Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81022
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#376 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Image
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#377 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by studiorum_tuzlaensis »

Veliki sam ljubitelj SF žanra i filma uopće, ali ovom filmu ne bi dao iznad 5/10.

Veoma loša karakterizacija likova, dubina i slojevitost priče veoma loša, gluma je recimo solidna, dok osjećaj vizuelne naracije skoro da i ne postoji, dodaj tome zamršen uvod i komplikovanu tematiku bez dobre podloge, i što je najvažnije bez prestiža na kraju, daje mi osjećaj ko da sam izgubio 2.5 sata života koje sam mogao kvalitetnije i zabavnije provesti gledajući solidan dokumentarac na Youtube.

Moglo je to puno bolje, sigurno. Ovako je ispao film za par ljudi koji su ljubitelji Dune Lore-a.

Iako su kroz film provučene i obrađene kultne i fundamentalne egzistencijalno-religijske teme (mač Crysknife i pustinjski crvi - simbol, red Bene Gesserit - kult i Kwisatz Haderach- Sveti duh, Car - Otac i naravno Lisan al Gaib - MuaDiB - THE ONE ) viđene u svim kultnim filmovima od George Lucasa do Ridley Scotta u formi "THE CHOSEN ONE" tematike, opći dojam je i dalje veoma loš. Nekad ti ni simbolika i tematika ne mogu pomoći, ako ti jednostavno nisi dorastao zadatku da ispravno (ili bolje reći ZANIMLJIVO) prepričaš Lore.

Ovdje je bilo puno više potencijala, dobro ne baš za LOTR nivo, ali ovaj film djeluje smiješno u usporedbi sa SF blockbusterima u prethodnim godinama
uključujući sve vezano za Avengerse ili Alien Lore.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#378 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by 90minut »

ma 1 od 10 :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#379 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ProgramskiJezik »

pogledao sam 2 puta film.. jedno pitanje me kopka, doso bijelac da spasi divljake u pustinji? To je poenta filma?
User avatar
Truba
Posts: 81022
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#380 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Gasi strojeve motaj kablove
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#381 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by vaučer »

:-) Svašta čovjek pročita.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#382 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Evo ih, došli SJW i na ovaj forum. Kako smije glavni glumac u filmu bit' bijelac, i još da spašava domoroce? :D
User avatar
Riddle
Posts: 8171
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#383 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Sad je smijesno sjetiti se da se raja plasila da nastavka mozda nece biti. :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#384 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

ProgramskiJezik wrote: 03/11/2021 13:49 pogledao sam 2 puta film.. jedno pitanje me kopka, doso bijelac da spasi divljake u pustinji? To je poenta filma?
Nije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#385 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

Prije će biti da spašavaju oni guzove nokautiranom bijelcu. :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#386 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

Radnja se desava cca. 20.000 godina u buducnosti a oko 10.000 godina posle terminator/galactica scenarija gde covecanstvo jedva spasava zivu glavu i je barem politicki i religijski ujedinjeno u feudalnu imperiju. Bene Gesserit sestrinstvo 10 mileniuma manipulira covjecanstvo, genetiku i religiju (Girl Power!!!) gurajuci svoju agendu. Rase se nigde ne spominu kao nesto bitno u knjizi.

To sto neoliberali ne mogu razlikovati fantaziju/fantastiku od njihove politicke agende prinodosi sunovratu pre svega filmske umetnosti a eto siri se i na stripove i video igrice.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#387 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ProgramskiJezik »

Tito_i_Partija wrote: 03/11/2021 15:59 Evo ih, došli SJW i na ovaj forum. Kako smije glavni glumac u filmu bit' bijelac, i još da spašava domoroce? :D
ma nije SJW, nego mi je smijesno, dosao bijelac Spasitelj, da spasi divljake crnce iz pustinje.. To sam dobio dojam u filmu, nisam upucen u pricu dublje :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#388 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

ProgramskiJezik wrote: 04/11/2021 13:51
Tito_i_Partija wrote: 03/11/2021 15:59 Evo ih, došli SJW i na ovaj forum. Kako smije glavni glumac u filmu bit' bijelac, i još da spašava domoroce? :D
ma nije SJW, nego mi je smijesno, dosao bijelac Spasitelj, da spasi divljake crnce iz pustinje.. To sam dobio dojam u filmu, nisam upucen u pricu dublje :D
Pa tako gledano, u pravu si.

Ali, to je namjerno, ako ti je lakse.
User avatar
Truba
Posts: 81022
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#389 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

ne bih ja to tako rekao ali eto

fremeni su ko beduini takav im je način života ne znaju i ne žele bolje (barem većina njih... ko amiši)

a korist je obostrana...u kontekstu obaranja harkonena i fremeni i atrediti su u istoj gabuli
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#390 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by seln »

ProgramskiJezik wrote: 04/11/2021 13:51
Tito_i_Partija wrote: 03/11/2021 15:59 Evo ih, došli SJW i na ovaj forum. Kako smije glavni glumac u filmu bit' bijelac, i još da spašava domoroce? :D
ma nije SJW, nego mi je smijesno, dosao bijelac Spasitelj, da spasi divljake crnce iz pustinje.. To sam dobio dojam u filmu, nisam upucen u pricu dublje :D
I opet: otkud crnci medje fremenima?
Zar nisu odnekle sa Balkana?
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#391 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ProgramskiJezik »

Black swan wrote: 04/11/2021 14:43 ne bih ja to tako rekao ali eto

fremeni su ko beduini takav im je način života ne znaju i ne žele bolje (barem većina njih... ko amiši)

a korist je obostrana...u kontekstu obaranja harkonena i fremeni i atrediti su u istoj gabuli
opet, ne znam citav konteskt price, smijesno mi je bilo izlazi mali a svi domorodci "The one, spasitelj" sta vec..
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#392 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ProgramskiJezik »

seln wrote: 04/11/2021 14:46
ProgramskiJezik wrote: 04/11/2021 13:51

ma nije SJW, nego mi je smijesno, dosao bijelac Spasitelj, da spasi divljake crnce iz pustinje.. To sam dobio dojam u filmu, nisam upucen u pricu dublje :D
I opet: otkud crnci medje fremenima?
Zar nisu odnekle sa Balkana?
Ne kontam?
User avatar
Truba
Posts: 81022
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#393 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

ako koga zanima stav s katoličkog portala

https://aleteia.org/2021/10/26/dune-a-c ... essianism/

And this is precisely Herbert’s warning. In an interview he gave in 1979, he explicitly said, “the bottom line of the Dune trilogy is ‘beware of heroes.’ Much better rely on your own judgment, and your own mistakes.” Later, in 1985, he wrote that “Dune was aimed at this whole idea of the infallible leader because my view of history says that mistakes made by a leader (or made in a leader’s name) are amplified by the numbers who follow without question.”
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#394 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by seln »

ProgramskiJezik wrote: 04/11/2021 14:56
seln wrote: 04/11/2021 14:46

I opet: otkud crnci medje fremenima?
Zar nisu odnekle sa Balkana?
Ne kontam?
U knjizi, koliko se sjecam, fremeni pjevaju posmrtnu pjesmu (iako je knjiga na engleskom) "Ima trava okolo i korenja okolo".
Dakle, bice da su S/B/H porijeklom.
Otkud onda crnci medju njima? Prislepali se migranti?
User avatar
Truba
Posts: 81022
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#395 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

1.Dune, $15,413,486 ,pad od 62.4% , 2.vikend , Warner Bros.
Dune je imao visok pad u svojem drugom vikendu od 62%.
ali to je opet super s obzirom na uvjete

u svijetu 250 mil+

ono sa strimova mislim da nikad nećemo saznati koliko je zaradio
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#396 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by AleksoMKD »

seln wrote: 04/11/2021 14:46 I opet: otkud crnci medje fremenima?
Zar nisu odnekle sa Balkana?
Sa planete Holivudija, iz provincije Socijalna justicija :D

Morali su ih ubaciti jer su takva nova pravila, toliko i toliko pipl of kolor, toliko zena, toliko LGBTQHIV osoba i tako dalje inace nista od Oskara a da ne govorimo o ostalim stvarima.

https://www.nytimes.com/2020/09/09/movi ... rsity.html

At least one actor from an underrepresented racial or ethnic group must be cast in a significant role.
The story must center on women, L.G.T.B.Q. people, a racial or ethnic group or the disabled.
At least 30 percent of the cast must be actors from at least two of those four underrepresented categories.
Two or more department heads — meaning jobs like director, cinematographer or composer — must be female, L.G.T.B.Q., disabled or part of an underrepresented racial or ethnic group.
At least six other crew members must be from an underrepresented racial or ethnic group.
At least 30 percent of the film’s crew must hail from the four underrepresented groups continually laid out in these guidelines.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#397 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ProgramskiJezik »

seln wrote: 04/11/2021 15:00
ProgramskiJezik wrote: 04/11/2021 14:56

Ne kontam?
U knjizi, koliko se sjecam, fremeni pjevaju posmrtnu pjesmu (iako je knjiga na engleskom) "Ima trava okolo i korenja okolo".
Dakle, bice da su S/B/H porijeklom.
Otkud onda crnci medju njima? Prislepali se migranti?
u filmu su crnci svi kako sam vidio i meksikanci? :D

a cool nisam to znao da je u knjizi tako.. trebalo bi se mozda procitat
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#398 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

AleksoMKD wrote: 04/11/2021 15:14
seln wrote: 04/11/2021 14:46 I opet: otkud crnci medje fremenima?
Zar nisu odnekle sa Balkana?
Sa planete Holivudija, iz provincije Socijalna justicija :D

Morali su ih ubaciti jer su takva nova pravila, toliko i toliko pipl of kolor, toliko zena, toliko LGBTQHIV osoba i tako dalje inace nista od Oskara a da ne govorimo o ostalim stvarima.

https://www.nytimes.com/2020/09/09/movi ... rsity.html

At least one actor from an underrepresented racial or ethnic group must be cast in a significant role.
The story must center on women, L.G.T.B.Q. people, a racial or ethnic group or the disabled.
At least 30 percent of the cast must be actors from at least two of those four underrepresented categories.
Two or more department heads — meaning jobs like director, cinematographer or composer — must be female, L.G.T.B.Q., disabled or part of an underrepresented racial or ethnic group.
At least six other crew members must be from an underrepresented racial or ethnic group.
At least 30 percent of the film’s crew must hail from the four underrepresented groups continually laid out in these guidelines.
Bože sačuvaj. Znači, uopšte više nije bitno da li je produkt kvalitetan, nego samo ima li dovoljno clanova iz te i te grupe.

Strašno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#399 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Ne vidim kako su se ta pravila loše odrazila na Dune koji ima poprilično pogođen casting. Što se tiče fremena i njihove boje kože pa
dovraga ljudi čitav život žive na nemilosrdnom pustinjskom planetu sa ogromnim temperaturama gdje sunce prži li prži. Jesu li
ljudi koji žive na pustinjskim dijelovima naše planete svjetlije ili tamnije puti?
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#400 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Nevezano za Dune, govorim o pravilima Oskara generalno. Zašto bi jednom filmskom autoritetu bilo važnije da su određene rasne i seksualne grupacije reprezentirane nego kvaliteta filmova koji su predati za nominaciju?

Zamisli da jedna sportska organizacija ovakvo pravilo uvede, gdje u finalnom kolu jedne sportske displine od 10 natjecatelja mora bit' najmanje x pripadnika rasne manjine, pa x pripadnika LGBTQ seksualne orijentacije, itd. Zar nije glupavo?
Post Reply