Idealna žena - domaćica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

arzuhal

#126 Re: Idealna žena - domaćica

Post by arzuhal » 30/03/2012 12:23

Ako je ona idealna, svejedno šta je.

BlueBosnia

#127 Re: Idealna žena - domaćica

Post by BlueBosnia » 30/03/2012 12:26

Pa da se i ja uključim u diskusiju. Načela sam šestu banku, dvoje odrasle djece. Prve četiri godine braka nisam radila( mladost-ludost).Najsretniji dan u mom životu,osim rođenja moje djece, je dan kad sam primila prvu platu.Nije bilo baš lako sve stići,ali ni djeca nisu vječno mala.U stvari tek u mojim godinama, kad se svašta preturi preko glave,najslađe je izgovoriti ovu slatku rečenicu:" Ja ne zavisim od tebe !"

hAZNADAR

#128 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR » 30/03/2012 12:33

tumbelina wrote:E ljudi moji... postaviti pitanje DA LI ŽENA TREBA DA RADI meni dođe isto k'o da pitaš DA LI ŽENA TREBA DA POPRAVLJA ZUBE? Pa što će joj, neće snimat' reklamu... DA LI ŽENA TREBA DA IDE U KINO? DA LI ŽENA TREBA DA VOZI AUTO? Mislim, ono, koji vam je ljudi? Što to muškarac treba da radi a žena ne?

Pritom ja zaista, ali zaista, nisam feministkinja, ali mi je ovo pitanje totalno deplasirano... A najbolji su oni argumenti kad kaže PA PRIJE NISU RADILE... O jbt, pa prije nije bilo ni struje, ni kompjutera, ni mobitela, ničega... Hajmo se držat' septičkih jama, više ćemo se kretat i očuvati svoje fizičko zdravlje :)

Sve je to fino ljudi moji dragi, al' ja svoje plate i svoje samostalnosti ne bi dala ni za šta... Nije to zato što bi meni muž branio da ja nešto sebi kupim, već prosto zato što nam ne bi moglo biti! Sa dvije plate (nisu nešto extra ali nisu ni one najmanje) mi živimo, hajde mogu reći pristojno... Ako mi neko kaže da sa jednom platom (ne govorim o izuzecima i ono baš dobro plaćenim muževima) može svojoj porodici sa više od jednog djeteta zadovoljiti sve egzistencijalne ali i intelektualne, društvene i ostale potrebe, onda fakat ne živimo u istoj državi...

Da ne govorim o tome da svako dijete u normalnim okolnostima već od navršene 2, 3 godine ima potrebu da provodi vrijeme u društvu svojih vršnjaka, što je sa svakog aspekta opravdanije nego da ga mama motri 24 / 7 (iliti kad ne spava)

ps ja majke mi imam osjećaj da je tema pokrenuta ne da se skine ljaga sa uloge domaćice već da se zaposlene supruge i majke ocrne... @hAZNADAR, možda imaš zeznutu šeficu pa kontaš, ŠTA JE NJOJ OVO TREBALO, BOLJE BI MI BILO DA JE SJEDILA U KUĆI :)

Ja, glavno sam zaboravila... mi žene koje radimo smo krive za slab natalitet?!?!?! Hej, radim, rodila 2, masa mojih poznanica i prijateljica isto... neki dan na pedijatriji, doktorica u 30-im, specijalizirala neuropedijatriju, dvoje djece, izgleda k'o avion? Pa šta reći osim kapa dole?!
Zar je moguce da kontas u tolikim krajnostima. Obicno osobe koje imaju fobiju prema muskom sovinizmu reaguju na takav nacin. Tematika je jasna ko je cita, i molim te postedi me tih umetaka. Svasta.
Michun wrote:
hAZNADAR wrote:
Ljubav ili hemija, nazovi kako hoces,.. ne vodi puno racuna o strucnoj spremi, i mnogim drugim stvarima.

Citam ovdje mnoge druge preduslove za brak,.... i ne mogu da se nacudim otkud se takve stvar iposmatraju kroz pravila, selekcije i sablone.

Isto kao brojne spomene ekonomske ovisnost ili neovisnosti, ... kao da se brak sklapa sa dusmaninom ili osobom od punog nepovjerenja.
Jesam li ja naivan kada vjerujem u ravnopravnost, razumijevanje, ljubav,.. u braku(i pored sporadicnih kriza i svadja koje su neizbjezne). Otkud tolika bojazan od ekonomske zavisnosti od strane covjeka tvog zivota,.. ili otkud obrazovanje ili strucna sprema da je neki preduslov bilo zanimanja domacice ili braka.
da ne razbijem tvoje iluziju o ljubavi...
Prosječan broj razvoda u Sarajevskom kantonu za period 1996-2008. godina 67,74 na 1000 sklopljenih brakova veći je za 23,44 razvoda u odnosu na zabilježen broj razvoda na 1000 sklopljenih brakova na prostoru FBiH 1991. godine.
ovo je neka stara statistika, ali vjerujem da je od 2008 ovo jos vise.

Bas lijepo od tebe. Ja medjutim vise vjerujem sopstvenim iskustvima i ljudima oko mene,.. ili bolje receno znam. statistike mi ne bas i ne objasnjavaju pojavu koju ni filozofi ni pjesnici nisu mogli. Kao sto se pravila ne prave na osnovu manjeg procenta.

Pomalo je zalosno sto vjerovatno nisi imala odredjena iskustva pa vjerujes u iluzije i statistike. Nadam se da ces drugacije misliti, - iz najbolje namjere.

Da malo ponovim osnovno pitanje i osnovnu tematiku.
To je los stereotip i sila negativnosti o ulozi domacice koja su po meni pretjerana.
Ponavljam takodjer da sam i sam drugacije gledao na to dok nisam primijetio drugacije vjetrove po tom pitanju.
Ponajvise kod zenskog dijela moje familije i prijatelja gdje se odavno uloga domacice tumaci kao privilegija.

tumbelina

#129 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina » 30/03/2012 12:42

Pokretač teme - borac za prava stigmatiziranih domaćica... Da ne bude k'o u onom vicu - ''nemoj me majke ti Mujo više branit'' :D

bez_ideje

#130 Re: Idealna žena - domaćica

Post by bez_ideje » 30/03/2012 13:39

tumbelina wrote:E ljudi moji... postaviti pitanje DA LI ŽENA TREBA DA RADI meni dođe isto k'o da pitaš DA LI ŽENA TREBA DA POPRAVLJA ZUBE? Pa što će joj, neće snimat' reklamu... DA LI ŽENA TREBA DA IDE U KINO? DA LI ŽENA TREBA DA VOZI AUTO? Mislim, ono, koji vam je ljudi? Što to muškarac treba da radi a žena ne?

Pritom ja zaista, ali zaista, nisam feministkinja, ali mi je ovo pitanje totalno deplasirano... A najbolji su oni argumenti kad kaže PA PRIJE NISU RADILE... O jbt, pa prije nije bilo ni struje, ni kompjutera, ni mobitela, ničega... Hajmo se držat' septičkih jama, više ćemo se kretat i očuvati svoje fizičko zdravlje :)

Sve je to fino ljudi moji dragi, al' ja svoje plate i svoje samostalnosti ne bi dala ni za šta... Nije to zato što bi meni muž branio da ja nešto sebi kupim, već prosto zato što nam ne bi moglo biti! Sa dvije plate (nisu nešto extra ali nisu ni one najmanje) mi živimo, hajde mogu reći pristojno... Ako mi neko kaže da sa jednom platom (ne govorim o izuzecima i ono baš dobro plaćenim muževima) može svojoj porodici sa više od jednog djeteta zadovoljiti sve egzistencijalne ali i intelektualne, društvene i ostale potrebe, onda fakat ne živimo u istoj državi...

Da ne govorim o tome da svako dijete u normalnim okolnostima već od navršene 2, 3 godine ima potrebu da provodi vrijeme u društvu svojih vršnjaka, što je sa svakog aspekta opravdanije nego da ga mama motri 24 / 7 (iliti kad ne spava)

ps ja majke mi imam osjećaj da je tema pokrenuta ne da se skine ljaga sa uloge domaćice već da se zaposlene supruge i majke ocrne... @hAZNADAR, možda imaš zeznutu šeficu pa kontaš, ŠTA JE NJOJ OVO TREBALO, BOLJE BI MI BILO DA JE SJEDILA U KUĆI :)

Ja, glavno sam zaboravila... mi žene koje radimo smo krive za slab natalitet?!?!?! Hej, radim, rodila 2, masa mojih poznanica i prijateljica isto... neki dan na pedijatriji, doktorica u 30-im, specijalizirala neuropedijatriju, dvoje djece, izgleda k'o avion? Pa šta reći osim kapa dole?!
Ubola zena po sred srede ,sto bi se reklo,moze tema na otpad komotno......i jos kad bi je neki zenski moderator zamandalio,milina!

Ateista

#131 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Ateista » 30/03/2012 13:44

hAZNADAR wrote:
Ateista wrote:
tumbelina wrote:Međutim, meni pada na um jedan drugi aspekt ove priče koji mi je pravo interesantan... pa ako neko od onih koji se zalažu za to da žena ne treba da radi, može da da komentar...
Naime, jel' se to odnosi i na NEUDATU ženu ili samo na UDATU? Glavni je argument da žena ne treba da radi taj da ona treba da se posveti kući, djeci i porodici... A šta ako žena nema porodicu? Jel' tad treba da radi? Pa ako se uda da prekine?
Ali, kako jadna žena da zna hoće li se udati? Da se školuje i počinje raditi ili ne?!?!?!?! Zamisli žena se iškoluje, zaposli, kad ono eto princa na bijelom konju i sve baci u vjetar... hajd' to je i dobro, zamisli obrnuto, konta ona udaće se, nema potrebe ići u školu (eventualno da može malo oko zadaće pomoći) ni tražit posla, kad ono - ništa...
Stvarno ne kontam...
:thumbup:

Zanimljivo pitanje.
Onda se postavlja isto tako pitanje da li zene koje zele da budu domacice trebaju uopste ici u srednju skolu, na fakultet, zasto dzaba gubiti vrijeme za nesto cime se neces baviti, bolje uciti kako da kuha, pegla i slicno nego stvari koje nece koristiti. Sa druge strane, pitam se ko bi stvarno pristao da zivi sa zenom koja ima samo osnonvu skolu, vjerovatno malo njih.
Ljubav ili hemija, nazovi kako hoces,.. ne vodi puno racuna o strucnoj spremi, i mnogim drugim stvarima.

Citam ovdje mnoge druge preduslove za brak,.... i ne mogu da se nacudim otkud se takve stvar iposmatraju kroz pravila, selekcije i sablone.

Isto kao brojne spomene ekonomske ovisnost ili neovisnosti, ... kao da se brak sklapa sa dusmaninom ili osobom od punog nepovjerenja.
Jesam li ja naivan kada vjerujem u ravnopravnost, razumijevanje, ljubav,.. u braku(i pored sporadicnih kriza i svadja koje su neizbjezne). Otkud tolika bojazan od ekonomske zavisnosti od strane covjeka tvog zivota,.. ili otkud obrazovanje ili strucna sprema da je neki preduslov bilo zanimanja domacice ili braka.
Kod mene uopste nije pitanje finansijske nezavisnosti, smatram da u osobu sa kojom pocinjes zajednocki zivot treba imati povjerenja, a ako ga nemas onda ga nemoj ni pocinjati.

Sto se tice strucne spreme i slicno, na to ne gledam kao statusni simbol, da mi je bitno da mora imati fakultet, stepen obrazovanja i slicno, vec govorim o nekom ukunom utisku na koji sve to utice. Tacno je da hemija ne gleda na to, ne mogu reci da mi se ne bi mogla pravo svidjeti neka recimo jako glupa zenska osoba, ali mogla bi mi se svidjeti fizicki i to je to, da bi to bila prava ljubav tu mora biti nesto vise od fizickog izgleda i hemije, tu dolazi nacin razmisljanja, interesovanja, ambicije, pogled na zivot, puno nekih krupnih i sitnih stvari koje su karakteristicne za jednu osobu.

Posto ne volim generalizovati, ne mogu tvrditi da je nemoguce upoznati neku jako zanimljivu i inteligentnu osobu koja je zavrsila samo osnonvu skolu i sa kojom se i pored toga o svemu moze pricati, da imamo zajednicke teme i da se razumijemo, a koja je sve to postigla bez ikakve skole i ono sto je za ovu raspravu kljucno - koja ne radi. Sve je to moguce, ali su sanse za to jako male. Znaci kljucno mi je to da ta osoba bude meni ravnopravna i slicna po nacinu razmisljanja, stavovima i slicno, a sanse da osoba bude takva i ako ne radi ili nema ambicije da radi su jako male.

Da ne bude zabune, ovim ne zelim reci da su domacice glupe, to sam samo uzeo kao grub primjer osobe sa kojom ne bih mogao imati ozbiljnu vezu bez obzira na izgled, ali su sanse da jedna domacica (koja to sama odluci da bude) ima nacin razmisljanja slican mom, da ima ambicije i interesovanja zbog kojih je meni zanimljiva su jako male.
Bez namjere da bilo koga omalovazavam i da umanjim vrijednost zena koje su se odlucile posvetiti porodici i djeci, dva smo razlicita svijeta koja bi se jako tesko mogla uklopiti.

Michun

#132 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Michun » 30/03/2012 13:58

BlueBosnia wrote:Pa da se i ja uključim u diskusiju. Načela sam šestu banku, dvoje odrasle djece. Prve četiri godine braka nisam radila( mladost-ludost).Najsretniji dan u mom životu,osim rođenja moje djece, je dan kad sam primila prvu platu.Nije bilo baš lako sve stići,ali ni djeca nisu vječno mala.U stvari tek u mojim godinama, kad se svašta preturi preko glave,najslađe je izgovoriti ovu slatku rečenicu:" Ja ne zavisim od tebe !"
Sve je zena lijepo rekla...grubo ali istinito. Sto bi rekli Love Hurts :D

Alhemicarkaa

#133 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Alhemicarkaa » 30/03/2012 14:06

hAZNADAR wrote: Isto kao brojne spomene ekonomske ovisnost ili neovisnosti, ... kao da se brak sklapa sa dusmaninom ili osobom od punog nepovjerenja.
Kako je lijepo staviti ružičaste naočale i svijet vidjeti onakav kakav se tebi sviđa. Nisi nikad čuo da se neko razveo, da postoje žene koje su zlostavljane, prevarene. Ili misliš da su se te žene svjesno udavale za dušmane iz nekog svog mazohističkog razloga? Nikad nisi čuo da "Ljubav ili hemija, nazovi kako hoces,.. ne vodi puno racuna o strucnoj spremi, i mnogim drugim stvarima.", da se neko zaleti, da od silne ljubavi ne vidi neke stvari i postanu mu jasne tek nakon zajedničkog života? Ili se to meni sve učinilo, sva ona priča o sigurnim kućama, o alimentaciji od maksimalnih 20% koju razvedene žene primaju, i ostanu bez ikakvih primanja kad im se djeca raziđu? Je, sigurno to ne postoji, sve to izmišljaju oni novinari da popune prazne stupce.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#134 Re: Idealna žena - domaćica

Post by ladyblue18 » 30/03/2012 14:09

bez_ideje wrote:
Ubola zena po sred srede ,sto bi se reklo,moze tema na otpad komotno......i jos kad bi je neki zenski moderator zamandalio,milina!
:oops: :mrgreen:

Kad sam ja pisala ovdje da zensko treba imati diplomu ako nista, da zna da jednog dana moze imati svoj hljeb, a ne da joj muz odredjuje sta ce i koliko ce i kad ce.
Koliko ja samo znam slucajeva gdje hajirlija kaze "kad zaradis kupi sebi" i onda je zensko kucka i nije dobra majka, i nije dobra zena ako hoce da radi. :-)

debela

#135 Re: Idealna žena - domaćica

Post by debela » 30/03/2012 14:10

ma hajte molim vas, otkad znam za sebe stare zene su mi govorile, nikad ne dozvoli da te drugi hrani, uvijek imaj svoj hljeb u rukama i slicne izreke. nista ih nisam kontala dok mi se nije razbistrilo pred ocima, drugim rijecima, dok nisam pocela odrastati.
po meni, nema gore stvari nego spasti na to da te drugi izdrzava, tako da, bar u ovoj nasoj sredini i u nasem mentalitetu nikako ne vidim ulogu domacice kao privilegiju.

bez_ideje

#136 Re: Idealna žena - domaćica

Post by bez_ideje » 30/03/2012 14:10

Nemoj tako ,haznadar haman ima 140 a ne 40 ljeta.......
On ima iskustvo,dok drugi imaju fobije...
On ima ljude oko sebe,dok ostali hodaju k'o utvare.......
za njega ne vaze statistike,blizi su mu pjesnici....
On nama ponavlja da je to negativni stereotip,on postove ne cita!

Alhemicarkaa

#137 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Alhemicarkaa » 30/03/2012 14:17

debela wrote:ma hajte molim vas, otkad znam za sebe stare zene su mi govorile, nikad ne dozvoli da te drugi hrani, uvijek imaj svoj hljeb u rukama i slicne izreke. nista ih nisam kontala dok mi se nije razbistrilo pred ocima, drugim rijecima, dok nisam pocela odrastati.
po meni, nema gore stvari nego spasti na to da te drugi izdrzava, tako da, bar u ovoj nasoj sredini i u nasem mentalitetu nikako ne vidim ulogu domacice kao privilegiju.
Da, i moja pranena (koja je vidi molim te bila domaćica) imala strašnu izreku "kad ti muž uđe u kuću a ti jedeš prebaci zalogaj na drugu stranu da ne zna na kojoj jedeš". Ja kontala žena senilna, tek mi se kasnije kazalo šta je htjela reči.

Jay Gatsby

#138 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Jay Gatsby » 30/03/2012 14:18

Alhemicarkaa wrote:
hAZNADAR wrote: Isto kao brojne spomene ekonomske ovisnost ili neovisnosti, ... kao da se brak sklapa sa dusmaninom ili osobom od punog nepovjerenja.
Kako je lijepo staviti ružičaste naočale i svijet vidjeti onakav kakav se tebi sviđa. Nisi nikad čuo da se neko razveo, da postoje žene koje su zlostavljane, prevarene. Ili misliš da su se te žene svjesno udavale za dušmane iz nekog svog mazohističkog razloga? Nikad nisi čuo da "Ljubav ili hemija, nazovi kako hoces,.. ne vodi puno racuna o strucnoj spremi, i mnogim drugim stvarima.", da se neko zaleti, da od silne ljubavi ne vidi neke stvari i postanu mu jasne tek nakon zajedničkog života? Ili se to meni sve učinilo, sva ona priča o sigurnim kućama, o alimentaciji od maksimalnih 20% koju razvedene žene primaju, i ostanu bez ikakvih primanja kad im se djeca raziđu? Je, sigurno to ne postoji, sve to izmišljaju oni novinari da popune prazne stupce.
Desi se to i nama muškarcima. Znam iz prve ruke, nažalost.

Gospoda Ministarka

#139 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Gospoda Ministarka » 30/03/2012 14:20

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 13/12/2012 13:44, edited 2 times in total.

dada 37

#140 Re: Idealna žena - domaćica

Post by dada 37 » 30/03/2012 14:21

Opcenito gledajuci za mene su "nase zene" idealne. Veliki prosjek zena koje rade su i dobre domacice. Kuca, djeca i muz sve na svome mjestu. Da je tesko jeste, treba dobra organizacija i sve uskladiti. Part time posao za zene bi bio idealan a kod nas je to malo teze izvodljivo, cesto izvodljiva kombinacija kod nas vrtic -nana ili tetka. Kao sto sam rekla biti samo domacica nosi rizik sa sobom. Isto tako vazi za muske, oni koji se ne zanimaju puno za kucanske poslove, odgoj djece i sl. mogu biti u zeznutoj situaciji ako ostanu sami. Zato mislim da je dobro znati sve u zivotu, imas vise mogucnosti da biras.

vox-populi

#141 Re: Idealna žena - domaćica

Post by vox-populi » 30/03/2012 14:28

Kako je meni genijalno kada se poredi pojam domacice u BiH i pojam domacice u SWE.

Nidje veze.

Te svedske "domacice" su zene sa diplomama koje u svakom trenutku mogu sebi naci posao i biti finansijski nezavisne.
Ove bosanske, cak i u slucaju da imaju diplomu, napustanjem radnog mjesta dovode u pitanje svoju nezavisnost a i opstanak. Jer naci posao i nije tako lako.

Ali hajde da zanemarimo lovu.

Ja recimo ne radim samo da bih zaradio platu nego zato sto volim ono sto radim. I da imam milione, vjerovatno bi nesto cackao oko kompjutera jer mi to pricinjava zadovoljstvo.
Isto tako i zena moze imati strast prema poslu ili svom zanimanju. Ko sam ja da "odlucim" da bi ona trebala ostati kod kuce, sve i da zaradjujem toliko da sa finansijske strane druga plata uopste nije potrebna?
Ako se vec toliko zaradjuje, onda je fer da ovoje nadjemo part time posao i OBOJE odgajamo djecu, brinemo se domacinstvu i slicno. Glupa mi je malo konstantacija majka je tu da odgaja i brine se o djeci. Valjda bi i otac trebao da bude tu. I ne samo navece i vikendima.

ladyblue18

#142 Re: Idealna žena - domaćica

Post by ladyblue18 » 30/03/2012 14:36

Gospoda Ministarka wrote:Haznadar, meni neki dan svekrva, koja je posao u zdravstvu ostavila radi porodice i postala domacica, rece da mi je bolje raditi nego kuci sjediti, pa eto...mati mu je..ne znam da li ima iko ko mu zeli bolje od nje. :-D
Ministarko reci cu ti samo jedno, nije mogla uraditi nista bolje za sebe, jer posao u zdravstvu ljude cesto kosta zivota.
Koliko god sam zagovornik da zena mora raditi, toliko bih uvijek rekla da ostavi posao ako radi u zdravstvu...nema stresnijeg posla.

hAZNADAR

#143 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR » 30/03/2012 14:38

tumbelina wrote:Pokretač teme - borac za prava stigmatiziranih domaćica... Da ne bude k'o u onom vicu - ''nemoj me majke ti Mujo više branit'' :D
Mislim da sam u prvom postu bio vise nego jasan. No, buduci da vidim kako rezonujes, ne cudi me niti ovo tvoje zadnje. Sta je sljedece, haznadar propagira saudijske zakone, afganistansku tradiciju,.. samo zato sto ti imas fobiju od toga. Odavno ne raspravljam sa ljudima koji te za sitnicu prozovu sovinistom, homofobom, rasistom, komunjarom, teroristom, primitivnim balkancem, pederom kojeg treba razbit,... samo zato sto oni imaju fobije prema odredjenim stvarima i nemogu drugacije kontati nego u krajnostima. De me vise nemoj uzimat u usta svega ti.
Michun wrote: sta sa zenama/domacicama koje se razvedu, koje se ne udaju, ciji muzevi prerano odu.
Odlicno pitanje,.. tu i dolazimo do jedine razlike u nasem sistemu i skandinavskom gdje nasa drzava nema ili ne moze pruziti socijalnu skrb za udovice.
U nasim uslovima je osnovni razlog radnog odnosa oba bracna druga nuznost i potreba, jer se valjaju racuni poplacati a jedna plata to ne moze.

Sve ostalo vezano za socijalnu zavisnost je glupo spominjat iako se radi o braku. Polazim od toga da postoji povjerenje i razumijevanje, glupo je praviti krupne odluke u zivotu a unaprijed racunati na mogucnost da ti je muz manijak, pokvarenjak koji zvoca za pare, silovatelj, pedofil,...
Pogresni partneri ili osobe koje nisu sposobne nositi bracne obaveze(odricanje, fleksibilnost,..) je neka druga tema.

U slucaju nuzne potrebe je jedino opravdano da se izbjegava uloga domacice, ali u smislu odredjenog nizeg statusa i zavisnosti je glupost.

hamalalija

#144 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hamalalija » 30/03/2012 14:42

Idealna zena je ona koja ne zvoca :D

Da se malo uozbiljim, ja to gledam vako, sve je do zene ako hoce da radi neka radi, pa cemo kucne poslove nekako podjelit.
Ako hoce da radi kod kuce pazi na celjad i da pazi na domacinstvo onda neka je, ali u tom slucaju cojk je duzan da obezbijediti egzistenciju, cojk je duzan svakog prvog reci zeno evo para i treba li jos, tu bi njegova briga o novcima i domacinstvu, tacnije ognjistu da zavrsi i naravno da zavrsava sve teze fizicke poslove.
Malo je percepcija domacice kod nas iskrivljena zato nane unukama i govore "sine gledaj da uvijek imas svoj dinar"
jer nane znaju kako im je bilo, vecini, ja se sjecam da je moj dedo (rahmet mu dusi) vazda cim postar da poMziju on je samo prosljedi nani.
Jos smo mi kao drustvo primitivni, nije to do nas, mi smo taj primitivizam nasljedili e sad je do nas kako cemo uciti nasu djecu da bi taj primitivizam iskorijenili.
I jos nesta sam primjetio, zensku djecu, od nekih 5 6 7 godina roditelji vec po difoltu vezu za sudoper kuhanje i peglanje.

tumbelina

#145 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina » 30/03/2012 14:51

hAZNADAR wrote:
tumbelina wrote:Pokretač teme - borac za prava stigmatiziranih domaćica... Da ne bude k'o u onom vicu - ''nemoj me majke ti Mujo više branit'' :D
Mislim da sam u prvom postu bio vise nego jasan. No, buduci da vidim kako rezonujes, ne cudi me niti ovo tvoje zadnje. Sta je sljedece, haznadar propagira saudijske zakone, afganistansku tradiciju,.. samo zato sto ti imas fobiju od toga. Odavno ne raspravljam sa ljudima koji te za sitnicu prozovu sovinistom, homofobom, rasistom, komunjarom, teroristom, primitivnim balkancem, pederom kojeg treba razbit,... samo zato sto oni imaju fobije prema odredjenim stvarima i nemogu drugacije kontati nego u krajnostima. De me vise nemoj uzimat u usta svega ti.
Michun wrote: sta sa zenama/domacicama koje se razvedu, koje se ne udaju, ciji muzevi prerano odu.
Odlicno pitanje,.. tu i dolazimo do jedine razlike u nasem sistemu i skandinavskom gdje nasa drzava nema ili ne moze pruziti socijalnu skrb za udovice.
U nasim uslovima je osnovni razlog radnog odnosa oba bracna druga nuznost i potreba, jer se valjaju racuni poplacati a jedna plata to ne moze.

Sve ostalo vezano za socijalnu zavisnost je glupo spominjat iako se radi o braku. Polazim od toga da postoji povjerenje i razumijevanje, glupo je praviti krupne odluke u zivotu a unaprijed racunati na mogucnost da ti je muz manijak, pokvarenjak koji zvoca za pare, silovatelj, pedofil,...
Pogresni partneri ili osobe koje nisu sposobne nositi bracne obaveze(odricanje, fleksibilnost,..) je neka druga tema.

U slucaju nuzne potrebe je jedino opravdano da se izbjegava uloga domacice, ali u smislu odredjenog nizeg statusa i zavisnosti je glupost.
Ma nije bolan bitno kako ja rezonujem - to je moja stvar... Nikom ne namećem svoje mišljenje, ne d'o Bog :) Ali mi šega što si uporan s tezom da se kao domaćice nipodaštavaju a ja ne pročitah ni ovdje ni šire nijedan takav komentar, baš suprotno!!!, ali što neko reče slabo ti postove čitaš nego samo svoju tezu guraš...Neću te majke mi više uzimati u usta :razz: Živi i pusti druge da žive :)

Cholina_Lokica

#146 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Cholina_Lokica » 30/03/2012 14:53

@tumbelina
Ali on ima iskustva, sta svi ostali znaju :mrgreen:

tumbelina

#147 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina » 30/03/2012 14:54

Cholina_Lokica wrote:@tumbelina
ma ja imam neku šuhu da će se on grdno razočarat jednog lijepog dana kad s posla dođe...

ladyblue18

#148 Re: Idealna žena - domaćica

Post by ladyblue18 » 30/03/2012 14:54

Jel to znaci da je on(a) ustvari domacica? :skoljka: :mrgreen:

Jay Gatsby

#149 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Jay Gatsby » 30/03/2012 14:57

Diploma kao neka sigurnost je najmanji problem. Bolonjski magisterij se danas stavlja u džep sa 22-23 godine i završava se u zaletu odmah nakon srednje škole. Malo ko se danas u tim godinama odlučuje i za zajednički život, a kamoli za brak. To, naravno, vrijedi za one koji mogu i žele da studiraju i dovedu sve to do kraja.

U našoj situaciji, vrlo često oboje jednostavno moraju raditi jer nemaju drugog izbora. Tako bi i jedno i drugo trebali biti sigurniji. Bez posla može ostati i žena i muškarac, nešto nepredviđeno se može desiti i njemu i njoj.

Onaj ko dođe do dobrog posla, krene mu u njemu, ima dobru zaradu, status, teško da će ga napuštati - ni žena, ni muškarac. Ali ako je riječ o nekom napornom/teškom/dosadnom poslu... ne bi me začudilo da odgovor bude "domaćica, zašto da ne". U krajnjoj liniji, iako sam zadovoljan svojim poslom, ni sam se ne bih se bunio protiv jednog sabaticala od godinu dana (ako ne i duže).

Cholina_Lokica

#150 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Cholina_Lokica » 30/03/2012 15:01

ladyblue18 wrote:
Jel to znaci da je on(a) ustvari domacica? :skoljka: :mrgreen:
Ja to nisam rekla :mrgreen:
Da ne bude da ja opet nekoga vrijedjam i popusim foru :mrgreen:

Post Reply