Domace vs Kupovno mlijeko

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#26 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by BIONA »

PipiDugaDevetka wrote:Otkako su krave počele po troje ili četvoro teladi donositi na svijet (U srbiji i plave boje), ja ne trošim, ni domaće, ni strano mlijeko i mliječne proizvode.

Nadam se da će se pojaviti ono mlijeko koje nosi oznaku NON-BGH i košta 7KM/l.
Zato ja kao sto rekoh pravim zobeno mlijeko !
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#27 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by otsam »

domaće s pijace, s brda sarajevskih, prokuhano i najzdravije...
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#28 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by talić »

šta znači domaće ? To najčešće znači: nekontrolisano, bakteriološki neispravno.
Moja mama kupuje domaće mlijeko a ja kupujem megle.
Krave koje pune megle ambalažu pasu u najčišćem regionu BiH a ovo "domaće" mlijeko koje moja mama kupuje jer proizvod krave koja pase travu na koju padaju željezarska prašina, teški metali, dioksini,..
Slična je situacija i sa vlašićkim sirom. Šta urade oni prljavi čobani koji muzu ovce kad se ovca istovari u kantu s mlijekom ? Ništa posebno, govančiće rukom izvade i nastave dalje sa poslom.
Bolje je kupiti proizvod iz kontrolisane proizvodnje nego od nepismena i pohlepna seljaka koji bi i govno prodao kad bi ko htio kupiti.
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#29 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by neo7 »

plain vanilla wrote:nikad nisam popila casu domaceg mlijeka ..ne jedem ni kajmak :skoljka:
Sto, mozda ti smrdi ?

Tako je i moj tetak, koji dugo godina zivi u Italjiji govorio za jogurt "domaci". Kako mu to nije dobro, kako ne moze biti ni blizu kvalitete i ukusa onog kupovnog. Napravili smo mu domaci jogurt, nasuli u kupovno pakovanje i dali da popije. Nije primjetio razliku...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#30 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka »

Better Man wrote:Koristim kupovno mlijeko,a glede domaći ili uvozni proizvod, tu prvenstveno gledam kvalitet oonog što kupujem i ispravnost i mislim da nam to treba biti jedini kriterij! Zašto bi kupovali neki domaći proizvod ako je loše kvalitete ili zašto ne bi kupovali neki domaći proizvod ako je vrhunske kvalitete!
He, he, he, i recimo, posumnjaš da neko pakovanje kupovnog mlijeka nije ok. Kantonalna inspekcija ti neće uzeti da ga prekontroliše u nekoj laboratoriji. Nemaju razloga, a nisu ni u budžetima planirali novac potreban za analize ispravnosti. Pogotovo skupe analize hemijske ispravnosti.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#31 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by palamuda »

talić wrote:šta znači domaće ? To najčešće znači: nekontrolisano, bakteriološki neispravno.
Moja mama kupuje domaće mlijeko a ja kupujem megle.
Krave koje pune megle ambalažu pasu u najčišćem regionu BiH a ovo "domaće" mlijeko koje moja mama kupuje jer proizvod krave koja pase travu na koju padaju željezarska prašina, teški metali, dioksini,..
Slična je situacija i sa vlašićkim sirom. Šta urade oni prljavi čobani koji muzu ovce kad se ovca istovari u kantu s mlijekom ? Ništa posebno, govančiće rukom izvade i nastave dalje sa poslom.
Bolje je kupiti proizvod iz kontrolisane proizvodnje nego od nepismena i pohlepna seljaka koji bi i govno prodao kad bi ko htio kupiti.
bala bla bla bla
Kako nam uvedoše bakteriološki ispravno počeli smo crkavat ko muhe u zimu.
Jedem sve bakteriološki neispravne proizvode iz prethodnog posta pune balege i govančića hoću da me što prije prekine jer mi se ne živi na hloranfenikolu iz alpskog mlijeka 125 godina.
gluposti mati mila.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#32 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by talić »

palamuda wrote:
talić wrote:šta znači domaće ? To najčešće znači: nekontrolisano, bakteriološki neispravno.
Moja mama kupuje domaće mlijeko a ja kupujem megle.
Krave koje pune megle ambalažu pasu u najčišćem regionu BiH a ovo "domaće" mlijeko koje moja mama kupuje jer proizvod krave koja pase travu na koju padaju željezarska prašina, teški metali, dioksini,..
Slična je situacija i sa vlašićkim sirom. Šta urade oni prljavi čobani koji muzu ovce kad se ovca istovari u kantu s mlijekom ? Ništa posebno, govančiće rukom izvade i nastave dalje sa poslom.
Bolje je kupiti proizvod iz kontrolisane proizvodnje nego od nepismena i pohlepna seljaka koji bi i govno prodao kad bi ko htio kupiti.
bala bla bla bla
Kako nam uvedoše bakteriološki ispravno počeli smo crkavat ko muhe u zimu.
Jedem sve bakteriološki neispravne proizvode iz prethodnog posta pune balege i govančića hoću da me što prije prekine jer mi se ne živi na hloranfenikolu iz alpskog mlijeka 125 godina.
gluposti mati mila.
Nažalost većina vas ima kratko pamćenje ili loše znanje.
Prije 100 godina je životni vijek ljudi bio ispod 40 godina a sada je skoro 80.
Tada nije bilo ni pesticida, ni aditiva, ni nuklearki, ni GMO proizvoda. Prije pedeset godina su ljudi stari 35 ili 40 godina hodali sa štapom. Valjda zato što su jeli zdravu hranu. :lol:
Last edited by talić on 25/04/2012 09:20, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#33 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by plain vanilla »

neo7 wrote:
plain vanilla wrote:nikad nisam popila casu domaceg mlijeka ..ne jedem ni kajmak :skoljka:
Sto, mozda ti smrdi ?

Tako je i moj tetak, koji dugo godina zivi u Italjiji govorio za jogurt "domaci". Kako mu to nije dobro, kako ne moze biti ni blizu kvalitete i ukusa onog kupovnog. Napravili smo mu domaci jogurt, nasuli u kupovno pakovanje i dali da popije. Nije primjetio razliku...
o ukusima se ne raspravlja :wink:

ne volim ukus domaceg mlijeka..a kajmak mi smrdi..taman da ga upakujes u ne znam sta

a za to "podvaljivanje"..pokusala sam ja curici od 4 godine podvaliti domace mlijeko pod kupovno..malo se napila i kaze-draga tetka, nije ti ovo tuzlansko mlijeko :lol:
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#34 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by suzzy_q »

Samo domace, samo domace.

Ako hocemo da zaposlimo nas narod, ne smijemo uvoziti niti mlijeko, a jos manje VODU!

Nevjerovatni smo, ljudi su nam pravo glupi, samo kupuju strano.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#35 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka »

palamuda wrote: bala bla bla bla
Kako nam uvedoše bakteriološki ispravno počeli smo crkavat ko muhe u zimu.
Jedem sve bakteriološki neispravne proizvode iz prethodnog posta pune balege i govančića hoću da me što prije prekine jer mi se ne živi na hloranfenikolu iz alpskog mlijeka 125 godina.
gluposti mati mila.
Juče u Skupštini FBiH govorio predsjednik Udruženja uzgajivača koza i ovaca FBiH. Kaže SVE OVCE I KOZE SU BRUCELOZNE....Tri mu radnika oboljela, a i on sam bolestan.

Bruceloza je više politička bolest jer političari ne slušaju stručnjake i njihove savjete. Nije tragedija za ljude koji već imaju svoju djecu, ali za dječake koji tek treba da oforme svoju porodicu....Vrlo često nakon bolesti ostanu STERILNI.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#36 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by sinuhe »

talić wrote:
palamuda wrote:
talić wrote:šta znači domaće ? To najčešće znači: nekontrolisano, bakteriološki neispravno.
Moja mama kupuje domaće mlijeko a ja kupujem megle.
Krave koje pune megle ambalažu pasu u najčišćem regionu BiH a ovo "domaće" mlijeko koje moja mama kupuje jer proizvod krave koja pase travu na koju padaju željezarska prašina, teški metali, dioksini,..
Slična je situacija i sa vlašićkim sirom. Šta urade oni prljavi čobani koji muzu ovce kad se ovca istovari u kantu s mlijekom ? Ništa posebno, govančiće rukom izvade i nastave dalje sa poslom.
Bolje je kupiti proizvod iz kontrolisane proizvodnje nego od nepismena i pohlepna seljaka koji bi i govno prodao kad bi ko htio kupiti.
bala bla bla bla
Kako nam uvedoše bakteriološki ispravno počeli smo crkavat ko muhe u zimu.
Jedem sve bakteriološki neispravne proizvode iz prethodnog posta pune balege i govančića hoću da me što prije prekine jer mi se ne živi na hloranfenikolu iz alpskog mlijeka 125 godina.
gluposti mati mila.
Nažalost većina vas ima kratko pamćenje ili loše znanje.
Prije 100 godina je životni vijek ljudi bio ispod 40 godina a sada je skoro 80.
Tada nije bilo ni pesticida, ni aditiva, ni nuklearki, ni GMO proizvoda. Prije pedeset godina su ljudi stari 35 ili 40 godina hodali sa štapom. Valjda zato što su jeli zdravu hranu. :lol:
Upravo tako. Samo ne znam sto se uvijek ljudi uhvate mlijeka koji je najjednostavniji proizvod i za obradu je potrebna najjednostavnija tehnologija.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#37 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by sinuhe »

Za nase podneblje ne vazi jer su muskarci rodjeni prvih 20 godina nakon Drugog svjetskog bili dobro alkoholizirani jos prije ovog zadnjeg rata. Nema veze sa mlijekom.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#38 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Abu FEED el-Castro »

casanova123 wrote:vala ja kupujem dukatovo mlijeko i ne zanima me..
Jel te makar stid? Mozak, koristenje, ovo-ono? :)

talić wrote: Prije pedeset godina su ljudi stari 35 ili 40 godina hodali sa štapom.
ibid :D
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#39 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by casanova123 »

Abu FEED el-Castro wrote:
casanova123 wrote:vala ja kupujem dukatovo mlijeko i ne zanima me..
Jel te makar stid? Mozak, koristenje, ovo-ono? :)




ne razumijem sta hoces da kazes? jel problem sto kupujem tudje mlijeko a ne nase?
IKMF BiH
Posts: 17
Joined: 02/12/2011 22:12

#40 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by IKMF BiH »

Imamo mi veoma kvalitetnih domacih proizvodjaca mlijeka tako da ovi koji preferiraju uvozno a ne domace samo zato sto "misle" da je uvozno po automatizmu bolje, nakon ovog neka se zapitaju da li ce i dalje isto kupovati.
pogledati temeljito katalog

http://www.milkos.ba/


Treba gledat kvalitet, ok, pa uzmi najkvalitetnije al DOMACE!
p.s.dok god nam privatni interesi budu iskljucivo na prvom mjestu bez da prilikom kupovine pomislimo i na drustvo i zajednicu, nece nam svima biti bolje...
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#41 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by irac300 »

Meni ova tema dvosmislena. Je l' se misli na domaće mlijeko, znači, koje se kupuje od domaćica koje čuvaju kravu ili na domaće, prerađeno mlijeko u tetrapaku koje se proizvodi u našoj zemlji???
Što se mene lično tiče, kupujem naše (ne bih da reklamiram) :D , a što se tiče domaćeg, onog neprerađenog mlijeka, sve ovisi, jer npr. kod mene ima ukućana koji ne smiju masno, a obično je to neprerađeno mlijeko dosta masnije, tako da kupovina ovog u ambalaži je čisto zbog izbora, jer ima ih raznih, s više ili manje masnoće (ili nikako) :D . Jedino zbog toga mi je prednost ovog kupovnog, a inače smo u ratu stalno nabavljali domaće, neprerađeno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#42 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka »

irac300 wrote:Meni ova tema dvosmislena. Je l' se misli na domaće mlijeko, znači, koje se kupuje od domaćica koje čuvaju kravu ili na domaće, prerađeno mlijeko u tetrapaku koje se proizvodi u našoj zemlji???
Što se mene lično tiče, kupujem naše (ne bih da reklamiram) :D , a što se tiče domaćeg, onog neprerađenog mlijeka, sve ovisi, jer npr. kod mene ima ukućana koji ne smiju masno, a obično je to neprerađeno mlijeko dosta masnije, tako da kupovina ovog u ambalaži je čisto zbog izbora, jer ima ih raznih, s više ili manje masnoće (ili nikako) :D . Jedino zbog toga mi je prednost ovog kupovnog, a inače smo u ratu stalno nabavljali domaće, neprerađeno.
Bh. političari su potpisali CODEX ALIMENTARIUS po kojem su farmeri obavezni tretirati svoje krave rBGH GMO hormonima koji su ZABRANJENI u skoro svim državama svijeta (Kanada, EU, AUT, FR, GB,...). Ali eto, kod nas sve što nije zabranjeno JESTE DOZVOLJENO!
Zakon o hrani http://www.fsa.gov.ba/bs/?page_id=411 wrote:Član 53.


Djelatnost Agencije (Državna agencija za sigurnost hrane)

1. Agencija je obvezna pružati znanstvene savjete, te znanstvenu i tehničku potporu

zakonodavstvu i politici Bosne i Hercegovine u svim područjima koja imaju izravan ili neizravan

uticaj na sigurnost hrane i hrane za životinje. Ona daje neovisne podatke o svim pitanjima u

okviru tih područja i prenosi podatke o rizicima.

2. Agencija predstavlja kontaktnu točku za aktivnosti u komisiji Codex Alimentarius

:x
Ne trošim niti naše, a pogotoru strano mlijeko. Ono što moram imati barem malo mlijeka za neke kolače i tijesta kupujem dječiju PRESKUPU hranu APTAMIL-3.

I kao što rekoh čekam da se na tržištu pojavi mlijeko NON-BGH od 7 -10 KM PO 1l.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#43 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Bambi_na_kofeinu »

talić wrote:Nažalost većina vas ima kratko pamćenje ili loše znanje.
Prije 100 godina je životni vijek ljudi bio ispod 40 godina a sada je skoro 80.
Tada nije bilo ni pesticida, ni aditiva, ni nuklearki, ni GMO proizvoda. Prije pedeset godina su ljudi stari 35 ili 40 godina hodali sa štapom. Valjda zato što su jeli zdravu hranu. :lol:
Dakle da logičnim slijedom zaključimo - danas živimo 80 godina zbog aditiva, nuklearki i GMO-a, dok je već generacija tvojih deda živjela 40?
Jbt, svašta i tastatura trpi :D
Zdravstvena zaštita, preventivna medicina, uslovi stanovanja, uslovi rada, opšti standard...doesn't ring any bells?
Jok ba, sve je to do mlijeka u tetrapaku :-)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#44 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka »

Zašto TEL-OPTIC ne uloži nešto novca u te neke aparate, pa prekontroliše mlijeko koje skuplja na farmama domaćina širom Kantona i šire? Zašto ne spriječi tako pojavu ogromnog broja djece sa leukemijom i milion drugih bolesti?
Pouzdano znam da Milkos i gazda TEL-OPTICa koristi za takva testiranje NEPOUZDANE brze testove na hloramfenikol ulazne sirovine?
Hbg-a, znaju i sami da po CODEX-ALIMENTARIUSu moraju tretirati krave hormonima brzog rasta što dovodi do čestih upala vimena krava. Upale vimena, mastitis se tretira vet. antibioticima, najčešće hloramfenikol.
Djeca masovno dobijaju alergije ili neke opake bolesti,...itd.

Zaključujući na ovakav način dalje, spoznao sam da ni meso i mesni domaći proizvodi nisu sigurni.

Ribu jedem i to tunjevinu. Čuda se mogu skuhati od tunjevine, od sarme do punjenih paprika i sogan dolme.

I u BRAZILU se krave tretiraju BGH hormonima. Kada prođem pored ćevabdžinice kakve, u meni se tuku ''dobri'' i šejtan da li da uđem i počastim se. Najčešče pobijedi ''dobri''.
FuzzyLojak
Posts: 58
Joined: 15/02/2010 01:38

#45 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by FuzzyLojak »

Prestao sam mlijeko piti prosle godine u Julu(sad ce godina evo) i ne samo mlijeko vec i sve mlijecne prozvoide. Mlijeko i vecina mliijecnih proizvoda se dovode u vezu sa alergijama i djabetesom. Narocito dijabetes. Mlijeko je veoma tesko za svariti za bilo kojeg covjeka, narocito sa krvnu grupu A(sto je vecina ljudi na balkanu), jer imaju slabu kiselinu stomacnu. Vecina ljudi sa 0 krvnom grupom imaju velikih poteskoca nakon konzumiranja mlijeka.
Pogledajte film Forks over knives, gdje 2 doktora vec decenijama vrse istrazivanje sa zivotinjskim produktima i njihovim utjecajem na ljudski organizam i razne bolesti koju uzkrouju. Veoma poucno. Dakle domace ili bilo koje, mlijeko nije za covjeka...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#46 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka »

FuzzyLojak wrote:Prestao sam mlijeko piti prosle godine u Julu(sad ce godina evo) i ne samo mlijeko vec i sve mlijecne prozvoide. Mlijeko i vecina mliijecnih proizvoda se dovode u vezu sa alergijama i djabetesom. Narocito dijabetes. Mlijeko je veoma tesko za svariti za bilo kojeg covjeka, narocito sa krvnu grupu A(sto je vecina ljudi na balkanu), jer imaju slabu kiselinu stomacnu. Vecina ljudi sa 0 krvnom grupom imaju velikih poteskoca nakon konzumiranja mlijeka.
Pogledajte film Forks over knives, gdje 2 doktora vec decenijama vrse istrazivanje sa zivotinjskim produktima i njihovim utjecajem na ljudski organizam i razne bolesti koju uzkrouju. Veoma poucno. Dakle domace ili bilo koje, mlijeko nije za covjeka...
:thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#47 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by wewa »

ljudi su jedina vrsta zivotinja koje piju tudje mlijeko. tolike kolicine prirodnih i dodatnih kravljih hormona nikako ne mogu biti dobri za nas...
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#48 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by tech10 »

Samirovo je zakon.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#49 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by HAVANA »

E jebaji ga,cuj sad mlijeko nevalja :evil: .Ja cu onda preselit ubrzo. :twisted: :oops: Minimalno litar dnevno mahnem .Od kad znam za sebe pijem ga ko lud, a nalazi dobri...
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#50 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by suncokret_1984 »

FuzzyLojak wrote:Prestao sam mlijeko piti prosle godine u Julu(sad ce godina evo) i ne samo mlijeko vec i sve mlijecne prozvoide. Mlijeko i vecina mliijecnih proizvoda se dovode u vezu sa alergijama i djabetesom. Narocito dijabetes. Mlijeko je veoma tesko za svariti za bilo kojeg covjeka, narocito sa krvnu grupu A(sto je vecina ljudi na balkanu), jer imaju slabu kiselinu stomacnu. Vecina ljudi sa 0 krvnom grupom imaju velikih poteskoca nakon konzumiranja mlijeka.
Pogledajte film Forks over knives, gdje 2 doktora vec decenijama vrse istrazivanje sa zivotinjskim produktima i njihovim utjecajem na ljudski organizam i razne bolesti koju uzkrouju. Veoma poucno. Dakle domace ili bilo koje, mlijeko nije za covjeka...
Ja mlijeko ne pijem 27 godina, nikako :(, ne zato sto ne zelim, ne podnosim ga, nikada nisam otkrila zasto, samo ga jednostavno ne podnosim, muka mi je od samog mirisa, a evo prvi put citam da nije zdravo :shock: a meni cijeli zivot trube pija ga na silu, ja ne mogu pa ne mogu :-)
Ostale mlijecne proizvode tipa jogurt, sirevi razni, pavlake...konzumiram normalno.
Post Reply