Dina - Pješčana planeta

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Rootboi
Posts: 20586
Joined: 07/06/2011 17:14

#126 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Rootboi »

kakav je mog'o bit' nije loše
al' ovako sam za sebe film ništa ne vrijedi kao priča
7.5/10
User avatar
darius_maximus
Posts: 3221
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#127 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 18/10/2021 13:55 Procurio kazu web ripod nekih shitbox
Al ovo se gleda u kinu
Sta ce curiti, kad ce za dva dana u 4K biti dostupan preko HBO Max?
Ne isplati se zbog dva dana zajebavati se s tim.
Iako se slazem da je ovo film za kino.
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

Nemam taj hbo nit me zanima
Samo torentt》stik》 tv
User avatar
darius_maximus
Posts: 3221
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#129 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by darius_maximus »

Black swan wrote: 18/10/2021 22:52 Nemam taj hbo nit me zanima
Samo torentt》stik》 tv
YTS -> HBO Max -> torrent -> Black swan
Nisam ni rekao da ti trebaš HBO Max.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3221
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#130 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by darius_maximus »

Actually...

Image
User avatar
Riddle
Posts: 8193
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#131 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Riddle »

Yueh, Yueh, Yueh... Ni milion smrti ti ne bi bilo dovoljno, Yueh!
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11038
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#132 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Peter Travers iz Guardiana dao filmu 5 zvijezda.

https://www.theguardian.com/film/2021/o ... of-triumph
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#133 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by omar little »

naletih jutros. :D

Dune Is the Sci-Fi Epic Commodities Traders Have Always Wanted

(Bloomberg) -- The ribald rivalries that define the business world have long served as fodder for prestige television dramas such as Billions and Succession. But director Denis Villeneuve’s new science fiction film Dune, out on Oct. 22 in the U.S., takes inspiration from an unlikely, unsexy corner of capitalism: commodities trading. By spinning a complex tale about family, revenge, and klix, it has the drag-on effect of making markets compelling and approachable to a slightly wider audience than usual.

Set in the far, far future—the year 10,191, to be exact—in a galaxy not at all far away, Dune is a fairly faithful adaptation of roughly the first half of author Frank Herbert’s genre-defying 1965 novel. There are no talking aliens here, but plenty of palace intrigue. Mild spoilers follow.

Paul Atreides (Timothée Chalamet) is the sole heir of a noble family that commands increasing influence over the byzantine aristocracy that rules humanity under the Emperor Shaddam IV. The popularity of Paul’s father, Duke Leto (Oscar Isaac), causes the emperor to hatch a plot against the Atreides, a scheme that puts them in control of the desert planet Arrakis (also known as Dune, hence the title). Their stewardship of the planet makes them responsible for harvesting and distributing a substance called “spice,” which is essential for space travel and offers various health benefits.

That’s the pitch: William Shakespeare by way of Andrew Ross Sorkin, with a healthy splash of visual spectacle thrown in. In a lot of ways, the film’s scope is titanic, both in terms of the scale of the story it’s looking to tell and in the amount of stimulus it bombards viewers with. (Watching in IMAX will be intense.) Endless desert, monsters that seem to stretch for miles, theater-shaking explosions, and modulated voice-overs that can bend someone else’s will: It’s all here.

At its heart is the spice—the reason Arrakis is so valuable, the (nominal) reason the Atreides are sent there, and the reason the house’s bitter rivals, the Harkonnens, are so keen to wrest the planet back from them. It’s here that the eyes of any commodities traders in the audience will light up as they realize, for what seems like the first time, there’s a blockbuster tailored to their exact interests. (Or at least to what they get up to during the workday, minus the dust.)

The idea of a substance that’s absolutely invaluable to travel and economic activity has some obvious real-world parallels. While the book predates the Arab oil embargo of the 1970s, it in some ways predicts it, and the wind-swept desert and Arabic terms and phrases sprinkled throughout the film point to clear parallels between the fictitious Arrakis and petro-states in the Middle East.

There are some more apt metaphors in the modern day. The pandemic has snarled global supply chains, creating a shortage of semiconductors now essential to technology in everything from computers to washing machines, including cars and trucks—which doesn’t exactly match “giant ships capable of traveling through space” but serves as the closest real-world analogue.

That spice can be found on only one planet and getting it is so dangerous and difficult (thanks, sandworms) mean any hiccups in production make existing spice stores even more valuable, something the Harkonnens seem keen to cash in on near the end of the film. If the amount of money Amazon.com’s Jeff Bezos has made during the pandemic springs to mind, well, that’s just a sign of the times. And all this without even considering the preciousness of water on this (and our) planet.

At one point, man-at-arms Gurney Halleck (Josh Brolin) asks if Paul can imagine the wealth the Harkonnens have at their disposal thanks to the spice trade. And a key issue dogging the Atreides is the poor state of the equipment used to gather and harvest spice, due in part to sabotage, but it may as well be lack of infrastructure investment. The film also makes clear that harvesting spice inevitably results in conflict with and exploitation of the Fremen, who inhabit the planet’s deserts and live arduous lives, their glowing blue eyes reflecting the harsh realities of capitalism.

Dune invites comparisons to real-world events, with the film opening on Fremen attacking spice harvesters and a voice-over from Chani (Zendaya) describing the cruelty inflicted on her people by out-worlders coming to her planet to claim its riches. The sequence is reminiscent of Native American opposition to the Dakota Access Pipeline and interactions between miners in Brazil and Indigenous groups. On an even larger scale, a dispute between Iraq and Kuwait over oil and energy production partially led to the Gulf War.

The film spends a lot less time addressing the fact that its setting and premise are steeped in Orientalism and white savior tropes, which are likely to be even more front and center if the inevitable but yet-to-be-greenlighted sequel hews closely to the events of the novel. The source material indeed shows its age: Depictions of religious fanaticism seem heavy-handed at best and misguided at worst, and in this current climate of reckoning over representation in art and culture, not updating the text seems like a major misstep.

Which begs a fundamental question: “Is an economic dispute enough to hang a two-and-a-half-hour-long drama on?”

It’s a great question, and a fair one. And while not every element manages to come together perfectly, the framing does provide a solid bedrock for the action playing out on screen, as well as an opportunity to reflect on the economic systems that shape our world. If greed is intrinsic to capitalism and inevitably leads to conflict and inequality, that, and sandworms, should be avoided at all costs.



https://www.bloomberg.com/news/articles ... vie-review
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#134 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

omar little wrote: 21/10/2021 13:46 Depictions of religious fanaticism seem heavy-handed at best and misguided at worst, and in this current climate of reckoning over representation in art and culture, not updating the text seems like a major misstep
Ovo Amerikanac ima iskustvo sa religijskim fanatizmom?

Sto ne napisa na koga ga podsjeca fanatizam Sardaukara ili Fremena u stvarnom svijetu? :D

Pa se uhvati da Fremeni odjednom najvise lice na danasnje talibane? :run:
Which begs a fundamental question: “Is an economic dispute enough to hang a two-and-a-half-hour-long drama on?”
Je li fakat neko misli da je svadja glavonja samo oko love?

Pa cak i u filmu, nevezano za mitologiju knjiga.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#135 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by omar little »

nadam se na ne ocekujes od mene da ti odgovaram na ta pitanja.

postavih tekst jer ga jutros vidjeh, a znam da ovdje ima ljubitelja. mene, osobno, nije briga za dune, u bilo kojoj formi.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11038
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#136 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

Imam osjecaj da si ti generalno na ratnoj nozi sa naucno-fantasticnim filmovima. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#137 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Mislim da gotivi Star Trek TNG tako da to nije u potpunosti tačno.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11038
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#138 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 21/10/2021 14:43 Mislim da gotivi Star Trek TNG tako da to nije u potpunosti tačno.
Siriosli? Meni je bas tesko zamislit' da ona gotivi TNG.

I jos teze da gotivi TNG, a da ne gotivi Dune (i ostali sci-fi spektrum). :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#139 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

omar little wrote: 21/10/2021 14:07 nadam se na ne ocekujes od mene da ti odgovaram na ta pitanja.

postavih tekst jer ga jutros vidjeh, a znam da ovdje ima ljubitelja. mene, osobno, nije briga za dune, u bilo kojoj formi.
Ne. Vec da pokazem da tekst klincu ne valja.
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#140 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 21/10/2021 14:47
dale cooper wrote: 21/10/2021 14:43 Mislim da gotivi Star Trek TNG tako da to nije u potpunosti tačno.
Siriosli? Meni je bas tesko zamislit' da ona gotivi TNG.

I jos teze da gotivi TNG, a da ne gotivi Dune (i ostali sci-fi spektrum). :D
Vjerovatno tu ima i nostalgije, ali da, sjećam se da je u prolazu spomenula na jednoj temi da joj je TNG drag.
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

ja nemam vremena otići u kino
a i klasične 2d projekcije su u defektu
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#142 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by video »

Tito_i_Partija wrote: 21/10/2021 14:38 Imam osjecaj da si ti generalno na ratnoj nozi sa naucno-fantasticnim filmovima. :D
Ma ona ti sa svim svojim opusima na forumu malo vise vuce na Snoop :D
Last edited by video on 21/10/2021 14:52, edited 1 time in total.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#143 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by omar little »

nisam zagrizeni fan, ali nemam antagonistican stav prema sci-fi, daleko od toga. volim i procitati i pogledati.

za dune me nije briga u kontekstu naprdjivanja oko teksta.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#144 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by tranquil »

Ako šta ne volim, to je kada kritičari pokušavaju ama baš svaki aspekt filma / knjige / bilo čega provući kroz kontekst trenutnih dešavanja, bez obzira da li je autor djela to stvarno mislio ili ne.

Knjiga "Dune" jeste imala dosta društvenih komentara na svijet prije 50 godina - ovisnost o nafti, ekološke teme - ali je dovoljno jaka da preživi kontekst svog vremena, između ostalog i zato jer obiluje temama preuzetim iz historije - npr, feudalizam, zatim temama koje su stalno aktuelne - borba za moć, religije, manipulacija religijama ("missionaria protectiva") i fanatizam, kao i nekim čistim SF temama - daleka budućnost, egzotični oblici života, problem apsolutnog predviđanja budućnosti.

Film još nisam gledao, ali ne bi me čudilo da su ubacili neke moderne teme, što je svakako u redu, i pravo autora filma, naročito kada se obrađuje društveno angažovano djelo poput "Dune". Ali po ovom pročitanom u tekstu, autor teksta se baš trudio da neke stvari koje su, kako se čini u filmu identične knjizi napisanoj prije pola vijeka, protumači kao da su baš ubačene zbog nekih aktuelnih, njemu zanimljivih dešavanja. I to je njegovo pravo, da tako shvati film, bez obzira kako to "nategnuto" izgledalo. Ali s druge strane, on lamentira nad tim što i prikaz religijskog fanatizma (koji je u knjizi prikazivan tako da se može prepoznati islamski fanatizam) takođe nije moderniziran, opet valjda u neku metaforu koja se poklapa sa njegovim viđenjem svijeta.

To su problemi koji nastaju samo ako se na filmove i serije gleda kao na hrpe fabularno uvezanih metafora na CNN Headlines iz zadnjih par decenija, ili još gore, na nešto što treba obavezno da odslikava trenutno stanje u svijetu, pa se onda kritičar razočara ako u filmu nije našao reference na njegove omiljene teme iz dnevnika.

U svakom slučaju, iako je ekonomski konflikt jedna od mnogobrojnih dimenzija "Dune", svođenje "Dune" samo na ekonomski konflikt je krajnje površan doživljaj filma ili knjige, koju je, sudeći prema nekim citatima, autor navodno pročitao.

Usput, Dune se možda dešava 10.191, ali ne po našem kalendaru, nego "A.G", odnosno nakon osnivanja "Gilde", a to se, prema Herbertu, desilo još nekih desetak hiljada godina u budućnosti, tako da se "Dune" dešava oko 20.000 godina u budućnosti.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#145 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by karanana »

u ovaj film cu uci bez ikakvog predznanja o knjizi, starom filmu, bilo cemu. gledacu ga i ocjeniti onim sto jeste u ovom trenutku - novi scifi film, bez ikakvih poredjenja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#146 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Haris.ba »

tranquil wrote: 21/10/2021 15:01 Ako šta ne volim, to je kada kritičari pokušavaju ama baš svaki aspekt filma / knjige / bilo čega provući kroz kontekst trenutnih dešavanja, bez obzira da li je autor djela to stvarno mislio ili ne.
Slazem se sa svim sto si napisao.

U Cemerici se cudne stvari desavaju. Gledao sam komentare prije i poslije izlaska filma.

Ne mora znaciti nista, ali izgleda mi sumanuto da se raspravljalo je li Pol sablon "bjelog spasioca", je li kontroverza sto je neki lik u filmu zena i crnkinja umjesto muskarac bjelac, te sto se ne koristi termin dzihada, vec svetog rata.

Nije meni problem sto svako silji tamo gdje mu je drago. Vec sto je to izgleda glavni narativ oko filma.
karanana wrote: 21/10/2021 15:19 u ovaj film cu uci bez ikakvog predznanja o knjizi, starom filmu, bilo cemu. gledacu ga i ocjeniti onim sto jeste u ovom trenutku - novi scifi film, bez ikakvih poredjenja.
Ja sam tako gledao film, a sve znam o knjigama i o starom filmu i seriji, itd.
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#147 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

http://www.boxofficeguru.com/

ovu sam stranicu pratio prije 20 godina

vizualno je ostala ISTA kao što se vidi

jedva čekam izvješća :sax: :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#148 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by Truba »

karanana wrote: 21/10/2021 15:19 u ovaj film cu uci bez ikakvog predznanja o knjizi, starom filmu, bilo cemu. gledacu ga i ocjeniti onim sto jeste u ovom trenutku - novi scifi film, bez ikakvih poredjenja.
nismo ni sumnjali :sax:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#149 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 08/10/2021 13:34....
Da li da pogledam ovo ili da preskocim?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#150 Re: Dina - Pješčana planeta

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 21/10/2021 15:43
ExNihilo wrote: 08/10/2021 13:34....
Da li da pogledam ovo ili da preskocim?
Preskoči. :D
Post Reply