Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#57576 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

zar nema vec guy rtichie film sa hugh grantom u tom odijelu? glumi nekog glavnog bakija lopovskog? meni bio bas los film.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58685
Joined: 03/08/2010 19:04

#57577 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

[media][/media]
omar little wrote: 14/03/2023 12:51 zar nema vec guy rtichie film sa hugh grantom u tom odijelu? glumi nekog glavnog bakija lopovskog? meni bio bas los film.
Mislim da ima,ako misliš na film the gentleman
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57578 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

dale cooper wrote: 14/03/2023 01:11 Multiverzumi u Everything Everywhere All At Once nisu samo prosto narativna tehnika . Baziran je na istom naučnom konceptu, kao i drugi filmovi o multiverzumima, možda samo prikazani na nešto drugačiji način. Isto kao i filmovi o time travelu. Osim toga, ako i kažemo da je riječ "samo" o narativnoj tehnici, na čemu bi se ona drugo bazirala osim na naučnom konceptu. :D

The Shape Of Water je fantazija.

Jasno da sam mislio na kategoriju za najbolji film.
Multiverzum jeste naučni koncept, ali Everything ne zanima multiverzum kao naučni koncept. Primijeti tu ključnu razliku.

Ako je Everything naučna fantastika, onda je to i Spiderman, kao i dobar dio Marvel filmova, samo zato što imaju mutiverzum ubačen u narativ. The Shape of Water u središte radnje stavlja čovjeka-punoglavca, a kako je nauka veoma zainteresovana za nove oblike života, onda je i to naučna fantastika.

Međutim, istina je da Marvel filmovi, Everything, The Shape of Water, pa i Star Wars nisu naučna fantastika, nego prije science fantasy, odnosno fantasy sa labavim i površinskim elementima naučne fantastike.
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57579 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

n+1 wrote: 14/03/2023 13:15
dale cooper wrote: 14/03/2023 01:11 Multiverzumi u Everything Everywhere All At Once nisu samo prosto narativna tehnika . Baziran je na istom naučnom konceptu, kao i drugi filmovi o multiverzumima, možda samo prikazani na nešto drugačiji način. Isto kao i filmovi o time travelu. Osim toga, ako i kažemo da je riječ "samo" o narativnoj tehnici, na čemu bi se ona drugo bazirala osim na naučnom konceptu. :D

The Shape Of Water je fantazija.

Jasno da sam mislio na kategoriju za najbolji film.
Multiverzum jeste naučni koncept, ali Everything ne zanima multiverzum kao naučni koncept. Primijeti tu ključnu razliku.

Ako je Everything naučna fantastika, onda je to i Spiderman, kao i dobar dio Marvel filmova, samo zato što imaju mutiverzum ubačen u narativ. The Shape of Water u središte radnje stavlja čovjeka-punoglavca, a kako je nauka veoma zainteresovana za nove oblike života, onda je i to naučna fantastika.

Međutim, istina je da Marvel filmovi, Everything, The Shape of Water, pa i Star Wars nisu naučna fantastika, nego prije science fantasy, odnosno fantasy sa labavim i površinskim elementima naučne fantastike.
Čini mi se da ti miješaš sci-fi i hard sci-fi odnosno podžanr koji karakteriziraju precizne naučne postavke priča. :D Samo što je sci-fi etiketa uvijek
bila mnogo šira pa tako može obuhvatiti i Star Wars i Everything Everywhere All At Once pa čak i neke Marvel filmove....zašto da ne.

Druga stvar je što je multiverzum nedokazana teorija i niko ne može reći kako bi izgledala manifestacija multiverzuma ili nečije lično iskustvo
istog. I u Everything Everywhere All At Once postoji način na koji ovi multiverzumi funkcionišu, postoji metod iza toga ili "nauka" ako hoćeš
(sa Alfa univerzumom kao prvim koji je posjedovao tehniku za prolaske od jednog do drugog univerzuma). I ako usporedimo EEAAO sa
recimo Coherence, kojeg si spomenuo, skontaćeš da u mnogočemu stvari i u jednom i u drugom filmu, što se tiče multiverzuma, funkcionišu
na isti način. U srži svega su različiti doneseni izbori ili odluke koje se granaju u potencijalno neograničen broj univerzuma.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11043
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#57580 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Meni je Everything leg'o samo tako, al' ga ne doživljavam k'o sci-fi film. Mislim da svjesno izbjegava grupisanje u neki specifičan tor, i dobrim dijelom je baš zbog toga odličan.

Svakako ima elemente komedije, drame, akcije, fantazije, i sci-fi...al' je ujedno i sve od toga i ništa konkretno od toga. Everything Everywhere All At Once, baš tako. :)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57581 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

dale cooper wrote: 14/03/2023 15:36
n+1 wrote: 14/03/2023 13:15

Multiverzum jeste naučni koncept, ali Everything ne zanima multiverzum kao naučni koncept. Primijeti tu ključnu razliku.

Ako je Everything naučna fantastika, onda je to i Spiderman, kao i dobar dio Marvel filmova, samo zato što imaju mutiverzum ubačen u narativ. The Shape of Water u središte radnje stavlja čovjeka-punoglavca, a kako je nauka veoma zainteresovana za nove oblike života, onda je i to naučna fantastika.

Međutim, istina je da Marvel filmovi, Everything, The Shape of Water, pa i Star Wars nisu naučna fantastika, nego prije science fantasy, odnosno fantasy sa labavim i površinskim elementima naučne fantastike.
Čini mi se da ti miješaš sci-fi i hard sci-fi odnosno podžanr koji karakteriziraju precizne naučne postavke priča. :D Samo što je sci-fi etiketa uvijek
bila mnogo šira pa tako može obuhvatiti i Star Wars i Everything Everywhere All At Once pa čak i neke Marvel filmove....zašto da ne.

Druga stvar je što je multiverzum nedokazana teorija i niko ne može reći kako bi izgledala manifestacija multiverzuma ili nečije lično iskustvo
istog. I u Everything Everywhere All At Once postoji način na koji ovi multiverzumi funkcionišu, postoji metod iza toga ili "nauka" ako hoćeš
(sa Alfa univerzumom kao prvim koji je posjedovao tehniku za prolaske od jednog do drugog univerzuma). I ako usporedimo EEAAO sa
recimo Coherence, kojeg si spomenuo, skontaćeš da u mnogočemu stvari i u jednom i u drugom filmu, što se tiče multiverzuma, funkcionišu
na isti način. U srži svega su različiti doneseni izbori ili odluke koje se granaju u potencijalno neograničen broj univerzuma.
Nije ovdje riječ o distinkciji tvrde i mehke naučne fantastike. Čak i kada ne drži pedantno do zakona fizike, priča može biti jasno naučnofantastična. Primjer je, recimo, Dune, gdje se putuje brzinama većim od brzine svjetlosti, ali niko ne spori da je riječ o sci-fi.

Kontrastirao bih The Shape of Water sa Solaris ili Arrival. Iako je u sva tri filma riječ o susretu sa drugim oblikom života, kod The Shape of Water to je tek metafora za različitost, dok je u Solaris/Arrival eksploracija komunikacijskog jaza sa vanzemaljskim civilizacijama. I to je ono što druga dva filma čini naučnom fantastikom, a The Shape of Water ne. Baš kao što je Star Wars fantasy u ruhu naučne fantastike jer su njegove teme epskofantastične, samo u svemiru.

I to su, ujedno, razlozi zašto Everything nije naučno-fantastični film. Baš kao i The Shape of Water, on koristi motive prisutne u nauci da kaže nešto što nema veze sa samom naukom.
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57582 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Agree to disagree. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57583 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

n+1 wrote: 14/03/2023 15:55

I to su, ujedno, razlozi zašto Everything nije naučno-fantastični film. Baš kao i The Shape of Water, on koristi motive prisutne u nauci da kaže nešto što nema veze sa samom naukom.
Zar svi najbolji filmovi pa uključujući i najbolje od sci-fi ne rade to isto?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57584 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

dale cooper wrote: 14/03/2023 16:31
n+1 wrote: 14/03/2023 15:55

I to su, ujedno, razlozi zašto Everything nije naučno-fantastični film. Baš kao i The Shape of Water, on koristi motive prisutne u nauci da kaže nešto što nema veze sa samom naukom.
Zar svi najbolji filmovi pa uključujući i najbolje od sci-fi ne rade to isto?
Ne. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57585 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Again...agree to disagree. :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11043
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#57586 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Kad ste se vas dvojica ikad u nečemu složili, da mi je samo znat'. :-D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#57587 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Jesmo u tome da si nam ti drag.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11043
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#57588 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

:kiss:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#57589 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

skinula sam the whale za pogledati, jel dobio on sta na oskarima?
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#57590 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 14/03/2023 17:24 Kad ste se vas dvojica ikad u nečemu složili, da mi je samo znat'. :-D
n+1 wrote: 14/03/2023 17:27 Jesmo u tome da si nam ti drag.
U tome se definitivno slažemo. :-D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58685
Joined: 03/08/2010 19:04

#57591 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

omar little wrote: 14/03/2023 18:05 skinula sam the whale za pogledati, jel dobio on sta na oskarima?
Jest za glavnog glumca
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#57592 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

tenks.

mislim da nas je mtenica sve stavila u slaganje. :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11043
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#57593 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 14/03/2023 18:10
Tito_i_Partija wrote: 14/03/2023 17:24 Kad ste se vas dvojica ikad u nečemu složili, da mi je samo znat'. :-D
n+1 wrote: 14/03/2023 17:27 Jesmo u tome da si nam ti drag.
U tome se definitivno slažemo. :-D
Evo i tebi :kiss: uljepšali ste mi dan. :)
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#57594 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Haris033 »

Image

Ponovo pogledao ovo remek-djelo. :thumbup:

U četiri priče ispričano mnogo toga iz svakodnevnog života..
Koliko malo nam treba da puknemo!?
Korupcija, nepravda, provođenje Zakona od strane mafije na vlasti kako njima odgovara..
Koliko su zaštićena djeca moćnika kao i oni sami, da mogu i da ubijaju, a da krivično ne odgovaraju..
Sve ovo što se dešava kod nas, dešava se i u većini zemalja..
Jednostavno, pravda više ne postoji..
Mafijaši (političari) mogu da rade šta im se poželi, a obični ljudi su samo njihovi pijuni u borbi za moć..
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#57595 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by JoseMujica »

Tito_i_Partija wrote: 14/03/2023 15:47 Meni je Everything leg'o samo tako, al' ga ne doživljavam k'o sci-fi film. Mislim da svjesno izbjegava grupisanje u neki specifičan tor, i dobrim dijelom je baš zbog toga odličan.

Svakako ima elemente komedije, drame, akcije, fantazije, i sci-fi...al' je ujedno i sve od toga i ništa konkretno od toga. Everything Everywhere All At Once, baš tako. :)
nick ti je sve reko :thumbup:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5622
Joined: 04/08/2020 19:22

#57596 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by -Chesterfield- »

video wrote: 12/03/2023 23:10
Nepenthe11 wrote: 12/03/2023 03:31 Operation Fortune: Ruse de Guerre


Image

Ovo dođe kao argument kada netko izvali "da nema više dobrih filmova kao nekad"

Guy Ritchie always delivers. Meni nije podbacio nikada, ne računajući "hired" režiju koju je radio za Hollywood.

Baš krem što ti film može ponuditi, odlična ekipa. Hugh Grant pogotovo, preporodio se.

Živio Guy Ritchie još dugo
Meni nije nesto.
Nije ni meni nešto, bez obzira što ga je Bamula preveo.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#57597 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Digla_da_kreci »

-Chesterfield- wrote: 12/03/2023 07:20 Jesi li pogledala? Zanima me da li se u originalnom izdanju pojavljuje transvestit?
Da. I oni gejevi imaju vecu minutazu u originalnom filmu.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#57598 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Digla_da_kreci »

Adnan55 wrote: 17/02/2023 23:15 Imagedobar :thumbup:
Ovaj sam ugasila negdje oko 20. minute jer nisam mogla preci preko ove glupoce:
Spoiler
Show
U sred turbulencija, nestali s radara, ruse se, ludilo znaci, i frajer napusta kokpit i setka se po avionu da checkira putnike. :lol: I on top of that bubne glavom da se skoro onesvijestio. E neces, manijace. :D

Mozda se kasnije razvila dobra radnja pa je drugima zanimljiv, malo me podsjeca na onu seriju Lost.
Last edited by Digla_da_kreci on 15/03/2023 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#57599 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Trash, to je sevap spojlat.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18615
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#57600 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by SmokingMan »

Oldboy, gledao ga u dva puta u razmaku od 6-7 mjeseci. Najduža pauza ikada. :D
Post Reply