Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Asana

#76 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Asana » 17/08/2011 11:43

loxem wrote: ja za svoje pare ima da se ponasam kako hocu
s ovim si malo pretjerao - niko nema pravo da se ponasa "kako hoce", zato je svijet izmislio "bon-ton" ...

black

#77 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by black » 17/08/2011 11:47

kompleksashi, titulashi, shto sanjate, shto vas plashi... :mrgreen:

Gospoda Ministarka

#78 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Gospoda Ministarka » 17/08/2011 11:50

kockica_kockica wrote:Ja se uvijek sjetim jednog incidenta...
Moja prijateljica radila u prodavnici cipela...
Ja dosla 20 tak minuta prije zatvaranja jer cemo kao onda negdje na pice...

I tako 10 minuta pred kraj radnog vremena moja prijateljica zatvori radnju kao i uvijek, da prebroji pazar upise u knjige itd.. Sjedim ja na tabureu i cekam da ona zavrsi...

Na vrata radnje kuc kuc ... pa opet kuc kuc kuc.. kaze moja prijateljica zatvoreno je
opet kuc kuc kuc
otvori mi vrata sta me gledas ( meni)
okrenem se kolegici kaze ona njoj opet "zatvoreno je"

kaze teta imas jos 3 minute otvori mi kad ti kazem.. kuc kuc kuc kuc

i tako moja kolegica ode do vrata otkljuca i kaze joj lijepo gospodjo radno vrijeme je proslo dodjite sutra...
zena ulazi kao rambo u radnju samo da ona nesto pogleda...
stala iznad mene i dere se.. kako cu ja vidjeti od gazde sta ja nju samo gledam ona je kupac ima pravo da udje, sto ja zatvaram ranije itd...
jedva sam dosla do rijeci da kazem: Gospodjo ja ne radim ovdje :oops: :lol:

Kupci stvarno pretjeruju...
U mojoj mahali ima radnja u kojoj radnica ne smije od gazde zatvoriti sve dok ima kupaca...
Njoj je radno vrijeme do 20.00
Neku vece gledam 21.30 ona jos uvijek unutra sa nekim likovima koji nesto probavaju...
To je fakat bezobrazluk..
Ja sam nedavno imala tu situaciju da sam usla u trgovinu 10 min prije kraja radnog vremena, naznacenog na vratima, znaci ,postujem njeno radno vrijeme jer sam obratila paznju do kada radi. Vrata su bila otvorena, ja usetala, da bi meni glupacica rekla da je njeno radno vrijeme gotovo i ugasila muziku (tj. racunar), i krenula po trgovini da gasi svjetla. Naravno, od mene je dobila lekciju da je kraj njenog radnog vremena naznacen na vratima, i da mene njeni privatni planovi ne zanimaju niti diraju, i OBAVEZNA je biti tu.

loxem

#79 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by loxem » 17/08/2011 11:52

Chmoljo wrote:
loxem wrote:
nije stvar u tome u kojem ce ona tonalitetu reci dobar dan, vec kad ti ne kaze ni dobar dan ni prijatno, e tad cu joj hebati sve, pa makar ona bila ober majka. a tebe znam izvidzenja pa bi bas onda volio da se nadzes da se onda bas istresem, bio bi mi ljepsi dan.
naravno. idući put kad me vidiš, slobodno kreni. nemoj ništa čekati.
:D nekoliko puta kad si prolazio pored mene pogledam te i molim boga da me pogledas al ti uvjek se pokupis u ramenima i spustis glavu. al eto hvala ti na poziv i no sikiriki necu dugo cekati vidimo se ovi dana. ;-)

Ma.Le.Na

#80 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Ma.Le.Na » 17/08/2011 11:52

haj nas zovnite kad bude ta predstava :D

Bodkin

#81 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Bodkin » 17/08/2011 11:54

da, ocekujes da bar kazu dobar dan ili izvolite i dovidjenja.u stvari dovoljno je da kazu dovidjenja na odlasku ali ne i to kad trazis si kompleksas koji za marku hoce da je hadzija.treba ovdje zakon ulice uvesti, ako si jaci od onih sto prodaju mozes izaci da ne platis, jebo kuturu i lijepo ponasanje. krkanluk u krvi

a muuu mi je standardni vokabular kad dodjem a oni samo otkucaju i bulje u mene i cekaju pare

Ma.Le.Na

#82 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Ma.Le.Na » 17/08/2011 11:56

Bodkin wrote:da, ocekujes da bar kazu dobar dan ili izvolite i dovidjenja.u stvari dovoljno je da kazu dovidjenja na odlasku ali ne i to kad trazis si kompleksas koji za marku hoce da je hadzija.treba ovdje zakon ulice uvesti, ako si jaci od onih sto prodaju mozes izaci da ne platis, jebo kuturu i lijepo ponasanje. krkanluk u krvi

a muuu mi je standardni vokabular kad dodjem a oni samo otkucaju i bulje u mene i cekaju pare
ja se vala svaki put pozdravim sa kaserkom
ona u mene :shock: a ja fino kazem DOBAR DAN :D
zbune se :-?
na kraju im se i zahvalim
tad vec predju na slijedecu musteriju pa me fino izignorisu :-?

open the pendzer

#83 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by open the pendzer » 17/08/2011 12:12

Zato u mom Konzumu kasirka ljude docekuje sa "ooo okano, srce, ljubavi, gdje si ti meni, sta ima".

black

#84 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by black » 17/08/2011 12:16

bechka shkola istureno odjeljenje sarajevo :oops: :mrgreen:

otherside

#85 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by otherside » 17/08/2011 12:45

Gospoda Ministarka wrote: Ja sam nedavno imala tu situaciju da sam usla u trgovinu 10 min prije kraja radnog vremena, naznacenog na vratima, znaci ,postujem njeno radno vrijeme jer sam obratila paznju do kada radi. Vrata su bila otvorena, ja usetala, da bi meni glupacica rekla da je njeno radno vrijeme gotovo i ugasila muziku (tj. racunar), i krenula po trgovini da gasi svjetla. Naravno, od mene je dobila lekciju da je kraj njenog radnog vremena naznacen na vratima, i da mene njeni privatni planovi ne zanimaju niti diraju, i OBAVEZNA je biti tu.
glupacica? zato sto radi u trgovini? a je li bila turska roba?
zoves li glupacima one dilere koji te snadbijevaju ukradenom robom da bi ti nosila MARKE?
(ovo je sama napisala na jednoj temi) ili su oni gospoda iz sjene?
ima li ijedna tema na ovom forumu da ti nisi naglasila svoju arogantnost i snobizam?
fuj!

Bodkin

#86 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Bodkin » 17/08/2011 12:47

black wrote:bechka shkola istureno odjeljenje sarajevo :oops: :mrgreen:
nema tu skole, samo uzmes sta ti treba i zajebano ih pogledas

Bodkin

#87 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Bodkin » 17/08/2011 12:49

Ma.Le.Na wrote:
Bodkin wrote:da, ocekujes da bar kazu dobar dan ili izvolite i dovidjenja.u stvari dovoljno je da kazu dovidjenja na odlasku ali ne i to kad trazis si kompleksas koji za marku hoce da je hadzija.treba ovdje zakon ulice uvesti, ako si jaci od onih sto prodaju mozes izaci da ne platis, jebo kuturu i lijepo ponasanje. krkanluk u krvi

ja se vala svaki put pozdravim sa kaserkom
ona u mene :shock: a ja fino kazem DOBAR DAN :D
zbune se :-?
na kraju im se i zahvalim
tad vec predju na slijedecu musteriju pa me fino izignorisu :-?
ma ne mozes ti od njih ocekivati da nauce.tj mozes ali nakon sto vidis da nema tu hljeba odustanes :) neki se zahvale a neki muuu :D

Racunica

#88 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Racunica » 17/08/2011 12:51

Sabina Ramic wrote:Koristim ovu priliku da vas pozovem da malo raspravljamo o raspravljamo o tome kako su "današnji" kupci jako neljubazni i prezahtjevni. Radim u trgovini i ponekad me vjerujte natjeraju do plača, a moraš prema njima biti i ljubazan i strpljiv, a bezobrazluku nigdje kraja
Moja prijateljica je radila na radnji i kolegica je došla da je zamijeni da ide na pauzu, to je čuo i kupac koji ju je gnjavio prije toga 20 min jer nije mogao izabrati naočale koje joj se sviđaju. Kad je njezina kolegica ponudila da mu nastavi pomoći, kupac je to odbio i rekao da želi da mu pomogne moja prijateljica koju je gnjavila još sigurno pola sata sa pitanjima za druge proizvode.
Mislim ovo je samo jedan primjer, a svakodnevno ih ima more...
Ja znam da smo mi plačeni da uslužujemo kupce i slažem s tim, ali normalne kupce, a ne nadrkane gospođe koje su se prije toga poslavađale s mužem pa nemaju se na kome istresti.
gledaj to s vedrije strane: pomocices joj da ne zavrsi na neuropsihijatriji...a cuvaj svoj duh i svoje zdravlje...meni je porazavajuce kad ljudi koji su "obrazovani" indirektno podrzavaju ovakva i slicna ponasanja...
"kupac je uvijek u pravu", ali sve ima svoje granice...

bambi:)

#89 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by bambi:) » 17/08/2011 12:59

otherside wrote:
Gospoda Ministarka wrote: Ja sam nedavno imala tu situaciju da sam usla u trgovinu 10 min prije kraja radnog vremena, naznacenog na vratima, znaci ,postujem njeno radno vrijeme jer sam obratila paznju do kada radi. Vrata su bila otvorena, ja usetala, da bi meni glupacica rekla da je njeno radno vrijeme gotovo i ugasila muziku (tj. racunar), i krenula po trgovini da gasi svjetla. Naravno, od mene je dobila lekciju da je kraj njenog radnog vremena naznacen na vratima, i da mene njeni privatni planovi ne zanimaju niti diraju, i OBAVEZNA je biti tu.
zoves li glupacima one dilere koji te snadbijevaju ukradenom robom da bi ti nosila MARKE?
ima li ijedna tema na ovom forumu da ti nisi naglasila svoju arogantnost i snobizam?
fuj!
:thumbup: :thumbup: :thumbup: Haha ,sigurno je "glupacica" mlada i zgodna pa je mamac za isfrustrirane uglavnom "nezgodne" žene ...

kockica_kockica

#90 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by kockica_kockica » 17/08/2011 12:59

Ženski Dr.Med wrote:Kockice malo pretjerujes , ja nemam uopste problem da ostanem duze nakon radnog vremena ,imao sam poso gdje sam svaki dan radio 4 + sati vise prekovremeno .
U Njemackoj se ne fura vise 36 sati sedmicno to nema vise ,nego 1+ sat i vise bez naplacivanja....

Barem ja to vidim da je to stvar i mentaliteta ,vamo sam rodjen tako sam rodjen u taj mentalitet da za mene ne predstavlja problem da radim vise nego sto moram
Kroz tvoj text vidim da ni tvoja kolegica nije ispostovalo ono sto na vratim vani pise ,a to je otvoreno do 20.00

nadam se da ces me razumijeti
Ne poredi placu jedne prodavacice u BiH od 300 KM sa platom prodavacice u Njemackoj jer njena sigurno nije 150 eura .. Poredjenje ti je neumjesno jer se prekovremeni rad placa svuda osim kod nas...

Moja kolegica je zatvorila 10 do 20.00 jer je tako sef naredio da zatvaraju a ne sama od sebe...Imala je dobrog sefa koji je za razliku od babe postovao vrijeme radnica koje su radile za njega, pa im je dao da zatovre 10 minute ranije kako bi zavrsile papirologiju za tih 10 minuta do kraja radnog vremena... ( Za usporedbu, mnoge kancelarije rade od 08 do 16.00 ali sa strankama rade do 13.00, jer trebaju vrijeme za papirologiju koja slijedi nakon stranki)
I cisto da se zna, ta baba koja je dosla 3 minute do 20.00 napravila toliku frku nista kupila nije vec je usla razgledala po policama do 20.15 i otisla... Meni je to bezobrazluk....

Isto kao sto je bezobrazluk bio one zene sto je tu vece setala i prohtjelo joj se malo probavati robu da ubije vrijeme (takvih je najvise koji dodju na pauzi ili za vrijeme setnje i probavaju da ubiju vrijeme)... I zadrzala je zenu sat i po vremena nakon radnog vremena jer je vidjela da ova ne smije zatvoriti dok je ona tu.... Vrlo bolesno .. A sve u sklopu naseg bolesnog mentaliteta da u mozak svakoga koga mozemo ( da ne kazem sta) ...

kockica_kockica

#91 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by kockica_kockica » 17/08/2011 13:02

Gospoda Ministarka wrote:

I tako 10 minuta pred kraj radnog vremena moja prijateljica zatvori radnju kao i uvijek, da prebroji pazar upise u knjige itd.. Sjedim ja na tabureu i cekam da ona zavrsi...

Na vrata radnje kuc kuc ... pa opet kuc kuc kuc.. kaze moja prijateljica zatvoreno je
opet kuc kuc kuc

i tako moja kolegica ode do vrata otkljuca i kaze joj lijepo gospodjo radno vrijeme je proslo dodjite sutra...
stala iznad mene i dere se.. kako cu ja vidjeti od gazde sta ja nju samo gledam ona je kupac ima pravo da udje, sto ja zatvaram ranije itd...

U mojoj mahali ima radnja u kojoj radnica ne smije od gazde zatvoriti sve dok ima kupaca...
Neku vece gledam 21.30 ona jos uvijek unutra sa nekim likovima koji nesto probavaju...
Ja sam nedavno imala tu situaciju da sam usla u trgovinu 10 min prije kraja radnog vremena, naznacenog na vratima, znaci ,postujem njeno radno vrijeme jer sam obratila paznju do kada radi. Vrata su bila otvorena, ja usetala, da bi meni glupacica rekla da je njeno radno vrijeme gotovo i ugasila muziku (tj. racunar), i krenula po trgovini da gasi svjetla. Naravno, od mene je dobila lekciju da je kraj njenog radnog vremena naznacen na vratima, i da mene njeni privatni planovi ne zanimaju niti diraju, i OBAVEZNA je biti tu.
Jeli glupacica zato sto ti nije dala da razgledas 10 minuta prije zatvaranja ili je glupacica zato sto radi u trgovini ? :shock:
Jesi ti namjeravala nesto kupiti ili si setala pa usetala kod nje da ubijes vrijeme, tih 10 minuta? :-)

Ma.Le.Na

#92 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Ma.Le.Na » 17/08/2011 13:09

ne znam za vas ali mene je pomalo stid uci u radnju 10 min prije zatvaranja
pogotovo ako necu nista kupiti
u ove sa odjecom i obucom nema sanse da bih usla...jer znam i da hocu da kupim nesto..def mi treba vise od 10 min...za probavanje..skidanje..itd..

kod nas u firmi "vazi" pravilo da se ne donosi posao poslije pola 4 :D
neko radi do 4..ja do 5...ali svejedno :D zadnje sto mozete donjeti nekome da uradi je 3h..
i to se postuje :D
tako i ja razmisljam..smrklo bi mi se da mi neko udje u radnju 10 min prije zatvaranja

*mima*

#93 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by *mima* » 17/08/2011 13:19

A frustracija ovdje.......

swirl

#94 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by swirl » 17/08/2011 13:33

*mima* wrote:A frustracija ovdje.......
Alaselamet :D

kockica_kockica

#95 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by kockica_kockica » 17/08/2011 14:10

babyline wrote:
kockica_kockica wrote:
Ženski Dr.Med wrote:Kockice malo pretjerujes , ja nemam uopste problem da ostanem duze nakon radnog vremena ,imao sam poso gdje sam svaki dan radio 4 + sati vise prekovremeno .
U Njemackoj se ne fura vise 36 sati sedmicno to nema vise ,nego 1+ sat i vise bez naplacivanja....

Barem ja to vidim da je to stvar i mentaliteta ,vamo sam rodjen tako sam rodjen u taj mentalitet da za mene ne predstavlja problem da radim vise nego sto moram
Kroz tvoj text vidim da ni tvoja kolegica nije ispostovalo ono sto na vratim vani pise ,a to je otvoreno do 20.00

nadam se da ces me razumijeti
Ne poredi placu jedne prodavacice u BiH od 300 KM sa platom prodavacice u Njemackoj jer njena sigurno nije 150 eura .. Poredjenje ti je neumjesno jer se prekovremeni rad placa svuda osim kod nas...

Moja kolegica je zatvorila 10 do 20.00 jer je tako sef naredio da zatvaraju a ne sama od sebe...Imala je dobrog sefa koji je za razliku od babe postovao vrijeme radnica koje su radile za njega, pa im je dao da zatovre 10 minute ranije kako bi zavrsile papirologiju za tih 10 minuta do kraja radnog vremena... ( Za usporedbu, mnoge kancelarije rade od 08 do 16.00 ali sa strankama rade do 13.00, jer trebaju vrijeme za papirologiju koja slijedi nakon stranki)
I cisto da se zna, ta baba koja je dosla 3 minute do 20.00 napravila toliku frku nista kupila nije vec je usla razgledala po policama do 20.15 i otisla... Meni je to bezobrazluk....

Isto kao sto je bezobrazluk bio one zene sto je tu vece setala i prohtjelo joj se malo probavati robu da ubije vrijeme (takvih je najvise koji dodju na pauzi ili za vrijeme setnje i probavaju da ubiju vrijeme)... I zadrzala je zenu sat i po vremena nakon radnog vremena jer je vidjela da ova ne smije zatvoriti dok je ona tu.... Vrlo bolesno .. A sve u sklopu naseg bolesnog mentaliteta da u mozak svakoga koga mozemo ( da ne kazem sta) ...
taj dobri sef je to trebao naznaciti na vratima, a ne dezavujisati kupca sa radim vremenom.. i ta je radnica trebala to njemu predloziti kad je vec bio dobar team work.. :!:
Mene bi bilo stid nekome 10 minuta pred zatvaranje uci da razgledam robu za koju znam da necu kupiti... to je po meni bezobrazno ...

swirl

#96 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by swirl » 17/08/2011 14:24

otherside wrote:
fuj!
:thumbup: :thumbup:

juli84

#97 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by juli84 » 17/08/2011 14:25

Pa ljudi za 10 min jedva da se može kupiti hljeb i mlijeko, a neki bi razgledali obuću :-)
Joj pa nije ni čudo ako su trgovci ponekad neljubazni valjda ih pojedini kupci čine takvima.
Poštujem svakoga i svačije radno mjesto i ježim se na one koji nekoga omalovažavaju zbog onoga što pošteno rade.

Gospoda Ministarka

#98 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by Gospoda Ministarka » 17/08/2011 14:44

otherside wrote:glupacica? zato sto radi u trgovini? a je li bila turska roba?
fuj!
Zeno draga, nikad ljude nisam cijenila po poslu koji obavljaju, otac mi je zavrsi fax radeci na gradevini, tako da nema posla koji ne cijenim, u toku rata, u drugoj drzavi, mama je radila na odrzavanju cistoce da bi nama priustila krov nad glavom i hljeb. Iz tih razloga, zenu koja odrzava cistocu u mojoj kancelariji uvijek docekam ljubazno, istresem ja svoje smece, i trudim se koliko je moguce da joj olaksam posao,a ne da joj otezam. Ja znam koliko je posao trgovca tezak, vjerovala ili ne, imala sam 1 h u zivotu kad sam se uvjerila da je to jedan od najgorih poslova, od tog dana ono sto probam bilo gdje u trgovini vratim na vjesalicu i na mjesto s kojeg sam uzela, znam da je zadnje sto im treba pored gazde, male i neredovne plate neka neljubazna musterija, ali ja vidim na vratima do kada je njeno radno vrijeme i smatram da ona do tada mora ostati na svom radnom mjestu. Ne trazim od nje, da ostane 1 min duze van onog sto je naznaceno kao radno vrijeme.

Ovo marke sto spominjes, draga, to je vec tvoj problem sto ti je to zaparalo usi.
bambi:) wrote: Haha ,sigurno je "glupacica" mlada i zgodna pa je mamac za isfrustrirane uglavnom "nezgodne" žene ...
:lol: Pogresna ti je procijena, ako do sada nisi shvatila, ja jesam mlada i zgodna, i sasvim zadovoljna sobom.

mentalist

#99 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by mentalist » 17/08/2011 14:50

pravi Mentalist wrote:Zato sto su prodavaci u vecini slucajeva gluvi ignorantski idoti.

Moras im otvoriti oci da su oni ti koji nisu htjeli uciti i koji su inferiorne sluge, a ne ja.
Ovo bi moja mracna strana :shock: :shock: :shock: :shock: :run:

girl

#100 Re: Zašto kupci maltretiraju prodavace???

Post by girl » 17/08/2011 14:51

kockica_kockica wrote:
Ženski Dr.Med wrote:

opet kuc kuc kuc

Pa ne razumijem sta je problem? Kupac je u pravu ,tvoje drugarica je napravila gresku ako pise radno vrijeme je do 20.00 ne znaci ne znaci da je je njeno radno vrijeme u punkt 20.00 prestaje nego da kupci imaju mogucnost da kupuju do 20.00 + 5-10 minuta tolerancija

Osim toga nekulturnih imam na obe strane i kupaca i prodavaca
Kupovanje necega 5 minuta pred zatvaranje radnje a da nije od vitalnog znacaja za ljudski zivot je stvar nekulture i nepostivanja osobe koja tu radi odnosno vremena te osobe... Ako je to prodavnica cipela, garderobe i slicnog zaista ali zaista nema potrebe da dokazujes svoju nadmoc time sto ces namjerno uci u prodavnicu i zadrzati tu osobu iza njegovog/njenog radnog vremena...

Budimo iskreni niko od nas ne voli da nas se ostavlja nakon radnog vremena na poslu :oops: Ko god kaze da mu je svejedno ili da nema nista protiv laze...

Kod nas cak u Hitnoj pomoci mogu reci da im je kraj smjene a jedna prodavacica cipela ili majica i haljinica ne smije ... :x

izvini ali ovo je potpuno netacno. ja radim u kancelariji. imam klijente koji me mogu nazvati naravno pet minuta prije pet sati kad idem kuci. i meni je jedna bezobraznica rekla mozete'l pozuriti ja zatvaram u amku na vrbanji (usla sam da kupim uloske i jogurt - mozes misliti koliko vremena treba za dvoje) znaci nisam dosla da biram kauc nego sam dosla da kupim uloske hej. naravno da sam prokomentarisala sa kolegicom sam bila , "zamisli kad bi mi svojim klijentima rekla pozurite idem kuci". zar bih ja trebala da se ponasam prema njima bezobrazno? ne, moje je da pruzim uslugu i sacekam da zavrsim npr. telefonski razgovor i pomognem ako trebam nesto pomoci ili angazvati nekog drugog ako je to potrebno u datoj situaciji ali moje je da rijesim problem i tako dalje. ili eventualno da me neko nazove kad krenem na pauzu. na pauzu cu ici kad zavrsim ili necu ni ici ako ne mogu da stignem. Beskrajno me nervira bezobrazluk zaposlenika koji smatraju da im je sve Bogom dato i oni rade za "platicu" i tako dalje a neko ih maltretira. srecom u firmi u kojoj radim, ljudi se ne ponasaju tako i svjesni su sta znaci imati posao sada. nek' proba taj zaposlenik koji je "maltretiran i radi za platicu " "naci" posao, znaci napraviti neki ugovor i on nekom dati "platicu" pa da vidi malo kako to izgleda. kolika god platica je nek' se smjeska i bude ljubazan i posteno odradi svoj posao. i kod te "prijateljice" s pocetka teme to je maltretiranje samo zato sto musterija nije htjela da uslugu nastavi druga osoba obzirom da joj moze pruziti istu uslugu. ali da je to bas maltretiranje obzirom da oj niko nije psovao, vrijedjao, ili bio bezobrazan prema njoj - i nije, naravno da ima likova s obje strane" ali to nije njena svakodnevna situacija nego se rijetko desi. i sumnjam da joj je ista bilo obzirom da je otisla na pauzu nakon 15 minuta . svi mi imamo losih dana na poslu kad nas neko nanervira da oplacemo i da neko bude bezobrazan prema nama. ima i onih koji pruzaju usluge bezobraznih a naravno i klijenata, ali u svakom poslu, ne samo u prodavnicama. ja sam bila svjedok u guliveru kad se zena izderala na prodavacicu zato sto nesto ne moze - a cura je fakat bila ljubazna i ova musterija je demonstrativno sa drugaricom izasla sta ona misli ko je i ovo i ono i bas joj svasta nagovroila - e to je maltretiranje, a prodavacica se jadna ljubazno izvinula i rekla da nije do nje nego da su joj pravila takva. a sto se tice ovog kako je nekultura to sto neko dodje pet minuta prije - pa otkud ti znas da li je taj neko trazio nesto sto nije mogao da nadje a zeli nekom da ponese na poklon i npr. sutra ujutro putuje iz sarajeva ili nesto slicno? to nije nekultura - tvoje radno vrijeme je npr do 8 - i musterija ima pravo da ga niko ne istjeruje.

Post Reply