Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45726 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Image

HRT3 23.10.

Dokumentarni film o britanskom postpunk bandu Joy Division, uz muziku, slike savremenog Manchestera kao i onoga iz kasnih sedamdesetih te razgovore koji uključuju trojicu preostalih članova banda.



Joy Division je osnovan krajem 1977. godine, izdao je tri albuma, a samoubistvom Iana Curtisa 1980. band prestaje postojati.



Kad odgledate dokumentarac možete baciti oko i na odličan film Control.

Image

Film Control se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu C5:

Image

Image

Pink World Cinema 21.00.

Radnja filma se odvija tokom pedeset i tri godine i prikazuje političke i društvene promjene i previranja u Kini u dvadesetom stoljeću, kroz živote dva pjevača Pekinške opere i žene koja se ispriječila između njih.

Junaci Duan i Čeng glumci su kineske opere, specijalizirani za ulogu kralja i njegove konkubine. Upoznaju se 1920-ih kao šegrti u školi glume. Tokom narednih pedeset godina oni i njihov teatar doživjeće prelaz iz feudalizma u komunizam, japansku okupaciju i kulturnu revoluciju.

Film je izuzetno raskošan, pravi spektakl u kom grandioznost produkcije, ambicioznost teme i kulturalna živopisnost nisu zasjenili osnovni motiv – hroniku prijateljstva bačenog u sjenku ljubavnog trokuta.

U Kanu je film nagrađen Zlatnom palmom, a nominiran je i za Oscara za strani film.

Film se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu I5:

Image

Film naTV-u
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#45727 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

kakavdanakneiskustvu wrote:tanka crvena linija je najbolji film o desavanjima u ratu u posljednjih dvadesetak godina koji sam ja pogledao
Slazem se, odlicna ekipa, prvi put kad sam ga gledao bio mi je "njaaaa" valjda pod dojmom vojnika Ryana a i bio sam mladji pa me ta dramaturgija nije zanimala toliko :D

Sada, gledao sam ga jos dva puta, sve je bolji. A Ryan mi je sve gluplji :D crvena linija je antiratni film, moze se reci, i koliko god scene borbi u Ryanu djeluju bombasticno, toliko mi je ono ratovanje u visokoj travi u crvenoj liniji realisticnije, odnosno bolje su prikazane ljudske emocije u tim situacijama nego ono Henksovo "nestajanje u tisinu".
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45728 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

:kiss:
dječak sa šibicama wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:tanka crvena linija je najbolji film o desavanjima u ratu u posljednjih dvadesetak godina koji sam ja pogledao
Slazem se, odlicna ekipa, prvi put kad sam ga gledao bio mi je "njaaaa" valjda pod dojmom vojnika Ryana a i bio sam mladji pa me ta dramaturgija nije zanimala toliko :D

Sada, gledao sam ga jos dva puta, sve je bolji. A Ryan mi je sve gluplji :D crvena linija je antiratni film, moze se reci, i koliko god scene borbi u Ryanu djeluju bombasticno, toliko mi je ono ratovanje u visokoj travi u crvenoj liniji realisticnije, odnosno bolje su prikazane ljudske emocije u tim situacijama nego ono Henksovo "nestajanje u tisinu".
Slažem se.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#45729 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45730 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#45731 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

sad bi mi control lego ko žilet emo djetetu

User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#45732 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by madesa »

izvinite koja je finta sa movieland ?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45733 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

madesa wrote:izvinite koja je finta sa movieland ?
Finta je da ako na listi na sljedećem linku imaš film koji ti se sviđa, u kvadrantu oko njega mogu postojati filmovi koji će ti se također svidjeti. Dodatno, Francuzu u gornjem lijevom uglu mape to je 1800 filmova koje bi trebalo pogledati u životu. Ti se s njim možeš ili ne slagati to je njegovo viđenje.
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#45734 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by madesa »

johnnykola wrote:
madesa wrote:izvinite koja je finta sa movieland ?
Finta je da ako na listi na sljedećem linku imaš film koji ti se sviđa, u kvadrantu oko njega mogu postojati filmovi koji će ti se također svidjeti. Dodatno, Francuzu u gornjem lijevom uglu mape to je 1800 filmova koje bi trebalo pogledati u životu. Ti se s njim možeš ili ne slagati to je njegovo viđenje.
hvala puno :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#45735 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.

caviezel?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45736 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

madesa wrote:
johnnykola wrote:
madesa wrote:izvinite koja je finta sa movieland ?
Finta je da ako na listi na sljedećem linku imaš film koji ti se sviđa, u kvadrantu oko njega mogu postojati filmovi koji će ti se također svidjeti. Dodatno, Francuzu u gornjem lijevom uglu mape to je 1800 filmova koje bi trebalo pogledati u životu. Ti se s njim možeš ili ne slagati to je njegovo viđenje.
hvala puno :thumbup:
Nema na čemu.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45737 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:
johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.

caviezel?
Ona kontra od rata kad se prespituju ko su, šta su, di je nestao čovek, di se skrivao? :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#45738 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.

caviezel?[/quote]

Ona kontra od rata kad se prespituju ko su, šta su, di je nestao čovek, di se skrivao? :D[/quote]


na pocetku filma?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45739 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:
johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.

caviezel?
Ona kontra od rata kad se prespituju ko su, šta su, di je nestao čovek, di se skrivao? :D[/quote]


na pocetku filma?[/quote]

Pred kraj, na plaži, po sjećanju. Ono nešto u vodi oni.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#45740 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ima jedna jebena scena u tankoj crvenoj liniji kad ben chaplin,lik kojeg on glumi dobije pismo od tad vec bivse cure ili zarucnice,ili ona rasprava noltea i koteasa
Najbolji su oni snoviti momenti na plaži.

caviezel?
Ona kontra od rata kad se prespituju ko su, šta su, di je nestao čovek, di se skrivao? :D[/quote]


na pocetku filma?[/quote]

Pred kraj, na plaži, po sjećanju. Ono nešto u vodi oni.[/quote]

hm,bas se i ne sjecam najbolje toga,moguce da i ima takva scena,znam da na pocetku ima kad caviezel i jos neki sa njim je u onom selu,i na plazi
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45741 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Nekako mi je logičnije na kraju da je, ali nije isključeno da je na početku, gledo ima 10 godina.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#45743 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:Nekako mi je logičnije na kraju da je, ali nije isključeno da je na početku, gledo ima 10 godina.

znam da na pocetku on prica onoj zeni sa djetetom o životu i tako tim stvarima i da po njega i druga mu dolazi bojni brod,sean penn ga doceka na brodu
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#45745 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by markioni »

nije cemu Overlord al ajd moze proc..
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#45746 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by karanana »

nije cemu outlaw king ali eto mozda mu je 6/10 od mene pa ako nemate nista drugo pogledati, moze proci.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45747 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Image

TV 1000 17.20.

Slijede spojleri

…Iz tog vremena Blairovih takozvanih novih laburista (to jest nove radničke stranke koja je sve više ličila na suparničku stranku torijevaca, iliti novih i starih poslodavaca) imamo i jedan film koji je verno odslikao tada dominantnu ideologiju društva čija se socijalna osetljivost i briga o siromašnima sastojala u navodnom pružanju jednakih šansi. Reč je, naravno, o filmu Billy Elliot iz 2000. godine, kojim su se proslavili reditelj Stephen Daldry i tada četrnaestogodišnji glumac Jamie Bell (dobio nagradu Britanske filmske akademije za najbolju ulogu te godine). Sasvim kratko, film prati dve isprepletane priče: jedna govori o slomu štrajka rudara iz 1984/85. godine, pod režimom Margaret Thatcher (što je vreme kada počinje urušavanje države blagostanja ili socijalne države), dok je druga o dečaku iz rudarske porodice Billyju Elliotu koji postaje vrhunski baletan u Kraljevskoj baletskoj akademiji. Faze gušenja štrajka date su paralelno sa fazama dečakovog napredovanja ka uspešnoj baletskoj karijeri. Dečakov prijem u kraljevsku baletsku školu prikazan je paralelno sa slomom rudarskog štrajka. Klasni paralelizam u filmu prati i prikaz dve protivstavljene kulture: visoka kultura oličena u baletu pokazuje se kao nesumnjivo vrednija od kulture pijanih radnika koji uriniraju nasred ulice (ta druga kultura okrenuta je, razume se, ka sportu, pre svega boksu i fudbalu). Film, dosledno u skladu sa blerovskom ideologijom, prikazuje i klasno, pa tako i kulturno pomirenje: na kraju priče vidimo Billyjeve oca i brata, obojica rudari, u gledalištu pozorišta na čijoj sceni se izvodi Labudovo jezero. Film se završava zamrznutim kadrom stasalog Billyja koji kao nosilac glavne uloge u tom baletu istrčava na pozornicu...
Više na sljedećem linku.

-- Dejan Ilić

Film se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu H2:

Image

Image

HRT1 14.00.

Hrvatska je rekla laku noć zdravom razumu.


Zašto tako misli, u emisiji Nedjeljom u dva pojašnjava reper Edo Maajka. Jesu li u Hrvatskoj narodnjaci definitivno pobijedili i ima li šanse za bilo koji drugi oblik svjetonazora i muzike, pogledajte u emisiji Nedjeljom u dva.

Image

FTV 20.45.

Priča o sazrijevanju dječaka u jednom zabačenom selu u Bosni, neposredno nakon 1945. godine, odvija se u porodici udovca Ibrahima. Djeca su dobila maćehu i teško se prilagođavaju na novu situaciju. Obični događaji, i smiješni i tužni, prepuni su nostalgije za nečim toliko bliskim, a toliko nedostižnim.



Image

HRT2 23.40.

Image

Film na TV-u
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#45748 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tempuser »

dulekrele wrote:
Optimus09 wrote:Dobar Papillon,nisam gledao iz 1973 pa je meni bio zanimljiv.
Dosta glumaca iz nase sredine :-D
da si pogledao originalnu verziju ne bi tako hvalio ovo sranje od filma.
Naravno da sam gledao originalnog Papillona, ovoga sam pogedao mozda prvih 20 min, ugasio i delete sa HD.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#45749 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tempuser »

Optimus09 wrote:Bas sam zato i rekao da mi se svidio jer nisam gledao prvi film.
Ne znam kako ocekujete da novije generacije,ukljucujuci i mene koji smo rodjeni skoro 20 godina kako je ovaj film izasao gledali.
Neke da ali bas sve,nema sanse.Pozdrav :thumbup:
Sta ima veze kad si rodjen i koliko su filmovi prije tvog vremena?
Ja sam prvi put Papillon gledao neke 1990. godine na VHs-u iz videoteke, znas debelo nakon sto mu je prosao rok trajanja.
Za svoje dobro, osim pomenute Apokalipse, pogledaj fimove tipa Papillon, Ponocni Express, Bilo jednom na divljme zapadu, Bijeg iz Alkatraza, original Afera Tomas Crown, Conwoy, 12 zigosanih, 7 velicanstvenih, Braca Bluz. Pogledaj npr. Bulitt, klasicni krimici, ali obrati paznju na muziku i ko je izvodi.
Mozda sa vizuelne strane stariji filmovii izgledaju naivnije smjesni, ali to je bila umjetnost i zanat, danas je to cista industrija gdje sve sto ne znaju reziser, direktor fotografije i glumci rijese postprodukcija i SFX.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45750 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

tempuser wrote:
Optimus09 wrote:Bas sam zato i rekao da mi se svidio jer nisam gledao prvi film.
Ne znam kako ocekujete da novije generacije,ukljucujuci i mene koji smo rodjeni skoro 20 godina kako je ovaj film izasao gledali.
Neke da ali bas sve,nema sanse.Pozdrav :thumbup:
Sta ima veze kad si rodjen i koliko su filmovi prije tvog vremena?
Ja sam prvi put Papillon gledao neke 1990. godine na VHs-u iz videoteke, znas debelo nakon sto mu je prosao rok trajanja.
Za svoje dobro, osim pomenute Apokalipse, pogledaj fimove tipa Papillon, Ponocni Express, Bilo jednom na divljme zapadu, Bijeg iz Alkatraza, original Afera Tomas Crown, Conwoy, 12 zigosanih, 7 velicanstvenih, Braca Bluz. Pogledaj npr. Bulitt, klasicni krimici, ali obrati paznju na muziku i ko je izvodi.
Mozda sa vizuelne strane stariji filmovii izgledaju naivnije smjesni, ali to je bila umjetnost i zanat, danas je to cista industrija gdje sve sto ne znaju reziser, direktor fotografije i glumci rijese postprodukcija i SFX.
Dakle, filmove koje preporučujem. Dečice, nije s vama sve počelo (na planeti je dosad živjelo i umrlo dvadeset milijardi ljudi), proći će godine, ako ste pametni počet ćete gledati starije filmove i onda ćete uvidjeti u (o!) kakvoj(!) grešci ste živjeli. To što je film star ne znači apriori da je dosadan, spor, loš. Isto vrijedi i za novi film. Postoji dobra i loša kinematografija. I to je to. Pravac na filmnatv.com i lagano - gledat ćete betone. Nećete - gledajte kenjaže.
Post Reply