Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Brzopleta*

#76 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Brzopleta* »

lilla wrote:U osnovnoj školi Sedam sekretara SKOJ-a, bila sam u prvoj generaciji od koje su sva djeca počela učiti engleski jezik od četvrtog razreda :D a koja godina prije rata ne sjećam se tačno :-)
mislim da smo isle u istu osnovnu :-) :-D

U gimnaziji sam ucila engleski i njemacki sve 4 godine, latinski 2 godine a francuski ko je isao na jezicki smjer :)
bosna123

#77 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by bosna123 »

terra_incognita wrote: nikad čuli za izraz "svjetski jezik"?
Culi, naravno, ali su fakta da se njemacki nije ucio u skolama Srbije, Makedonije, Crne Gore, a ucio se u BiH, Sloveniji, Hrvatskoj. Zakljucak je jasan. I nisu se svi svjetski jezici ucili na prostoru bivse drzave.

Zasto ne turski? Prvo, zato sto nije svjetski jezik. Drugo, ne bih, jer cemo zakomplicirati.
1941.

#78 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by 1941. »

bosna123 wrote:
Culi, naravno, ali su fakta da se njemacki nije ucio u skolama Srbije.
Učio se...i ta priča s Austro-Ugarskom ne pije vode, bilo je tu i mnogo praktičnih razloga jer je Njemačka između ostalog bila najvažniji spoljnotrgovinski partner bivše države. Da ne govorim o određenim privrednim oblastima gdje su se svi mogući principi, naučna dostignuća i tehnologije bili 100% preslikani od Nijemaca.
nosara

#79 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by nosara »

sanaman wrote:Malo OFF

Mene fascinira koliko velicamo bivsi obrazvni sistem (sadasnji necu ni kometarisati)...koliko se samo smatramo superiornim :)

Nikako da spoznamo da nismo najpametniji, najobrazovaniji itd. Nikako.

Da me ne razumijete pogresno, ne zelim reci da smo glupi ili sl. ALI daleko smo od onog kakvim sami sebe zamisljamo.
Obrazovni sistem u bivsoj drzavi bio je, s obzirom na okolnosti, vise nego dobar... Kao i sve ostalo... Sistem u svemu, to je ono sto je, nestankom bivse drzave, nestalo netragom...
terra_incognita

#80 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by terra_incognita »

bosna123 wrote:
Culi, naravno, ali su fakta da se njemacki nije ucio u skolama Srbije, Makedonije, Crne Gore, a ucio se u BiH, Sloveniji, Hrvatskoj. Zakljucak je jasan. I nisu se svi svjetski jezici ucili na prostoru bivse drzave.

Zasto ne turski? Prvo, zato sto nije svjetski jezik. Drugo, ne bih, jer cemo zakomplicirati.
ja ga učila u CG i fakultativno engleski umjesto domaćinstva jer su roditelji tražili da se ukne okupatorski jezik

dakle, ne znam odakle vadite ove podatke
Post Reply