Go west

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#126

Post by Lisac »

film je neautentichan, nevjerodostojan, nezapochet i nedovrshen. napravljen da zadovolji one koje se mrzi bakcati sa sushtinom i koji vishe vole uzhivati u jeftinoj simbolici i na momente zaista dobrom humoru.

ahmed imamovic je pi.ka!
"film koji razbija predrasude" stoji na flyeru, a nije mu nedostajalo ni svakojake druge medijske promocije koja slavi ljubav dva mushkarca u ratnome vihoru kao i redateljevu odvazhnost da se lati tako kompliciranog i (u nashem okruzhenju) nezahvalnog zadatka. No u konachnici imamo jedan, slovom jedan i brojem 1, poljubac dvojice glavnih junaka filma ali zato jedan od njih na prvi dodir vremeshne konobarice dozhivi prvo erekciju, pa potom i vrhunac da bi se nastavilo, homosexualcima (inache sklonim senzualnosti) tako tipichnom, scenom taslachenja na civarama.
Ma mrsh!!

O kostimografiji je neko vec, cini mi se, govorio. Ne treba biti ni previshe star ni previshe pametan, da bi se znalo kako je izgledalo to neko 'casual' oblacenje 90-ih. Kostimograf je potpuno promashio vrijeme.
Scenografija sjajna, josh samo da nije skoro pa u potpunosti prepisana. I tu chak ni posveta s.leoneu na pochetku filma ne mozhe uvjeriti da se radi samo o umjetnichkoj slobodi redatelja. Da ne pominjemo brojne druge scene koje su takodjer 'vec vidjene' (zheljeznichka stanica, traka oko ruke srpskog oficira koja vishe slichi svastici nego ocilu, voz, izvlachenje civila) a bez kojih se sigurno moglo.

Ovaj je film ochigledno htio biti svashta, na kraju je ispao nishta a ni to kako treba.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#127

Post by horns&drums »

Lisac kako je tvoja organizacija prihvatila film obzirom da je tema tako bliska principima? :D:D:D
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#128

Post by Lisac »

koja tema? kojim principima?

a mi inace prihvacamo i uchimo druge prihvatati, kao shto cemo i tebe nauchiti da prihvacash i shvacash ono shto je tako ochigledno i shto vec tako dugo tajish pred samim sobom. ali izvjezhbanu oku je i kap more :D :D

idi, idi nesanice :D :D
_galaksija
Posts: 451
Joined: 22/09/2005 10:35

#129

Post by _galaksija »

E Lisac pa tebi svaki Spelbergov film lici na kopiju nekog njegovog prehodnog.Ili svaki naucno fantasticni film lici na kopiju jer nekad se neko davno sjetio vanzemaljaca a ostali samo to prepisuju :D
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#130

Post by alphonse kauders »

Tisina wrote:
alphonse kauders wrote:Film mi se ne sviđa. Mario Drmać je nenormalno neubjedljiv, Mario odlican! nikad bolji , dikcija sasvim na mjestu. a dikcija mu je katastrofa- kao da čita poeziju, a ne da vodi normalan razgovor.
Plač Harisa Burine na stanici uz kukanje je strašno loše odglumljen i nimalo uvjerljiv. kako kome
Kada ona Ranka (ili kako se već zove) ubode Drmaća na groblju u neka doba, otkud tu i da se nađe malac i šta on tu radi? Ako ti ovo trebam objasnjavati onda je zaista bespredmetno da uopste razgovaramo o ovomeGestapo uniforma čete haj može biti da asocira na aušvic, ali mi je ta scena totalno nepotrebna i pretjerana.nije nimalo pretjerana, govori iz licnog iskustvaSrbi u vukojebini pričaju nepogrešivim sarajevskim akcentom.
Karatista koji loži Tarika na početku filma odjednom se nađe u istoj divljini kao i Mario Drmać. namjerno
Rankino slaganje cipela poginulih muslimana- niđe veze, kome bi to palo na pamet, ali prebacimo to rediteljskoj kreativnosti. ovo je jedna od najboljih ideja filma, ali nekom mora biti nidje veze, lijepo kazem nije film za svakoga, sto je dobroSvi su kao čete u filmu, ali najveći ekstrem je ni manje ni više nego malac s kokardom.
Mora se imati bujna mašta da bi se smislio onakav pop kao što je Nermin Tulić. ili jako dobro iskustvo u proteklom ratu


Ne znam, nisam filmski kritičar, ali spadam u publiku i mislim da ovaj film ne zaslužuje toliku pažnju kolika mu je posvećena. Očigledno je da se film pravio za to da stranci sve fino shvate (ko je bad guy, a ko good guy), a gluma je sa izuzetkom Radeta Š. osrednja.
"Sarajevski krug" je za ovaj film remek djelo. ovo je smjesno i pomisliti
Ali oprostićemo mu- prvijenac mu je, može on garant bolje.
Imam par primjedbi na kritiku mog posta:

- ne možeš me nikako ubijediti da onako kako mario drmać (kao muškarac) priča u filmu i televiziji priča ijedan iole hajmo reći "normalan" sarajevski momak. Pretjerano se peči dok daje intervju, a kada kaže onu rečenicu "trebali ste mi reći da glasnije sviram" zvuči nenormalno neuvjerljivo, barem meni, dok strancima garant zvuči super kad tu rečenicu pročitaju sa titla.

- stvarno mi objasni šta radi dijete u 2-3 ujutro na groblju, otkud eto baš tu da se nađe??? Ja to ne razumijem, ako ti razumijem molim da me uputiš, bez imalo sarkazma..

-karatista u divljini, jasno je i meni da je "namjerno" postavljen tu, ali tu samo mogu reći - ma daaaaaaaaj....

- rankino slaganje cipela- ok, ranka jeste luda u tom filmu, čak uspije i sihre baciti tariku pa on pogine isto veče kad ona to učini, ali je slaganje cipela u najmanju ruku pretjerano, mada nije nemoguće..

- pop Tulić - super ideja, da se pokaže ekstremnost popova i njihov uticaj u ratu, ali je i to pretjerano (na sahrani svira gusle i pjeva ratničke pjesme, a samo ga Rade opominje- nevjerodostojno i tendenciozno)

- dok je raja sa projekcija "sarajevskog kruga" i "no man's landa" izlazila sa gorčinom i u tišini, ja vala nisam nikoga vidio da je ovaj film naročito potresao.. Gluma Mustafe Nadarevića u "krugu" je fantastična i tačno svakog uzdrma gorka atmosfera filma, jer je nenormalno vjerodostojno prikazana, prosto ti se stegne oko srca kao i u "no man's landu".

- ako film nije pravljen za strance, kako to seljaci odjednom pričaju kao književnici, jeb.ote? Pa i u gradovima ima različitih naglasaka, ali jok- seljaci pričaju nepogrešivo, a i kad izvrću riječi onda bacaju na sarajevski sleng. Stranci to ne znaju, ali mi znamo i ne mogu se praviti lud i reći da to nije propust.

Naravno, sve je ovo subjektivan stav, a ja tebi ostavljam pravo da hvališ film i uživaš u njemu. Ja ne mogu samo klimati glavom i govoriti - "da, da , strašan film..", kad on to realno nije. Eto, toliko.

Pozdrav.
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#131

Post by Tisina »

alphonse kauders wrote:
Tisina wrote:
alphonse kauders wrote:Film mi se ne sviđa. Mario Drmać je nenormalno neubjedljiv, Mario odlican! nikad bolji , dikcija sasvim na mjestu. a dikcija mu je katastrofa- kao da čita poeziju, a ne da vodi normalan razgovor.
Plač Harisa Burine na stanici uz kukanje je strašno loše odglumljen i nimalo uvjerljiv. kako kome
Kada ona Ranka (ili kako se već zove) ubode Drmaća na groblju u neka doba, otkud tu i da se nađe malac i šta on tu radi? Ako ti ovo trebam objasnjavati onda je zaista bespredmetno da uopste razgovaramo o ovomeGestapo uniforma čete haj može biti da asocira na aušvic, ali mi je ta scena totalno nepotrebna i pretjerana.nije nimalo pretjerana, govori iz licnog iskustvaSrbi u vukojebini pričaju nepogrešivim sarajevskim akcentom.
Karatista koji loži Tarika na početku filma odjednom se nađe u istoj divljini kao i Mario Drmać. namjerno
Rankino slaganje cipela poginulih muslimana- niđe veze, kome bi to palo na pamet, ali prebacimo to rediteljskoj kreativnosti. ovo je jedna od najboljih ideja filma, ali nekom mora biti nidje veze, lijepo kazem nije film za svakoga, sto je dobroSvi su kao čete u filmu, ali najveći ekstrem je ni manje ni više nego malac s kokardom.
Mora se imati bujna mašta da bi se smislio onakav pop kao što je Nermin Tulić. ili jako dobro iskustvo u proteklom ratu


Ne znam, nisam filmski kritičar, ali spadam u publiku i mislim da ovaj film ne zaslužuje toliku pažnju kolika mu je posvećena. Očigledno je da se film pravio za to da stranci sve fino shvate (ko je bad guy, a ko good guy), a gluma je sa izuzetkom Radeta Š. osrednja.
"Sarajevski krug" je za ovaj film remek djelo. ovo je smjesno i pomisliti
Ali oprostićemo mu- prvijenac mu je, može on garant bolje.
Imam par primjedbi na kritiku mog posta:

- ne možeš me nikako ubijediti da onako kako mario drmać (kao muškarac) priča u filmu i televiziji priča ijedan iole hajmo reći "normalan" sarajevski momak. Pretjerano se peči dok daje intervju, a kada kaže onu rečenicu "trebali ste mi reći da glasnije sviram" zvuči nenormalno neuvjerljivo, barem meni, dok strancima garant zvuči super kad tu rečenicu pročitaju sa titla.

i ne pokusavam da te ubjedim, samo tvrdim jednako da jako dobro glumi kao sto ti tvrdis da ne glumi
-
stvarno mi objasni šta radi dijete u 2-3 ujutro na groblju, otkud eto baš tu da se nađe??? Ja to ne razumijem, ako ti razumijem molim da me uputiš, bez imalo sarkazma..
da djete je bas"normalno" ima sve odlike normalnog djetinjstva, inace igra klikera preko dana, mislim da je ovo bio apsolutno predvidiv dio filma, ako tebi nije sta ti ja tu mogu-karatista u divljini, jasno je i meni da je "namjerno" postavljen tu, ali tu samo mogu reći - ma daaaaaaaaj....

pa reci, ko ti brani :D-

rankino slaganje cipela- ok, ranka jeste luda u tom filmu, čak uspije i sihre baciti tariku pa on pogine isto veče kad ona to učini, ali je slaganje cipela u najmanju ruku pretjerano, mada nije nemoguće..

nije pretjerano, taman je ;)-

pop Tulić - super ideja, da se pokaže ekstremnost popova i njihov uticaj u ratu, ali je i to pretjerano (na sahrani svira gusle i pjeva ratničke pjesme, a samo ga Rade opominje- nevjerodostojno i tendenciozno)
kako kome, uzivo vidjeno :) itekako vjerodostojno

- dok je raja sa projekcija "sarajevskog kruga" i "no man's landa" izlazila sa gorčinom i u tišini, ja vala nisam nikoga vidio da je ovaj film naročito potresao.. Gluma Mustafe Nadarevića u "krugu" je fantastična i tačno svakog uzdrma gorka atmosfera filma, jer je nenormalno vjerodostojno prikazana, prosto ti se stegne oko srca kao i u "no man's landu".

nicijoj zemlji svaka cast, savrseni krug, ne sarajevski, tkao se zove, je u najmanju ruku smjesan :)
a da na ovom filmu sam ja vidjela mnoge da placu, i gledala sam ga vise puta i svaki put me unisti poprilicno, unatoc svemu prezivljenom-
ako film nije pravljen za strance, kako to seljaci odjednom pričaju kao književnici, jeb.ote? Pa i u gradovima ima različitih naglasaka, ali jok- seljaci pričaju nepogrešivo, a i kad izvrću riječi onda bacaju na sarajevski sleng. Stranci to ne znaju, ali mi znamo i ne mogu se praviti lud i reći da to nije propust.
film je pravljen i za nase i za strance i to vrlo uspjesno, sot nije nimalo jednostavno uciniti

Naravno, sve je ovo subjektivan stav, a ja tebi ostavljam pravo da hvališ film i uživaš u njemu. Ja ne mogu samo klimati glavom i govoriti - "da, da , strašan film..", kad on to realno nije. Eto, toliko.

realno jeste odlican ;)

Pozdrav.
[/b]
justika_sa
Posts: 214
Joined: 10/07/2005 15:40

#132

Post by justika_sa »

hm... ono što stoji svakako je da svi imamo različita mišljenja...
ali nešto nevjerujem da među nama ima nekih pravih kritičara, filmskih, stručnih, koji su kadri da na realnoj osnovi iskritiziraju film... sve je manje više stvar našeg ličnog ukusa, razumjevanja... backgrounda...

recimo ovo je film kojeg ja bolje razumijem nego ničiju zemlju... ničiju zemlju sam ja osobno doživjela komercijalnim filmom za zapadno tržište... u kojem se glupi bosanci svakako pobiju na kraju... bez nekog razloga...

u go west... vidim itekako duboke razloge i uzroke... filmom sam i više nego oduševljena... štaviše išla sam ga gledati 2 puta... da bih drugi put mogla posvetiti pažnju detaljima.... glumi... više nego prvi put kada sam napeto promatrala i iščekivala šta će biti...

ovaj film ima po mom mišljenju osobitu umjetničku vrijednost... upravo u simbolici koje je prepun...
vidim polemizira se oko par detalja... izdvojit ću neke...

lik i akcenat maria drmača... momak iz malog bosanskog mjesta... umjetnik koji je došao u veliki grad... gdje živi sa svojim ljubavnikom i prije svega prijateljem u vezi koju skrivaju od svih... i u vezi u kojoj je on taj koji nije 100% siguran u svoju homoseksualnost... sjetite se scene na početku sa selmom muhedinović ili kako već... te prebacivanja oko toga njegovog dečka... u tom kontekstu i detalja kako on - gay - tako lako "podlegne" rajkinim čarima... u onakvoj situacijia... onakvoj okolini... u situaciji gdje svakog dana skriva sebe pred svima... mislim da nije potrebno objašnjavati...

cipele koje rajka slaže... da im se ne zametnu tragovi... to je tako jednostavno i tako duboko... jednostavno za razumjeti... duboko za osjetiit... rajka... od svih moralno izolirana srpinja ranka... koja ima dijete muslimana... i koja svijet gleda malo drugačijim očima... koja vjeruje u gatke i vračke... slaže cipele preostale iza pobijenog stanovništva muslimanskog sela... da im se ne zametnu tragovi...

ne znam šta treba više objašnjavati...

još uvijek... oduševljena sam filmom... radnjom... scenama... glumom... zapletom... pa i raspletom.... ma kako težak bio...
i savjetujem svima da ga pogledaju... a poslije... pa neko reče ... nije film za svakoga... :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#133

Post by Lace »

_galaksija wrote:Film nije los.Duhovit je.Ima dobru ideju.
Jedino me malo cudi sta ce biti kasnije sa glumcima....Mario vodi jednu popularnu djeciju emisiju,a ovamo glumi pedera....bojim se da ce ga djeca drugacije dozivlajvati. :-D
To isto vazi i za Tarika Filipovica.Voditelj je jedne ozbiljne emisije `Milioner` i nadam se da mu ovaj film nece odnijeti ugled kod Hrvata.
Toliko 8)
djeca koja su inace njegova publika sigurno nisu gledala ovaj film...a mario je i odlican pozorisni glumac...pa neka svako nadje dio njega koji mu se svidja...meni je odlican u sva tri...Tv, film, pozoriste
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#134

Post by Lace »

Lisac wrote:koja tema? kojim principima?

a mi inace prihvacamo i uchimo druge prihvatati, kao shto cemo i tebe nauchiti da prihvacash i shvacash ono shto je tako ochigledno i shto vec tako dugo tajish pred samim sobom. ali izvjezhbanu oku je i kap more :D :D

idi, idi nesanice :D :D
jel to lisac bisexualac?


aaaaaa...ne znadoh :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#135

Post by Lace »

[quote="alphonse kauders]- stvarno mi objasni šta radi dijete u 2-3 ujutro na groblju, otkud eto baš tu da se nađe??? Ja to ne razumijem, ako ti razumijem molim da me uputiš, bez imalo sarkazma..[/quote]

ovo mi pitanje 2 puta privlaci paznju...pa da ti kazem...dijete je bez oca..koje zivi s majkom koju boli neka stvar gdje je, s kim je i sta radi...u godinama je kada yeli biti odrastao... i raditi sve sto ne smije...jer mu to ne odgovara godinama (odlazak u rat i lunjanje) ako to nisi mogao skontati e onda ne znam
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#136

Post by daduli_sa »

Pomalo mi je smijesno kada vidim pokusaje da se neki film poredi sa nekim predhodnim, da se nadje prednost Nicije zemlje ili Kruga u odnosnu na Go west.
Sjetimo se svi kako je bilo komentara kad je Remake izasao - previse tema rata, Gori vatra - neozbiljan, salta iz jedne krajnosti raspolozenja u drugo, Amidza Idriz - premalo rata, ovaj sad kao nema dovoljno naseg necega bosanskog. A ja u svemu tome vidim samo jednu stvar - nevjerovatan napredak iz filma u film i upravo ono najbitnije - neponavljanje!
A sto se tice Ahmeda i Go west-a : film koji je u nesto manje od 120min uspio da stavi dosta toga, teme koje svaka za sebe tjera na razmisljanje a da covjek nakon toga izadje "normalan" iz kina , razmislja o onome sto je najbitnije - da li zaista imamo pravo da nesto sudimo o drugima i da li bi strah od gubitka dragih osoba trebao biti dovoljan pokretac da prihvatimo druge onakvima kakvi jesu - bez obzira na vjeru, naciju, sexualnu opredjeljenost, zanimanje, itd itd.
Mene je ovaj film ucinio mozda malo flexibilnijim i zato ga smatram u svakom slucaju jako pozitivnim!
gandhi
Posts: 201
Joined: 23/07/2005 23:11

#137

Post by gandhi »

Pogledao sam ''Go west'' i na osnovu svog skromnog poznavanja filmske umetnosti i iskustva u istoj, mogu reći da je ovo jedan prosječan, pa čak i loš film. Svu medijsku pompa koja mu je prethodila film nije zaslužio. Ali obično kada se o nečemu priča više prije nego što to stigne do javnosti, nego poslije, zna se šta to znači. Radnja filma je nepovezana i ima velikih 'skokova' sa jedne scene na drugu. Kada se govori o glumi u filmu Rade Šerbedžija i Mirjana Karanović su po ko zna koji put dokazali da im na području Ex-Juge niko ne može parirati.(Tu se još može ravnopravno svrstati i Miki Manojlović) Lik kojeg igra Mario D. nije uopšte dobro razrađen, ali je on ipak u određenim trenutcima uspio pokazati da stvarno ima talenta iako u većem dijelu filma samo šuti i posmatra ne mijenjajući izraz lica. O liku Tarika Filipovića na osnovu onih par minuta u kojim se pojavljuje ne može se ništa naročito reći. Ako izuzmemo to da se u ovom filmu radi o ljubavnicima istog spola, odnos između njih uopšte nije dobro razrađen. Ni u jednom dijelu filma se ne može osjeti nikakva hemija između njih tako da glumci vjerovatno nisu uopšte proučili homoseksualce i njihovo ponašanje, ili nisu imali hrabrosti da se prepuste ulozi ili su homoseksualci zaista onakvi u svojim 'međuodnosima'. Što se tiče samog filma, scena u kojoj dolazi do sukoba između Kenana i Milana, kada Milan dolazi sa linije, je loše razrađena i snimljena, iako je po meni to jedna od ključnih scena u motivaciji radnje. Ima još takvih propusta, kao što su scene na kraju kada Mario ostane bez splovila pa onda krvari u civarama da bi u sljedećoj sceni bio živ i zdrav, mada se ne vidi kad i ko mu je pružio pomoć, iako je mogao tri puta iskrvariti. Ovakvih scena je u filmu dosta što radnju čini nepovezanom. Sve u svemu film je loš i sa rediteljskog aspekta i sa scenarističkog. Što se tiče same teme, ovaj film bi imao smisla samo da je nastao prema nekoj istinitoj priči.
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#138

Post by daduli_sa »

e vala komentara... dok bi covjek sve zadovoljio najbolje bi bilo da film traje jedno 16 i po sati!
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#139

Post by DonDavudes »

gandhi wrote:Pogledao sam ''Go west'' i na osnovu svog skromnog poznavanja filmske umetnosti i iskustva u istoj, mogu reći da je ovo jedan prosječan, pa čak i loš film. Svu medijsku pompa koja mu je prethodila film nije zaslužio. Ali obično kada se o nečemu priča više prije nego što to stigne do javnosti, nego poslije, zna se šta to znači.
tacno

film je doduse gledljiv, ali daleko od toga da je remek djelo
:oops:
blijeda kombinacioja spageti vesterna i emira kusturioce
:roll: :sad:

PS. sad se tek vidi da je danis za sve nase reditelje kao sto je edo majka za repere 8)
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#140

Post by Panta Rei »

Sinoć sam KONAČNO i ja pogledao taj famozni Go west. Nisam baš oduševljen. Kad se digla onolika pompa oko dvojice homosexualaca, mislio sam de će oni zaista biti u centru filma. Međutim, ta činjenica je samo još dodatno malo zakomplikovala dramu, ali film ne bi mnogo izgubio na dramatici (koja je by the way veoma tanka) i bez tog detalja.
Mislim da je to tipičan naš poslijeratni film s puno tipiziranih likova, pljuvanja po Srbima, svom glupšću rata i krajem koji ne donosi ništa dobro. Uvijek na kraju imamo izgubljenog pojedinca koji je izgubio sve što ima (sjetimo se kraja Ničije zemlje ili Remake).
Prosjek, prosjek...
:-)
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#141

Post by Semiramida »

Prošlo je nekoliko dana kako sam pogledala Go west, utisci su se slegli, pa da i ja nešto o filmu napišem.

Film je čudan. Kad kažem čudan - mislim na to da opisuje netipične ljude u netipičnom bosanskom selu i većina scena su neubjedljive. Humor tu i tamo nije loš, al' to ne čini kičmu filma.

Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom?

- otkud njemačke uniforme na četnicima? (ili uniforme koje toliko podsjećaju na njemačke)?

- otkud uopšte voz u filmu? Ne sjećam se da je bilo vozova kad je agresija počela. Bilo bi ubjedljivije da su napravili konvoj autobusa.

- lik Ranke - isprva se čini kao pozitivan, a onda okrene u negativan; šta je scenarista/režiser htio onda s Rankom?

- uopšte gledajući, glavni likovi i nisu morali biti homoseksualci. Mogli su biti i dobri drugovi (čak bi priča dobila time na jačini), pa onda jedan krije drugoga koji prerušen živi u selu. Hemija se ionako ne osjeti.

- selo: kakvo je to selo s dvije-tri kuće, a stotinu ljudi koji se vide u pojedinim scenama? Je l' morao biti bivši kamenolom? Mogli su izabrati barem 10 boljih lokacija. I onaj krug na seoskom "trgu" - šta je to? K'o oni krugovi za roštiljanje napravljeni na Igmanu i na Baricama. :)

- Mario Drmać - e on mi se baš svidio. Iako, scenarista je bio škrt u određenim situacijama kad se očekivalo da Mario (Milena) pusti glas od sebe, da nešto kaže, a ono ništa. Samo pogled u daljinu.

Da ne dužim više. Nadam se da će napraviti neki film koji će izbjeći teme bijede i jada Bosne, s ratom ili bez rata, kako hoće. Nadam se da će napraviti neki film koji će pokazati barem mali dio bosanske ljepote, u nekim normalnijim okolnostima.
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#142

Post by Tisina »

film je mrakkkkk :)
rijeci zirija svjetskog filmskog udruzenja

Zato sto je uspio pricati o ratu a da pri tom rat ne bude protagonist filma, sto je uspio opservirati stvari sa ljudske tacke gledista, pomazuci nam pri tom da shvatimo zbog cega se ponasamo nehumano, mi ziri FICC dajemo ovu nagradu filmu.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#143

Post by debela »

Tisina wrote:film je mrakkkkk
je li te placaju da ovoliko reklamiras i falis film? neka malo, dopusti ljudima da iskazu svoje misljenje koliko god se ono ne slagalo sa tvojim.
horoz
Posts: 358
Joined: 19/05/2003 00:00

#144

Post by horoz »

Pošto se meni film jako svidio, moram malo prokomentarisati prethodni komentar :D
Semiramida wrote:Prošlo je nekoliko dana kako sam pogledala Go west, utisci su se slegli, pa da i ja nešto o filmu napišem.

Film je čudan. Kad kažem čudan - mislim na to da opisuje netipične ljude u netipičnom bosanskom selu i većina scena su neubjedljive. Nije sniman dokumentarac već igrani film. Ni Gojine slike ne liče ni na šta :D :D :D pa je čovjek umjetnik svjetskog glasa Humor tu i tamo nije loš, al' to ne čini kičmu filma. Ovo se slažemo, i po meni, to je pozitivno...

Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom? U filmu glume glumci a ne naturščici pa tako i treba da bude, razumljivo i jasno. Jedna od odlika dobrog glumca je da razumiješ šta govori - dikcija...

- otkud njemačke uniforme na četnicima? (ili uniforme koje toliko podsjećaju na njemačke)? Ja sam im'o priliku da ih vidim (doduše, većinom friško mrtve :D ) i vjeruj mi da su uglavnom bili tako obučeni. To što tebe tek nakon filma podsjećaju na naciste, drugi je problem

- otkud uopšte voz u filmu? Ne sjećam se da je bilo vozova kad je agresija počela. Bilo bi ubjedljivije da su napravili konvoj autobusa. Ponavljam, ovo je film nije dokumentarac. Osim toga vozovi su vozili i u ratu (za Zenica - Dobrinja (kod Visokog) znam sigurno, a garant je radio i onaj B. Luka - Prijedor - Bos. Novi). Dalje, vozovi su za svakog režisera vječita inspiracija pa je vjerovatno to slučaj i sa Imamovićem.

- lik Ranke - isprva se čini kao pozitivan, a onda okrene u negativan; šta je scenarista/režiser htio onda s Rankom? Ranka je nije ni pozitivna ni negativna već nesretna. Baksuz koji i druge košta glave (ili jajaca :) )

- uopšte gledajući, glavni likovi i nisu morali biti homoseksualci. Mogli su biti i dobri drugovi (čak bi priča dobila time na jačini), pa onda jedan krije drugoga koji prerušen živi u selu. Hemija se ionako ne osjeti. Ovo je i meni palo na pamet. Skoro pa da se slažem.

- selo: kakvo je to selo s dvije-tri kuće, a stotinu ljudi koji se vide u pojedinim scenama? Je l' morao biti bivši kamenolom? Mogli su izabrati barem 10 boljih lokacija. I onaj krug na seoskom "trgu" - šta je to? K'o oni krugovi za roštiljanje napravljeni na Igmanu i na Baricama. :) Simbolika moja ti... :) Ni travke nema kod prokletih i zlih a život buja kod prognanih i pobijenih. Rat je naopaka stvar

- Mario Drmać - e on mi se baš svidio. Iako, scenarista je bio škrt u određenim situacijama kad se očekivalo da Mario (Milena) pusti glas od sebe, da nešto kaže, a ono ništa. Samo pogled u daljinu. Mario je bio skoro pa najbolji. Više je radio pokret nego priču. Valja odglumiti žensko...

Da ne dužim više. Nadam se da će napraviti neki film koji će izbjeći teme bijede i jada Bosne, s ratom ili bez rata, kako hoće. Nadam se da će napraviti neki film koji će pokazati barem mali dio bosanske ljepote, u nekim normalnijim okolnostima. Doći će vrijeme i za takve filmove. Najvažnije je da se radi...
[/b]
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#145

Post by Tisina »

debela wrote:
Tisina wrote:film je mrakkkkk
je li te placaju da ovoliko reklamiras i falis film? neka malo, dopusti ljudima da iskazu svoje misljenje koliko god se ono ne slagalo sa tvojim.
kako mozes primjetiti niko im ne brani,a ja nemogu da shvatim da mi vazda sve kritikujemo, zemlja puna kriticara :) a nista lakse od toga :)a film zaistasmatram odlicnim
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#146

Post by debela »

mislim da pretjerujes, a to opet jer si iz nekog razloga vezana za film, ekipu koja ga je radila ili slicno. film i jeste tu da se komentarise i nema to veze sa kritikom necega sto dolazi sa ovih prostora nego filma uopste. smatram da niko ne treba biti profesionalni filmski kriticar da bi dao svoj sud. publika je itekako bitna, ona puna dvorane, ona ostavlja pare, a ako neko pravi film samo radi suda kojekakvih prdonja iz inostranstva onda neka ga i ne daje u distribuciju.
gandhi
Posts: 201
Joined: 23/07/2005 23:11

#147

Post by gandhi »

[quote="horoz"]Pošto se meni film jako svidio, moram malo prokomentarisati prethodni komentar :D [quote="Semiramida"]Prošlo je nekoliko dana kako sam pogledala [i]Go west[/i], utisci su se slegli, pa da i ja nešto o filmu napišem.

Film je čudan. Kad kažem čudan - mislim na to da opisuje netipične ljude u netipičnom bosanskom selu i većina scena su neubjedljive. [b]Nije sniman dokumentarac već igrani film. Ni Gojine slike ne liče ni na šta :D :D :D pa je čovjek umjetnik svjetskog glasa[/b] Humor tu i tamo nije loš, al' to ne čini kičmu filma. [b]Ovo se slažemo, i po meni, to je pozitivno...[/b]

Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom? [b]U filmu glume glumci a ne naturščici pa tako i treba da bude, razumljivo i jasno. Jedna od odlika dobrog glumca je da razumiješ šta govori - dikcija...[/b]

- otkud njemačke uniforme na četnicima? (ili uniforme koje toliko podsjećaju na njemačke)? [b]Ja sam im'o priliku da ih vidim (doduše, većinom friško mrtve :D ) i vjeruj mi da su uglavnom bili tako obučeni. To što tebe tek nakon filma podsjećaju na naciste, drugi je problem[/b]

- otkud uopšte voz u filmu? Ne sjećam se da je bilo vozova kad je agresija počela. Bilo bi ubjedljivije da su napravili konvoj autobusa. [b]Ponavljam, ovo je film nije dokumentarac. Osim toga vozovi su vozili i u ratu (za Zenica - Dobrinja (kod Visokog) znam sigurno, a garant je radio i onaj B. Luka - Prijedor - Bos. Novi). Dalje, vozovi su za svakog režisera vječita inspiracija pa je vjerovatno to slučaj i sa Imamovićem.[/b]

- lik Ranke - isprva se čini kao pozitivan, a onda okrene u negativan; šta je scenarista/režiser htio onda s Rankom? [b]Ranka je nije ni pozitivna ni negativna već nesretna. Baksuz koji i druge košta glave (ili jajaca :) )[/b]

- uopšte gledajući, glavni likovi i nisu morali biti homoseksualci. Mogli su biti i dobri drugovi (čak bi priča dobila time na jačini), pa onda jedan krije drugoga koji prerušen živi u selu. Hemija se ionako ne osjeti. [b]Ovo je i meni palo na pamet. Skoro pa da se slažem.[/b]

- selo: kakvo je to selo s dvije-tri kuće, a stotinu ljudi koji se vide u pojedinim scenama? Je l' morao biti bivši kamenolom? Mogli su izabrati barem 10 boljih lokacija. I onaj krug na seoskom "trgu" - šta je to? K'o oni krugovi za roštiljanje napravljeni na Igmanu i na Baricama. :) [b]Simbolika moja ti... :) Ni travke nema kod prokletih i zlih a život buja kod prognanih i pobijenih. Rat je naopaka stvar[/b]

- Mario Drmać - e on mi se baš svidio. Iako, scenarista je bio škrt u određenim situacijama kad se očekivalo da Mario (Milena) pusti glas od sebe, da nešto kaže, a ono ništa. Samo pogled u daljinu. [b]Mario je bio skoro pa najbolji. Više je radio pokret nego priču. [size=18]Valja odglumiti žensko...[/size][/b]

Da ne dužim više. Nadam se da će napraviti neki film koji će izbjeći teme bijede i jada Bosne, s ratom ili bez rata, kako hoće. Nadam se da će napraviti neki film koji će pokazati barem mali dio bosanske ljepote, u nekim normalnijim okolnostima. [b]Doći će vrijeme i za takve filmove. Najvažnije je da se radi...[/b][/quote][/b][/quote]


Da li je Mario glumio žensko ili muškarca pretvorenog u ženu?! Ja koliko sam shvatio on je trebao da glumi muškarca koji se prerušio u ženu. Jedini trenutak u kojem je to došlo do izražaja je kad potrči da spasi Rankinog sina iz vatre. Mogao je bar u jednom trenutku se nakašljati dok imitira glas žene, bez obzira što bi smo se tome nasmijali. U cijelom filmu reditelj izbjegava da nasmije publiku, iako ima scena kojim bi smo se mogli iskreno nasmijati, čini mi se da se bojao da će to umanjiti tragičnost filma, što je totalno pogrešno. Ipak i u ovakvom filmu mene je posebno nasmijala Milanova replika Rankinom sinu, kad kaže otprilike: ''Ti si to prerastao, nađi sebi curu.'' Čuje homoseksualac da kaže nekome da traži curu?! Ne kontam u čemu je stvar. Da li on sam smatra kao homoseksualac da muškarci trebaju izlaziti sa djevojkama?! Kakav je onda to homoseksualac, toliko o ovom filmu kao priči o homoseksualcima. A što se tiče parole da 'film ruši predrasude', čime ih to ruši? Šta je to što nas navodi da se riješimo eventualnih predrasuda i prihvatimo homoseksualno kao nešto normalno (što nije)?! Nema ni jednog lika u filmu koji zna da su njih dvojica homoseksualci i koji ih prihvata kao takve, pa da se publika poistovjeti sa njim. Ona gore replika čak izaziva suprotan efekat.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#148

Post by Zox »

Tisina, pa stvarno ga branis TALIBANSKI :D
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#149

Post by Tisina »

debela wrote:mislim da pretjerujes, a to opet jer si iz nekog razloga vezana za film, ekipu koja ga je radila ili slicno. film i jeste tu da se komentarise i nema to veze sa kritikom necega sto dolazi sa ovih prostora nego filma uopste. smatram da niko ne treba biti profesionalni filmski kriticar da bi dao svoj sud. publika je itekako bitna, ona puna dvorane, ona ostavlja pare, a ako neko pravi film samo radi suda kojekakvih prdonja iz inostranstva onda neka ga i ne daje u distribuciju.
e vidis tu si upravu :) publika je najbolji pokazatelj, eto kina su puna iako igra u svim kinima maltene sirom BiH, neki idu i vise puta da ga gledaju, jednako tako i na festivalima puni kino dvorane.. Upravu si, najbolji pokazatelj ;)
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#150

Post by Tisina »

gandhi wrote:
horoz wrote:Pošto se meni film jako svidio, moram malo prokomentarisati prethodni komentar :D
Semiramida wrote:Prošlo je nekoliko dana kako sam pogledala Go west, utisci su se slegli, pa da i ja nešto o filmu napišem.

Film je čudan. Kad kažem čudan - mislim na to da opisuje netipične ljude u netipičnom bosanskom selu i većina scena su neubjedljive. Nije sniman dokumentarac već igrani film. Ni Gojine slike ne liče ni na šta :D :D :D pa je čovjek umjetnik svjetskog glasa Humor tu i tamo nije loš, al' to ne čini kičmu filma. Ovo se slažemo, i po meni, to je pozitivno...

Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom? U filmu glume glumci a ne naturščici pa tako i treba da bude, razumljivo i jasno. Jedna od odlika dobrog glumca je da razumiješ šta govori - dikcija...

- otkud njemačke uniforme na četnicima? (ili uniforme koje toliko podsjećaju na njemačke)? Ja sam im'o priliku da ih vidim (doduše, većinom friško mrtve :D ) i vjeruj mi da su uglavnom bili tako obučeni. To što tebe tek nakon filma podsjećaju na naciste, drugi je problem

- otkud uopšte voz u filmu? Ne sjećam se da je bilo vozova kad je agresija počela. Bilo bi ubjedljivije da su napravili konvoj autobusa. Ponavljam, ovo je film nije dokumentarac. Osim toga vozovi su vozili i u ratu (za Zenica - Dobrinja (kod Visokog) znam sigurno, a garant je radio i onaj B. Luka - Prijedor - Bos. Novi). Dalje, vozovi su za svakog režisera vječita inspiracija pa je vjerovatno to slučaj i sa Imamovićem.

- lik Ranke - isprva se čini kao pozitivan, a onda okrene u negativan; šta je scenarista/režiser htio onda s Rankom? Ranka je nije ni pozitivna ni negativna već nesretna. Baksuz koji i druge košta glave (ili jajaca :) )

- uopšte gledajući, glavni likovi i nisu morali biti homoseksualci. Mogli su biti i dobri drugovi (čak bi priča dobila time na jačini), pa onda jedan krije drugoga koji prerušen živi u selu. Hemija se ionako ne osjeti. Ovo je i meni palo na pamet. Skoro pa da se slažem.

- selo: kakvo je to selo s dvije-tri kuće, a stotinu ljudi koji se vide u pojedinim scenama? Je l' morao biti bivši kamenolom? Mogli su izabrati barem 10 boljih lokacija. I onaj krug na seoskom "trgu" - šta je to? K'o oni krugovi za roštiljanje napravljeni na Igmanu i na Baricama. :) Simbolika moja ti... :) Ni travke nema kod prokletih i zlih a život buja kod prognanih i pobijenih. Rat je naopaka stvar

- Mario Drmać - e on mi se baš svidio. Iako, scenarista je bio škrt u određenim situacijama kad se očekivalo da Mario (Milena) pusti glas od sebe, da nešto kaže, a ono ništa. Samo pogled u daljinu. Mario je bio skoro pa najbolji. Više je radio pokret nego priču. Valja odglumiti žensko...

Da ne dužim više. Nadam se da će napraviti neki film koji će izbjeći teme bijede i jada Bosne, s ratom ili bez rata, kako hoće. Nadam se da će napraviti neki film koji će pokazati barem mali dio bosanske ljepote, u nekim normalnijim okolnostima. Doći će vrijeme i za takve filmove. Najvažnije je da se radi...
[/b]

Da li je Mario glumio žensko ili muškarca pretvorenog u ženu?! Ja koliko sam shvatio on je trebao da glumi muškarca koji se prerušio u ženu. Jedini trenutak u kojem je to došlo do izražaja je kad potrči da spasi Rankinog sina iz vatre. Mogao je bar u jednom trenutku se nakašljati dok imitira glas žene, bez obzira što bi smo se tome nasmijali. U cijelom filmu reditelj izbjegava da nasmije publiku, iako ima scena kojim bi smo se mogli iskreno nasmijati, čini mi se da se bojao da će to umanjiti tragičnost filma, što je totalno pogrešno. Ipak i u ovakvom filmu mene je posebno nasmijala Milanova replika Rankinom sinu, kad kaže otprilike: ''Ti si to prerastao, nađi sebi curu.'' Čuje homoseksualac da kaže nekome da traži curu?! Ne kontam u čemu je stvar. Da li on sam smatra kao homoseksualac da muškarci trebaju izlaziti sa djevojkama?! Kakav je onda to homoseksualac, toliko o ovom filmu kao priči o homoseksualcima. A što se tiče parole da 'film ruši predrasude', čime ih to ruši? Šta je to što nas navodi da se riješimo eventualnih predrasuda i prihvatimo homoseksualno kao nešto normalno (što nije)?! Nema ni jednog lika u filmu koji zna da su njih dvojica homoseksualci i koji ih prihvata kao takve, pa da se publika poistovjeti sa njim. Ona gore replika čak izaziva suprotan efekat.
rusi itekako , ali naravno onima koji ga shvate :) tebi ne moze, jer si pun predrasude cim se pitas kako jedna homoseksualac moze djetetu reci da ganja cure..smjesno :)
Post Reply