Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#776 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by piupiu »

Edin H. wrote: 19/03/2021 01:25
hadzinicasa wrote: 18/03/2021 13:26 2. film nisam pogledala jer ga zelim pogledati legalno tj.platiti za gledanje istog (a sto je trenutno nemoguce), cime ga takodjer zelim podrzati a ne ostetiti kradjom.
:thumbup:
Sad igra i na Prime Amazonu, doduše, ne znam da li je za sve regije.
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#777 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by corolla02 »

Film pregledan veceras, pregledano na Amazonu; mongo poznatih lica iz Hercegovine...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#778 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 21/03/2021 00:46
Edin H. wrote: 19/03/2021 01:25
hadzinicasa wrote: 18/03/2021 13:26 2. film nisam pogledala jer ga zelim pogledati legalno tj.platiti za gledanje istog (a sto je trenutno nemoguce), cime ga takodjer zelim podrzati a ne ostetiti kradjom.
:thumbup:
Sad igra i na Prime Amazonu, doduše, ne znam da li je za sve regije.
Nije, nazalost.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#779 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Kiki_Musampa »

Gledao sinoc...cijelo vrijeme napet ko puska,jer sam kao i svi upoznat sa dogadjajima. Posebno tezak film ako je covjek roditelj...
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#780 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 21/03/2021 10:20
piupiu wrote: 21/03/2021 00:46
Edin H. wrote: 19/03/2021 01:25

:thumbup:
Sad igra i na Prime Amazonu, doduše, ne znam da li je za sve regije.
Nije, nazalost.
Onda ti je jedino VPN spas. Pa na Meeting Point.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#781 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by muha_sa »

User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#782 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by vaučer »

Ne znam, ne znam kako pisati recenziju ovog filma. Bio sam tinejdžer kad su se ovi događaji odvijali. Tad sam živio u izbjeglištvu s majkom i do 95-te sam već prilično oguglao na svakodnevno bombardiranje iz medija o ovoj ofanzivi, onom pokolju, ovoj političkoj akciji i tako dalje. Ali sjećam se kao da je bilo jučer da sam tri puta plakao zbog vijesti tokom rata. Svaki put sam u sobi, da ne vide drugi, jer svi smo se igrali rata, svi smo bili za 'naše', protiv njihovih, svi su kolektivno imali vrlo malo suosjećanja za bilo koga osim najbližih. Prvi put kad sam vidio snimke rušenja Starog Mosta, drugi put kad sam vidio snimke s Markala i treći put kad su krenule curiti informacije o Srebrenici. Plakao sam i danas.

S obzirom na težinu i kompleksnost teme i kako bi prokleto lako bilo otklizati u puko bombardiranje nasiljem i brutalnošću događaja, mislim da je film remek dijelo u suzdržanosti. To je najveća snaga ovog filma. Izbor fokusa na jednu izdvojenu sudbinu je tu s razlogom. Jer Srebrenica se ne može dogoditi, kako se ni Holokaust nije mogao dogoditi, bez dehumanizacije 'neprijatelja'. Ova dehumanizacija je dvojna, prvi dio se dešava kroz nacionalnu mitologiju i propagandu a drugi dio se događa na terenu, tokom rata, kroz stvarni ratni sukob, gubljenje suboraca i sve jače stezanje unutarnjih veza u jedinicama koje rapidno postaju sve krvoločnije. U knjizi Ordinary Men, Christopher Browning je detaljno opisao kako je bataljon rezervne policije Trećeg rajha polako prešao put od nervoznih i nespretnih ubojica do stroja za deportaciju i ubijanje koji je na kraju svog djelovanja bio direktno odgovoran za preko 70 000 života. Dehumanizacija je centralna i trenutci u 'Aidi' gdje redateljica vrlo sporadično ogoljuje istu - su najjeziviji. Vojnik koji s tri prsta psuje i proklinje 'balinkure' iako im je već pobio očeve i sinove, popodnevna kafica na balkonu u pozadini dok vojnici sprovode dva kamiona na streljanje.

Zato je kamera okrenuta prema Aidi, nazad prema čovjeku, nazad prema onim sitnim vezama, detaljima i tkivu zbog kojeg je svaki život vrijedan.Film je, kako je jasno na kraju, doslovno vapaj za otvoreno priznavanje istine - jer nam laž, koja i dalje živi, koja i dalje kuha ispod površine - ubija budućnost. U toj završnoj sceni djece, nevine i neiskvarene, koja simbolički zatvaraju oči pred istinom i tako nas osuđuju na ponavljanje istih sudbina je toliko rečeno. Bolno je stoga da je ovakav film, bez truni senzacionalizma, bez mrve dehumanizacije stvarnih krvoloka - proizveo tako negativne reakcije od onih kojima se obraća. Jer nam to govori nažalost koliko smo daleko od ikakvog pomirenja i stvarnog iskoraka u budućnost gdje barem ona djeca - mogu živjeti normalan život.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#783 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

muha_sa wrote: 22/03/2021 09:18
Kesicu, mangupe jedan!!!





Skupljam hrabrost da ga opet pogledam, ne znam hocu li moci.
1Dante1
Posts: 1198
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#784 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by 1Dante1 »

drag_gost wrote: 23/03/2021 08:47
muha_sa wrote: 22/03/2021 09:18
Kesicu, mangupe jedan!!!





Skupljam hrabrost da ga opet pogledam, ne znam hocu li moci.
Dosta je tezi na drugo gledanje, barem je meni bio.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#785 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

Ma znam, ali moracu.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#786 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by murga225883 »

Naser Orić, ratni komandant Srebrenice, za Source.ba dao je intervju u kojem se osvrnuo na vijest da je film Jasmile Žbanić o srebreničkom genocidu “Quo Vadis Aida” kandidat za najprestižniju filmsku nagradu na svijetu, Oscar.

Nasera su upitali da iz perspektive nekoga ko je učestvovao u odbrani Srebrenice i ko poznaje veliki broj Srebreničana, prokomentariše spomenuti film…

– Odmah da vam kažem da nisam gledao film. Razgovarao sam s Hasanom Nuhanovićem (UN-ov prevodilac koji je izgubio čitavu familiju 1995., a po čijoj je priči dijelom snimljen film, op.prir.) o filmu, on mi je rekao da je ispričao svoju životnu priču gospođi Jasmili Žbanić. U nekom trenutku ona je htjela da u film stavi jedan detalj koji je bio poražavajući za samog Hasana, ali i za sve Bošnjake. Hasan se tu pobunio i raskinuo je saradnju sa njom. Potom je ona svu tu priču prebacila, nije više priča o Hasanu, nego je priča o Aidi i njenoj porodici, dakle, izmišljena Aida. Film je urađen kako je urađen, ja ga nisam gledao – izjavio je u razgovoru za Source.ba portal Naser Orić.

Orić potom nastavlja da priča kakav je sve feedback dobio od ljudi koji su preživjeli užas srebreničkog genocida, a koji su pogledali film “Quo Vadis Aida”:

– Prije nego što ću otići sad za bolnicu u Tuzli (Orić se liječio od koronavirusa, op.prir.), dolje je bio jedan momak koji je završio geodeziju, dakle, jedan akademik. U vrijeme pada Srebrenice i genocida u Srebrenici on je imao 12 godina, gdje je on lično bio sa svojom majkom, gdje ga je jedan srpski vojnik pokušao oteti od majke. Majka ga je uhvatila za noge, a taj vojnik ga je uhvatio za gornji dio tijela i vukao ga je sebi. Majka je vikala da momak nema više od 12 godina, a taj srpski vojnik je govorio da ima više od 12 godina. Dolazi drugi vojnik i opsuje tom vojniku majku i kaže mu da dijete nema ni 12 godina, otme to dijete od srpskog vojnika i baci ga na kamion. To dijete je sada akademik, živo i zdravo, i nalazi se na veoma jakoj poziciji, jer je veliki stručnjak i sl. On mi je pričao da je njegova majka gledala taj i film i da je žena rekla da ju je sramota što je taj film tako snimljen…

Orić navodi da je najveći problem tog filma, a kako kaže i sam da su mu to rekli brojni Srebreničani, to što se nisu gledale sve historijske činjenice i što se film nije snimao samo po njima.

– Ta žena, majka od ovog momka, je rekla da je film tako izbalansiran i da tako relativizira historiju da je to sramota za one koji su to napravili. Dakle, to je rekla majka koja je od srpskog vojnika u Srebrenici otimala svoje dijete. Ta žena je živa i to dijete je živo, vrlo je lako to sve provjeriti. Ona je rekla ovako: “To nije ni blizu istine!” On mi je rekao da u filmu ima scena gdje srpski komandant i njegovi vojnici dolaze i dijele hljeb ljudima u Srebrenici. Ta žena kaže da se to ni u jednom trenutku nije dogodilo. Naprotiv, žena kaže ovako: “Mladić i njegovi su došli i oni su nas silovali”. To Jasmila nije prikazala i to je relativizirala. Najbolje o svemu će vam reći ovi preko bare koliko je film dobar. Gotovo da šute o tome, jer misle na način da ih ona nije mnogo “zakačila”. Ona je zakačila međunarodnu zajednicu, Holanđane i tako dalje – veli Orić.
Previous Post
Restauracija, renoviranje ili skrnavljenje Arap džamije?
Next Post

Evo kazem ja film izmisljen ubacena nekakva aida.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#787 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by JoseMujica »

pa nije dokumentarni film poboguste :roll:
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#788 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by thekupus »

Baš je trebala Nasera Orića pitati kako da napravi film :-) :-)
Nepismen, kriminalac, reketaš, dio mafijaškog podzemlja. A pričao sam s nekim preživjelim ljudima iz podrinja, bolje da vam ne pričam šta misle o njemu. Dakle, njegovo mišljenje treba samo ignorisati.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#789 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Gerro »

Ne znam koga briga sta taj ratni zlocinac Oric misli.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#790 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Tempo »

Dobro je sto postoji kesic.
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#791 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Point. »

Joj Nasera al se provaljuje. Film je, nije dokumentarac.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#792 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by JoseMujica »

Film koji je u užem izboru za Oskara teško da može biti loš...razumijem da može nekome biti dosadan, da mu ne legne i tako to

al ovi što od filma očekuju istinu zalutali su brate

film je umjetnost i zabava, a za istinu gledajte dokumentarce
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#793 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by statixx »

Bilo bi zabrinjavajuce da ga je nahvalio. :D
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#794 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Logovan »

E moj Nasere... :-) :-)
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#795 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Hemsworth30 »

Gerro wrote: 26/03/2021 00:51 Ne znam koga briga sta taj ratni zlocinac Oric misli.
Čuj ratni zločinac.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#796 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by nivla »

Hemsworth30 wrote: 26/03/2021 21:06
Gerro wrote: 26/03/2021 00:51 Ne znam koga briga sta taj ratni zlocinac Oric misli.
Čuj ratni zločinac.
https://www.icty.org/bcs/press/sa%C5%BE ... ori%C4%87a
nije kriv
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#797 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Hemsworth30 »

nivla wrote: 26/03/2021 22:05
Hemsworth30 wrote: 26/03/2021 21:06
Gerro wrote: 26/03/2021 00:51 Ne znam koga briga sta taj ratni zlocinac Oric misli.
Čuj ratni zločinac.
https://www.icty.org/bcs/press/sa%C5%BE ... ori%C4%87a
nije kriv
Pa da.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#798 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Better Man »

thekupus wrote: 25/03/2021 21:45 Baš je trebala Nasera Orića pitati kako da napravi film :-) :-)
Nepismen, kriminalac, reketaš, dio mafijaškog podzemlja. A pričao sam s nekim preživjelim ljudima iz podrinja, bolje da vam ne pričam šta misle o njemu. Dakle, njegovo mišljenje treba samo ignorisati.
Kad ljudska ološ i moralna nula od čovjeka, koji je pobjegao iz Srebrenice, uzme sebi za pravo da komentariše Jasmilu i njen film. Na ovog poratnog kriminalca i profitera, ne treba uošte trošiti riječi.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#800 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by palermo »

Na koji nacin ce dijete mlade umjetnice Ajle Aljic dozivjeti Srebrenicu zavisi samo od nje.

Hoce li svijet zaboraviti Srebrenicu i hoce li to biti samp jos jedna.od prica divljim plemenima koji se kolju ili prica o tragediji jednog naroda u koju je u esema.simbolika zrtve, nepravde, hrabrosti zavisi od ljudi kao sto su Jasmila. Srecom imamo Jasmilu. I mozda zaista Srebrenica, zbog nje i zbog onih kao sto je ona, bude zauvijek urezana u svjetsko historijsko pamcenje kao stid i sramota svih onih koji au bili protagonisti tih desavanja.

Zbog Nasera i.mlade.umjetnice Ajle, nece. Iako naravno imaju pravo na svoje misljenje. Samo ne bi bilo dobro ni za Bosnu i Hercegovinu ni za Bosmjake.kao narod da.njihovo videnje filma.pretegne.
Post Reply