Šovinizam danas i sutra?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Orandiki
Posts: 24
Joined: 15/03/2011 00:56

#26 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by Orandiki »

Avramova wrote:
Orandiki wrote:
Nisi me shvatio. Nema to veze sa srbima, hrvatima, romima ili bosancima. Stvar je u cetnicima, ustasama, ciganima i balijama.
Ruku na srce,oni itekako postoje. Shvacam da se vrlo lahko moze desiti i to da se jedan srbin neosnovano poveze s cetnikom ali istovremeno govorim da sve dok ove gore grupe postoje postoji i moj otvoreni sovinizam. Mnogo je bolje otvoreni nego da sutim a ucim svoju djecu, ako ih budem imala :D, da ni slucajno nemaju blizi kontakt s nekim hrvatom jer je potencijalni ustasa kao sto se sada desava. Dakle, nisu svi srbi cetnici etc. (da ne nabrajam ostale) ali cinjenica je da cetnici postoje i da za takve treba otvoreni linc. Jedino tada, kada se suocimo s nekim stvarima mozemo razgovarati o zajednickom zivotu.

Tvoje reci su cist shovinizam. Znacilo bi to da ti mene, a ne znas me, ali ne zelis ni da saznas ko sam,
automatski trpas u nekakve cetnike jer pisem ekavicom,. a i iz Srbije sam?
To je neka automatika, Pavlovljev refleks, da cim cujes rec Srbin, odmah asocijacija na cetnike?

Sve dok padaju takve reci od zajednickog zivota vama nema ni slova "z".
Nisam znala da sovinizam moze biti cist. Ukoliko zelis da me citiras moras procitati sve sto sam do sad kucala na ovoj temi. Dakle, samo govorim o tabu temi nastaloj poslije rata, a to je da se vise balije, ustase i cetnici ne smiju spominjati iako postoje. Uopce ne generaliziram jer i sama imam problem s istim. Dakle, u prvom postu sam odmah naglasila da se ovdje nisu trebale naci ove tri grupe te da mi je najvise zasmetalo spominjanje "otvorenog" sovinizma sto aludira na to da postoji i zatvoreni koji je vec godinama aktivan na svakom uglu ove drzave.
Orandiki
Posts: 24
Joined: 15/03/2011 00:56

#27 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by Orandiki »

kukuruz_kokicar wrote:
Orandiki wrote: Nije u tome stvar. Ponovo ti govorim. Nakon rata je doslo do nagle ekspanzije misljenja da ni slucajno ne smijes izgovoriti "balija, cetnik, ustasa" osim "izmedju svoja 4 zida" jer se podrazumijeva da ces nekoga uvrijediti. Cinjenica je da svi oni postoje, medju nama a taj zatvoreni sovinizam nas dovodi do frustracija u kojima maloljetnici strpaju u kofer drugog maloljetnika i vuku ga po ulici. Nadam se da sam sad jasnija.
Naravno da ce se uvrijediti. Svako normalan bi se uvrijedio ako ga nazoves pogrdnim imenom. Zasto onda zvati pogrdnim imenom drugacije i u 4 zida?
Frustracije zbog čega - zato što mislimo pogrešno i svjesni smo toga i opet nam neki đavo ne da, da sa užitkom fantaziramo o komšiji kao prošlom i budućem ubici ili lopovu.
O tome ti i govorim. To je taj paradoks otvorenog/ zatvorenog sovinizma.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#28 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by poznanik »

petunija wrote:... Mislim da je onaj član zakona o "verbalnom deliktu" bio pravi pencilin za nas. Ako ništa, nikad u školi nisam čula da neko nekoga nazivao balijom, četom ili ustašom niti da je neko dijete diskriminirano po osnovu imena ili boje kože...
Postoji i danas zakonom o Zabrani diskriminacije određeno ograničenje nepriznavanja međusobne ravnopravnosti, novčano kažnjivo i za pravna i fizička lica do 5.000 KM.

Međutim, ne sjećam se da sam negdje pročitao da je u BiH neko kažnjen zbog diskriminacije.
Diskriminacijom, u smislu ovog zakona, smatraće se svako različito postupanje, uključujući svako isključivanje, ograničavanje ili davanje prednosti utemeljeno na stvarnim ili pretpostavljenim osnovama prema bilo kojem licu ili grupi lica na osnovu njihove rase, boje kože, jezika, vjere, etničke pripadnosti, nacionalnog ili socijalnog porijekla, veze s nacionalnom manjinom, političkog ili drugog uvjerenja, imovnog stanja, članstva u sindikatu ili drugom udruženju, obrazovanja, društvenog položaja i pola, polnog izražavanja ili orijentacije, kao i svaka druga okolnost koja ima za svrhu ili posljedicu da bilo kojem licu onemogući ili ugrožava priznavanje, uživanje ili ostvarivanje na ravnopravnoj osnovi prava i sloboda u svim oblastima javnog života.
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#29 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by kukuruz_kokicar »

Bojim se da i ova tema zorno pokazuje gdje smo i kamo jurišamo :(.
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#30 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by kukuruz_kokicar »

A gdje je muško-ženski šovinizam danas?
Uvijek ga je bilo, ali danas sistem baš i ne pomaže da muškarci prihvate žene kao ravnopravne i obratno. Većina muškaraca u ženama vidi neprijatelje ili barem ljude sa ozbiljnim fiziološkim poremećajima ili poremećajima ponašanja :lol: - sve do trenutka kada im hormoni otvore 'oči'. Danas ćemo rijetko vidjeti da se muška i ženska djeca rijetko igraju zajedno. Čak i u vrtićima i školama, gdje su 'primorana' da budu zajedno.

Nekako mi to vuče na to da je ovakva muško-ženska segregacija prije rata bila više zastupljena u manjim sredinama ili gradskim mahalama. Ako se dječak druži i sa drugaricama je peder ili papučar. Šta je i čiji je problem ako i jeste jedno, drugo, oboje ili nešto treće?

Mahala rules!
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#31 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by kukuruz_kokicar »

Evo ga novi ispad ... naslov u Fokusu, SNSD novini i stranačkom portalu: "Čedomir gori od Bošnjaka"

http://www.fokus.ba/nws.fokus.ba/u-foku ... C5%A1njaka
Da stvar bude gora, do sada su već imali bruku ovakvih šovinističkih naslova...

Zna li neko, kako, po kojoj pravnoj osnovi i kome podnijeti tužbu za ovakve stvari? Ima li zainteresovanih da se konačno pravno pokuša zatrti (barem javni) šovinizam.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#32 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by PipiDugaDevetka »

poznanik wrote:
petunija wrote:... Mislim da je onaj član zakona o "verbalnom deliktu" bio pravi pencilin za nas. Ako ništa, nikad u školi nisam čula da neko nekoga nazivao balijom, četom ili ustašom niti da je neko dijete diskriminirano po osnovu imena ili boje kože...
Postoji i danas zakonom o Zabrani diskriminacije određeno ograničenje nepriznavanja međusobne ravnopravnosti, novčano kažnjivo i za pravna i fizička lica do 5.000 KM.

Međutim, ne sjećam se da sam negdje pročitao da je u BiH neko kažnjen zbog diskriminacije.
Diskriminacijom, u smislu ovog zakona, smatraće se svako različito postupanje, uključujući svako isključivanje, ograničavanje ili davanje prednosti utemeljeno na stvarnim ili pretpostavljenim osnovama prema bilo kojem licu ili grupi lica na osnovu njihove rase, boje kože, jezika, vjere, etničke pripadnosti, nacionalnog ili socijalnog porijekla, veze s nacionalnom manjinom, političkog ili drugog uvjerenja, imovnog stanja, članstva u sindikatu ili drugom udruženju, obrazovanja, društvenog položaja i pola, polnog izražavanja ili orijentacije, kao i svaka druga okolnost koja ima za svrhu ili posljedicu da bilo kojem licu onemogući ili ugrožava priznavanje, uživanje ili ostvarivanje na ravnopravnoj osnovi prava i sloboda u svim oblastima javnog života.
Ja sam čuo da je neki Rom negdje dobio na sudu gazdu nekog kafića/restorana jer mu nije dao da sjedi tu i bude uslužen kao ostali gosti. Ne znam navesti ni gdje, ni kada, ni ko.
Samo da objasnim što se tiče genocida u BiH:


Image
Autor Andrej Đerković


Trebalo bi ove što su se prepustili VJEČNOM NEZABORAVU preventivno genocidom novim potamaniti???
:? :-)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#33 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by atko »

Sve se svodi na to da je sovinizam ... ma da je to potanka rijec dokle su napredovali sa mrznjom nasi narodi i narodnosti ... duuboko ukorjenjen u genima balkanskih naroda ...

a znate zasto je to tako ?

- zbog religija

religije su korporacije za manipulaciju ljudskim vjerovanjima ... ja strogo razdvajam vjerovanje od religije ;) da se razumjemo ...

uvijek je bas ovdje negdje preko balkana pucala ta religijska ploca na lijevo i desno ... uvijek su ljudi prepadani... zatucavani... sprijecavani da se obrazuju ...

I sto je po meni najveca tuga - znat li vi koliko vijekova ovdje tri najbrojnije vjerske skupine zive ... a koliko se malo zapravo medjusobno poznaju ... koliko je jaka ta nevidljiva granica ... i koliko zestoo se ona grad ... a da paradoks bude veci ... svi se kunu u jednog te istog boga i sve rade u ime tog boga


OBRAZOVAJE ... kad se pocne balkan obrazovati istrajno ko sto je religijski ubijan u pojam ... tad cemo biti ne bolji ljud nego cemo tek poceti biti ljudi ... jer ovo sto smo do sad pokazali ... nema tu puno covjecnog ;)

Do duse ima na planeti prilican broj tacaka slicnih nama ... samo sto su ljudi napredovali pa u 17-omvijeku prevazisli ono sa cime mi kuburimo i dan danas :roll:
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#34 Re: Šovinizam danas i sutra?

Post by kukuruz_kokicar »

atko wrote: a znate zasto je to tako ?
- zbog religija
Pa nisam baš uvjeren da religija isključivi krivac. Za jedan podskup šovinizama - BHS nacionalni šovinizam sigurno jeste, jer nas je religija podijelila i trudi se zatvoriti nas hermetički u naše religijske grupe, sa podozrenjem gledajući prema pripadnicima one druge dvije konfesije.
Ali šta je sa odnosom prema Romima, prema ženama, lijepim, ružnim, šepavim, ćoravim, mucavim, glavatim, nosatim i prema ljudima drugačijih životnih stavova ili ponašanja - koje tako jednostavno škartamo i obilježavamo kao čudake. Činjenica je da po default-u naš prosječan čovjek osuđuje različite jer oni nikako 'neće' da se uklope u mentalnu sliku Bosanca natčovjeka. Taj natčovjek nije ni po čemu poseban, slabo je školovan, zajebant, kladi se redovno na pogrešne stvari i sve zna. Ne ističe se ni po čemu osim po svojoj apsolutnoj osrednjosti.

To osuđivanje drugačijih postepeno prelazi u verbalno vrijeđanje - prvo između 4 zida, među 'svojim', pred sopstvenom djecom, onda i na ulici, a ponekad završi i sa fizičkim maltretiranjem. Koliko puta ste čuli ... da tipovi koji sjede i ispijaju svoju 10-tu kafu ispred Michela glasno ispale Vidi Papeta, otca mi! za curu koja ... ehm ... ima malo jače listove.

Čini mi se da je kod nas jako teško biti drugačiji.
Post Reply