Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#76 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PalaSa Marsa »

Vidis kako co'jk (Manijak) fino objasni film, vrlo jednostavno. Jos samo nam fali poenta. :-D
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#77 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by mrtva kokoš »

izgleda da ce neki zbog bademe otici u banovice :mrgreen:

a ko vam je kriv kad se primate na ovakve khm khm teme, da ih ne zovem pravim imenom :oops: :skoljka:
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#78 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PalaSa Marsa »

JThomas wrote:ne možeš ti o takvoj tragediji napraviti film koji neće biti surov i brutalan. mislim možeš, ali neće biti dobar.
Ama pa ja, a inace - kako bi se objasnila jedna ovakva situacija, da nije prikazano to sto je prikazano.

Mislim, poenta nam fali. :-D :D
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#79 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Jay Gatsby »

thea wrote:
snaga_znanja wrote:
thea wrote:ja samo znam da eto nakon toliko vremena zena kao ni muskarac ne trebaju dozvoliti da budu stvar svojim partnerima, a tog na nasu zalost ima jako puno
Takvih veza i brakova danas ima i previse. Ali stvari se mjenjaju jer su zene postale finansijski neovisne sto je preduslov za bilo kakvu pricu o ravnopravnosti. Zena kad moze da bez muza sama sebe izdrzava i nema straha od toga da ce biti izbacena na cestu bez icega onda puno zdravije razmislja i moze da se bori za svoj polozaj. Iako je tuzno da je usla u vezu ili brak pa se mora boriti za svoj polozaj. A taj polozaj obicno znaci da ce muskarac braniti neku odjecu da oblaci, drustvo sa kojim ce se druziti, odredjene poslove na kojima ce raditi, hoce li i kada posjetiti svoje roditelje itd. itd.

a sto je to tako, evo imamo ovdje decke, ima li i jedan da nam odgovori na ovu temu.
Ko nije spreman na kompromise koje zajednički život podrazumijeva, ne treba ni ulaziti u to. Prema filmu i scenariju, njih dvoje nikad nisu ni bili "materijal" za kvalitetan brak. Ne sjećam se detaljno filma... je li ona tražila razvod od njega? Je li podnijela zahtjev za razvod?

A nije baš da nijedna žene neće imati komentar ili stav o odjeći koju nosi njen suprug, o društvu s kojim se druži, poslovima koje radi, o njegovim posjetama roditeljima itd. To sve i za žene može biti "deal breaker" kad je brak ili zajednički život u pitanju.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#80 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by snaga_znanja »

Sarajevska manekenka i aktivistkinja SDP-a BiH Emina Karišik (27) lakše je povrijeđena u jutrošnjoj pucnjavi u hostelu Feri na planini Igman, objavile su Nezavisne novine na internet sajtu.

Pozivajući se na nezvanične informacije, Nezavisne navode da je manekenka ranjena na seminaru SDP-a posvećenom strateškom planiranju stranke.

Odmah nakon pucnjave uhapšen je mladić čiji su inicijali M. M. (29) iz Sarajeva. Na Karišikovu je, prema nezvaničnim saznanjima, pucao iz ljubomore, dok u policiji nisu željeli komentarisati motive pucnjave.

U hostelu Feri su rekli da mladić, koji je pucao na Karišikovu, nije član SDP-a i da je u hostel došao automobilom BMW.

"Došao je i tražio Karišikovu. Valjda su se svađali. Pucao je na nju, a ona je pobjegla u hostel", rekao je sagovornik Nezavisnih iz hostela.

Emina Karišik ranjena je u lijevu natkoljenicu i nakon što su joj ljekari u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu sanirali prostrelnu ranu puštena je na kućno liječenje.
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#81 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PasoDzigera007 »

vox-populi wrote:
PasoDzigera007 wrote:
vox-populi wrote:
Plus neki common sense.

Mislim, mozemo mi sada otici u filozofsku rapspravu sta je normalno a sta nije. Ali umjesto toga, eto ukratko:

ubiti zenu zato sto te vara nije normalno
Pored vlastitog muza,ici rokati se skim stigne (u ovom slucaju Badema/Rasema) ni to nije normalno!
Ko je rekao da je to normalno?
Ali ako ti jedino rjesenje u toj situaciji ubiti zenu, onda se idi odmah prijavi na Kosevo da te poprave dok nije kasno.
A ko je rekao da je normalno ubiti zenu?

Vidis valjda da je napisano ,da NI varanje muza nije normalno. Kad si vec napisao da ubiti zenu nije normalno,mogao si i ovo drugo.Zato si i dobio odgovor. A za Kosevo imaju administratori,jer vrijedjanje forumasa nije dozvoljeno niti na jednom forumu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#82 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by dječak sa šibicama »

Tom i Jerry, poziv na nasilje nad misevima.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#83 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by vox-populi »

PasoDzigera007 wrote:A ko je rekao da je normalno ubiti zenu?

Vidis valjda da je napisano ,da NI varanje muza nije normalno. Kad si vec napisao da ubiti zenu nije normalno,mogao si i ovo drugo.Zato si i dobio odgovor. A za Kosevo imaju administratori,jer vrijedjanje forumasa nije dozvoljeno niti na jednom forumu.
Nisam te mislio vrijedjati, sorry ako si to tako shvatio.

Ipak ne mozes u istu ravan staviti varanje i ubistvo.

Ako odbacimo termin "normalno", vracamo se na ono sto je zakonski dozvoljeno i ono sto nije.
Ubiti nekoga nije zakonski dozvoljeno, varati jeste.
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#84 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PasoDzigera007 »

vox-populi wrote:
PasoDzigera007 wrote:A ko je rekao da je normalno ubiti zenu?

Vidis valjda da je napisano ,da NI varanje muza nije normalno. Kad si vec napisao da ubiti zenu nije normalno,mogao si i ovo drugo.Zato si i dobio odgovor. A za Kosevo imaju administratori,jer vrijedjanje forumasa nije dozvoljeno niti na jednom forumu.
Nisam te mislio vrijedjati, sorry ako si to tako shvatio.

Ipak ne mozes u istu ravan staviti varanje i ubistvo.

Ako odbacimo termin "normalno", vracamo se na ono sto je zakonski dozvoljeno i ono sto nije.
Ubiti nekoga nije zakonski dozvoljeno, varati jeste.
Slati nekog na Kosevo hm :D

Nisam ni govorio o zakonu,znamo sta to znaci.
Samo sam rekao da nije (normalno) da zena vara covjeka,naravno to vazi i obratno. Jer ako u braku nesto ne stima,treba se razvesti prije nego nekoga povrijedis.
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#85 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PasoDzigera007 »

snaga_znanja wrote:
Moju zenu ako tamo neki "roka" kako kazes je njen problem. Ako joj je to vaznije od naseg zivota njen izbor. Dobije razvod braka i pola imovine koju smo stekli i svako svojim putem.

Na srecu moju zenu prije nego sto sam je ucinio suprugom sam dobro upoznao. I sto se mene tice moze ici na kakav koncert ona hoce, penjati se po stolovima, zaljevati pivom po sisama ako joj je cejf. Ali njoj je veci cejf od toga definitivno otici u pozoriste ili procitati neku kvalitetnu knjigu. Ako joj se ide u opijanje ja sam joj prva opcija po njenom izboru za tako nesto.

Nisam ja lud da mislim da sam ja najsavrseniji za nju. Uvijek ima bolji, ljepsi i sl. Ali ja se cesto trudim pokazati ono u sta se i zbog cega se zaljubila i tako da ostali nemaju sanse.

U ljubavi nema garancije...
Ovo mozes maloj dijeci u obdanistu pricati,ali ne i odraslim osobama.

Prvo kazes,sto se tebe tice moze sve,ali u nastavku tvoja zena bi ipak u pozoriste,citala knjigu itd.
Jer ipak se radi o normalnoj i pametnoj zeni,da li je ko Badema,nebi ti pricao/pisao ovako.
User avatar
dale cooper
Posts: 28470
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#86 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by dale cooper »

dječak sa šibicama wrote:Tom i Jerry, poziv na nasilje nad misevima.
Za to su definitvno krivi autori koji su prikazali mačku kao stereotipnog negativca, uz to
glupog i nespretnog, a miša kao junaka. Tipičan primjer predrasuda prema mačkama.
Još jedan primjer je ptica trkačica i kojot. Sramota! :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#87 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by NIN »

snaga_znanja wrote:... Dakle film Kuduz otvoreno poziva na nasilje!
... bas kao sto poziva i na varanje svojih muzeva.

Haman nestalo ideja za otvaranje tema. :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#88 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Edin H. »

Ne kontam sta je Junuz ocekivao kad se zaletio i ozenio mladju trebu.

Normalno je da ce landarati :skoljka:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#89 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Hemel »

...izuzev ubistva kao posledice ''svega oko njega'', ja sam mu se divio kao covjeku. Bio je i ostao cvrst ljudski karakter sa jedinom manom ''kratkog fitilja''. Niko mu pa ni zakon nije to oprostio i za to je osudjen.

O profilu Bademe ne bih na ovom mjestu nista rekao.

Nesto sto se desilo prije 30 godina u sasvim drugom vremenu, drugim drustvenim i socijalnim okolnostima podlezno je ovakvim diskusijama zbog nerazumijevanja.
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#90 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Mezopotamija »

Sta je reci, ti si sigurno u zivotu gledao samo neke komedije i ljubavne filmove, i pogledao Kuduza i odma se naljutio na Sidrana - bezobraznik zagovara nasilje nad zenama.
U srpskom filmu Strsljen glavni akter ubija brata - da li je to poziv na nasilje nad srodnicima?
Na hiljade stranih filmova prikazuju masnovna ubistva - pa jel to poziv na terorizam?
Kakva je razlika pa bicujes ovaj bh.film a ne svaki slicne ili gore tematike?

Sta mislis kada je Petar Kapisoda ubio Kseniju Pajcin jel sve muskarce pozvao na nasilje i ubistvo?

P.S. Obzirom da si gledao film, a u zivotu ti se desi ova situacija, nemoj postati Beco :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#91 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by nellington »

Mezopotamija wrote:
Sta mislis kada je Petar Kapisoda ubio Kseniju Pajcin jel sve muskarce pozvao na nasilje i ubistvo?
Ne diraj mi Peru, Filip je to uradio :x
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#92 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Mezopotamija »

nellington wrote:
Mezopotamija wrote:
Sta mislis kada je Petar Kapisoda ubio Kseniju Pajcin jel sve muskarce pozvao na nasilje i ubistvo?
Ne diraj mi Peru, Filip je to uradio :x
Pomijesala sam loncice, izvini nece se vise ponoviti, hehe :-) :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#93 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by bez_ideje »

sudeci po ovom forumu,2012 da su ga snimili,ne bi puno pogrijesili!
a Loulou je vec postala negdje ako se ne varam onaj tekst..........obavezno stivo :)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#94 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by nellington »

@mezopotamija: Ne bih se ja trzao na lapsus, nego mi je Petar drag kao igrač, pa moram :)
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#95 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Mezopotamija »

nellington wrote:@mezopotamija: Ne bih se ja trzao na lapsus, nego mi je Petar drag kao igrač, pa moram :)
Odmah mi je to i naumpalo :D
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#96 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by zilla_ »

snaga_znanja wrote:Kuduz je film snimljen prema scenariju Abdulaha Sidrana koji je motiviran slučajem ubojice Junuza Keče u saradnji sa Ademirom Kenovićem ekranizovao ovu ljudsku tragediju.

Iako je Sidran dobro secirao prosječno razmišljanje i ponašanje seoskog muškog stanovništva u ovom filmu ono što je po meni frapantno i nakon 10 gledanja, a to je nedostatak kritike prema djelu Kuduza. Čak i više. Po meni ovaj film poziva na nasilje prema ženama i to otvoreno.

Dok je Kuduz u bjekstvu priviđa mu se Badema koja mu govori:

"Nisi ti meni mrzak!Samo je u mene srce prebrzo.
Ne mogu ti ja Bećo biti na jednom mjestu, ja vičem stani Badema! Kud si navrla?
Al noge same odoše haj-haj. Ne mogu ništa kad sam takva!

I neka si me vala ubio!
"

Uzimajući u obzir popularnost ovog filma kod svih generacija u ovoj državi posebno je interesanta prijetnja koju mladi u "šali" citiraju: "Badema ne velim ti se ja dva puta ženiti"!

Dakle film Kuduz otvoreno poziva na nasilje!
nije tebi uopće dobro :lol: :lol: :lol: pa svaki film poziva na nešto... kad bi svi gledali dlaku u jajetu ko ti filmovi se nebi ni snimali... kuduz je realnost tog doba i jedan od najboljih domaćih filmova taman pozivao na ne znam ti šta...
Popara
Posts: 119
Joined: 10/03/2008 09:57

#97 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Popara »

snaga_znanja wrote:
Ma jasno je da niko tu nije normalan sa glavom. Od Bademe i njene make pa do samog Junuza koji je na kraju zavrsio u vezi sa njenom cerkom.

Medjutim film je problem jer ga je pogledalo i suvise ljudi koji to mogu shvatiti kao opste prihvacenu dozvolu za skracivanje glave u slucaju da ti zena svrlja. Nije njega neki amater pisao. Pisao ga Sidran i to daje na tezini!
Naravno i svi oni koji su pogledali KUMA FF Copolle skontat ce da je normalno ubit zeta, pa brata, a izmedju, prije i poslije ta dva ubistva svakog ko ti se suprostavni...
User avatar
crusader
Posts: 266
Joined: 30/03/2010 19:37
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#98 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by crusader »

Film ne poziva na nasilje nad zenama, nego poziva zene na vjernost svojim muzevima. Svaka akcija ima svoju reakciju, stoga zenama se savjetuje da ne prave nikakve akcije, da nebi bilo muske rakcije :D Jako poucan film
User avatar
dale cooper
Posts: 28470
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#99 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by dale cooper »

Ne znam zašto napadate čovjeka. Iznijeo je svoje mišljenje i kritiku filma i ono što
mu smeta u njemu na sasvim pristojan način (bez obzira da li se sad mi slagali sa njim ili ne)
Nisu Kuduz i Sidran sveta krava da se ne smije diskutovati o njima.
Popara
Posts: 119
Joined: 10/03/2008 09:57

#100 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Popara »

dale cooper wrote:Ne znam zašto napadate čovjeka. Iznijeo je svoje mišljenje i kritiku filma i ono što
mu smeta u njemu na sasvim pristojan način (bez obzira da li se sad mi slagali sa njim ili ne)
Nisu Kuduz i Sidran sveta krava da se ne smije diskutovati o njima.
Pa zar ne diskutujemo? Vecina postova se odnosi na to, da gledajuci kao pokretac teme, u svakom filmu mozes naci neki detalj koji poziva na nesto sto nije moralno. Nije bitno jel domaci, strani, ljubavni, vaki - naki...
Locked