AMUS

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#1 AMUS

Post by showman »

Dobio sam poziv od Asocijacije Muzičkih stvaralaca BiH AMUS koji želi preuzeti pravo na zaštitu autorskih prava od Sine Qua NoN da prisustvujem nekom sastanku u Skenderiji. Upoznat sam s tim da AMUS i Sine Qua Non ratuju putem medija i na strani sam AMUSA. Ali imam dilemu jer smatram da ni jedan autor ne može da vodi nikakve poslove oko autorskih prava jer je to u sukobu interesa. Evo nam živ primjer Dino Merlin i video sa Youtube http://www.muskiportal.com/i-rasprava-m ... ska-prava/
Svaka čast Merlinu, ali pitam se kako može autor da sa povjerenjem vodi poslove zaštite autorskih prava ako ih sam krši?
Imam osjećaj da su Dino i Hari izmisli AMUS samo da bi oni došli do para. Oni samo pričaju o autorima sa estrade, a šta je sa nama koji smo autori iz drugih sfera, klasnična muzika, slikari, animatori...
Ne znam da li da ostanem u Sine Qua Non ili da se pridružim ovim? Ne znam ni sam?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#2 Re: AMUS

Post by poznanik »

showman wrote:Dobio sam poziv od Asocijacije Muzičkih stvaralaca BiH AMUS koji želi preuzeti pravo na zaštitu autorskih prava od Sine Qua NoN da prisustvujem nekom sastanku u Skenderiji. Upoznat sam s tim da AMUS i Sine Qua Non ratuju putem medija i na strani sam AMUSA. Ali imam dilemu jer smatram da ni jedan autor ne može da vodi nikakve poslove oko autorskih prava jer je to u sukobu interesa. Evo nam živ primjer Dino Merlin i video sa Youtube http://www.muskiportal.com/i-rasprava-m ... ska-prava/
Svaka čast Merlinu, ali pitam se kako može autor da sa povjerenjem vodi poslove zaštite autorskih prava ako ih sam krši?
Imam osjećaj da su Dino i Hari izmisli AMUS samo da bi oni došli do para. Oni samo pričaju o autorima sa estrade, a šta je sa nama koji smo autori iz drugih sfera, klasnična muzika, slikari, animatori...
Ne znam da li da ostanem u Sine Qua Non ili da se pridružim ovim? Ne znam ni sam?
Smuči mi se kad pročitam naziv asocijacija kao oblik organiziranja, umjesto naziva savez :-) Naši novi, pokondireni zapadnjaci... :lol:

Sukob interesa reguliran je zakonom, a odnosi se isključivo na uposlenike u državnim institucijama i javnim preduzećima.

Koje od dva ponuđena udruženja imaju ostvaren status u kojem obavljaju poslove, ciljeve i zadatke od interesa države?
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#3 Re: AMUS

Post by showman »

Sine Qua Non ima dozvolu za red i međunarodne certifikate. Oni su nam obezbijedili međunarodni kod, ali tantjeme (honorari) koje nam isplaćuju su jako mali. S druge strane, AMUS nema nikakvu dozvolu ali se nadaju da će je dobiti od Instituta za intelektualno vlasništvo. Čitao sam u Avazu da su iz Instituta rekli da će dati dozvolu onima koji imaju najjače autore (ma šta to značilo). Nadam se da nas neće tjerati da se bijemo međusobom da dokazujemo ko je jači. E sada ako potišem ugovor sa AMUSOM gubim status u Sine Qua Non i mogu ostati bez honorara, s druge strane ako ne potpišem sa AMUSOM kolege će me rasrtgati.
Ova Bosna je fakat komplikovana zemlja :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: AMUS

Post by poznanik »

showman wrote:Sine Qua Non ima dozvolu za red i međunarodne certifikate. Oni su nam obezbijedili međunarodni kod, ali tantjeme (honorari) koje nam isplaćuju su jako mali. S druge strane, AMUS nema nikakvu dozvolu ali se nadaju da će je dobiti od Instituta za intelektualno vlasništvo. Čitao sam u Avazu da su iz Instituta rekli da će dati dozvolu onima koji imaju najjače autore (ma šta to značilo). Nadam se da nas neće tjerati da se bijemo međusobom da dokazujemo ko je jači. E sada ako potišem ugovor sa AMUSOM gubim status u Sine Qua Non i mogu ostati bez honorara, s druge strane ako ne potpišem sa AMUSOM kolege će me rasrtgati.
Ova Bosna je fakat komplikovana zemlja :)

Ovo je komplikovana materija, a pravu zavrzlamu napravio je Zakon o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava, koji je donesen kao skup obaveza za autora koji namjerava da štiti svoja autorska prava. Samo sam površno pročitao oba zakona, tako da je moguće da postoji i previd, ali ono što je kontradiktorno između Zakona o autorskom i srodnim pravima i Zakona o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava je prvo odobreno isključivo pravo autora da odlučuje kada će, na koji način i u kojoj formi njegovo autorsko djelo biti objavljeno, a potom, "kolektivnim" zakonom takvo pravo uslovljeno u slučaju ponovne prodaje originala likovnih djela (pravo slijeđenja), ubiranja naknade za privatnu i drugu vlastitu upotrebu djela, u slučaju kablovskog reemitiranja autorskih djela, osim ako se radi o vlastitim emisijama radiodifuznih organizacija, prava reproduciranja aktuelnih novinskih i sličnih članaka o tekućim pitanjima u pregledima takve štampe, kada nadležna kolektivna organizacija takva prava ostvaruje bez ugovora s autorom :-)

Kao da je ovaj drugi, "kolektivni" zakon pisan po narudžbi, s određenim ciljem i interesom :-)


Uslovi za izdavanje dozvole "kolektivnoj organizaciji" od Instituta za intelektualno vlasništvo su slijedeći:

- da je statut kolektivne organizacije u skladu s odredbama "kolektivnog" zakona i sa zakonom kojim se uređuju autorsko pravo i srodna prava,
- da je ekonomska osnova pravnog lica dovoljna da omogućava nesmetan rad kolektivne organizacije i efikasno ostvarivanje prava (da ima dovoljno para :-) )
- da već ne postoji za istu vrstu autorskih djela i za ostvarivanje istih prava druga kolektivna organizacija( :-) :lol: ), osim ako pravno lice koje podnosi zahtjev dokaže da će osigurati korisnicima veći repertoar zaštićenih djela nego već postojeća kolektivna organizacija, kao i da može osigurati efikasniji i ekonomičniji način ostvarivanja prava.
- Pri procjeni postojanja dovoljne ekonomske osnove pravnog lica, odnosno procjeni osiguranja efikasnijeg i ekonomičnijeg načina ostvarivanja prava, Institut će uzeti u obzir naročito: broj autora koji su državljani BiH ili koji imaju prebivalište, odnosno sjedište u BiH, a koji su ovlastili kolektivnu organizaciju za ostvarivanje njihovih prava, ukupan broj njihovih djela koja će činiti repertoar kolektivne organizacije, pretpostavljeni obim korištenja tih djela, odnosno mogući broj njihovih korisnika, način i sredstva kojima kolektivna organizacija namjerava obavljati svoju djelatnost, sposobnost ostvarivanja prava stranih autora, sposobnost ostvarivanja prava domaćih autora u inozemstvu, te procjenu očekivane visine naplaćenih naknada i troškova poslovanja.

U slučaju davanja dozvole novoj kolektivnoj organizaciji, odluka o tome mora da sadrži i izreku o oduzimanju dozvole za obavljanje tih poslova dotadašnjoj kolektivnoj organizaciji.


Čini se da je "Sine Qua Non" zabetonirao svoju poziciju u zaštiti autorskih prava u BiH... Meni ovo ne izgleda sve regularno :-)
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#5 Re: AMUS

Post by Entropio »

AMUS? To je ono gdje su Dino, Hari, Gljiva, Peca i ostali?
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#6 Re: AMUS

Post by showman »

Navodno se u junu ponovo dodjeljuje ta dozvola pa se utrkuju AMUS i SQN. Napominjem nisu mi dragi ni jedni ni drugi ali ne vidim baš logike u tome da pjevači rade posao pravnika. Ne bih volio da mi Dino I Hari glume pravnike, a znamo koliki su dinar efendije. Biće tu svega. NAvodno sam čuo da se Dino prepao zbog plagijata i da zbog toga želi biti na čelu agencije kako bi se zaštitio od mogućih tužbi. Čuo sam da se spremaju neke tužbe autora i da su tražili od SQN da im Dino plati odštetu. Sad on hoće pošto poto da preuzme agenciju kako bi spasio svoj biznis jer se navodno radi o stotinama hiljada KM oštete.
A i ovi iz SQN nisu cvjećke. Čuo sam da je bivši direktor Mirza Hajrić imao platu od 10.000 KM. Od čega su mu je isplaćivali nego od nas kokuznih autora :x
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#7 Re: AMUS

Post by poznanik »

showman wrote:...Čuo sam da je bivši direktor Mirza Hajrić imao platu od 10.000 KM. Od čega su mu je isplaćivali nego od nas kokuznih autora :x
Ovo je 7. član "kolektivnog" zakona, kojeg kao da je Mirza Hajrić pisao osobno :-)
Od svih ukupno ostvarenih sredstava kolektivna organizacija odvaja samo sredstva za pokrivanje troškova svog rada, a sva druga sredstva dužna je raspodijeliti svojim članovima.

Izuzetno, statutom kolektivne organizacije može se izričito predvidjeti da se određeni dio tih sredstava odvoji za kulturne namjene, kao i za unapređenje penzionog, zdravstvenog i socijalnog statusa svojih članova.

Visina tako odvojenih sredstava ne smije biti veća od 10% neto prihoda kolektivne organizacije.
Treba ispitati ima li u poslovanju Sine Qua Non naznaka i krivične odgovornosti, treba angažirati finansijsku inspekciju za provjeru.
User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#8 Re: AMUS

Post by ZZZlica »

Čuo sam da je bivši direktor Mirza Hajrić imao platu od 10.000 KM.
@showman: uf, odvadi malo :-)
šega mi kako čaršija preuveličava... u ovom slučaju 3 ili 4 X barem :roll:
a lik ne vrijedi ni feninga a kamoli pomena, zato je garant i dobio pedalu

@poznanik: slučajno znam da svakih malo Sine Qua Non-u dolaze u kontrolu, što finansijska, što porezna inspekcija i PDV i sve štima, a koliko vidim na njihovoj web stranici imaju objavljene godišnje izvještaje, kao i reviziju poslovanja 2006-2010

glede 10%, to je standard u svijetu, prema Bernskoj konvenciji
Popara
Posts: 119
Joined: 10/03/2008 09:57

#9 Re: AMUS

Post by Popara »

E sad koliko ja znam vecina nasih autora barem onih "jacih" :-D su clanovi ZAMP-a i SOKOJ-a. Iz jednostavnog sto ovdje te agencije niti mogu sakupit tantijeme, a i ono sto sakupe dijele po nekom cudnom principu. Da o SQN-u ne pricamo koji se ubiju dokazivajuci na sudu da preminuli autori mrze svoje porodice i odbijaju prenjeti prava na clanove istih.

Pozdrav
User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#10 Re: AMUS

Post by ZZZlica »

Da o SQN-u ne pricamo koji se ubiju dokazivajuci na sudu da preminuli autori mrze svoje porodice i odbijaju prenjeti prava na clanove istih.
sjo, crnjaka i priče, oplakah :lol:

@popara: ima li u toj priči kakva ostavinska rasprava ili samo izjava da rahmetlija s onog svijeta mrzi porodicu? :-)
ravaneli
Posts: 24
Joined: 09/11/2011 19:15

#11 Re: AMUS

Post by ravaneli »

DAj ba showman ne rise. Kakva ste ba to vi estrada pa se žalite na honorare. Kad zarađujete po kafanama onda nećete da platite porez državi a hoćete da vama neko plati. Gdje se to emituju naši pjevači, na Beharu, na Tv Vogošći. Kad budete pjevali na MTV i VIVA imat ćete honorare. Šta ste se ba ufurali da ste neki umjetnici. Bolje se ufatite lopate pa kopajte kanale, više ćete zaraditi. Ionako nam je cijela estrada za kanala zajedno sa Dinom i Harijem.
I šta hoće ba taj Dino. Karijeru je izgradio na plagijatima i sad bi ko fol on čuvao nečija prava. Nek prvo plati oštetu svima koje je pokrao pa nek onda zastupa nečija prava.
Ja se divim tom Sine (kako se već piše) kako vam išta plate. Ko uopšte u ovoj našoj šugavoj zemlji može nešto naplatiti. Neće ljudi da plate robu koju im isporučiš, a ne da plate što je zavrtio neku pjesmu na radiju. Sve se živo raspada u državi a vi kenjate o autorskim pravima. Nemamo mi osnovna ljudska prava a vi biste autorska.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#12 Re: AMUS

Post by poznanik »

ZZZlica wrote:
Čuo sam da je bivši direktor Mirza Hajrić imao platu od 10.000 KM.
@showman: uf, odvadi malo :-)
šega mi kako čaršija preuveličava... u ovom slučaju 3 ili 4 X barem :roll:
a lik ne vrijedi ni feninga a kamoli pomena, zato je garant i dobio pedalu
@poznanik: slučajno znam da svakih malo Sine Qua Non-u dolaze u kontrolu, što finansijska, što porezna inspekcija i PDV i sve štima, a koliko vidim na njihovoj web stranici imaju objavljene godišnje izvještaje, kao i reviziju poslovanja 2006-2010

glede 10%, to je standard u svijetu, prema Bernskoj konvenciji
Bernska konvencija štiti prava autora od zloupotrebe i korištenja njihovih djela bez njihovog odobrenja, a ne štiti ili određuje prava raznoraznim lokalnim mešetarima, kakav je Mirza Hajrić, ogledni primjerak tranzicijskogog parazita poslijeratnog BiH društva.
Popara
Posts: 119
Joined: 10/03/2008 09:57

#13 Re: AMUS

Post by Popara »

ravaneli wrote:DAj ba showman ne rise. Kakva ste ba to vi estrada pa se žalite na honorare. Kad zarađujete po kafanama onda nećete da platite porez državi a hoćete da vama neko plati. Gdje se to emituju naši pjevači, na Beharu, na Tv Vogošći.
Interesuje me jel to Behar i Vogosca ne treba da placaju ono sto emituju?
User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#14 Re: AMUS

Post by ZZZlica »

Bernska konvencija štiti prava autora od zloupotrebe i korištenja njihovih djela bez njihovog odobrenja, a ne štiti ili određuje prava raznoraznim lokalnim mešetarima, kakav je Mirza Hajrić, ogledni primjerak tranzicijskogog parazita poslijeratnog BiH društva.
Slažem se u potpunosti, uz dodatak standarda naplate za korištenje autorskih prava (10% od prihoda)
Takođe, glede Hajrića, mada nisam upućena u dešavanja (u Sine Qua Non-u su bili jako diskretni po tom pitanju), mislim da je zbog mešetarenja i prosipanja ubleha autorima (nerealna obećanja brda i dolina) došlo do razlaza.

@ravanelli: nije u redu sve stavljati u isti koš, ima u BiH hipten mladih neafirmisanih autora koji ne mogu da dođu do izražaja - radio i TV stanica - od ovih metuzalema (Dino&Hari) na zalasku karijere. Simptomatično je da se u vrijeme najveće hajke na Dinu Merlina radi vrlo lako dokazivih plagijata, a koji su slučajno njegovi najveći hitovi, isti pojavljuje kao mesija za autorska prava. Možda ima istine i u nagađanjima da Dino Merlin hoće da uđe u politiku... možda se ugleda na Ivu Josipovića, koji je bio generalni tajnik hrvatske organizacije kompozitora :lol:
ravaneli
Posts: 24
Joined: 09/11/2011 19:15

#15 Re: AMUS

Post by ravaneli »

Evo citas sa Depoa prošle godine:
http://www.** No links **.ba/vijest/7412
Dino Merlin nema razloga za nezadovoljstvo, što potvrđuje i njegov menadžer Asim Kraljić, koji kaže:
- Dino je izuzetno zadovoljan uslugama Sine Qua Nona, u suprotnom ne bi odlučio svoja prava štititi u ovoj agenciji. Prvi put u postratnom periodu autorima se isplaćuje naknada za korištenje autorskih prava. Što se tiče novčanog iznosa koji Dino dobije od naknade, ta cifra mi nije poznata
.
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#16 Re: AMUS

Post by threshold »

E jesu dali savezu ime, cuj AMUS. isto ANUS. hamo vidi mu glave.
User avatar
Luigi
Posts: 98
Joined: 29/08/2010 16:58

#17 Re: AMUS

Post by Luigi »

threshold wrote:E jesu dali savezu ime, cuj AMUS. isto ANUS. hamo vidi mu glave.
Sve čekam kad će nekome pasti na pamet ta asocijacija. :D
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#18 Re: AMUS

Post by showman »

ravaneli wrote:DAj ba showman ne rise. Kakva ste ba to vi estrada pa se žalite na honorare. Kad zarađujete po kafanama onda nećete da platite porez državi a hoćete da vama neko plati. Gdje se to emituju naši pjevači, na Beharu, na Tv Vogošći. Kad budete pjevali na MTV i VIVA imat ćete honorare. Šta ste se ba ufurali da ste neki umjetnici. Bolje se ufatite lopate pa kopajte kanale, više ćete zaraditi. Ionako nam je cijela estrada za kanala zajedno sa Dinom i Harijem.....
Ravaneli ko kaže da sam pjevač. Nemaju samo pjevači pravo na autorski rad. Slažem se sa ocjenom da nam je estrada u q... međutim mene nervira što sve mora biti nalik na naše propalo državno uređenje. Imamo FBiH i RS pa onda imamo i SQN i AMUS. JEl nam se to Dino pretvara u Dodika :lol: :lol:
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#19 Re: AMUS

Post by showman »

Ljudi bio sam na tom sasznaku AMUS-a. TO JE BIO PRAVI ODRON!!!! Ja sam mislio da je Dino Merlin rječitiji čovjek. Prava mahala. Najveći mi je odron bio kada su tu predsjednicu nazvali lopovom. Pa j.... mu mater ako si već krenuo da blatiš ženu (bez obzira kakva je) zovni je pa joj reci u lice. Mislio sam da su Dino i HAri džentlmeni, da su svjetksi ljudi, a ono mahalci. Elem, cijelo vrijeme su nas nagovarali da potpišemo tu pristupnicu anama milion upitnika iznad glave. U jednom trenutku kaže Dino: "Dajte potpišite ove pristupnice a drugom prilikom ćemo o problemima". Jebe se Dini za nas. On je sebe zaštitio u Zagremu (ZAMP) i u Beogradu (SOKOJ) i mi možemo svirat q.
Otalo je milion pitanja bez odgovora, a oni ih očigleno nisu mmogli dati. malo me je šokiralo što sam Dinu ufatio u laži. Čovjek kaže da SQN već 10 godina ne izvještava o svom poslovanju a na njihovoj stranici stoje godišnji izvještaji za 2009. 2010. pa jebemu zar nije mogao otvoriti web i informisati se. On samo govori oni su lopovi a nije dao niti jedan dokument, niti jednu sudsku presudu ili izvještaj finansijske policije da dokaže tu tvrdnju.
pa Dino jarane nismo svi levati. Daj mi dokaz i ptpisujem za AMUS, a ja sutra odoh u Sine Qua Non da obnovim ugovor pa se vi i dalje prpucavajte.
ravaneli
Posts: 24
Joined: 09/11/2011 19:15

#20 Re: AMUS

Post by ravaneli »

Čuj Dino džentlmen :lol: :lol: :lol: Njemu je vazda bilo stalo samo do sebe. Ti jarane čuvaj sebe i idi tamo gdje ćeš zaraditi. Vazda možeš promjeniti dres, a sada se drži onog što ima dozvolu. Toj ženi bi savjetovao da tuži Dinu zbog klevete i uzme ga lopatom. Ako joj treba advokat neka mi se javi :)
Upošte ne znam otkud ja na ovoj temi kad me ovo apsolutno ne zanima.
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#21 Re: AMUS

Post by Entropio »

Postaje zanimljivo. :D
User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#22 Re: AMUS

Post by ZZZlica »

malo me je šokiralo što sam Dinu ufatio u laži.
E, ako te je malo šokiralo, onda OK :-)

Nije nepoznato da lik svako malo skače sebi u usta,
te jeste posvetio Izetbegoviću "Da te nije, Alija", te nije, nego komšiji,
te neće u Srbiju ni za živu glavu, te nikad nigdje bolje publike nego u BG

da ne pričamo o plagijatima (a to je krađa),
od himne "Jedna si jedina" (narodna "S one strane Plive"), pa onda "Mjesečina", "Godinama" itd.

Plagijator u borbi za autorska prava: http://www.youtube.com/watch?v=NUtq2wC5sGc

BTW, ovo na početku je Dino Merlin u prošlogodišnjem spotu koji promoviše Agenciju za autorska prava "Sine Qua Non", a i Hari Varešanović se tu pojavljuje

:roll: :roll: :roll:
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#23 Re: AMUS

Post by showman »

Evo i Sine Qua Non mi posalo čestitku u kojoj piše:

Poštovani,

Posljednjih dana veliki broj bosanskohercegovačkih autora posjećuje kancelarije Sine Qua Non tražeći objašnjenje i savjet povodom poziva i istupa u medijima nekadašnje Asocijacije kompozitora i muzičkih stvaralaca (AMUS).

Mi u Sine Qua Non-u razumijemo da novi AMUS želi licencu na bilo koji način, ali pogrešno misle da je put do licence pokušaj kompromitovanja “Sine Qua Non”-a. Oni znaju da za kompromitaciju nemaju nikakvo uporište.

Tako, AMUS ciljano plasira neistine o netransparentnom poslovanju agencije “Sine Qua Non” i pored toga što je dovoljan jedan obični klik na web stranu agencije www.sqn.ba gdje se nalaze detaljni godišnji izvještaji, finansijsko poslovanje i sve najbitnije informacije za autore.

Kakve su stvarne namjere ove asocijace najbolje govori činjenica da smo nedavno od AMUS-a primili zahtjeve za izuzimanje “elektronskih kodova autora” i “elektronskih kodova autorskih djela” ma šta im to značilo i ma kako to oni razumjevali. Njihov zahtjev je potpuno besmislen i najbolje oslikava raskošno neznanje aktivista i savjetnika AMUS-a. Poređenja radi, to bi bilo isto kada bi neko od svoje banke tražio izuzimanje svojih pinova da bi ih prenio u drugu banku.

Svako i površno upućen u kolektivno ostvarivanje autorskih prava zna da su kodovi neodvojivi dio software-a i baza podataka za prepoznavanje autora i dijela u jedinstvenom globalnom informacionom sistemu (CIS-Net, IPI, WID...) te da nikako ne mogu biti vlasništvo autora.

Struka i profesionalnost nam nalažu da upozorimo autore da ova opasna igra koju igraju aktivisti AMUS-a, a sve zbog sopstvenih sitnih interesa, može rezultirati da autori izbrišu svoja autorska djela iz sistema kolektivnog ostvarivanja prava, pa isti ne bi mogli primati svoje autorske naknade. Kojem je to autoru u interesu?

Upozoravamo autore da će ukoliko prepuste svoju sudbinu AMUS-u, rizikovati da svojom neopreznošću pretrpe nepopravljivu štetu.

S poštovanjem,

Sine Qua Non
mokson
Posts: 1
Joined: 26/07/2012 22:01

#24 Re: AMUS

Post by mokson »

Zdravo. Pisem muzicke tekstove i imam namjeru da ih autorski zastitim. Malo sam se raspitivao i odlucio da to uradim u AMUS-u. Interesuje me koja je procedura, kako i sta, kosta li i koliko? pozz....
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25 Re: AMUS

Post by DaysleepeR »

ne košta ništa. registruješ se kao autor. priložiš tekstove i to je to.
Post Reply