kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku uniju?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#151 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by madnessa »

Kad smo kod granica sa Hrvatskom... Ove godine, pri odlasku na more, mi fino na Hr granici ocitaju pasoš, udare pečat i pređem granicu. U povratku, zbog velikih gužvi, nam oba carinika, i Hr i BiH, samo mahnu da prođemo dalje. U tom trenu, nakon skoro 40min pečenja na suncu, zaboravim zamoliti ih da mi upišu izlazak iz države. To su uradili i još nekim autima ispred mene. Da li to može povlačiti neke zabrane i probleme, obzirom da inače često idem u EU?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#152 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by Zviz »

madnessa wrote:Kad smo kod granica sa Hrvatskom... Ove godine, pri odlasku na more, mi fino na Hr granici ocitaju pasoš, udare pečat i pređem granicu. U povratku, zbog velikih gužvi, nam oba carinika, i Hr i BiH, samo mahnu da prođemo dalje. U tom trenu, nakon skoro 40min pečenja na suncu, zaboravim zamoliti ih da mi upišu izlazak iz države. To su uradili i još nekim autima ispred mene. Da li to može povlačiti neke zabrane i probleme, obzirom da inače često idem u EU?
Ne, jer na ulazu u HR mozes opet traziti da ti udare u pecet da ulazis u HR. I vidi se gdje na kojem prelazu si usao.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#153 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by madnessa »

Zviz wrote:Ne, jer na ulazu u HR mozes opet traziti da ti udare u pecet da ulazis u HR. I vidi se gdje na kojem prelazu si usao.
Problem mi je što većinom idem avionom, te postoji mogućnost da ne pređem granicu sa Hr. Dalje, ograničenje 90 dana u 180 dana mi je također problem, jer se ne zna koliko sam ovog puta boravila, te da li sam pri ovom ulasku prekoračila dozvoljeni boravak. Ovo se desilo jako skoro, pa bih voljela da znam ima li potrebe da se evidentiram negdje ili da potegnem do granice da mi se udari pečat.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#154 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by Zviz »

madnessa wrote:
Zviz wrote:Ne, jer na ulazu u HR mozes opet traziti da ti udare u pecet da ulazis u HR. I vidi se gdje na kojem prelazu si usao.
Problem mi je što većinom idem avionom, te postoji mogućnost da ne pređem granicu sa Hr. Dalje, ograničenje 90 dana u 180 dana mi je također problem, jer se ne zna koliko sam ovog puta boravila, te da li sam pri ovom ulasku prekoračila dozvoljeni boravak. Ovo se desilo jako skoro, pa bih voljela da znam ima li potrebe da se evidentiram negdje ili da potegnem do granice da mi se udari pečat.
Pa imas avio kartu iz koje zemlje letis, ako cesto to cinis ne vidim problema. Ako je tako hitno idi do HR granice predji na jedan sat/dan i trazi na povratku pecat.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#155 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by madnessa »

Zviz wrote:Pa imas avio kartu iz koje zemlje letis, ako cesto to cinis ne vidim problema. Ako je tako hitno idi do HR granice predji na jedan sat/dan i trazi na povratku pecat.
Voljela bih kada ovo ne bih morala, ali bit će meni opet na more, čini se. :mrgreen:
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#156 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by swanfilter »

Jeftinije je nazvati konzulat ...
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#157 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by madnessa »

Ma vec sam im pisala mail. Nadam se da su ažurniji po pitanju ove elektronike od naših konzularnih predstavnika. :)
User avatar
raskopusa
Posts: 706
Joined: 24/01/2012 12:42

#158 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by raskopusa »

madnessa wrote:Kad smo kod granica sa Hrvatskom... Ove godine, pri odlasku na more, mi fino na Hr granici ocitaju pasoš, udare pečat i pređem granicu. U povratku, zbog velikih gužvi, nam oba carinika, i Hr i BiH, samo mahnu da prođemo dalje. U tom trenu, nakon skoro 40min pečenja na suncu, zaboravim zamoliti ih da mi upišu izlazak iz države. To su uradili i još nekim autima ispred mene. Da li to može povlačiti neke zabrane i probleme, obzirom da inače često idem u EU?
nazalost moze.imam isti problem. imam kucu na moru,ne mogu da boravim duze od tri mjeseca,pa prekid tri mjeseca,pa opet mogu boraviti tri mjeseca. ako boravis duze,mogu te kazniti i to dobro,zavisi od carinika.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#159 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by Zviz »

raskopusa wrote:
madnessa wrote:Kad smo kod granica sa Hrvatskom... Ove godine, pri odlasku na more, mi fino na Hr granici ocitaju pasoš, udare pečat i pređem granicu. U povratku, zbog velikih gužvi, nam oba carinika, i Hr i BiH, samo mahnu da prođemo dalje. U tom trenu, nakon skoro 40min pečenja na suncu, zaboravim zamoliti ih da mi upišu izlazak iz države. To su uradili i još nekim autima ispred mene. Da li to može povlačiti neke zabrane i probleme, obzirom da inače često idem u EU?
nazalost moze.imam isti problem. imam kucu na moru,ne mogu da boravim duze od tri mjeseca,pa prekid tri mjeseca,pa opet mogu boraviti tri mjeseca. ako boravis duze,mogu te kazniti i to dobro,zavisi od carinika.
Pa prodaj kucu za neku realnu cijenu i rijesio si se brige :D Taman sebi negdje kupise neki dobar vrt na relaciji Blazuj - Stupska petlja i cavkljaj po cio dan.
User avatar
kanocale
Posts: 360
Joined: 10/12/2008 21:38

#160 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by kanocale »

Zviz wrote:
Pa prodaj kucu za neku realnu cijenu i rijesio si se brige :D Taman sebi negdje kupise neki dobar vrt na relaciji Blazuj - Stupska petlja i cavkljaj po cio dan.
a pogled na more? gdje to naci u bosni? :D
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#161 Re: kako i dali se moze skinuti zabrana ulaska u evropsku un

Post by madnessa »

U veleposlanstvu me uputiše na konzularni odjel, a tamo se ne javljaju na telefon. Nije da baš imam vremena da idem do do granice, pa bih pokušala da se kod njih nekako evidentiram da sam u Sarajevu. Naročito se plašim da potegnem do Doljana i onda da mi prave dodatne probleme - ono otkud ja sa ove strane granice i sl. Kakav sam baksuz svemu se nadati. :roll:

Par mojih kolega s posla su imali isti tretman na granici, pa tako da nisam jedina. Strašno neozbiljno od graničara... :run:
Post Reply