Starosna Penzija - 2 pitanja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
SevdahNinja
Posts: 58
Joined: 12/10/2009 07:24

#1 Starosna Penzija - 2 pitanja

Post by SevdahNinja »

Na stranicama PIO BiH stoji da pravo na starosnu penzju stice muskarac, kada
- navrsi 65 godina zivota i najmanje 20 godina penzijskog staza ili
- kada navrsi 40 godina penzijskog staza bez obzira na godine zivota

Isto tako stoji da pravo na prijevremenu starosnu penziju stice muskarac, kada
- navrsi 60 godina zivota i 35 godina penzijskog staza.

Imam slucaj gdje muskarac (rudar) ukupno ima 63 godine starosti i 37 godina staza u tri zemlje
- 7,5 godina u BiH
- 7,5 godina u Srbiji
- 22 godine u Njemackoj

Ostvario je pravo na penziju iz staza u Njemackoj.
Da li i kada moze steci pravo na penziju sa stazom iz BiH i Srbije?
Jeli se ovaj penzijski staz u zakonima PIO odnosi samo na staz u BiH ili ukupni staz u sve tri zemlje?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Starosna Penzija - 2 pitanja

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=38&t=57101

Pošalji upit PIO/MIO fondu, super su uslužni! Vjerovatno bih i ja bio da radim u toj firmi, ali ne radim, nego sam ''penzionisani umirovljenik''.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#3 Re: Starosna Penzija - 2 pitanja

Post by blesava »

uslov za penziju ce mu se racunati tako sto ce mu se sabrati sve godine placenog radnog staza koji je ostvario u zemljama sa kojima FBiH ima sporazum. u ovom slucaju racunat ce mu se za uslov i staz ostvaren u bih kao i onaj u srbiji i njemackoj. u ovom slucaju dobit ce prijavremenu srazmjernu starosnu penziju, a visina penzije ce mu se obracunati na osnovu penzijskog osnova koji se dobije racunajuci samo godine osiguranja koje je ostvario u BiH.
ja bih ipak preporucila da saceka 2 godine do 65 godina starosti, ali u svakom slucaju neka dodje u FZ PIO i poprica sa slubenicima.
uglavnom najbitnije je da covjek ima pravo na penziju u BiH, ali obzirom da ima samo 7 godina ranog staza iznos penzije ce biti mizeran.
Post Reply