samo vehicle za fantaziju.

Ja shvatam da sam ja laik za ovakav zanr i da nisam dovoljno udubljen, samo dajem svoj utisak.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#198 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by jeza u ledja »

ExNihilo wrote: 23/10/2021 15:26 Svaka priča ikada ispričana, od Biblije pa naovamo, je prepakiranje - na jedan ili drugi način. A i sama Biblijaka je prepakovana. :D
Ma ja imam osjecaj da se ove price prepakiraju jer za njih postoji trziste. Konkretno ovdje se radi o fanovima Hebertovih knjiga, sada u vec zrelim godinama. :D
Usput se prica prepakira za mladju raju, i tako ukrug.

Slicno ko za Star Wars.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#199 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by 90minut »

ExNihilo wrote: 23/10/2021 15:27
90minut wrote: 23/10/2021 04:27 Joj kakav film i kakvo uživanje je ovo bilo gledati možda i najbolji sci fi ikad.

Ne znam kako može bolje od ovoga Vaučeru.
:roll:
Šta je reci
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#200 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

90minut wrote: 23/10/2021 18:31
ExNihilo wrote: 23/10/2021 15:27

:roll:
Šta je reci
Lako te ponese velika riječ. Film je izrazito vjerna ekranizacija specifične knjige koja je imala supstancijalan značajan na naučnu fantastiku. Po tome je već značajan, jer niko prije Villeneuvea nije uspio u tome, ali ne ne može ući ni u razmatranje za "najbolji sci fi film ikad", ma kako definisali ono najbolji.
Post Reply