Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#301 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by omar little »

ultima_palabra wrote: 15/02/2021 01:14
omar little wrote: 15/02/2021 00:30 i dalje samo za "region" pristup za gledanje :S
Uzmi IP adresu neke od zemalja “regiona” :D
obicno to ne sljaka kad se mora placati, ali aj bas cu probati nalilati vpn. javim. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#302 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

NordVPN. Ima bosanski server. :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#303 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ultima_palabra »

omar little wrote: 15/02/2021 01:27
ultima_palabra wrote: 15/02/2021 01:14
omar little wrote: 15/02/2021 00:30 i dalje samo za "region" pristup za gledanje :S
Uzmi IP adresu neke od zemalja “regiona” :D
obicno to ne sljaka kad se mora placati, ali aj bas cu probati nalilati vpn. javim. :D
Znam iz prve ruke :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#304 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by karanana »

Ima na balkan greenu dzaba
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#305 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by omar little »

ultima_palabra wrote: 15/02/2021 03:19
Znam iz prve ruke :mrgreen:
crna gora to the rescue. ja imam expressvpn,probala par zemalja, nije islo, skoro odustala, kad uletise crnogorci. nisam gledala jos, ne mogu to pred spavanje gledati, jedno popodne cu. hvalaaa. :kiss:

ma, necu, karanana, za dzaba, ocu da dobiju pare. :)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#306 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ultima_palabra »

omar little wrote: 15/02/2021 13:41
ultima_palabra wrote: 15/02/2021 03:19
Znam iz prve ruke :mrgreen:
crna gora to the rescue. ja imam expressvpn,probala par zemalja, nije islo, skoro odustala, kad uletise crnogorci. nisam gledala jos, ne mogu to pred spavanje gledati, jedno popodne cu. hvalaaa. :kiss:

ma, necu, karanana, za dzaba, ocu da dobiju pare. :)
Nema na cemu :D Pametno, ja sam poceo u pola 12 navecer i stao nakon 20 minuta... opet nisam mogao zaspati i kad jesam, imao nekakve cudne snove. Bolje popodne, da covjek ima vremena procesovati.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#307 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by last mohicans »

Evo da i ja koju kažem o filmu. Najprije, film je dobar, ne i odličan. Ostavlja snažnu poruku, prostor za razmišljanje, nece ti ostaviti misli na miru čim ga odgledaš. To je meni neki unutarnji znak da je film dobar i da je odradio što je trebao da uradi, da izazove na reakciju, razmisljanje. Mislim da je scenarij, pa i sama priča oko Srebrenice puno više nudio, da film bude još bolji. Mozda Zbanićka nije izvukla sav potencijal u istom. Ja sam sve moguce dokumentarce o Srebrenici pregledao, živa i potresna svjedočenja koja razaraju i kidaju i vjerovatno je i to razlog što me film nije skroz dojmio, razorio, kako je trebao. On ce kod strane publike, pa i onih koji nemaju toliki background o Srebrenici sigurno izazvati vece reakcije. O tome sam pričao sa drugom, koji je filmadzija, sličnog je mišljenja da je film mogao biti bolji i da je više za strano trzište,nego naše. Ova glavna glumica je fakat izvukla maskimum, ali meni smeta, kao domacem gledaocu, njen akcent, tu se mogla naci glumica bez akcenta. Ostali glumci, nekako mlako, neuvjerljivo. Ovaj glumac sto je glumio Mladica je dobro odradio kao i holandski komandant. Dosta i fizički liče, pa je to ostavilo dobar dojam. Sto neko reče za statiste, jako neuvjerljivo, mlako, ne mozeš to očekivati od amatera, ali, trebalo se, ili smanjiti broj statista, ili pojačati sa glumcima još više, da se taj efekat straha, beznađa, plača, rađanja života i smrti, u isto vrijeme, bolje iznese na platno. Uvijek mi naumpadne jedna majka Srebrenice, kad je govorila u dokumentarcu da se u isto vrijeme rađao i gasio život. Te statiste je trebalo bolje pripremiti. Dalje, iako po scenariju knjiga vjerovatno ne obrađuje koridore smrti, ja bih ubacio par scena, a posljednju scenu se ne bih libio prikazati brutalnije, jer je to tako bilo. Nikakav eufemizam tu nije trebao. Time bi film dobio na jos vecoj snazi i ličnoj poruci. Danis u Ničijoj zemlji nije imao problem prikazati te potresne scene. Iako nema tih krvavih scena, opet je atmosfera straha, koliko toliko, dobro prenesena. Ponavljam, vjerovatno što smo svi mi pregledali more materijala i svjedočenja o Srebrenici, očekivali smo više. Ali, to opet ne umanjuje kvalitet filma.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#308 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

Za razliku od Ničije zemlje, ovaj je morao završiti na relativno optimističnoj noti. :)
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#309 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by karanana »

pa sad.....ko sto je i johnny zamijetio.....svrsetak ovoga se moze a i ne mora protumaciti optimisticno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#310 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

karanana wrote: 15/02/2021 18:55 pa sad.....ko sto je i johnny zamijetio.....svrsetak ovoga se moze a i ne mora protumaciti optimisticno.
Ma jašta je.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#311 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Spoiler
Show
Možemo se mi nadati, ali svojim očima smo gledali devedesetih, dok mi je punac faktički "Aidinih" učenika istu priču pričao iz četrdesetih i pedesetih godina. Mislim, tu je i flešbek, rastanak s Aidinim đakom iz razreda, pogledi po povratku... Nažalost, šta je logično? S takvim krajom poruka je još i jača koji su šupci i debosi stranci.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#312 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

Pa baš zato što je stvarnost bila takva, baš zato što su i oni u publici bili učenici neke Aide, pa su opet ratovali, Jasmila se nada da će djeca biti pametnija od svojih očeva.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#313 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Ufanje i Ja nemam šta više izgubiti kontra minimum sto godina povijesti.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#314 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Matrix_ »

ExNihilo wrote: 15/02/2021 20:05 Pa baš zato što je stvarnost bila takva, baš zato što su i oni u publici bili učenici neke Aide, pa su opet ratovali, Jasmila se nada da će djeca biti pametnija od svojih očeva.
ja sam totalni pesimista
50 godina se živjelo u nekom bratstvu i jedinstvu, sputavana svaka nacionalnost od tadasnje vlasti, mnoge generacije odrasle u duhu da ne znaju ko su i sta su, nereligiozni i nenacionalni, pa opet krme đeneral, koje je čak bilo i JNA oficir, kaže "ovo je osveta dahijama turcima"



znači ni SFRJ i JNA nisu krmetu seljaku izbili turke iz glava i 500 godina kompleksa jer su im karali žene, zajeban je to kompleks, mora se priznat
šta onda očekivat od ovih generacija kojima su pune uši slavljenja ratnih zločinaca, ratnih "herojstava" kada žive odvojeni jedni od drugih, kakav će tek neki novi đeneral izrodit u divljini Kalinovika
Last edited by Matrix_ on 15/02/2021 20:45, edited 2 times in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#315 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

Ljudi, jedno je to što su nam nove generacije Draško Stanivuković, a drugo umjetnička vizija. Umjetnost i postoji da ne umremo od stvarnosti. :bih:
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#316 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Matrix_ »

pa govorilo se o poruci filma na kraju
poruci za stvarnost, a ne fikciji
na tome je bila moja poenta
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#317 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Make money, not art.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#318 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

Matrix_ wrote: 15/02/2021 20:34 pa govorilo se o poruci filma na kraju
poruci za stvarnost, a ne fikciji
na tome je bila moja poenta
Kakvoj poruci za stvarnost? Pa nije manifest.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#319 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Matrix_ »

e jebiga
pa poruci filma
većina filmova ima neku poruku
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#320 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

Cim mi pricamo i ne slazemo se, znaci da je film uspio.

Sve ostalo je manje bitno. Tesko je ocekivati da ce umjetnost spasiti naciju od rata, kao sto u Turneji nije glumacka sekcija mogla Arkana izmoliti da postedi nevine ljude, ali mozemo pricati, a cim imamo dijalog, znaci da je film uspio. Pa i da se ne slozimo.

Ono o cemu se mozemo sloziti, to je da je ovo filmcina.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#321 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by high_volume »

last mohicans wrote: 15/02/2021 18:29 Evo da i ja koju kažem o filmu. Najprije, film je dobar, ne i odličan. Ostavlja snažnu poruku, prostor za razmišljanje, nece ti ostaviti misli na miru čim ga odgledaš. To je meni neki unutarnji znak da je film dobar i da je odradio što je trebao da uradi, da izazove na reakciju, razmisljanje. Mislim da je scenarij, pa i sama priča oko Srebrenice puno više nudio, da film bude još bolji. Mozda Zbanićka nije izvukla sav potencijal u istom. Ja sam sve moguce dokumentarce o Srebrenici pregledao, živa i potresna svjedočenja koja razaraju i kidaju i vjerovatno je i to razlog što me film nije skroz dojmio, razorio, kako je trebao. On ce kod strane publike, pa i onih koji nemaju toliki background o Srebrenici sigurno izazvati vece reakcije. O tome sam pričao sa drugom, koji je filmadzija, sličnog je mišljenja da je film mogao biti bolji i da je više za strano trzište,nego naše. Ova glavna glumica je fakat izvukla maskimum, ali meni smeta, kao domacem gledaocu, njen akcent, tu se mogla naci glumica bez akcenta. Ostali glumci, nekako mlako, neuvjerljivo. Ovaj glumac sto je glumio Mladica je dobro odradio kao i holandski komandant. Dosta i fizički liče, pa je to ostavilo dobar dojam. Sto neko reče za statiste, jako neuvjerljivo, mlako, ne mozeš to očekivati od amatera, ali, trebalo se, ili smanjiti broj statista, ili pojačati sa glumcima još više, da se taj efekat straha, beznađa, plača, rađanja života i smrti, u isto vrijeme, bolje iznese na platno. Uvijek mi naumpadne jedna majka Srebrenice, kad je govorila u dokumentarcu da se u isto vrijeme rađao i gasio život. Te statiste je trebalo bolje pripremiti. Dalje, iako po scenariju knjiga vjerovatno ne obrađuje koridore smrti, ja bih ubacio par scena, a posljednju scenu se ne bih libio prikazati brutalnije, jer je to tako bilo. Nikakav eufemizam tu nije trebao. Time bi film dobio na jos vecoj snazi i ličnoj poruci. Danis u Ničijoj zemlji nije imao problem prikazati te potresne scene. Iako nema tih krvavih scena, opet je atmosfera straha, koliko toliko, dobro prenesena. Ponavljam, vjerovatno što smo svi mi pregledali more materijala i svjedočenja o Srebrenici, očekivali smo više. Ali, to opet ne umanjuje kvalitet filma.
:thumbup: Odlična i sadržajna recenzija. Baš ti hvala na njoj. Ja nisam gledao film, niti ću ga gledati, nemam tako jak stomak :(
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#322 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

drag_gost wrote: 16/02/2021 00:58 Cim mi pricamo i ne slazemo se, znaci da je film uspio.

Sve ostalo je manje bitno. Tesko je ocekivati da ce umjetnost spasiti naciju od rata, kao sto u Turneji nije glumacka sekcija mogla Arkana izmoliti da postedi nevine ljude, ali mozemo pricati, a cim imamo dijalog, znaci da je film uspio. Pa i da se ne slozimo.

Ono o cemu se mozemo sloziti, to je da je ovo filmcina.
Tačno.
User avatar
relativno84
Posts: 15333
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#323 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by relativno84 »

Film kao film nije los, ali nekako imam utisak da mi nesto fali dok ga gledam. Kako film odmice sve mi se vise cini da gledam rekonstrukciju vec vidjenih video zapisa, onako umjetnicki maglovito upakovanih u jedan duzi video. Ne znam sta je vodilo Jasmilu kada je krenula u ovu tesku pricu, ali licno sam ocekivao da ce probuditi dublje emocije na tu strahotu. Sto nije lako postici ako nemas mucne scene nasilja, koje ti poremete dah jer te postepeno uvlace sve dublje i dublje dok te ne slome. Tu gorcinu sam osjetio gledajuci Remake, koji to nije napravio jer je imao bolje glumce, statiste, ali je direktno udarao tamo gdje ces osjetiti. Nije cak tu presudna ni kolicina krvi, jednostavno moras da pogodis emociju koju ces prenijeti svima, i pored tezih scena prije kad dodje ona u kojoj Drmac pjeva iz daha u dah knedla u grlu je sve veca i veca, jer mozes vrlo jasno sebe da stavis u tu poziciju gdje lebdis izmedju zivota i smrti, sve ono ranije te malo po malo pripremalo da se tu slomis. Ovako imamo film o genocidu, ali vrlo malo toga vidimo na samom platnu. Vidimo haos, pripremu zlocina, ali onaj tamni dio je ostavljen svakome da sam sebi docara sta se desilo iz scene u scenu, sto je Jasmilino pravo, ali meni to licno malo smeta. Kao da je imala blagu dilemu treba li bas direktno pokazati svu monstruoznost koja se dogadjala tih julskih dana, pa se odlucila za blazu verziju. Schindlerova lista nije brutalan fim zato sto mislimo na holokaust i pokusavamo zamisliti velicinu te strahote i patnje koju su ljudi prosli, jednostavno je vidimo ispred sebe vrlo jasno i direktno, iz minute u minutu do samog kraja. Mozda je mucno ali to je genocid.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#324 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by johnnykola »

Na tragu sam toga da je upravo tako napravila zbog stvari koje sam gore napisao. Svakih pedeset godina haos i nikom ništa. A opet film budi užas. Baš s mjerom i u skladu s vremenom u kojem živimo. Pola godina od pedeset poslije genocida.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#325 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by ExNihilo »

Tu se opet vraćamo na Jasmilin sraz s Nuhanovićem. Film je genocid iz intimne perspektive - Aidine perspektive. Nema tu sveznajućeg pripovjedača koji lebdi nad Srebrenicom i vodi nas kroz užase jula '95, niti ga treba biti.

Mi vidimo Aidin užas, fragment cjeline, ali kao takav on govori sve što treba reći o cjelini. Ljudi koji su se zadesili u središtu te golgote i nisu Srebrenicu posmatrali onako kako je mi danas posmatramo, nego su se borili za goli život sebe i onih koje vole, njihovo iskustvo genocida bilo je lično, bilo je neposredno.

Zato autentičan film o Srebrenici i jeste jedino takav: intiman, fragmentiran, i neposredan.
Post Reply