Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#426 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

dale cooper wrote: 05/11/2021 12:33 Tako brate reci. Kreatori Bridgertona nisu ni ciljali na istorijsku tačnost, što sam već spomenuo, već je u pitanju fikcija smještena
u alternativnu istoriju. I kao takva može uzeti slobode kakve hoće. Isto kao i ovo što si postavio.
Ovakva je u stripovima.

Image
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#427 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

Molim da se ova tema pročisti ove nebulozne priče o gender quotama i rasnim listama. Dune Pt 1 nije reprezentativan primjer i ovo je tema za debate o drugim stvarima i puno važnijim pitanjima kao 'Koliko thumpera od Čapljine do Tuzle?' i slično.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#428 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by seln »

dale cooper wrote: 05/11/2021 12:33
seln wrote: 05/11/2021 12:05

Govorim u moje ime. Svidja li se ta serija masi plebejaca ili ne, nema nikakve veze sa istorijskom tacnoscu ili bar logikom.
U doba kada su crnci u Engleskoj bili samo robovi, u najboljem slucaju pazevi, yipiayeah... habemus regina nera!
A da fimadzija rade sva moguca sranja, samo za koji par ociju vise... evo dokaza, evo nordijske boginje:

Image

Masa zaglupljuje. U njoj je udobno, ali zaglupljuje.
So what?
Nista, samo kazem.
Tako brate reci. Kreatori Bridgertona nisu ni ciljali na istorijsku tačnost, što sam već spomenuo, već je u pitanju fikcija smještena
u alternativnu istoriju. I kao takva može uzeti slobode kakve hoće. Isto kao i ovo što si postavio.
Tvorci Bridgertona su ciljali na podilazenje masama, prije svega crnim.
Naravno, svako moze uzeti slobodu da radi sta hoce. To sto taj pristup stvarima zaglupljuje... koga zaboli?
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#429 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 12:31
dale cooper wrote: 05/11/2021 08:08



Ne kontam, zašto taj varilac ne bi bio crnac? Zašto bi ta uloga po automatici trebala ići bijelcu? Posebice ako imaš glumce
koji mogu da iznesu to i uklapaju se u koncept priče i scenarija.
Zato što su valirci u djelima GRRMa opisani na jako specifičan način. Imaju unikatan izgled koji uklučuje, izmedju ostalog, jako blijedu boju kože, čak i više što podrazumijevamo da je prosječno za bijelca.

Crnac valirac nema apsolutno nikakvog smisla, otprilike k'o bijeli il' azijatski Šaka Zulu.
Samo što Šaka Zulu nije lik iz fantazije. Pričali smo skoro o Idrisu Elbi kao James Bondu, što je isto tradicionalno uloga rezervisana za bijelog
muškarca. I složili smo se da bi on, da je malo mlađi, bio savršen za tu ulogu. I zašto bi bilo problem prilagoditi dio djela GRRMA-a ako
bi hipotetički uključivalo glumca jednog takvog kalibra i ako ne bi imalo neki esencijalan uticaj na samu priču. Pa takve prilagodbe
su se dešavale i dešavaju se.

Ono što ja ne kontam je kako vi ne shvatate da su ove kuknjave oko angažovanja glumaca drugih rasa i boje kože inherentno pune predrasuda.
I nikada se nisu dešavale ranije kada je kvota bijelih glumaca bila dominantna.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#430 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

seln wrote: 05/11/2021 13:18
dale cooper wrote: 05/11/2021 12:33

Tako brate reci. Kreatori Bridgertona nisu ni ciljali na istorijsku tačnost, što sam već spomenuo, već je u pitanju fikcija smještena
u alternativnu istoriju. I kao takva može uzeti slobode kakve hoće. Isto kao i ovo što si postavio.
Tvorci Bridgertona su ciljali na podilazenje masama, prije svega crnim.
Naravno, svako moze uzeti slobodu da radi sta hoce. To sto taj pristup stvarima zaglupljuje... koga zaboli?
Pa jesu li gledaoci crne boje kože manje vrijedni od onih bijele? Pa tebe boli očigledno dok ove stvari spominješ i dok ti smetaju.
Ja gledam seriju i film kao cjelokupan proizvod. I nije mi bitno ko je kakve boje kože dok god svoj posao odrađuje dobro.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#431 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 05/11/2021 13:31
Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 12:31

Zato što su valirci u djelima GRRMa opisani na jako specifičan način. Imaju unikatan izgled koji uklučuje, izmedju ostalog, jako blijedu boju kože, čak i više što podrazumijevamo da je prosječno za bijelca.

Crnac valirac nema apsolutno nikakvog smisla, otprilike k'o bijeli il' azijatski Šaka Zulu.
Samo što Šaka Zulu nije lik iz fantazije. Pričali smo skoro o Idrisu Elbi kao James Bondu, što je isto tradicionalno uloga rezervisana za bijelog
muškarca. I složili smo se da bi on, da je malo mlađi, bio savršen za tu ulogu. I zašto bi bilo problem prilagoditi dio djela GRRMA-a ako
bi hipotetički uključivalo glumca jednog takvog kalibra i ako ne bi imalo neki esencijalan uticaj na samu priču. Pa takve prilagodbe
su se dešavale i dešavaju se.

Ono što ja ne kontam je kako vi ne shvatate da su ove kuknjave oko angažovanja glumaca drugih rasa i boje kože inherentno pune predrasuda.
I nikada se nisu dešavale ranije kada je kvota bijelih glumaca bila dominantna.
Bondova uloga je možda bila "rezervisana", al' ne i striktno definisana k'o takva, za razliku od valiraca. Niđe veze brt.

Da li je ok da imamo crnkinju koja glumi Anne Boleyn? Da li bi Ragnar u seriji Vikings mog'o bit' crnac? Mislim hvataš se "reimagining" argumenta kad ti je povoljno, al' kad neko spomene nekog lika iz istorije koji nije bijelac, odmah okreneš sto i počneš pričat' o nekoj istorijskoj vjerodostojnosti. :roll:
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#432 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 13:58
dale cooper wrote: 05/11/2021 13:31

Samo što Šaka Zulu nije lik iz fantazije. Pričali smo skoro o Idrisu Elbi kao James Bondu, što je isto tradicionalno uloga rezervisana za bijelog
muškarca. I složili smo se da bi on, da je malo mlađi, bio savršen za tu ulogu. I zašto bi bilo problem prilagoditi dio djela GRRMA-a ako
bi hipotetički uključivalo glumca jednog takvog kalibra i ako ne bi imalo neki esencijalan uticaj na samu priču. Pa takve prilagodbe
su se dešavale i dešavaju se.

Ono što ja ne kontam je kako vi ne shvatate da su ove kuknjave oko angažovanja glumaca drugih rasa i boje kože inherentno pune predrasuda.
I nikada se nisu dešavale ranije kada je kvota bijelih glumaca bila dominantna.
Bondova uloga je možda bila "rezervisana", al' ne i striktno definisana k'o takva, za razliku od valiraca. Niđe veze brt.

Da li je ok da imamo crnkinju koja glumi Anne Boleyn? Da li bi Ragnar u seriji Vikings mog'o bit' crnac? Mislim hvataš se "reimagining" argumenta kad ti je povoljno, al' kad neko spomene nekog lika iz istorije koji nije bijelac, odmah okreneš sto i počneš pričat' o nekoj istorijskoj vjerodostojnosti. :roll:
Pa definisana je u knjigama, ekranizacija je nešto drugo. Ako GRRM kao tvorac knjige nema problema sa određenim izmjenama u čemu
je problem?

Primjeri kao Anne Boleyn su više iznimka nego pravilo. Lično mislim da nije bilo potrebno praviti takve drastične izmjene, ali koliko
sam imao priliku pročitati i drugi segmenti serije su više soap fantasy nego li precizna istorijska fikcija. Iako svi hvale glumu Jodie Turner-Smith.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#433 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by seln »

dale cooper wrote: 05/11/2021 13:35
seln wrote: 05/11/2021 13:18

Tvorci Bridgertona su ciljali na podilazenje masama, prije svega crnim.
Naravno, svako moze uzeti slobodu da radi sta hoce. To sto taj pristup stvarima zaglupljuje... koga zaboli?
Pa jesu li gledaoci crne boje kože manje vrijedni od onih bijele? Pa tebe boli očigledno dok ove stvari spominješ i dok ti smetaju.
Ja gledam seriju i film kao cjelokupan proizvod. I nije mi bitno ko je kakve boje kože dok god svoj posao odrađuje dobro.
Naravno, ko se pobuni protiv gluposti, taj je rasist. :-) :-) :-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#434 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

seln wrote: 05/11/2021 14:22
dale cooper wrote: 05/11/2021 13:35

Pa jesu li gledaoci crne boje kože manje vrijedni od onih bijele? Pa tebe boli očigledno dok ove stvari spominješ i dok ti smetaju.
Ja gledam seriju i film kao cjelokupan proizvod. I nije mi bitno ko je kakve boje kože dok god svoj posao odrađuje dobro.
Naravno, ko se pobuni protiv gluposti, taj je rasist. :-) :-) :-)
Image
User avatar
Riddle
Posts: 8171
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#435 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Lancelot :lol:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#436 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Carl Gustaf Emil Mannerheim :lol:

Evo, sve može al' da bijelac il' azijat bude Šaka Zulu, to je već malo previše. :-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#437 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 14:51 Carl Gustaf Emil Mannerheim :lol:

Evo, sve može al' da bijelac il' azijat bude Šaka Zulu, to je već malo previše. :-)
Pa snimi ti, ili finansiraj takav film, ja nemam ništa protiv. I ovaj The Marshal of Finland je snimljena zajebancija na račun finskih
poreskih obveznika. :mrgreen:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#438 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

Odlicno bi bilo (al nece nikad snimit) da u filmu o Americkom gradjanskom ratu crnac glumi robovlasnika belca ili generala Roberta Lee-ja a da kinez na primer glumi jednog od crnih robova :D

Ako snime takvo nesto prihvatam sve race-swap ove zauvek.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#439 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 05/11/2021 15:03
Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 14:51 Carl Gustaf Emil Mannerheim :lol:

Evo, sve može al' da bijelac il' azijat bude Šaka Zulu, to je već malo previše. :-)
Pa snimi ti, ili finansiraj takav film, ja nemam ništa protiv. I ovaj The Marshal of Finland je snimljena zajebancija na račun finskih
poreskih obveznika. :mrgreen:
Nije problem snimit' Kuferu, već je problem da će te svi kolektivno razapet' za to. Ogromna hipokrizija je u pitanju.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#440 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

AleksoMKD wrote: 05/11/2021 15:13 Odlicno bi bilo (al nece nikad snimit) da u filmu o Americkom gradjanskom ratu crnac glumi robovlasnika belca ili generala Roberta Lee-ja a da kinez na primer glumi jednog od crnih robova :D

Ako snime takvo nesto prihvatam sve race-swap ove zauvek.
Da, što ne snime tako nešto.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#441 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 15:31
dale cooper wrote: 05/11/2021 15:03

Pa snimi ti, ili finansiraj takav film, ja nemam ništa protiv. I ovaj The Marshal of Finland je snimljena zajebancija na račun finskih
poreskih obveznika. :mrgreen:
Nije problem snimit' Kuferu, već je problem da će te svi kolektivno razapet' za to. Ogromna hipokrizija je u pitanju.
A što li bože? :zoka: :roll:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#442 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Woke culture i cancel culture.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#443 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Da, to su postali standardni odgovori za određen dio ljudi koji neće da sagledaju širu sliku političke, društvene i kulturalne borbe
drugih i drugačijih.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#444 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Udovoljavanje manjinama na filmskom/TV medijumu je samo šminka. U Flintu je voda još uvijek zagađena, a u većini (pogotovo južnim) država amerike i dalje policija radi po svome k'o i dosad.

Ovo ti je isto k'o kad korporacije "slave" Pride pa na svoj Twitter avatar stave dugu na jedan dan, a sve ostalo je business as usual.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#445 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

Zasto ne snime seriju ili film baziran na Africkoj mitologiji ili istoriji?

Zato sto ne veruju da ce biti uspesna pa ovako ubacivanjem pipl of kolor tapsaju sebe po ledjima da eto pomazu manjinama koje same ne mogu da uspeju. Fakticki ne vide sopstveni rasizam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#446 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 16:12 Udovoljavanje manjinama na filmskom/TV medijumu je samo šminka. U Flintu je voda još uvijek zagađena, a u većini (pogotovo južnim) država amerike i dalje policija radi po svome k'o i dosad.

Ovo ti je isto k'o kad korporacije "slave" Pride pa na svoj Twitter avatar stave dugu na jedan dan, a sve ostalo je business as usual.
Apsolutno. A ipak, umjesto tih stvari, veći problem je povećano prisustvo afro amerikanaca i drugih na filmu i tv-u.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#447 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 05/11/2021 16:18
Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 16:12 Udovoljavanje manjinama na filmskom/TV medijumu je samo šminka. U Flintu je voda još uvijek zagađena, a u većini (pogotovo južnim) država amerike i dalje policija radi po svome k'o i dosad.

Ovo ti je isto k'o kad korporacije "slave" Pride pa na svoj Twitter avatar stave dugu na jedan dan, a sve ostalo je business as usual.
Apsolutno. A ipak, umjesto tih stvari, veći problem je povećano prisustvo afro amerikanaca i drugih na filmu i tv-u.
Nije veći problem, nego problem s kojim se češće suočavam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#448 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 16:22
dale cooper wrote: 05/11/2021 16:18

Apsolutno. A ipak, umjesto tih stvari, veći problem je povećano prisustvo afro amerikanaca i drugih na filmu i tv-u.
Nije veći problem, nego problem s kojim se češće suočavam.
Nije problem uopšte, barem meni. Meni je bitno da se posao dobro odradi. Crni glumci mogu biti jednako dobri kao i bijelci, a
mogu biti i loši. To bi trebalo biti jedino mjerilo, kvalitet, ništa drugo.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#449 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 05/11/2021 16:29
Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 16:22

Nije veći problem, nego problem s kojim se češće suočavam.
To bi trebalo biti jedino mjerilo, kvalitet, ništa drugo.
Aha, a kako onda da kvalitet bude jedino mjerilo kad akademija uvodi onakva pravila za oskare u clanku koji je postavio @AleksoMKD?
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#450 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 05/11/2021 16:44
dale cooper wrote: 05/11/2021 16:29

To bi trebalo biti jedino mjerilo, kvalitet, ništa drugo.
Aha, a kako onda da kvalitet bude jedino mjerilo kad akademija uvodi onakva pravila za oskare u clanku koji je postavio @AleksoMKD?
Govorim o svome mjerilu kada gledam neki film. Ne izvlaci iz konteksta.

Ako gledas ta pravila akademije, ni ona nisu toliko stroga koliko se digla hajka. Najvaznije od njih je da jedan manjinski glumac/glumica, znaci samo jedan, bude u nekoj vaznoj
ulozi, znaci ne nuzno lead nego significant role. ILI da 30 procenata bude zastupljeno u nekim minor ulogama.
Post Reply