Naseljavanje svemira

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Balkanski_sindrom
Posts: 279
Joined: 25/07/2010 09:28

#1 Naseljavanje svemira

Post by Balkanski_sindrom »

Evo naisao sam zanimljiv clanak u Avazu o naseljavanju svermia:


Stephen Hawking: Ako ne počnemo naseljavati svemir, ljudi će nestati


Ulazimo u sve opasniji period naše historije, rekao je Hawking.
Napuštanje Zemlje jedini način da preživimo Legendarni fizičar Stephen Hawking kaže da je kolonizacija svemira ključ preživljavanja ljudske vrste i predviđa da će biti teško da stanovnici Zemlje "izbjegnu katastrofu u narednih stotinu godina".

Hawking je dao intervju putem elektronske pošte za "The Canadian Press"u kom je izjavio da je istraživanje svemira najhitnija misija za ljudsku vrstu.

- Ulazimo u sve opasniji period naše historije, rekao je Hawking.

- Naša populacija i korištenje resursa planete Zemlje rastu sve više, kao i naše tehnološke mogućnosti kojima možemo zauvijek izmjeniti okolinu. Ipak, naš genetski kod još uvijek čuva iste sebične i agresivne instinkte koji su u prošlosti bili ljuč preživljavanja. Bit će dovoljno teško izbjeći katastrofu u narednih nekoliko stotina, a kamoli hiljada godina.

- Jedini način da preživimo jeste da napustimo Zemlju i počnemo se širiti po svemiru.

Hawking je objasnio da on zbog toga preferira letove u svemir kojima upravljaju ljudi i potiče daljnja istraživanja kako bi kolonizacija svemira bila moguća.

Ovim intervjuom Hawking je najavio svoju televizijsku seriju u kojoj će se baviti ovom tematikom.

Iako boluje od Lou Gehrigove bolesti zbog koje je potpuno paraliziran te ne može ni govoriti, slavni naučnik ne namjerava prestati s radom.

- Još toliko toga želim uraditi. Na tako puno pitanja tek treba naći odgovor.


Sta vi mislite o tome? Da li bi ste vi pristali da idete gore zivjeti i pod kojim uslovima? Kontam kad ova nasa raja ide raditi po Iraku, Libiji, Afganistanu i slicno da bi onda garant za kakvu lovu i gore isli raditi. Ja se bojim visine pa mi to putovanje nije aktuelno, no zamisljam onako, mogao bih ici gore malo stagnirati, da odmorim malo od svega....
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#2 Re: Naseljavanje svemira

Post by naja22 »

Nece se dogoditi, a i da se dogodi to je za mene preglupo.
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#3 Re: Naseljavanje svemira

Post by threshold »

bice za par stotina godina mozda moguce. sada jos ne.
lelan
Posts: 186
Joined: 13/10/2008 00:24

#4 Re: Naseljavanje svemira

Post by lelan »

dosada čuda čini , nema sta im ne pada na pamet a sada ce kao amerikaci ulagati u istrazivaje toga svega , pa ce kao potrositi mnogo para i nastace nova velika kriza u svijetu...
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#5 Re: Naseljavanje svemira

Post by biscanka2 »

:roll: Prosle godine donese mi sin stolicu i kaze - mama ovo je moderni stil i nije jeftina pa joj
nadji pocasno mjesto.
:shock: Gledam tronozac ko tronozac.Tri metalne noge svaka poduplata, crne boje i okruglo drveno
sjediste,tamnije boje. :cry:
Nista ne rekoh, mislim se, haj poklon je pa... uglavnom fino sam je u procelje parkirala kad sin u
posjetu dodje da vidi da je sjedaljka na finom mjestu . :D
Jedne prilike sjedi on i gledajuci tronozac poce biografiju istog.
Ovo je prvi komad namjestaja koji je u svemir otisao.
Ovakvih je (cini mi se rece) samo 100 komada izradjeno a po komadu kostaju preko 200 euro.
Gledam tonozac i mislim se ala ce taj narod na svemiru moderno zivjeti. :cry: :lol: :lol:
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#6 Re: Naseljavanje svemira

Post by dowydyenya »

biscanka2 wrote::roll: Prosle godine donese mi sin stolicu i kaze - mama ovo je moderni stil i nije jeftina pa joj
nadji pocasno mjesto.
:shock: Gledam tronozac ko tronozac.Tri metalne noge svaka poduplata, crne boje i okruglo drveno
sjediste,tamnije boje. :cry:
Nista ne rekoh, mislim se, haj poklon je pa... uglavnom fino sam je u procelje parkirala kad sin u
posjetu dodje da vidi da je sjedaljka na finom mjestu . :D
Jedne prilike sjedi on i gledajuci tronozac poce biografiju istog.
Ovo je prvi komad namjestaja koji je u svemir otisao.
Ovakvih je (cini mi se rece) samo 100 komada izradjeno a po komadu kostaju preko 200 euro.
Gledam tonozac i mislim se ala ce taj narod na svemiru moderno zivjeti. :cry: :lol: :lol:
:-D :-D :-D :-D
Shader
Posts: 3
Joined: 24/11/2011 18:07

#7 Re: Naseljavanje svemira

Post by Shader »

threshold wrote:bice za par stotina godina mozda moguce. sada jos ne.
Moguće je i sada, samo je preskupo i predugo bi trajalo. :-)

Mislim da mi trenutno, stvarno nemamo razloga da se zamaramo tim pitanjima. xDDD Kao ni mnoge buduće generacije. :mrgreen:
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#8 Re: Naseljavanje svemira

Post by ljiljan89 »

naja22 wrote:Nece se dogoditi, a i da se dogodi to je za mene preglupo.
u koliko ljudski rod "ostane ziv" jos neki period, za mene bi bila naucna fantastika da se takvo nesto ustvari ne dogodi
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#9 Re: Naseljavanje svemira

Post by vox-populi »

naja22 wrote:Nece se dogoditi, a i da se dogodi to je za mene preglupo.
:-)

Anyhow, turisticki letovi se ocekuju vec 2015. godine. Naseljavanje je jos uvijek predaleko. Razloga je mnogo, prvenstveno: moze nam se. Odnosno, moze se onima koji odlucuju o raspodjeli novcanih sredstava. Jer resursa jos uvijek ima, koliko toliko, prirodne katastrofe i one uzrokovane ljudskom greskom jos uvijek nisu prijetnja.

Inace, zanimljiva knjiga na tu temu:

Image

Knjiga je bila djelimicna inspiracija za Blade Runner

Licno ne bih imao nista protiv selidbe u jos vecu dijasporu :)
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#10 Re: Naseljavanje svemira

Post by naja22 »

@vox-populi

Ha ya, ti navikao biti imigrant i izbjeglica cijeli zivot, kad si napustio domovinu sto ne bi i planetu ?
Resursa na zemlji ce biti koliko i treba, a smak svijeta ne mozemo izbjeci pa makar otisli u drugu galaksiju..
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#11 Re: Naseljavanje svemira

Post by mrtva kokoš »

ako odem na drugu planetu i zena mi rodi sina nazvat cu ga galaktiko :mrgreen:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#12 Re: Naseljavanje svemira

Post by vox-populi »

naja22 wrote:@vox-populi

Resursa na zemlji ce biti koliko i treba
Sigurno. :-) Mirno spavajte, resursa nece nestati.
naja22 wrote: a smak svijeta ne mozemo izbjeci pa makar otisli u drugu galaksiju..
:lol: :lol: :lol:

EDIT: FYI, nikada nisam bio izbjeglica.
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#13 Re: Naseljavanje svemira

Post by naja22 »

Kako me ti nerviras registrovan samo da pljujes na nasu domovinu dok to radis na 'kulturni' nacin i pravis se pametan i pricas nebuloze.. :-) :-)

pi es

Izbjeglico 8-)

u mad ?? :D

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “vrijeđanje sugovornika”
» naja22
14 dana
Last edited by Anonymous on 26/11/2011 02:07, edited 1 time in total.
Reason: .
Locked