NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1226 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Alfons Kauders »

arzuhal wrote:
karanana wrote:pa sto nije navalio unutra u ambasadu.
Pa zato i ne mogu ništa pametno reći. Ono šetkanje napolju je prizivanje metka. Mogao je, i prije nego je počeo pucati, komotno sazvat konferenciju za štampu, sve obavijestiti, skloniti sjecu sa ulice, a onda početi sa puškaranjem i šetanjem. I polusatnim iščekivanjem tog metka.
ma maksuzija da bude snimljen i da se na netu vrti kako su ga cafiri iz obezbjedjenja ambasade liferovali u dzennet... :D sto bi se reklo "da bude vidjen"... :D

mogao je komotno doci u po noci i napraviti isto... :D ali dzaba kad ga ne bi snimilo 100 ljudi i ostavilo na youtube :D

isto tako je mogao ponijeti kanister benzina i spaliti se... jos bi se onda raja i sazalila nad budalom :-)

samo se malo zajebo... nit su pucali ambasade... nit su ga upucali... pa sad valja odguliti dvadesetak godina zenice :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#1227 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Not My Idea »

slazem se sa arzulahom. mislim da je on dosao da "posalje poruku" i pogine.
nije racunao da bi mogao ostat ziv i lezat 20tak godina..kamo srece da su 3 dozivotne, njemu i ........
Last edited by Anonymous on 30/10/2011 14:34, edited 1 time in total.
Reason: OPOMENA pred ban!
hau jes no
Posts: 1365
Joined: 28/09/2009 14:22

#1228 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by hau jes no »

dlaka mu s glave nije falila, niti će, živi bili pa vidjeli. yebem ti državu :x
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#1229 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by psydelija »

karanana wrote:pa sto nije navalio unutra u ambasadu.
zato sto je sve rezirano...
sav taj cin "napada" je jako teatralno delovao.

ps. dobro je sto nevinih zrtava nije bilo.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#1230 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by pape »

psydelija wrote:
karanana wrote:pa sto nije navalio unutra u ambasadu.
zato sto je sve rezirano...
sav taj cin "napada" je jako teatralno delovao.

ps. dobro je sto nevinih zrtava nije bilo.
Ponovo pravdas ovaj idiotluk.

Nije bilo poginulih, ali ... svi smo mi zrtve ovih idiota.

Ako mi je dozvoljeno, da napravimo jednu pretpostavku. Zaboravimo Mevlida, njegovu bradu, i kratke tole.
Postavimo na njegovo mjesto Milana sa Sokoca, sa bradom i malo duzim tolama, i da je uradio sve na isti nacin kao Mevlid. Kakav bi tvoj komentar bio, .... ? :oops:
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#1231 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Sasvim_Obican »

Ko se boji Mevlida još ?!

Kad će neki naoružani maloumnik, opskrbljen vjersko-političkim krilaticama, pokušati od Sarajeva napraviti Bejrut, u zemlji koja ima visok stepen tolerancije prema terorističkim grupama i postupcima, bilo je samo pitanje vremena. Bosna i Hercegovina nije u petak pala na ispitu sigurnosti. Ona godinama pada na tim testovima gubeći i ono malo međunarodnog i svakog drugog ugleda koji joj je preostao. Umotan u strah, vjerski i drugi fanatizam, terorizam nam se dešava tu – u dvorištu.


Kad su prije tri godine Jašarevićeva braća u metodama sprovođenja „pravog Islama“ na sarajevskim ulicama prekinuli kulturnu manifestaciju Queer Festivala razbijajući fotoaparate i kamere o glave novinarima i reporterima, Dnevni Avaz je te pripadnike vehabijskog pokreta označio kao „visokomoralne vjernike u borbi protiv nemorala i pederluka“. Isti taj Dnevni Avaz nakon što im je Jašarević pod nosom mahao puškom i bombama, tog novopazarskog nerasta naziva pravim imenom – teroristom. Sa druge strane, reis-l-ulema Mustafa ef. Cerić u jeku skandaloznih dešavanja na sarajevskim ulicama kada je samoprozvani šejh – Jusuf Barčić otcjepljivao džamiju Cara Fahda od Bosne i Hercegovine, njegovim sljedbenicima tepao nazivajući ih „novim muslimanima“. Jučer je Cerić briljirao u medijskoj osudi kukavičkog terorističkog čina Mevlida Jašarevića stigmatizirajući ga kao „nečuven teroristički napad“. Kad je direktor OSA-e Almir Džuvo na sjednici Parlamentarne komisije za odbranu i sigurnost izjavio opravdanu bojazan da u BiH postoji preko 3000 militantnih i agresivnih pripadnika vehabijskog pokreta, nema tog zastupnika iz reda SDA koji Džuvu nije izopćio iz naroda nazivajući ga islamofobom, srpskim špijunom i SANU-ovcem. Danas je Džuvo „profesionalac kakvog nema u državi“, „čovjek koji je na vrijeme prepoznao opasnost“. Ukratko, Džuvo je Mesija !

U ovoj državi ne možete reći da su pojedini pripadnici vehabijskog pokreta skloni terorizmu. Ne ! Eto vas na rijasetovom spisku islamofoba, izdajica ummeta i roda rođenog. To što od Muhameda Topalovića koji je, podsjetimo, na stravičan način, noć uoči Božića masakrirao porodicu Anđelić, preko Suada Đidića i bombe u trgovačkom centru „Fis“ i Harisa Čauševića i likvidacije policijskog službenika Tarika Ljubuškića, pa sve do ovog Mevlida Jašarevića i njegove pucačine po Marindvoru, svi putevi vode u maleno selo u blizini Srebrenika, očito nije dovoljno dobar i snažan dokaz. Činjenica da imamo selo u kojem ne važi ustav i zakoni Bosne i Hercegovine, u kojem se ne može garantovati sigurnost građanima, očito nije bila osigurač koji će u glavama ovdašnje sigurnosno-policijske klike pokrenuti alarm. Selo u kojem borave lica sa najstrašnijih međunarodnih potjernica, a u kojem akcija svih policijskih agencija pronađe dva-tri laptopa sa zapljivim sadržajem, trebalo nas je uzbuniti da postojanje terorizma u BiH prihvatimo ozbiljno. Sad kao mantra – Bosna i Hercegovina nije teroristička zemlja, Bošnjaci nisu teroristi, čak ni svi pripadnici vehabijske sekte nisu teroristi. Ali zašto smo onda u zadnjih 10 godina imali jednako toliko više ili manje razornih terorističkih napada koje su izazvali upravo pripadnici tog pravca tumačenja Islama ?!

Reakcija je izostala kad se desio krvavi septembar u Sarajevu, kad je u centru države spaljivana zastava prijateljskih država poput Danske i Velike Britanije. Reakcija je izostala i kad se otkrilo koliko jezivih likova ima naše državljanstvo. Kad nema reakcije, stigne nas akcija, a akcija Mevlida Jašarevića izgleda tek kao početak nečeg puno ozbiljnijeg. Mi se ulagivamo u „ne-generalizaciju“, poštivanje vjerskih sloboda i ljudskih prava dok nam istovremeno poštovani pojedinci napadaju građane prijeteći puškama i inim drugim „sredstvima širenja“. Mi se moramo suočiti s postojanjem grupe ljudi koja, po ko zna čijem diktatu, uništava sliku o Bosni i Hercegovini. Mi, ne samo da se moramo suočiti, već stupiti u opću borbu s takvim društvenim pojavama jer su one u borbu protiv našeg društva, davno krenule.
That's the point ! :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#1232 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by piupiu »

Sasvim_Obican wrote: ... Mi, ne samo da se moramo suočiti, već stupiti u opću borbu s takvim društvenim pojavama jer su one u borbu protiv našeg društva, davno krenule.
Upravo to.
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#1233 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by psydelija »

...
Last edited by Anonymous on 30/10/2011 16:12, edited 1 time in total.
Reason: banned
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#1234 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Arc_Angel »

HAVANA wrote:
Arc_Angel wrote:Neka prica ko sta hoce, ovaj majmun je terorista, sve sto je urdio uradio je smisljeno, u njegovom djelovanju nema nista slucajno. ZNACI ON JE TERORISTA I TACKA.

jer kao sto vec rekoh SARaJEVO je poslalo puno vece na smetljiste historije, VI STE SAMO SLJEDECI NA ReDU DA ZAVRSITE NA ISTOM, mozete se opirati koliko hocete.



:D


Jel to zbog malih slova :-) :-) :-)
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#1235 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by popajic »

pape wrote:
psydelija wrote:
karanana wrote:pa sto nije navalio unutra u ambasadu.
zato sto je sve rezirano...
sav taj cin "napada" je jako teatralno delovao.

ps. dobro je sto nevinih zrtava nije bilo.
Ponovo pravdas ovaj idiotluk.

Nije bilo poginulih, ali ... svi smo mi zrtve ovih idiota.

Ako mi je dozvoljeno, da napravimo jednu pretpostavku. Zaboravimo Mevlida, njegovu bradu, i kratke tole.
Postavimo na njegovo mjesto Milana sa Sokoca, sa bradom i malo duzim tolama, i da je uradio sve na isti nacin kao Mevlid. Kakav bi tvoj komentar bio, .... ? :oops:
Tacno tako :thumbup:
gonz0
Posts: 217
Joined: 18/07/2011 20:10

#1236 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by gonz0 »

Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#1237 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by suspect_zero »

gonz0 wrote:Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .

Ništa bez dobra degeneka :thumbup: kako bih samo volila da se vrati milicija i počne mlatiti sve ove klošare i gamad :twisted: ili da imamo kakav ''goli otok'' pa ih tamo poslati na zasluženi ''odmor'', neka tuca kamen i čitav dan razmišlja o svrhi svog bivstvovanja :twisted:
gonz0
Posts: 217
Joined: 18/07/2011 20:10

#1238 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by gonz0 »

suspect_zero wrote:
gonz0 wrote:Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .

Ništa bez dobra degeneka :thumbup: kako bih samo volila da se vrati milicija i počne mlatiti sve ove klošare i gamad :twisted: ili da imamo kakav ''goli otok'' pa ih tamo poslati na zasluženi ''odmor'', neka tuca kamen i čitav dan razmišlja o svrhi svog bivstvovanja :twisted:
trenerka stil, dzeparosi, sitni kriminalci, vehabije, i ostali samo ozezi. oguli pritku od bubrege :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#1239 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Not My Idea »

gonz0 wrote: trenerka stil, dzeparosi, sitni kriminalci, vehabije, i ostali samo ozezi. oguli pritku od bubrege :D
:thumbup: :thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1240 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by amrica »

"Državni tužitelj završio je saslušanje Mevlida Jašarevića. Jašarević je tijekom ispitivanja iznio svoju obranu, a tužitelj koji vodi istragu će u ponedjeljak, prema Sudu BiH, uputiti prijedlog za određivanje pritvora u trajanju od 30 dana', priopćilo je Tužiteljstvo BiH, a prenosi sarajevo-x.com.
Njegov odvjetnik Senad Dupovac izjavio je nakon saslušanja da je njegovom branjeniku potrebna psihijatrijska pomoć, odnosno da je 'nesređen i da nije svjestan svojih postupaka. Ovdje će biti neophodna medicinska vještačenja', ocijenio je Dupovac.
Prema neslužbenim informacijama, prije ispitivanja Jašarević je 20-ak minuta pričao sa svojim odvjetnikom, koji je nakon toga izjavio da se Jašarević zanimao za svoju suprugu, ali i za ozlijeđenog policajca. 'Brine se zbog svoje majke i prijatelja da će imati neprijatnosti zbog njega. Mislim da on još uvijek ne razumije ova događanja', rekao je odvjetnik."
______________________________

nesto bih svasta napisala o njegovoj nesredjenosti i psihickom stanju i kapacitetima, ali necu u banovice

:x /&%/!#¤%¤##"&()= :x
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#1241 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Johnny_x »

Moze li mi neko reci zasto mediji stalno spominju da je ranjen jedan policajac kad se na snimku vide da nose dvojicu, cak je i onaj svjedok govorio o tome?
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#1242 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Korisničkoime »

gonz0 wrote:Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .
Na žalost jeste, odnosno ima potencijala da bude. Ne smije se na taj način podcijeniti ove ljude jer oni nisu postali juče. BiH im nije prva destinacija i oni imaju iskustvo od više desetljeća u ovome što rade. Selefije odnosno cijeli taj ogranak koji ima slična iskrivljena razmišljanja o islamu ima svoj način rada, oni imaju vremena i rade polako i postepeno bez žurbe. Sjeme u BiH je posijano na nama je kako se tome suprostaviti, ignorisati ga i uzdati se u to kako se oni ne uklapaju našu kulturu i kako "to u nas u Bosni ne pije vode" je po meni naivno jer je sve podložno promjeni u vremenu pa tako i mi i naša kultura.
Degenek i represija nisu jedini metodi čak nisu ni najbolji jer su oni na to navikli i zapravo isto očekuju, pored toga treba krenuti u ideološku borbu jer njihova ideologija, misao je ono što je opasno a nema te represije i degeneka koji može kontrolisati ili ugasiti misao.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1243 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by amrica »

amrica wrote:"Državni tužitelj završio je saslušanje Mevlida Jašarevića. Jašarević je tijekom ispitivanja iznio svoju obranu, a tužitelj koji vodi istragu će u ponedjeljak, prema Sudu BiH, uputiti prijedlog za određivanje pritvora u trajanju od 30 dana', priopćilo je Tužiteljstvo BiH, a prenosi sarajevo-x.com.
Njegov odvjetnik Senad Dupovac izjavio je nakon saslušanja da je njegovom branjeniku potrebna psihijatrijska pomoć, odnosno da je 'nesređen i da nije svjestan svojih postupaka. Ovdje će biti neophodna medicinska vještačenja', ocijenio je Dupovac.
Prema neslužbenim informacijama, prije ispitivanja Jašarević je 20-ak minuta pričao sa svojim odvjetnikom, koji je nakon toga izjavio da se Jašarević zanimao za svoju suprugu, ali i za ozlijeđenog policajca. 'Brine se zbog svoje majke i prijatelja da će imati neprijatnosti zbog njega. Mislim da on još uvijek ne razumije ova događanja', rekao je odvjetnik."
______________________________

nesto bih svasta napisala o njegovoj nesredjenosti i psihickom stanju i kapacitetima, ali necu u banovice

:x /&%/!#¤%¤##"&()= :x
zaboravila sam napisati da isto mislim i o svima koji ga podrzavaj, brane, nalaze opradanja :x
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#1244 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Not My Idea »

pa naravno da mu je potrebna psihijatrijska pomoc..njemu i svakom ko razmislja kao on.
lobotomija :!:
gonz0
Posts: 217
Joined: 18/07/2011 20:10

#1245 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by gonz0 »

Korisničkoime wrote:
gonz0 wrote:Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .
Na žalost jeste, odnosno ima potencijala da bude. Ne smije se na taj način podcijeniti ove ljude jer oni nisu postali juče. BiH im nije prva destinacija i oni imaju iskustvo od više desetljeća u ovome što rade. Selefije odnosno cijeli taj ogranak koji ima slična iskrivljena razmišljanja o islamu ima svoj način rada, oni imaju vremena i rade polako i postepeno bez žurbe. Sjeme u BiH je posijano na nama je kako se tome suprostaviti, ignorisati ga i uzdati se u to kako se oni ne uklapaju našu kulturu i kako "to u nas u Bosni ne pije vode" je po meni naivno jer je sve podložno promjeni u vremenu pa tako i mi i naša kultura.
Degenek i represija nisu jedini metodi čak nisu ni najbolji jer su oni na to navikli i zapravo isto očekuju, pored toga treba krenuti u ideološku borbu jer njihova ideologija, misao je ono što je opasno a nema te represije i degeneka koji može kontrolisati ili ugasiti misao.
ali ovi plaćenici što baš i jesu od juče, oni se ne uklapaju, svaka čast poštenim ljudima sa bradama :D koji su već dugo u tom poslu .
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14626
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1246 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by DaysleepeR »

problem je najviše u domaćim ljudima koji na vehabije gledaju ravnodušno jer u to muslimani i nisu svjesni opasnosti koje dolaze od njih

ko god poznaje istoriju vehabizma, to je sekta koja se u 90% slučajeva borila i ubijala druge muslimane
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#1247 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by Korisničkoime »

gonz0 wrote:
Korisničkoime wrote:
gonz0 wrote:Ova država nije za vehabizma, možda bi ovo moglo proć u Afganistanu ili gdje već. Jednostavno mi se ne uklapaju vehabije sa elementima bosanske kulture. Da, ima tu zapadnjacke kulture ali brate zna se, musliman nisi samo ako si osunećen ili imaš bradu, štaviše brada je sunnet od poslanika a mi ne možemo porediti brijanje u 6 stoljeću i brijanje sad . Vehabije su previše ambiciozne i imaju ambiciozne ciljeve. Bogami nema lijeka osim degeneka previše su se digli što jest jest. Nama poslije rata ne trebaju borci za slobodu .
Na žalost jeste, odnosno ima potencijala da bude. Ne smije se na taj način podcijeniti ove ljude jer oni nisu postali juče. BiH im nije prva destinacija i oni imaju iskustvo od više desetljeća u ovome što rade. Selefije odnosno cijeli taj ogranak koji ima slična iskrivljena razmišljanja o islamu ima svoj način rada, oni imaju vremena i rade polako i postepeno bez žurbe. Sjeme u BiH je posijano na nama je kako se tome suprostaviti, ignorisati ga i uzdati se u to kako se oni ne uklapaju našu kulturu i kako "to u nas u Bosni ne pije vode" je po meni naivno jer je sve podložno promjeni u vremenu pa tako i mi i naša kultura.
Degenek i represija nisu jedini metodi čak nisu ni najbolji jer su oni na to navikli i zapravo isto očekuju, pored toga treba krenuti u ideološku borbu jer njihova ideologija, misao je ono što je opasno a nema te represije i degeneka koji može kontrolisati ili ugasiti misao.
ali ovi plaćenici što baš i jesu od juče, oni se ne uklapaju, svaka čast poštenim ljudima sa bradama :D koji su već dugo u tom poslu .
Na žalost njihovo samo postojanje čini ih djelom ne možda opće ili u većini zastupljene kulture ali zasigurno ih čini djelom našeg društva u obliku subkulture (iako mi je ovaj naziv previše blag). Drugo njihov cilj i nije da se uklope to moramo shvatiti njihov cilj je da se ja i ti drug uklopimo u njihov način razmišljanja i prigrlimo njih i njihova viđenja. Naši plaćenici od juče su vođeni bradama koji su već dugo u tom poslu i koji znaju šta rade, ljudi izgledaju možda kao tute ali su po društvo i kratkoročno a pogotovo dugoročno veoma opasni.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#1248 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by IHAVEDREAM »

Ako vec neko prije mene nije postavi ovaj text, rado cu vam ga prenijeti.....


Bosna i Hercegovina pod opsadom!
Autor: Loris Gutić
Objavljeno: 30.10.2011 u 05:21

Dana 28.10.2011. godine Mevlid Jašarević, star 23 godine, izvršio je napad na Američku ambasadu u Sarajevu, ranivši pri tome dva policajca, i usmrtivši nade da će Bosna i Hercegovina za dogledno vrijeme biti percipirana kao nešto drugo osim države – potencijalnog vrela terorističkih aktivnosti.



U junu 2010. godine aktivirana je eksplozivna naprava u neposrednoj blizini policijske stanice u Bugojnu, u kojoj eksploziji je smrtno stradao jedan policajac, a teško ranjena mlada policajka.

Okriviti za to sudove, iznimno blage i skeptične prema mogućnostima da pripadnici religijskih skupina koji zastupaju radikalne stavove i pojave se pred postupajućim sudijama mogu predstavljati prijetnju općoj sigurnosti države i građana, naprosto nije dovoljno.

Okriviti za to vlast koja dozvoljava i podstiče ekstremizam, koja je jezivo nemarna u brizi za sigurnost građana koji su zadrigle političare podigli do visina iz kojih dobro ne vide, niti žele vidjeti, strahovite situacije sa kojima se građani suočavaju u bh. svakodnevnici, jeste nešto što je nužno, što je neophodno, i od čega glas javnosti više ne smije zazirati. Denis Mrnjavac, Amar Mistrić, Ljubica Đokić-Spasojević, četverogodišnji Elmedin, sve su to tužne žrtve raznih doba i iz različitih naroda, žrtve nebrige vlasti za stanje opće sigurnosti, nemara spram sudbine i mladih i starih, ignoriranja stanja u kojem pravna država ne postoji, a kriminalne grupe i kriminogene osobe slobodno i neinhibirano vrebaju na svakom ćošku. Svojim političkim govorima kroz koje očigledno provijava težnja da se razbude mržnja i gnjev, svojim nastojanjima da kroz pritiske poljuljaju klimavo pravosuđe, svojim upornim pokušajima da kroz opstanak stanja nerazvijenosti i platežne nemoći obezbijede klimu u kojoj će praznim pričama najprije osvajati glasove, svojim uskraćivanjem da agencijama za provedbu zakona obezbijede normalna primanja i uslove za rad, vlast i njeni predstavnici štite se od sopstvenih zločinačkih sklonosti koje bi jednog dana mogle za sobom povući krivični postupak, te tako ugrožavaju sve narode, sve ljude, sve državljane koji prebivaju na području Bosne i Hercegovine.

Tolerišu se nacionalistički ispadi, premlaćivanja kao posljedica međunacionalne mržnje, ubistva motivirana nacionalizmom, ispisivanje pogrdnih parola na zgradama vjerskih objekata.

Tolerišu se raznorazne ekstremističke skupine u zemlji, sve pod krinkom poštivanja ljudskih prava i pod neuplitanja vlasti u sopstvene izbore pojedinaca.

Licemjerno se i lukavo gleda kroz prste mržnji, etničkoj, religijskoj, rasnoj, nacionalnoj, jer na toj mržnji državnici Bosne i Hercegovine zasnivaju svoje izborne kampanje, i kamče glasove uvjeravajući pripadnike svog tora da će se zdušno boriti protiv onih koji ih ugrožavaju.

Državljani Bosne i Hercegovine, oni koji zaziru od ekstremizma, koji bježe od fundamentalizma, koji preziru elitizam i snobizam, oni su ti koje državnici ugrožavaju.

Čuvajte se, čestiti građani, kada noću ulazite u zgradu; možda vas u mračnom haustoru čeka jedan od onih pomahnitalih narkomana koje hvataju na djelu i puštaju istog dana.

Čuvajte se, građani, kada se šetate ka šoping centru; možda će vas na prvom koraku presresti metak namijenjen američkoj ili turskoj ambasadi.

Čuvajte se, građani, kada napuštate stanove; iz obližnjeg lokala u kojem razulareni svatovi pucaju u zrak možda do vaše glave, ili glave vašeg djeteta, doluta metak.

Čuvajte se da ne odbijete zatvoriti trgovinu ili uslužiti nekog zakašnjelog gosta; možda će vam to biti posljednja neljubaznost.

Čuvajte se da u sredstvu javnog prevoza ne pogledate krivo nekoga ko će pucati ili bosti bez oklijevanja.

Čuvajte se da vas maloljetnici prepušteni ulici i željni zabave ne poliju benzinom i ne zapale; godine vas ne štite, država vas ne štiti, ništa vas ne štiti.

Čuvajte se, građani, jer vas nema ko drugi čuvati. Policajcima su vezane ruke, i oni više ne mlate po tabanima, oni više nisu strah niti trepet kriminalaca.

Čuvajte se, sudovi vam mogu obezbijediti neku jadnu utjehu, neku polovičnu pravdu, ali vas neće vratiti iz mrtvih, niti vam zaliječiti rane koje ste zadobili jer ste nemarno i ishitreno šetali ulicom, ne misleći na to da šetate ničijom zemljom u kojoj je svaki grm prijetnja, svaki pogled uvreda, svaki korak opasan, a svaka nada u sigurnost – smrtonosna.

Čuvajte se.

U Bosni i Hercegovini i goli život je bolest od koje se brzo i lako umire.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#1249 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by IHAVEDREAM »

A ovako je covjek govorio prije par godina.......


PSIHOLOG IBRAHIM PROHIC: BOSNA I HERCEGOVINA JE ZEMLJA OPASNOG ZIVLJENJA




Ilustrativna fotografija, arhiv
10.08.2010.
Dženana Halimović
U Bužimu je u subotu komšija ubio dvojicu braće, a dvojicu teško ranio. To su bila posljednja u nizu od četiri ubistva i pet ranjavanja, koliko ih se samo prošle sedmice dogodilo u BiH. Ova statistika mogla bi biti dio zabrinjavajućeg trenda koji, uz odsustvo reakcije javnosti, ima tendenciju porasta.

Prema psihologu Ibrahimu Prohiću, koji je analizirao stanje, u BiH je na sceni društvena patologija u kojoj se nenormalno stanje prihvata kao normalno. Posljedice su vidljive do te mjere da generacije mladih već trebaju resocijalizaciju. Među glavnim krivcima su produciranje konflikata iz političkih struktura, neadekvatno sankcionisanje i krivi uzori.

RSE: U samo pet dana u BiH su se dogodila četiri ubistva i četiri ranjavanja. Ubistva su počinili relativno mladi ljudi. Upućuje li ova crna statistika na to da se, možda, radi o nekom zabrinjavajućem trendu nasilja sa teškim posljedicama?


Prohić: U svakom društvu postoji individualna patologija. Međutim, ovo što se događa u BiH je već riječ o društvenoj patologiji pred rat. Tokom rata nasilje je instalirano kao princip. Poslije rata taj princip nije delegitimiran. Danas predstavlja jedan od temeljnih mehanizama „rješavanja“ i individualnih i društvenih problema. Ljudi pokušavaju nasiljem i destrukcijom rješavati svoje svakodnevne probleme i ne smatraju da je to nešto što je neprihvatljivo. S druge strane mogli bismo opet govoriti da je BiH postkonfliktno društvo koje nije riješilo temeljne premise na kojima je društveni konflikt uspostavljen. Dominantne politike produciraju konflikt, svjesno ili nesvjesno, kao način preživljavanja. Ako nisu u stanju razriješiti fundamentalne društvene probleme i ako ne žele da izgube vlast, a ne žele, onda im preostaje jedino da produciraju i održavaju konflikt kao krucijalno stanje društvene svijesti. Na tom konfliktu se održavaju.
Bit društvene krize u BiH, koja traje dugo, odnosno predugo, je politička kriza. Sve dok se ne riješi politička kriza, mi ćemo trpjeti posljedice opšte društvene krize, pa ako hoćete - i moralne dekadencije.


RSE: Primijetno je odsustvo reakcije i građana i relevantnih institucija kada su u pitanju ove pojave. Zašto je nema?


Prohić: Gore od svega ovoga je to što se mi polako navikavamo, ako se već i nismo navikli kao društvo, na pervertirani sistem vrijednosti. Ima još nešto gore i do toga - što su ljudi počeli da prihvataju, ako već nisu i prihvatili, taj sistem sistem vrijednosti kao svoj sopstveni. Jedno skorašnje istraživanje je pokazalo da je otprilike dvije trećine građana BiH spremno da da mito da bi dobili posao. Tako vam je i sa nasiljem. Društvo se navikava. Sljedeća karakteristika: odsustvo elementarne odgovornosti. Ovdje ljudi jednostavno ne odgovaraju za ono što rade. Destrukcije, agresivnosti, kriminala ima u svim društvima, ali uređena društva se razlikuju od neuređenih upravo po tipu društvene rekacije na ove negativne pojave o kojima govorim. Bosna očito nije riješila na adekvatan način kako reagirati na to. Na taj način se negativni modeli ponašanja utemeljuju kao tipičan model ponašanja.

Fiksacija na negativne junake


Ibrahim Prohić, arhivska fotografija
RSE: Čemu to onda vodi?


Prohić: Vodi daljoj destrukciji. Napravite komparaciju po bilo kojem relevantnom parametru, pa ćete vidjeti da je stanje 2010. u BiH lošije nego 2005. ili 2006. Nužan je jedan radikalan zaokret na moralnom planu, na političkom planu, na društvenom planu itd. Po mom sudu bit društvene krize u BiH, koja traje dugo, odnosno predugo, je politička kriza. Sve dok se ne riješi politička kriza, mi ćemo trpjeti posljedice opšte društvene krize, pa ako hoćete - i moralne dekadencije.

RSE: U tom bolesnom društvi istovremeno se odgajaju djeca. Šta od tih novih generacija onda možemo očekivati?


Prohić: Ako bih htio da budem radikalan, ili možda realan, onda bih rekao da čitave generacije treba resocijalizirati jer su
Devedeset i pet posto mladih nije nikad potpisalo neku peticiju, nikad nije kontaktiralo s nekim političarem, nikad nije učestvovalo u nekom procesu, u donošenju neke bitne odluke za lokalnu vlast
one već poprimile pervertirani sistem vrijednosti. Uzmimo samo mehanizam koji je psihološki ključni za oblikovanje i vaspitanje, a to su pojmovi ideala i idola, pa ćete vidjeti da postoji čitava konfuzija ili da postoji fiksacija za tzv. negativne junake. Pogledajte samo nazive navijačkih grupa u BiH - Horde zla, Manijaci, Ultraši, Fukare, sve kvalifikativi koji se tiču negativnog sistema vrijednosti.

RSE: Hoće li, prema vašem mišljenju, BiH postati zemlja opasnog življenja?


Prohić: Bosna jeste već zemlja opasnog življenja. Rješenje je u radikalnom zaokretu. Ali imate problem koji onemogućava to. Ne postoji na idejnoj ravni bavljenje ovim pitanjima o kojima mi sad govorimo. A onda dolazimo tako do sljedećeg problema - da je vrlo problematična tzv. akademska zajednica, koja je dobrim dijelom nekompetentna jer su uspostavljeni krivi kriteriji promocije, odnosno napredovanja - i dobrim dijelom je potkupljena. Ako je ona moralno upitna, a jeste po mom sudu, onda imate logičnu posljedicu krivih modela za vaspitanje, odnosno za socijalizaciju i oblikovanje. To je stanje jako deprimirajuće i alarmantno.

RSE: Dakle pat pozicija?


Prohić: Pat pozicija. Danas sam čitao u nekim starim novinama istraživanje koje pokazuje vrlo visok stepen socijalne isključenosti mladih - 95 posto mladih nije nikad potpisalo neku peticiju, nikad nije kontaktiralo s nekim političarem, nikad nije učestvovalo u nekom procesu, u donošenju neke bitne odluke za lokalnu vlast itd. Taj pojam socijalne isključenosti upravo se može tretirati kao indikator zrelosti, odnosno nezrelosti jednoga društva. Ako je to tako sa najvitalnijim segmentom društva, onda je razumljivo da je stanje zaista zabrinjavajuće. Meni je žao što sam morao govoriti na jedan pesimističan način, ali stvari su takve - dok ne budemo potpuno trezveno pogledali u ogledalo, u društveno lice, mislim da ne možemo iskoračiti.

*****
Možda bi vas mogao zanimati i tekst Nelegalno naoružano oko pola miliona građana
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14626
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1250 Re: NAPAD NA AMERIČKU AMBASADU!

Post by DaysleepeR »

ko ima živaca i vremena da pogleda, neka to uradi obavezno, BBC dokumentarac o Neo Konzervativcima u USA i nastanku i jačanju vehabizma do današnjih dana, vođe, filozoi, doktrina i ratovi

Locked