Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#751 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by omar little »

wtf, ovo nije tema o filmovima i preporukama nego specificno otvorena tema da se o filmu moze pricati. i sad se treba paziti sta se prica??
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#752 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by hadzinicasa »

omar little wrote: 18/03/2021 17:41 wtf, ovo nije tema o filmovima i preporukama nego specificno otvorena tema da se o filmu moze pricati. i sad se treba paziti sta se prica??
Ne treba. Dovoljno je samo stisnut‘ spoiler kad se detaljno prepricavaju scene, kraj filma i to.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#753 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by omar little »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 17:52
omar little wrote: 18/03/2021 17:41 wtf, ovo nije tema o filmovima i preporukama nego specificno otvorena tema da se o filmu moze pricati. i sad se treba paziti sta se prica??
Ne treba. Samo stisnut‘ spoiler kad se detaljno prepricavaju scene, kraj filma i to.
ali zasto kada se na temi o filmu? za sta sluzi tema o filmu nego upravo za slobodan razgovor bez ustrucavanja? ja nisam jos pogledala film pa preskocim postove u kojima vidim da ce biti detalja i spojlera radnje. ne ocekujem da drugi ljudi promijene svoje ispravno i korektno ponasanje.

od kako postoje forumi, na temama specificno kreiranim za film/seriju se pise bez ikakvih ogranicenja i spojler tagova jer im je to peonta.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#754 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Logovan »

I tako 5-10 godina stiskati spoiler dok ti ne odgledaš film. :lol:
Last edited by Logovan on 18/03/2021 18:00, edited 1 time in total.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#755 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Hank Paldum »

Nemojte spojlati samo Kuma. Ima sigurno neko ko film i nakon 50 godina nije pogledao :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 16335
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#756 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by sime_cipol »

Maestralno reziran i snimljen film.
Nisam ljubitelj nasilja, krvi, klanja i sl i hvala Jasmili sto nas je toga postedila. Priznajem, zaplakao sam u 3 navrata. Kada Aida moli holandskog oficira da joj spasi sinove, kada je u mrtvačnici prepoznala kosti djece i kad je ušla u svoj stan, a njene porodice nema.
Meni licno, najjaca scena je kad su joj muza i djecu sa ostalima doveli u dom kulture i pobili ih, a komsije sute, sjede na balkonu, rostiljaju, djeca se igraju, kao da se nista ne desava.
Nazalost, ta sutnja i dalje traje, to ignorisanje i dalje traje, skrivanje grobnica i dalje traje, 25 godina od genocida, sto je porazno. Kakvi su to ljudi? :(

Svaka cast Jasmila, od srca ti želim Oskara i svaku drugu nagradu za koju budes nominirana. :thumbup:
User avatar
Rootboi
Posts: 20607
Joined: 07/06/2011 17:14

#757 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Rootboi »

Pogledah i ja sinoć konačno, puno puno bolji nego sam mislio da će biti ,
nisam nešto osjetljiv al' me steglo u prsima ona scena
Spoiler
Show
kad pregleda iskopane kosti i padne na kojena :(
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#758 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by hadzinicasa »

omar little wrote: 18/03/2021 17:58
hadzinicasa wrote: 18/03/2021 17:52
omar little wrote: 18/03/2021 17:41 wtf, ovo nije tema o filmovima i preporukama nego specificno otvorena tema da se o filmu moze pricati. i sad se treba paziti sta se prica??
Ne treba. Samo stisnut‘ spoiler kad se detaljno prepricavaju scene, kraj filma i to.
ali zasto kada se na temi o filmu? za sta sluzi tema o filmu nego upravo za slobodan razgovor bez ustrucavanja? ja nisam jos pogledala film pa preskocim postove u kojima vidim da ce biti detalja i spojlera radnje. ne ocekujem da drugi ljudi promijene svoje ispravno i korektno ponasanje.

od kako postoje forumi, na temama specificno kreiranim za film/seriju se pise bez ikakvih ogranicenja i spojler tagova jer im je to peonta.
Ajd dobro, do mene je.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#759 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Gerro »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 18:38
omar little wrote: 18/03/2021 17:58
hadzinicasa wrote: 18/03/2021 17:52

Ne treba. Samo stisnut‘ spoiler kad se detaljno prepricavaju scene, kraj filma i to.
ali zasto kada se na temi o filmu? za sta sluzi tema o filmu nego upravo za slobodan razgovor bez ustrucavanja? ja nisam jos pogledala film pa preskocim postove u kojima vidim da ce biti detalja i spojlera radnje. ne ocekujem da drugi ljudi promijene svoje ispravno i korektno ponasanje.

od kako postoje forumi, na temama specificno kreiranim za film/seriju se pise bez ikakvih ogranicenja i spojler tagova jer im je to peonta.
Ajd dobro, do mene je.
Nije do tebe, slazem se. Naravno da treba koristiti spojlere, ja se izvinjavam ako sam sta spojlao, necu vise.
Spoiler
Show
Nema ti se smisla raspravljati s ovim omarom, kompleksaš žešći.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#760 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by cassius »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 18:38
Ajd dobro, do mene je.
Jest.
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#761 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Cecilija »

Nisam iznenađena nominacijom. sve je išlo ka tome, još od Venecije.

Jučer gledam na RT, pozitivan score 100%, a kritika je podosta. Rijetko viđena pojava na tom sajtu.

Na IMDB ćetaljska mašinerija laži u početku radila u tri smjene i srozavala rejting, no nakon nominacije stvari su se promijenile. Vjerojatno se administartori sajta pozabavili filtriranjem i odstranjivanjem korisnika sajta iz Chicaga i Uroševca.

Nikakve ja nade ne vidim u kraju filma, to možda neki Danac ili Japanac koji ne zna kako stvari stoje 25 godine nakon opisanih događaja. Vidjećemo mi i tu dječicu s bine za koju godinu u ravnogorskim paradama, no nadati se da im nećemo dopustiti kompletnu reprizu ako iole razima imamo.
jjww
Posts: 119
Joined: 07/02/2021 17:59

#762 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by jjww »

Jedna od najgorih mogucih stvari koje se nekom narodu mogu desiti to je da izabere dokazane, osudjene ratne zlocince da budu njegov reprezentativni uzor(ak). Srbi su (u kriticnoj vecini) prihvatili tu nakaradnu "logiku".

Agresivno prihvatili. Plemenski prihvatili.

Ta bezumna, potpuno iracionalna, histericna, blesava (samo)identifikacija sa ratnim zlocincima je endemska i duboko ukorijenjena u (vecinskoj) Srbiji.

Reacije na portalima u Srbiji na svaki uspjeh Aide to jasno pokazuju. Papagajsko ponavljanje petljanja, lazi i obmana o "Naseru", o "a sta je bilo pre Srebrenice" (uz mnoge druge fraze i frazetine), govori o orkestriranom, zlocinackom umu kolektiviteta u (vecinskoj) Srbiji koji se boji istine, koji se sakriva od cinjenica, koji je prestravljen kad se pojave dokazi.

Aida je,izmedju svega ostaloga sto je postigla, uspjesno razotkrila stvarnu danasnju Srbiju, vise od dvadeset i pet godina nakon Srebrenickog genocida.

Srbija (vecinska) pljuje u katarzu koja joj je ponudjena.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#763 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 13:10 pa ima dugme "spoiler", ja vidim problem kad se ne koristi.

da. treba imati obzira prema onima koji nisu jos odgledali film.
Nije ti nista spojlano, odgledaj film.
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#764 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Edin H. »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 13:26 2. film nisam pogledala jer ga zelim pogledati legalno tj.platiti za gledanje istog (a sto je trenutno nemoguce), cime ga takodjer zelim podrzati a ne ostetiti kradjom.
:thumbup:
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#765 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by RunnerX »

hadzinicasa wrote: 18/03/2021 13:26 2. film nisam pogledala jer ga zelim pogledati legalno tj.platiti za gledanje istog (a sto je trenutno nemoguce), cime ga takodjer zelim podrzati a ne ostetiti kradjom.
https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#766 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by high_volume »

Image
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#767 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Film je dostupan za pogledati u Americi. https://www.klix.ba/magazin/film-tv/fil ... /210319155

Image
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#768 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by JoseMujica »

pogledao i ovog kineza/HK Better days... odličan film...tema univerzalna i aktuelna, odlična režija i gluma

rekao bih da ke prednost Aide što je based on real events

još da je đe ovog tunižanina naći :(

od ovoga što sam gledao meni je Drunk najdosadniji...no to je moj subjektivni stav
Last edited by JoseMujica on 20/03/2021 15:47, edited 1 time in total.
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#769 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Manual »

JoseMujica wrote: 20/03/2021 09:29 pogledao i ovog kineza/HK Better life... odličan film...tema univerzalna i aktuelna, odlična režija i gluma

rekao bih da ke prednost Aide što je based on real events

još da je đe ovog tunižanina naći :(

od ovoga što sam gledao meni je Drunk najdosadniji...no to je moj subjektivni stav
Gledao isto Drunk, jasta nego dosadan
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#770 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Porodice Foht »

Mislim da je jako bitno sto je film dostupan u Americi i na vrijeme stigao da bude pogledan od clanova Akademije. Ima vise od mjesec dana da bude odgledan prije odluke.
Mnogi kazu da bi Bitka na Neretvi dobila Oscara samo da je bio na vrijeme u distribuciji. ''Z'' je navakat stigao, Ameri ga serbes odgledali dok su Titovi komunisti mudrovali, nisu znali kako to hoda, sta li, i tako sami prakticno dali glavnom takmacu prednost! I tada neveliku, ali dovoljnu da Alzirci dignu kipic, a fakat je mogao ga dobiti i Bulajic.
Dakle, nama ostaje cekati 25 april a ostalo je samo forumsko naklapanje. :)
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#771 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Sydnor »

Mislim da će za Oskara bit između Aide i Another Rounda gdje prednost ima Another Round jer ga je režirao Thomas Vinterberg, a on je superstar među europskim režiserima. Osim toga nominovan je i za najboljeg režisera gdje upravo on favorit za dobijanje nagrade...

Ako dobije Oskara za režiju nekako je normalno da će i Another Round dobiti za najbolji film, a ako ne dobije za režiju onda utješna nagrada najbolji strani film.

Plus ovamo glumi jbni Mads Mikkelsen koji je glumčina, a Vinterberg ima iza sebe sjajna ostvarenja poput The Hunt koji je njegov najbolji film ikad plus masa jos relativno dobrih filmova poput Kurska, Far from the Madding Crowd itd...

Mislim da nam je potrebno pravo malo čudo da zajebemo Dance. Vinterberg i Another Round su teški favoriti, ali nadam se....
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#772 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Sad kad je film u kinodistribuciji Oscar je zagarantiran. Gotova priča. :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#773 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by JoseMujica »

Sydnor wrote: 20/03/2021 09:52 Mislim da će za Oskara bit između Aide i Another Rounda gdje prednost ima Another Round jer ga je režirao Thomas Vinterberg, a on je superstar među europskim režiserima. Osim toga nominovan je i za najboljeg režisera gdje upravo on favorit za dobijanje nagrade...

Ako dobije Oskara za režiju nekako je normalno da će i Another Round dobiti za najbolji film, a ako ne dobije za režiju onda utješna nagrada najbolji strani film.

Plus ovamo glumi jbni Mads Mikkelsen koji je glumčina, a Vinterberg ima iza sebe sjajna ostvarenja poput The Hunt koji je njegov najbolji film ikad plus masa jos relativno dobrih filmova poput Kurska, Far from the Madding Crowd itd...

Mislim da nam je potrebno pravo malo čudo da zajebemo Dance. Vinterberg i Another Round su teški favoriti, ali nadam se....
pa realno...još je priča sa kojom se prije mogu poistovjetiti bogati američki debelguzani

al nada zadnja umire :bih:
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#774 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

Aida ide do Oskara. Suvereno.
Dogmano
Posts: 83
Joined: 05/02/2018 09:25

#775 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Dogmano »

Meni je jedna od najsnažnijih scena upravo pred kraj filma kada Aida ulazi u svoj dom i krene da se izuje, a ova joj kaže da ne mora. Puno toga je stalo u taj tren, odnosno Aidin izraz lica nakon tih riječi.
Post Reply