Promjena prezimena?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#51 Re: Promjena prezimena?!

Post by suncica24 »

zelenashica wrote:
suncica24 wrote:Daj ba ne zajebavajte zenu.

Prvo, nije ni prva ni posljednja koja se razvela i vratila svoje prezime.
I u "ono doba" zene su vracale prezimena, kao i sad, i iako vjerujem da je procedura, kao i sve pozamasne, kad se zavrsi nece cijeli zivot biti obiljezena zato sto je, eto, odlucila vratiti svoje prezime.
Sasvim normalno ide se dalje... sta vam je ba ljudi?!
Zene imaju diplome, nove licne, dokumente, idu sa djecom preko granice, putuju... nije smak svijeta, hello!

Tako da, ako neko moze pomoci, neka pomogne, umjesto da doljevate ulje na vatru.

PS: Procedura bi trebala biti ista (makar je u Sarajevu) kao kad nakon vjencanja mijenjas prezime. Opstina, pa onda CIPS, MUP...
A za dijete znam da cak i ako imas starateljstvo, ostaje ocevo prezime. Tj. ne mijenja se automatizmom, vec bi tu trebala pokrenuti pravni proces.
Mada... dijete je "produkt" ljubavi vas dvoje. To sto ljubavi vise nema, ne znaci da mu oboje niste roditelji.
Ama ja za dijete nisam nikad ni pomislila da mijenjam prezime...dijete će naravno ostati zauvijek sa očevim prezimenom...dijete su pojedini počeli uplitati kada su i moje starateljstvo proglasili ništavnim jer na rješenju o starateljstvu stoji moje jedno prezime a ja ću eto uzeti sad nazad djevojačko...
Zbilja neki ljudi sunčice niti imaju takta.Ja samo želim da u djetetovom rodnom listu(koje budem izvadila nakon promjene mog prezimena)piše moje novo prezime a ne prezime žene koja po njemu faktički više ne postoji.
Helem dijete ni pod jednim uslovom ne želim lišiti prezimena koje ima od oca.Tako nisko pala nisam.
Taktika nam je uvijek slaba strana :D
Naravno, i to se mijenja. Kad zavrsis proceduru promjene prezimena, sa novim dokumentima pravac Opstina i tu trazis da mjenjaju prezime u djetetovom rodnom. I onda dokumentima dalje.
Puno papirologije, znam, ali znas nas :D
S tim, da uvijek postojis. Ono sto je za sistem bitno je JMB, ne prezime ;)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8487
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#52 Re: Promjena prezimena?!

Post by kokuz_sa »

zelenashica wrote:
kokuz_sa wrote: ovo
nije tacno da ce se u njegovom rodnom listu promijeniti tvoje prezime..kada se dijete rodilo..ti si bila odoba AB i toje uvedeno u njegov rodni list i to je tacka..toga ispravke nema..jedino sto mozes da ganjas je da u njegovom rodnom listu u napomenu ulazi da si ti promijenila prezime i da se sada drugacije zoves..ali skoro 100% sam uvjeren da promjene prezimena roditelja ne ulazi u napomenu djecijeg rodnog lista..
roditelji djetetov rodni list mogu mjenjati samo ako djetetu se ispravlja neka greska(tipa mjesta rodjena,maticnog broja,datuma rodjena) ili ako se djetetu daje novo ime..

automatizmom se ne mora kako ti rece nista ispravljati u djetetovom listu jer se ne brkaju jabuke i kruske..jabuka je da je dijete rodjeno od majke AB a da kruska je da je majka sada AD..
Daj ba vidis li ti kakvu "nebulozu" pišeš?Kako će dijete imati majku koja NEPOSTOJI!
postoji njegova majka i te kako..ali je ona promjenila prezime..a to sto je ona promijenila prezime ne znaci da se automatski u njegovom rodnom listu mora promjeniti tvoje prezime..
u BIH nema zakona a vjeravatno niti igdje u svijetu koji ce promijeniti djetetu u rodnom listu prezime roditelja ako mu roditelj promijeni svoje..

evo ti primjer jedan
zena udovica prezimena SARAJEVO..ima dvoje djece koja se isto tako prezivaju..

zena se uda za covjeka koji nosi prezime MANCESTER..i ona automatski dobije to prezime..
pitam ja tebe da li to znaci da ce i djeca postati mancester?
i da li ta djeca imaju majku ili ona nepostoji

ako je djete rodila SARA SARAJLIC i tako je zavedeno u rodnom list djeteta tako,nema sanse da se to promjeni cak ni ako se SARA SARAJLIC uda i postane SARA PORTUGALIC ili promjeni prezime i zove se SARA MOBITELCIC

ja ti nisam pisao nebuloze,nego ti pokusavam pribliziti nas zakon koji tebi ocigledno ne odgovara..jbg ja tu nisam stvarno kriv,nisam ga ja pisao
prije cetiri godine kada sam se susreo ja sa ovim zakonom i na faksu i par primjera tako je bilo..ako je u 4 godine se sta promjenilo i dozvoljeno da se djetetu u listu mjenja roditeljevo prezime onda ok..ali ja za te promjene trenutno ne znam.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#53 Re: Promjena prezimena?!

Post by HM 2011 »

Ovako podatak o preomjeni prezimena ti stoji u napomeni na dnu rodnog lista, mora stajati, sklopila brak sa tim i tim i pri tom uzela njegovo prezime....

Kada odlučiš da vratiš svoje prezime što si predpostavljam u provedenoj proceduri razvoda braka već uradila (imaš preusudu kojom je stvar po pitanju prezimena rješena), odeš kod matičara i zahtjevaš promjenu svog prezimena u važeće, odnosno postoji Upravni postupak, po osnovu kojeg u KS-u dođeš u stanicu policije, dobiješ formular za ispravku/dopunu u MKR, ispuniš, priložiš dokumente koji su potrebni i čiko ti kaže dođi za 15-30 dana kada meni dođu odgovori - i to je to....ti kada dobiješ papir na kojem piše da si ispravila netočan navod u MKR jer si presudom od tog i tog datuma, koja je pravosnažna vratila svoje porodično prezime i ne želiš da nosiš isto prezime jer je brak razvrgnut (Preuzimanjem Rješenja potpisuješ da se odričeš prava žalbe) - ideš kod matičara koji već mora dobiti taj isti dokument od MUP-a i tražiš svoj MKR i KD sa svojim informacijama......

Izgleda zaopetljano ali je u suštini vrlo jednostavno kada uzmeš u obzir da su potrebni izvodi u istoj opštini kao i prebivalište...

DJeca nose porodično ime oca ako je isti prihvatio očinstvo,

Tu je činjenicu moguće promjeniti samo potpunim usvojenjem....

Zakon odgovoara itekako....
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#54 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

video wrote:Nije valjda dotle doshlo da se zamecu svi tragovi :shock: :shock:
Imash punu moju podrshku, nije ni svjestan shta je izgubio :thumbup: :thumbup:
Uopšte nije poenta u zametanju tragova jednostavno želim samo svoje staro prezime ali tako da mi to ne pravi poteškoće u normalnom funkcionisanju dalje,da mi ne pravi problem ni u vezi posla ni djeteta.Helem to je poenta.

Na sitnim slovima i podršci hvala.
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#55 Re: Promjena prezimena?!

Post by 6.april »

kokuz_sa wrote:
evo ti primjer jedan
zena udovica prezimena SARAJEVO..ima dvoje djece koja se isto tako prezivaju..

zena se uda za covjeka koji nosi prezime MANCESTER..i ona automatski dobije to prezime..
pitam ja tebe da li to znaci da ce i djeca postati mancester?
i da li ta djeca imaju majku ili ona nepostoji
Mislim da nisi shvatio problematiku.
Ako se žena koja se prezivala SARAJEVO uda za nekoga sa prezimenom MANCESTER onda će njeno novo prezime biti MANCESTER (ukoliko uzme to prezime jelte) a djeci ostaje SARAJEVO.
Pitanje je samo slijedeće: Da li će na rodnom listu djece pisati da se oni prezivaju SARAJEVO a da su im otac SAJO SARAJEVO a majka FATA MANCESTER.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#56 Re: Promjena prezimena?!

Post by maajaa »

U svakom rodnom listu navedeno je (automatizmom) i djevojacko prezime majke, lijepo pise Nika (r. Nikic) Nekic
User avatar
zgiba
Posts: 567
Joined: 05/09/2003 00:00

#57 Re: Promjena prezimena?!

Post by zgiba »

maajaa wrote:U svakom rodnom listu navedeno je (automatizmom) i djevojacko prezime majke, lijepo pise Nika (r. Nikic) Nekic
Tacno, u svakom Izvodu iz maticnih knjiga (rodjenih, vjencanih, umrlih) navedeno je i djevojacko prezime majke tako da nece biti nikakvih problema u dokazivanju srodstva i kad majka vrati svoje djevojacko prezime.
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#58 Re: Promjena prezimena?!

Post by Zelena Carapa »

suncica24 wrote:Daj ba ne zajebavajte zenu.

Prvo, nije ni prva ni posljednja koja se razvela i vratila svoje prezime.
I u "ono doba" zene su vracale prezimena, kao i sad, i iako vjerujem da je procedura, kao i sve pozamasne, kad se zavrsi nece cijeli zivot biti obiljezena zato sto je, eto, odlucila vratiti svoje prezime.
Sasvim normalno ide se dalje... sta vam je ba ljudi?!
Zene imaju diplome, nove licne, dokumente, idu sa djecom preko granice, putuju... nije smak svijeta, hello!

Tako da, ako neko moze pomoci, neka pomogne, umjesto da doljevate ulje na vatru.

PS: Procedura bi trebala biti ista (makar je u Sarajevu) kao kad nakon vjencanja mijenjas prezime. Opstina, pa onda CIPS, MUP...
A za dijete znam da cak i ako imas starateljstvo, ostaje ocevo prezime. Tj. ne mijenja se automatizmom, vec bi tu trebala pokrenuti pravni proces.
Mada... dijete je "produkt" ljubavi vas dvoje. To sto ljubavi vise nema, ne znaci da mu oboje niste roditelji (sorry na pametovanju).
Posto vidim da si krivo shvatila moj post, ja znam da zelenasica nije preosjetljiva zena koja se da tako lako kako ti to lijepo formulisa "za#$%ati". Ja joj dadoh jednu novu perspektivu za razimsljanje.

A ja govorim iz iskustva, kao zena koja je nekad bila u braku pa se razvela a jako puno putuje i putovala je sa svojim dijetetom. I mada je sada nestoi lakse i dalje ostaje pitanje na koje sam joj skrenula paznju. Na svakoj granici u inostrantsvu mora dokazivati da je majka djeteta ukoliko joj to zatraze. A zna se sta su validni i prihvatljivi dokuimenti i na kojem jeziku moraju biti. Ukoliko se radi o hrvatskoj i Srbiji oni ce razumjeti i rodni list ali mogu traziti dozvolu od oca za putovanje. Ukoliko putuje u veliku britaniju, portugal, ili tursku papiri moraju biti na engleskom. ovjereni na sudu. Mnogi putuju pa im ne zatraze, meni se dva puta desilo da mi traze i to je veliki stres i za majku i za dijete. Toliko od mene.

Ja ne kazem ni da treba ni da ne treba mjenjati prezime samo da zna sta je sve ceka.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#59 Re: Promjena prezimena?!

Post by poznanik »

zelenashica wrote:Eh,ima li neko sa svježim informacijama oko promjene prezimena?
U redovnoj parlamentarnoj proceduri usvajanja je Prijedlog Zakona o ličnom imenu, potpuno novi zakon FBiH , koji će, nadam se, riješiti sve dosadašnje probleme građana kod promjene svog imena ili prezimena. Distrikt Brčko još od 2002. godine ima ovaj zakon na snazi.
Uz ovaj zakon, u proceduri je i Prijedlog Zakona o matičnim knjigama državljana FBiH, koji bi trebao biti usklađen sa Zakonom o ličnim imenom.

Ukoliko zastupnici u Parlamentu usvoje ove zakone na prvom narednom zasjedanju, možemo se nadati njihovoj primjeni možda i do kraja godine.
Last edited by poznanik on 16/11/2011 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#60 Re: Promjena prezimena?!

Post by Zelena Carapa »

zgiba wrote:
maajaa wrote:U svakom rodnom listu navedeno je (automatizmom) i djevojacko prezime majke, lijepo pise Nika (r. Nikic) Nekic
Tacno, u svakom Izvodu iz maticnih knjiga (rodjenih, vjencanih, umrlih) navedeno je i djevojacko prezime majke tako da nece biti nikakvih problema u dokazivanju srodstva i kad majka vrati svoje djevojacko prezime.
A ako se ta majka opet uda i uzme muzevljeo prezime kako ce onda dokazati? Ovo nije hipotetiicko pitanje :) jer sam ja u toj poziciji. I postoji nesto sto se vama cini logicno a postoji nesto sto je zakon :)
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#61 Re: Promjena prezimena?!

Post by maajaa »

Zelena, u tvom izvodu iz maticne knjige rodjenih evidentira se svako sklapanje / raskid braka i svaka promjena prezimena (ne znam da li ima jos neka mogucnost dokaza).
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#62 Re: Promjena prezimena?!

Post by Zelena Carapa »

maajaa wrote:Zelena, u tvom izvodu iz maticne knjige rodjenih evidentira se svako sklapanje / raskid braka i svaka promjena prezimena (ne znam da li ima jos neka mogucnost dokaza).
apsolutno nisi u pravu. prvog braka nemam vise na rodnom listu. pa dajte zaista ako nemate pojma o necemu onda nemojte dijeliti savjete / ja nisam pravnik, veze nemam s pravom/ ali znam prakticno newsto o ovoj temi.

Zelenasice fino se raspitaj kod nekog pravnika, jer ovdje zaista ljudi pisu svasta. Ponekad samo ono sto zelis cuti.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#63 Re: Promjena prezimena?!

Post by vox-populi »

kokuz_sa wrote: zena se uda za covjeka koji nosi prezime MANCESTER..i ona automatski dobije to prezime..
pitam ja tebe da li to znaci da ce i djeca postati mancester?
i da li ta djeca imaju majku ili ona nepostoji
You are mixing frogs and grandmas sto bi Vuk rekao.

Ne radi se ovdje o tome da se dijetetu mijenja prezime, o tome nije bilo ni govora.

Onoga trenutka kada zelenashica vrati svoje djevojacko prezime, tog trenutka MOZE traziti da se u djetetovom rodnom listu promijeni NJENO prezime. Da li kroz napomenu ili ne, to je tehnikalija.

Procedura jeste, vjerovatno kosta i vremena i zivaca a i para, ali nije nemoguce.

Primjer moje bivse sefice, uzela muzevo prezime nakon vjencanja, rodila dvoje djece, nakon toga odlucila da uz muzevo ipak doda i svoje djevojacko. Uredno promjenila sve dokumente, ukljucujuci i rodne listove djece. Za diplomu ne znam, morao bih je pitati. Djeca su naravno ostala samo sa ocevim prezimenom.
User avatar
zgiba
Posts: 567
Joined: 05/09/2003 00:00

#64 Re: Promjena prezimena?!

Post by zgiba »

Zelena Carapa wrote:
maajaa wrote:Zelena, u tvom izvodu iz maticne knjige rodjenih evidentira se svako sklapanje / raskid braka i svaka promjena prezimena (ne znam da li ima jos neka mogucnost dokaza).
apsolutno nisi u pravu. prvog braka nemam vise na rodnom listu. pa dajte zaista ako nemate pojma o necemu onda nemojte dijeliti savjete / ja nisam pravnik, veze nemam s pravom/ ali znam prakticno newsto o ovoj temi.

Zelenasice fino se raspitaj kod nekog pravnika, jer ovdje zaista ljudi pisu svasta. Ponekad samo ono sto zelis cuti.
Ovdje govorimo o izvodu iz maticne knjige za dijete u kome pise ime majke kao i njeno DJEVOJACKO prezime. U slucaju da majka ponovo zakljuci brak u vjencanom listu je navedeni i njeno DJEVOJACKO prezime, dakle sa ta dva dokumenta se moze dokazati srodstvo (da sad ne navodim i ostale dokumente).

Sto se tice dokazivanja u inostranstvu postoji i medjunarodni izvod iz maticnih knjiga (rodjenih, vjencanih i umrlih) koji uz nas jezik ima i prevod na engleski i francuski.
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#65 Re: Promjena prezimena?!

Post by 6.april »

Da li u vašem rodnom listu, vas koji ste razvedeni, u napomeni piše da ste razvedeni?
Da li ta napomena ostaje takva do sklapanja slijedećeg braka ili se briše?
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#66 Re: Promjena prezimena?!

Post by Zelena Carapa »

6.april wrote:Da li u vašem rodnom listu, vas koji ste razvedeni, u napomeni piše da ste razvedeni?
Da li ta napomena ostaje takva do sklapanja slijedećeg braka ili se briše?

pisalo do sklapanja novog braka, vise ne pise.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#67 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

Odgovore danas dobila :) :
1.U rodnom listu djeteta će pisati:Prezime majke u mometu rađanja djeteta,ali u dijelu rodnog lista ipak će biti ono što sam i tražila,napomena:
Majka je dana tog i tog na osnovu toga i toga promijenila prezime u to i to.
Helem jasno i glasno će se znati da je majka jedna te ista osoba.Za dokazivanje majčinstva prilikom putovanja van granica je dovoljan međunarodni rodni list KOJI ĆE ISTO TAKO IMATI IDENTIČNU NAPOMENU.

2.Diplome će takođe biti na novo prezime,bez ikakve napomene.Biće izdate na osnovu nove lične karte i presude.
Naravno plaćaju se nešto skuplje nego prve diplome.Helem moguće je dobiti diplome sa izmjenom prezimena.

3.Dobije se i rješenje u kojem se kaže da je ta i ta osoba tog i tog dana promijenila prezime u to i to.Helem to je vjerodostojan dokaz na osnovu kojeg se dokazuje identitet u svim ostalim potrebnim situacijama.

Eto informacija mozda jos nekome zatrebaju.
Tema može ključ. ;-)
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#68 Re: Promjena prezimena?!

Post by natascha »

amo da nešto kažem, pa zaključaj, hahahha
Moje dijete ima pasoš s očevim prezimenom, kod mene je skroz drugo. Čim je otac potpisao da se djetetu izda pasoš, podrazumijeva se da se slaže da dijete ode s tobom van granice. Lično nisam imala problema oko toga kod prelaska van regiona. Znaš da ne možeš izvaditi pasoš bez njegovog potpisa( mada i možeš, preko socijalnog ovog, onog - ja sam tako uradila). Eto, vratila prezime, putuj s djetetom gdje ti je volja i SRETNO...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#69 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

natascha wrote:amo da nešto kažem, pa zaključaj, hahahha
Moje dijete ima pasoš s očevim prezimenom, kod mene je skroz drugo. Čim je otac potpisao da se djetetu izda pasoš, podrazumijeva se da se slaže da dijete ode s tobom van granice. Lično nisam imala problema oko toga kod prelaska van regiona. Znaš da ne možeš izvaditi pasoš bez njegovog potpisa( mada i možeš, preko socijalnog ovog, onog - ja sam tako uradila). Eto, vratila prezime, putuj s djetetom gdje ti je volja i SRETNO...
Hvala draga.
Ja zbilja ne brinem,bar nemam potrebe ako ostane kao do sada moja saradnja sa bivšim oko djeteta.
Moje dijete ima trenutno pasoš,putuje i bez mene svake godine,sama....tako da oko putovanja puno i ne brinem.
To da li mogu sama izvaditi djetetu pasoš ili ne misliti ću kad ovaj istekne....mada ja mislim da mogu i sama,ali otom potom...neću da se opterećujem stvarima oko kojih bar do sada nisam imala problema.
Ako moze sama putovati uz samo moju potpisanu punomoć na treće lice ne vidim zašto ne bi mogla putovati sa majkom...samo nekima je očito uvijek cilj kad već ne znaju konkretne odgovore izmišljati i donositi samoinicijativno zaključke. :wink:
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#70 Re: Promjena prezimena?!

Post by Zelena Carapa »

natascha wrote:amo da nešto kažem, pa zaključaj, hahahha
Moje dijete ima pasoš s očevim prezimenom, kod mene je skroz drugo. Čim je otac potpisao da se djetetu izda pasoš, podrazumijeva se da se slaže da dijete ode s tobom van granice. Lično nisam imala problema oko toga kod prelaska van regiona. Znaš da ne možeš izvaditi pasoš bez njegovog potpisa( mada i možeš, preko socijalnog ovog, onog - ja sam tako uradila). Eto, vratila prezime, putuj s djetetom gdje ti je volja i SRETNO...
Apsolutno se ne podrazumjeva, ali nikako - cak mozes i bez njegovog potpisa izvaditi paosos (samo na osnovu starateljstva nad djetetom tj. pravomocnom presudom o razvodu braka - to ti niko nikad nece reci na salteru u MUPu- ali kad im das taj papir ne traze potpis drugog roditelja) ali recimo ne mozes dobiti vizu za neke drzave (tipa UK) bez njegovog potpisa.

Majcinstvo nije toliko komplikovano dokazati - problem je sto po deafaultu - ukoliko prezime nije isto na granici mogu traziti (ako su picajzle) potpis od oba roditelja za putovanje (a ne potvrdu majcinstva). Toliko od mene. Iskustveno. :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#71 Re: Promjena prezimena?!

Post by poznanik »

Zelena Carapa wrote:Apsolutno se ne podrazumjeva, ali nikako - cak mozes i bez njegovog potpisa izvaditi pasos (samo na osnovu starateljstva nad djetetom tj. pravomocnom presudom o razvodu braka - to ti niko nikad nece reci na salteru u MUPu- ali kad im das taj papir ne traze potpis drugog roditelja) ali recimo ne mozes dobiti vizu za neke drzave (tipa UK) bez njegovog potpisa...

Mada pravo na dječiji pasoš nije u okviru teme, samo da napomenem da drugi roditelj uvijek, do punoljetstva djeteta, ima pravo na prigovor kod suda na neku odluku roditelja-staratelja, ukoliko smatra da nije donesena u dobrobit djeteta. Sud će svoje mišljenje donijeti rješenjem.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#72 Re: Promjena prezimena?!

Post by poznanik »

zelenashica wrote:Odgovore danas dobila..............Eto informacija mozda jos nekome zatrebaju.
Još samo napiši kod kojih službi, kojih institucija si dobila tražene odgovore?
sumirprimus
Posts: 80781
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#73 Re: Promjena prezimena?!

Post by sumirprimus »

ojh i kad ona moja kaze,bogam cu se razvest ,a promjenila prezime :lol: :lol: :evil:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#74 Re: Promjena prezimena?!

Post by zelenashica »

poznanik wrote:
zelenashica wrote:Odgovore danas dobila..............Eto informacija mozda jos nekome zatrebaju.
Još samo napiši kod kojih službi, kojih institucija si dobila tražene odgovore?
Matični ured u Tuzli radi promjenu prezimena na osnovu službeno poslanog dokaza sa Suda o razvodu.Znači oni razvode brak "u knjigama".Kod njih se potpiše izjava da se želi natrag djevojačko prezime i plati taksa od 20KM.
Od matičarke sam dobila informacije i u vezi napomene za dječiji rodni list.Matičar takođe izdaje i rješenje o promjeni prezimena.

Što se tiče diploma to sam riješila u studentskoj službi sa pravnicom.Helem postupak košta 3KM+30KM+80KM.
Potrebni dokumeti:nova lična karta i kopija sudske presude o razvodu braka.

Eto mozda jos nekome zatreba.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#75 Re: Promjena prezimena?!

Post by Hemel »

zelenashica wrote:Matični ured u Tuzli radi promjenu prezimena na osnovu službeno poslanog dokaza sa Suda o razvodu.Znači oni razvode brak "u knjigama".Kod njih se potpiše izjava da se želi natrag djevojačko prezime i plati taksa od 20KM.
Od matičarke sam dobila informacije i u vezi napomene za dječiji rodni list.Matičar takođe izdaje i rješenje o promjeni prezimena.

Što se tiče diploma to sam riješila u studentskoj službi sa pravnicom.Helem postupak košta 3KM+30KM+80KM.
Potrebni dokumeti:nova lična karta i kopija sudske presude o razvodu braka.

Eto mozda jos nekome zatreba.
pu, pu, pu...gluho bilo i coravo... :-) :D

ja kada bi se i razveo ne bi mijenjao prezime (zbog ovakvih procedura) :D
Post Reply