Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#56751 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 14:26
kakavdanakneiskustvu wrote: 24/11/2022 08:05
Ovaj film samo ti i @Bloo volite. :D
jesi gledao?
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#56752 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Ironmen »

Image

Film „Nepoznati vojnik“ redatelja Akua Louhimiesa priča je o vojnicima iz pješačkog voda i njihovoj trogodišnjoj vojnoj službi tijekom Drugog svjetskog rata u Finskoj koju su Finci skupa s nacističkom Njemačkom vodili protiv vojske Sovjetskog saveza u razdoblju od 1941. do 1944. godine.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11041
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56753 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

kakavdanakneiskustvu wrote: 25/11/2022 15:00
Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 14:26

Ovaj film samo ti i @Bloo volite. :D
jesi gledao?
Mislim da sam stao na pola sata, 45 minuta. Smor mi teški bio.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#56754 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 15:21
kakavdanakneiskustvu wrote: 25/11/2022 15:00

jesi gledao?
Mislim da sam stao na pola sata, 45 minuta. Smor mi teški bio.
ok
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#56755 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

n+1 wrote: 25/11/2022 14:37
Ono kad se na kraju pojavi milicijsko auto, kontao sam da će ga roknuti, jer je crnac u klinču sa bjelkinjom. :lol: U fazonu, preživio si sve to i na kraju padaš kao žrtva policijske predrasude. :D Da je film snimljen nakon ubistva George Floyda, vjerovatno bi tako i bilo.

A Jackie Brown se čini kao prosjek i danas. Tarantino slomljen pod teretom očekivanja nakon Pulp Fictiona.
Isto, gledam scenu, crnac nad bjelkinjom, sav krvav, ona zove u pomoc. Nece ga ni pitati za zdravlje, odmah pucaju :D

Inace nisam ljubitelj wokizma ali ima tih predrasuda koje su definitivno prisutne, zamisli crnac u bjelackoj kuci, bogataskoj reklo bi se, izlazi da zapali cigaru u 2 ujutro pred kucu. Ako ga itko vidi, sta ce prije pomisliti, "oh to je neki njihov gost" ili "eno ga! obija im kucu, halo policija saljite specijalce!" :D
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#56756 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Rothmans »

Image

Sinoc na HRT2 :thumbup:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56757 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

dječak sa šibicama wrote: 25/11/2022 16:08
n+1 wrote: 25/11/2022 14:37
Ono kad se na kraju pojavi milicijsko auto, kontao sam da će ga roknuti, jer je crnac u klinču sa bjelkinjom. :lol: U fazonu, preživio si sve to i na kraju padaš kao žrtva policijske predrasude. :D Da je film snimljen nakon ubistva George Floyda, vjerovatno bi tako i bilo.

A Jackie Brown se čini kao prosjek i danas. Tarantino slomljen pod teretom očekivanja nakon Pulp Fictiona.
Isto, gledam scenu, crnac nad bjelkinjom, sav krvav, ona zove u pomoc. Nece ga ni pitati za zdravlje, odmah pucaju :D

Inace nisam ljubitelj wokizma ali ima tih predrasuda koje su definitivno prisutne, zamisli crnac u bjelackoj kuci, bogataskoj reklo bi se, izlazi da zapali cigaru u 2 ujutro pred kucu. Ako ga itko vidi, sta ce prije pomisliti, "oh to je neki njihov gost" ili "eno ga! obija im kucu, halo policija saljite specijalce!" :D
Nije tema, ali u pozadini takvih predrasuda je nerijetko puki mehanizam samoodržanja koji smo evoluirali. Ako živim u gradu gdje je kriminal među crnačkom populacijom visok, prvo ću se kloniti crnaca, a tek onda pitati jesu li kriminalci.

Ili možda nama bliži primjer: neću čekati da me rom isčakija, da bih se uvjerio kako jeste nasilan. Drugim riječima, hardwired smo da stvaramo takve predrasude i simplificiramo svijet na bazi iskustva. To što miroljubivi crnci ili romi postaju kolateralna žrtva predrasuda, ne mijenja stvar.

Vokizam pravi tu pogrešku da pretpostavlja kako je u pozadini takvih predrasuda nužno ideologija i/ili kojekakva rasna supremacija.

Jednom prilikom u metrou stojim kraj trojice harapa ogrnutih palestinskim maramama i sa ruksacima na leđima. Počeše tekbirati. Hajd lagano da ja izađem iz vagona, pa nek' sam sto puta islamofob.

Drugi par opanaka je pitanje šta je tu uzrok, a šta posljedica. Da li je među određenim grupama kriminal visok jer su žrtve predrasude, ili su žrtve predrasude jer je kriminal visok. Ali s praktičnog i svakodnevnog aspekta nije ni bitno: naberi ga. :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#56758 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

meni je jackie brown od prvog gledanja jedan od najdrazih njegovih filmova. uredno ga pogledam svakih par godina. masovno su ga ljudi pljuvali devedesetih jer "nije pulp fiction" i jer nije krvav i nasilan kao sto je do tada bio slucaj sa tarantinom. meni bas bilo super sto je totalno promijenio zanr.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#56759 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

n+1 wrote: 25/11/2022 16:19
dječak sa šibicama wrote: 25/11/2022 16:08

Isto, gledam scenu, crnac nad bjelkinjom, sav krvav, ona zove u pomoc. Nece ga ni pitati za zdravlje, odmah pucaju :D

Inace nisam ljubitelj wokizma ali ima tih predrasuda koje su definitivno prisutne, zamisli crnac u bjelackoj kuci, bogataskoj reklo bi se, izlazi da zapali cigaru u 2 ujutro pred kucu. Ako ga itko vidi, sta ce prije pomisliti, "oh to je neki njihov gost" ili "eno ga! obija im kucu, halo policija saljite specijalce!" :D
Nije tema, ali u pozadini takvih predrasuda je nerijetko puki mehanizam samoodržanja koji smo evoluirali. Ako živim u gradu gdje je kriminal među crnačkom populacijom visok, prvo ću se kloniti crnaca, a tek onda pitati jesu li kriminalci.

Ili možda nama bliži primjer: neću čekati da me rom isčakija, da bih se uvjerio kako jeste nasilan. Drugim riječima, hardwired smo da stvaramo takve predrasude i simplificiramo svijet na bazi iskustva. To što miroljubivi crnci ili romi postaju kolateralna žrtva predrasuda, ne mijenja stvar.

Vokizam pravi tu pogrešku da pretpostavlja kako je u pozadini takvih predrasuda nužno ideologija i/ili kojekakva rasna supremacija.

Jednom prilikom u metrou stojim kraj trojice harapa ogrnutih palestinskim maramama i sa ruksacima na leđima. Počeše tekbirati. Hajd lagano da ja izađem iz vagona, pa nek' sam sto puta islamofob.

Drugi par opanaka je pitanje šta je tu uzrok, a šta posljedica. Da li je među određenim grupama kriminal visok jer su žrtve predrasude, ili su žrtve predrasude jer je kriminal visok. Ali s praktičnog i svakodnevnog aspekta nije ni bitno: naberi ga. :D
Apsolutno se slazem, nisam ulazio u opravdanost predrasuda ali one stoje.

Ja znam covjeka, Rom i brat jednog pokojnog ili rahmetli pjevaca narodne muzike, koji ima uspjesnu IT firmu. Svi od reda kad to kazu, imaju onu dozu "zamisli, ima svoju firmu" momenta. Ili jedan uspjesni Rom kojeg sam upoznao, ima covjek veliku kucu, drzi kafanu, zaradio novac na sekundarnim sirovinama. On tako cesto svoju zenu i djecu istjera iz kuce, posalje ih nazad u cergu, naziva ih cergarima jer kaze "ne znaju zivjeti u civilizovanom svijetu".

Oprah je recimo imala cijelu kampanju "dozivanja k pameti" afroamericke populacije, sjecam se serijala emisija u kojima se govorilo crnackoj kulturi siromastva, kako se ponavlja patern i kako oni zive u tom stilu, tinejdzerka se spetlja sa dilerom droge dobije dijete sa 17 godina ostavi ga mami na cuvanje i ode se drogirati, i to je taj zacarani krug.
Crnci ne vole te teme, lakse je o ugnjetavanju i nepravednom zivotu. Dakle nije opravdano sumnjati da je crnac dosao kod bijelaca opljackati kucu, to je samo rasizam. Po njihovom, a realno, statistika kaze svoje. A i na statistiku ce reci pa znate crnac nema izbora.

Sto kazes, nije tema, a film je odlican. Inace nisam neki ljubitelj Peelea, kako se cita to prezime uopste, mozda zato nisam gledao film prvi put. Jeste mu prvijenac ali nisam film upratio kad je tek izasao.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56760 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

omar little wrote: 25/11/2022 16:51 meni je jackie brown od prvog gledanja jedan od najdrazih njegovih filmova. uredno ga pogledam svakih par godina. masovno su ga ljudi pljuvali devedesetih jer "nije pulp fiction" i jer nije krvav i nasilan kao sto je do tada bio slucaj sa tarantinom. meni bas bilo super sto je totalno promijenio zanr.
Fazon sa Jackie Brownom je to što ga je mogao snimiti bilo koji drugi režiser, dok je Pulp Fiction mogao samo Tarantino. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56761 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

dječak sa šibicama wrote: 25/11/2022 17:44
n+1 wrote: 25/11/2022 16:19

Nije tema, ali u pozadini takvih predrasuda je nerijetko puki mehanizam samoodržanja koji smo evoluirali. Ako živim u gradu gdje je kriminal među crnačkom populacijom visok, prvo ću se kloniti crnaca, a tek onda pitati jesu li kriminalci.

Ili možda nama bliži primjer: neću čekati da me rom isčakija, da bih se uvjerio kako jeste nasilan. Drugim riječima, hardwired smo da stvaramo takve predrasude i simplificiramo svijet na bazi iskustva. To što miroljubivi crnci ili romi postaju kolateralna žrtva predrasuda, ne mijenja stvar.

Vokizam pravi tu pogrešku da pretpostavlja kako je u pozadini takvih predrasuda nužno ideologija i/ili kojekakva rasna supremacija.

Jednom prilikom u metrou stojim kraj trojice harapa ogrnutih palestinskim maramama i sa ruksacima na leđima. Počeše tekbirati. Hajd lagano da ja izađem iz vagona, pa nek' sam sto puta islamofob.

Drugi par opanaka je pitanje šta je tu uzrok, a šta posljedica. Da li je među određenim grupama kriminal visok jer su žrtve predrasude, ili su žrtve predrasude jer je kriminal visok. Ali s praktičnog i svakodnevnog aspekta nije ni bitno: naberi ga. :D
Apsolutno se slazem, nisam ulazio u opravdanost predrasuda ali one stoje.

Ja znam covjeka, Rom i brat jednog pokojnog ili rahmetli pjevaca narodne muzike, koji ima uspjesnu IT firmu. Svi od reda kad to kazu, imaju onu dozu "zamisli, ima svoju firmu" momenta. Ili jedan uspjesni Rom kojeg sam upoznao, ima covjek veliku kucu, drzi kafanu, zaradio novac na sekundarnim sirovinama. On tako cesto svoju zenu i djecu istjera iz kuce, posalje ih nazad u cergu, naziva ih cergarima jer kaze "ne znaju zivjeti u civilizovanom svijetu".

Oprah je recimo imala cijelu kampanju "dozivanja k pameti" afroamericke populacije, sjecam se serijala emisija u kojima se govorilo crnackoj kulturi siromastva, kako se ponavlja patern i kako oni zive u tom stilu, tinejdzerka se spetlja sa dilerom droge dobije dijete sa 17 godina ostavi ga mami na cuvanje i ode se drogirati, i to je taj zacarani krug.
Crnci ne vole te teme, lakse je o ugnjetavanju i nepravednom zivotu. Dakle nije opravdano sumnjati da je crnac dosao kod bijelaca opljackati kucu, to je samo rasizam. Po njihovom, a realno, statistika kaze svoje. A i na statistiku ce reci pa znate crnac nema izbora.

Sto kazes, nije tema, a film je odlican. Inace nisam neki ljubitelj Peelea, kako se cita to prezime uopste, mozda zato nisam gledao film prvi put. Jeste mu prvijenac ali nisam film upratio kad je tek izasao.
Znam i ja Romkinju na doktoratu. :D Što ne mijenja činjenicu da će te prosječan Rom zbost ako ga pogledaš ružno. :D

Predrasude nekako i jesu to: simplifikacija onog empirijskog. Šira slika koja zanemaruje pojedinačne detalje. Stylized facts, rekli bi u akademskom kontekstu. :D
nekome
Posts: 2924
Joined: 17/05/2011 10:41

#56762 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nekome »

User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56763 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Nisam gledao Jackie Brown, pokušao par puta i odustao. Ako želiš Tarantina, Tarantina moraš i dobiti, taj film mi to nije isporučivao.
Opet, možda je poput gubljenja nevinosti, ako istrpiš početnu bol poslije ti bude dobro?
User avatar
dale cooper
Posts: 28459
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56764 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 14:39
dale cooper wrote: 25/11/2022 14:27

Me too. :oops: :D
Prije par godina zečica ovde branila film k'o Žepu, a niko da joj pomogne. Gdje si bio tada, izdajniče? :D

Ne sjećam se te rasprave. Ali mogu definitivno shvatiti nekoga ko ne voli ovaj film i kome je smor. Kliše je reći, ali nije stvarno za svakoga.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#56765 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

n+1 wrote: 25/11/2022 17:56
omar little wrote: 25/11/2022 16:51 meni je jackie brown od prvog gledanja jedan od najdrazih njegovih filmova. uredno ga pogledam svakih par godina. masovno su ga ljudi pljuvali devedesetih jer "nije pulp fiction" i jer nije krvav i nasilan kao sto je do tada bio slucaj sa tarantinom. meni bas bilo super sto je totalno promijenio zanr.
Fazon sa Jackie Brownom je to što ga je mogao snimiti bilo koji drugi režiser, dok je Pulp Fiction mogao samo Tarantino. :D
da ga je rezirao neko drugi, ne bi bio onakav film. :D dijalozi su tarantinovski sto ga uvijek odvaja od ostatka. mislim da mu je to onda bio pametan potez, pokazao je da nece biti kalup redatelj i da se zeli igrati sa zanrovima. sto smo kasnije i vidjeli, jackie samo bila prva u nizu. ja, osobno, pulp fiction nisam gledala vise od jednom u zadnjih 10 godina, jackie masu puta. najdrazi ne znaci najbolji, jel. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56766 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Prije mislim da mu se malo omaklo jer sve što je poslije uradio bilo je u njegovom prepoznatljivom stilu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11041
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56767 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 25/11/2022 18:33
Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 14:39

Prije par godina zečica ovde branila film k'o Žepu, a niko da joj pomogne. Gdje si bio tada, izdajniče? :D

Ne sjećam se te rasprave. Ali mogu definitivno shvatiti nekoga ko ne voli ovaj film i kome je smor. Kliše je reći, ali nije stvarno za svakoga.
Nije izgleda bio ni za tebe, barem tada. :-D Prokop'o sam malo kroz forum, i bio si itekako upleten u raspravu. Ti, ja, i Đani smo bili anti-Primer, Niho nije gled'o, a Bloo ga branila iz petnih žila. :D

Rasprava počinje otprilike ovde:

gledali-ste-film-preporucite-ga-drugima ... #p13929095
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#56768 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

ja sam taj primer probala kad je izasao, neka garaza ima, ili kuhinja, sjede oko nekog stola i dave nesto... nisam daleko makla. :D

edit:

kad sam vec tu, sta se gleda ovih dana? ide zima, u kuci se vise, ima vremena za gledanje...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56769 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

For the band sake naš dobri Dale bi probao...a ne uživao u Primeru.
User avatar
dale cooper
Posts: 28459
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56770 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 25/11/2022 18:47
dale cooper wrote: 25/11/2022 18:33

Ne sjećam se te rasprave. Ali mogu definitivno shvatiti nekoga ko ne voli ovaj film i kome je smor. Kliše je reći, ali nije stvarno za svakoga.
Nije izgleda bio ni za tebe, barem tada. :-D Prokop'o sam malo kroz forum, i bio si itekako upleten u raspravu. Ti, ja, i Đani smo bili anti-Primer, Niho nije gled'o, a Bloo ga branila iz petnih žila. :D

Rasprava počinje otprilike ovde:

gledali-ste-film-preporucite-ga-drugima ... #p13929095
:oops: :run:

Jebote ja se ovoga fakat ne sjećam. :lol: :cry: Poslije sam ga gledao još par puta i bolje mi je sjeo. Iako ti još uvijek treba poznavanje više matematike za onaj technobabble. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56771 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

ExNihilo wrote: 24/09/2017 22:06 Primer je filmska verzija Zviza. Brlja on, jarane, ali ti ne kontaš njegov nekoherentni stream of consciousness s praga verbalne retardacije. Film ne faila zato što je potrebno imati doktorat iz fizike da se shvati, jer ne treba, već faila na bazičnim principima dobre kinematografije.
Zadovoljan sam ovim opisom. :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56772 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Dvaput sam izbjegao smrt u zivotu, jednom u ratu i drugi put kada sam gledao Primer.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#56773 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

gledam sad malo taj link sto je tito ostavio, prelistavam, smorih se od onih reklama za filmove na tv. uh. kako prezivjesmo. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56774 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Fakat. :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#56775 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

johnny, vrati se; ne znam gdje gonim kad se uhvatim daljinskog.
Post Reply