Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bosna123

#51 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by bosna123 »

U Istri obavezno, a za Dalmaciju, mislim, fakultativno.
kriticarka_nikova

#52 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by kriticarka_nikova »

bosna123 wrote:U Istri obavezno, a za Dalmaciju, mislim, fakultativno.
E sad pitanje zasto se u Istri ucio obavezno a u Dalmaciji fakultativno? Zasto se recimo nije u Mostaru ucio talijanski fakultativno?

I da bas me zanima koje jezike talijani uce u skolama posto gdje god odu govore samo svoj
bosna123

#53 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by bosna123 »

Pa sigurno ne uce Hrvatski.

U Istri je sve dvojezicno, natpisi, nazivi i sl. Vjerovatno je postojao neki sporazum izmedju Jugoslavije i Italije. Znam jednom smo se slucajno nasli u malo zabacenijem dijelu Istre, i ljudi nisu znali pricati Hrvatski, a nesto nam je trebalo.

Isto tako je i Madjarski bio obavezan u vojvodjanskim skolama.
Amaya

#54 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Amaya »

CungaLunga wrote:Mislim da predmet nije bio Njemacki, nego `Obucavanje Gastarbajtera` :D
:lol: :thumbup:
kriticarka_nikova

#55 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

I bas me zanima i to zasto se u Hrvatskoj nije ucila cirilica?

Da li neko zna jel se cirilica ucila u Sloveniji?
Jara

#56 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jara »

sinuhe wrote:Ne pratis ti diskusiju. Ja nisam ucio engleski i time sam stavljen u neravnopravnu poziciju u socijalistickoj drzavi koja fol bastini ravnopravnost :D Zasnivati skolsku politiku na osnovu konkursa za nastavnika jezika je dosta blesavo.
Auu, tako znači, neko je namjerno stavljao određene učenike u neravnopravan položaj onemogućavajući im da uče engleski! :x
Znači, nije razlog što je njemački jezik bio u svijetu tehnologije ono što je sad engleski i što je BiH bila u sastavu K.U.K. monarhije. :x I što je bilo više profesora njemačkog nego engleskog :D. I što su "englezi" kao deficitarni, bez imalo patriotizma :x radije birali grad nego selo. :-)
Dobro da se zna! :)
Jara

#57 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Jara »

kriticarka_nikova wrote:I bas me zanima i to zasto se u Hrvatskoj nije ucila cirilica?

Da li neko zna jel se cirilica ucila u Sloveniji?
Ćirilica se obavezno učila u Hrvatskoj.
U Sloveniji se učila u okviru nastave srpskohrvatskog jezika.
terra_incognita

#58 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by terra_incognita »

[quote="terra_incognita"
zato što je svjetski jezik, jedan od tri i boba je falila da u USA bude oficijelni[/quote]
bravo terra :thumbup: ,jako malo glasova je odlučilo da to bude engleski![/quote]

I ja sam dugo vjerovao u to, ali to nije historijska cinjenica[/quote]

Zbog čega nije ?

Doch wie alle Legenden hat auch diese einen wahren Kern: Am 9. Januar 1794 reichte eine Gruppe deutscher Einwanderer aus Virginia beim US-Repräsentantenhaus eine Petition ein, in der sie die Veröffentlichung von Gesetzestexten in deutscher Übersetzung forderten. Dies sollte den Einwanderern, die noch kein Englisch gelernt hatten, helfen, sich schneller mit den Gesetzen in der neuen Heimat zurechtzufinden. Doch der Antrag wurde vom Hauptausschuss des Repräsentantenhauses mit 42 zu 41 Stimmen abgelehnt. Der deutschstämmige, zweisprachige Sprecher des Repräsentantenhauses, Frederick Augustus Conrad Muehlenberg, der sich selbst bei der Abstimmung enthalten hatte, erklärte hinterher: "Je schneller die Deutschen Amerikaner werden, desto besser ist es."

Malo sam ukakila sa citiranjem, ne zna se ko kome ali... :-)
Updated

#59 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Updated »

I dok mi, kao obavezan predmet, polako u skole uvodimo engleski jezik - srazmjerno broju nastavnika, u Srbiji studiraju kineski. I opet cemo za petnaestak godina za njih bit polupismeni ...
ladyada

#60 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by ladyada »

nasa OS je imala samo engleski i ruski ......... posto je te godine nastavnica engleskog bila trudna cijela generacija je ucila ruski, majko moja muka naci udhzbenik ruskog zvala se rodbina po cijeloj BiH da kupi i posalje .....a skola je bila za seosku djecu ........mislima da je gradska skola imala i njemacki i francuski jer smo u srednjoj onda se djelili kad smo imali strani jezik ......... ja sam dodatno uzela jos engleski tada i furala 2 godine ali posto nije bilo interesa i profesor bio pijanac i to se otkazalo tako da sam sama ucila kuci i iz filmova .....sjecam se da me raja ismijavala da nemam pametnijeg posla .........njemacki nisam nikada voljela zbog izgovora, nije mi bio melodican ...... centralna bosna .....
ladyada

#61 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by ladyada »

terra_incognita wrote:[quote="terra_incognita"
zato što je svjetski jezik, jedan od tri i boba je falila da u USA bude oficijelni
bravo terra :thumbup: ,jako malo glasova je odlučilo da to bude engleski![/quote]

I ja sam dugo vjerovao u to, ali to nije historijska cinjenica[/quote]

Zbog čega nije ?

Doch wie alle Legenden hat auch diese einen wahren Kern: Am 9. Januar 1794 reichte eine Gruppe deutscher Einwanderer aus Virginia beim US-Repräsentantenhaus eine Petition ein, in der sie die Veröffentlichung von Gesetzestexten in deutscher Übersetzung forderten. Dies sollte den Einwanderern, die noch kein Englisch gelernt hatten, helfen, sich schneller mit den Gesetzen in der neuen Heimat zurechtzufinden. Doch der Antrag wurde vom Hauptausschuss des Repräsentantenhauses mit 42 zu 41 Stimmen abgelehnt. Der deutschstämmige, zweisprachige Sprecher des Repräsentantenhauses, Frederick Augustus Conrad Muehlenberg, der sich selbst bei der Abstimmung enthalten hatte, erklärte hinterher: "Je schneller die Deutschen Amerikaner werden, desto besser ist es."

Malo sam ukakila sa citiranjem, ne zna se ko kome ali... :-)[/quote]
ovo nijemci citiraju povodom svake prilike kad se radi o njemackom uticaju u usa ......
1941.

#62 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by 1941. »

kriticarka_nikova wrote:
bosna123 wrote:U Istri obavezno, a za Dalmaciju, mislim, fakultativno.
E sad pitanje zasto se u Istri ucio obavezno a u Dalmaciji fakultativno? Zasto se recimo nije u Mostaru ucio talijanski fakultativno?

I da bas me zanima koje jezike talijani uce u skolama posto gdje god odu govore samo svoj
Uče engleski ili francuski, s tim da se u srednjim pkolama uči ono što se kod nas u 5. osnovne pjeva. Tu su i područja na sjeveru zemlje koja obitavaju pretežno Slovenci ili Nijemci koji imaju škole gdje uče svoj jezik.
Istra - snažno prisustvo italijanske manjine kao i čvrste kulturne i ekonomske veze s Izalijom, što s Dalmacijom i nije toliki slučaj.
sinuhe

#63 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sinuhe »

Jara wrote:
sinuhe wrote:Ne pratis ti diskusiju. Ja nisam ucio engleski i time sam stavljen u neravnopravnu poziciju u socijalistickoj drzavi koja fol bastini ravnopravnost :D Zasnivati skolsku politiku na osnovu konkursa za nastavnika jezika je dosta blesavo.
Auu, tako znači, neko je namjerno stavljao određene učenike u neravnopravan položaj onemogućavajući im da uče engleski! :x
Znači, nije razlog što je njemački jezik bio u svijetu tehnologije ono što je sad engleski i što je BiH bila u sastavu K.U.K. monarhije. :x I što je bilo više profesora njemačkog nego engleskog :D. I što su "englezi" kao deficitarni, bez imalo patriotizma :x radije birali grad nego selo. :-)
Dobro da se zna! :)
Engleski jezik jednostavno dominira(i u tehnologiji) nakon Drugog svjetskog i pravdati obavezu ucenja njemackog u BiH time sto smo bili u sastavu AU je besmisleno. Sto onda svi nisu ucili njemacki? Od osam odjeljenja u mojoj skoli dva su bila pocascena ucenjem njemackog jer je jezik tehnologije i AU :-)

Neravnopravnost u skolstvu je velika stvar sto neki ocito ne razumiju.
Kada se npr. kaze da su skole u Skandinaviji najbolje misli se na ravnopravnost - svi imaju jednake uslove.
zonna

#64 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by zonna »

ja mislim da se ucilo ono za sta su se mogli naci nastavnici/profesori. nasa OS nije nista imala protiv engleskog ili francukog ali jednostavno nisu imali kadra za to. bila 2 metuzalema, jedan predavao ruski a drugi njemacki. za ovog drugog se pricalo da ga je naucio u ratu ali je nebitno.
mislim da je tako svugdje bilo ucilo se ono za sta su primani "partijski" nastavnici/profesori. nikom nije padalo na pamet da otpusti jednog takvog lika zato sto je mozda neko mladji zavrsio engleski pa bi mozda mogao predavati umjesto recimo profe ruskog (imalo se para za samo 2 jezika u to doba).
metastasio

#65 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by metastasio »

Zašto se u bivšoj Jugoslaviji učio jedan ili drugi strani jezik - o tome bi se dalo dugo razglabati. U osnovi je bila politika. Socijalistička Jugoslavija nije se baš mogla potpuno "utopiti" u Zapadni svijet pa se moralo držati odstojanje prema svima - zato je bilo i ruskog i engleskog i njemačkog po školama. Segregacija djece po pitanju učenja stranog jezika bilo je nešto nedopustivo. Time je ispadalo ne samo da se djeca "kažnjavaju", već se u njihovim očima stvarao utisak da je jedan jezik tobože "manje vrijedan" od drugog. A to je meni kao lingvisti ravno ratnom zločinu. Svaki jezik, pa bio on i plemenski iz Centralnoafričke Republike, jednako je vrijedan (po svojim gramatičkim konstrukcijama možda i stoput interesantniji) kao i engleski, francuski itd.

Na drugu stranu, značaj engleskog jezika naglo je porastao baš u vrijeme dok su nas neki odveli u Srednji vijek. Ilustriraću to samo jednim primjerom (a ima ih "tonu"). U Švicarskoj Konfederaciji školsko pravilo je bilo da prvi strani jezik u školama obično bude jezik druge jezičke zajednice. Tako su djeca iz kantona u kojima se govori njemački jezik kao prvi desetljećima učila francuski i obrnuto. Od 90-ih se stanje mijenja - djeca iz tzv. Njemačke Švicarske (Deutschschweiz) sada kao prvi jezik uče engleski pa tek onda jezik svojih komšija. To zorno pokazuje da je znati engleski danas toliko bitno da se stavlja ispred poznavanja jezika iste nacije (ovo "nacije" posebno naglašavam jer u Švicarskoj živi JEDNA nacija koji baštini četiri jezika, a ne kao što su ovdje neki lupetali čak četiri naroda. Da odete u Zürich pa nekome kažete da je Nijemac, dobili biste po tintari. Slično je i sa Ženevom ili Lozanom).

A što se tiče njemačkog - pa dovoljno je reći da je njemački jezik danas najrasprostranjeniji jezik u Evropskoj uniji - govori ga najviše njenih stanovnika. Njegov utjecaj jača (bez obzira što se Nijemci trude govoriti engleski) i mislim da je nama na Balkanu puno korisnije NAKON engleskog učiti njemački jezik. U Srbiji se - opet zbog političko-historijskih veza - dugo forsirao francuski, međutim značaj francuskog rapidno opada. U posljednje vrijeme često sam u Francuskoj i vidim koliko njihov mlađi, ali i pokoji stariji svijet sve više progovara engleski. Takvu situaciju niste mogli ni zamisliti prije 20-ak godina...
Did

#66 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by Did »

Kod nas u osnovnoj bilo 8 odjeljenja od 5.-8. razreda. 2 učila francuski, 3 njemački i 3 ruski. Odjeljenja koja su dolazila sa sela učila ruski. Djeca profesora, nastavnika i direktora sa sela prebacivana su u odjeljenja koja su učila njemački, ili puno rjeđe francuski, pa su odjeljenja sa sela spajana i razlagana kako bi se ugodilo guzonjama. Engleski se nije učio nikako do 91. godine.
kriticarka_nikova

#67 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Trebali smo ucit turski,posto su Turci bili ovdje 500 godina
terra_incognita

#68 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

haj ne kakite više sa austrougarskom i titovom politikom

nikad čuli za izraz "svjetski jezik"?

ja sam u njemačkoj u gimnaziji imala engelski kao prvi strani jezik, francuski kao drugi i latinski kao treći sa mogučnošću da se uzme ruski umjesto njega..jedan razred u generaciji je učio ruski kao treći jezik a ostali latinski

i to je titova politika ?

ja sam lično uzela ruski jer mi nije padalo na pamet da se peglam sa latinskim
KENJAC

#69 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by KENJAC »

Mozda malo OFF ali zelim da iskoristim priliku da se javno zahvalim sistemu skolstva SFRJ sto danas ponosno mogu uci u bilo kakvu diskusju sa gradjanima bilo koje zemlje na svijetu (na tri jezika) i da se pri tom ne osjecam ni malo inferiornim.
sinuhe

#70 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sinuhe »

KENJAC wrote:Mozda malo OFF ali zelim da iskoristim priliku da se javno zahvalim sistemu skolstva SFRJ sto danas ponosno mogu uci u bilo kakvu diskusju sa gradjanima bilo koje zemlje na svijetu (na tri jezika) i da se pri tom ne osjecam ni malo inferiornim.
Izbornih predmeta bas i nije bilo tako da ne preuvelicavaj.
metastasio

#71 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by metastasio »

terra_incognita wrote:haj ne kakite više sa austrougarskom i titovom politikom

nikad čuli za izraz "svjetski jezik"?

ja sam u njemačkoj u gimnaziji imala engelski kao prvi strani jezik, francuski kao drugi i latinski kao treći sa mogučnošću da se uzme ruski umjesto njega..jedan razred u generaciji je učio ruski kao treći jezik a ostali latinski

i to je titova politika ?

ja sam lično uzela ruski jer mi nije padalo na pamet da se peglam sa latinskim
Djevojko, u boldiranom je suština cijele stvari. Niko, pobogu, nije protiv učenja više jezika (što obično nismo imali već smo u osnovnoj učili samo jedan jezik), već je pitanje KOJI će to jezik biti. Ti si, vidiš, učila engleski kao PRVI - znači "pod moranje", a ostalo si birala, pa sve i da je stajao mandarinski kineski na raspolaganju, neko ga je mogao birati. Ljudi su ovdje izražavali nezadovoljstvo jer nisu imali izbora, a nuđeni su im samo ruski, njemački, francuski, a oni su željeli engleski...
terra_incognita

#72 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

nisam birala, dobila sam francuski
ruski sam probrala a da nisam, dobila bih latinski

ali nije to poenta, poenta je da ruski nema veze sa titovom politikom isto kao ni njemački sa austrougarskom, to je svjetski jezik, kao što su to i eng i franc
sanaman

#73 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by sanaman »

Malo OFF

Mene fascinira koliko velicamo bivsi obrazvni sistem (sadasnji necu ni kometarisati)...koliko se samo smatramo superiornim :)

Nikako da spoznamo da nismo najpametniji, najobrazovaniji itd. Nikako.

Da me ne razumijete pogresno, ne zelim reci da smo glupi ili sl. ALI daleko smo od onog kakvim sami sebe zamisljamo.
KENJAC

#74 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by KENJAC »

sinuhe wrote:
KENJAC wrote:Mozda malo OFF ali zelim da iskoristim priliku da se javno zahvalim sistemu skolstva SFRJ sto danas ponosno mogu uci u bilo kakvu diskusju sa gradjanima bilo koje zemlje na svijetu (na tri jezika) i da se pri tom ne osjecam ni malo inferiornim.
Izbornih predmeta bas i nije bilo tako da ne preuvelicavaj.
Sa nasim skolovanjem se moglo porediti jos samo skolovanje SSSR-a. Znam kako je priznati da se ono skolovanje ne moze porediti sa ovim i da smo sve ucinili da ga ispljuvamo (ovdje racunam i Marksizam koji svakim danom postaje sve realniji) ali treba biti musko i priznati ! Sad sto se npr. informatika svugdje u svijetu kasnije razvila ne moze biti razlog da se kaze "mi nismo nista ucili od informatike a vidi sad " Ali ajd, elem neise...
metastasio

#75 Re: Koje smo jezike ucili u staroj Jugi?

Post by metastasio »

sanaman wrote:Malo OFF

Mene fascinira koliko velicamo bivsi obrazvni sistem (sadasnji necu ni kometarisati)...koliko se samo smatramo superiornim :)

Nikako da spoznamo da nismo najpametniji, najobrazovaniji itd. Nikako.

Da me ne razumijete pogresno, ne zelim reci da smo glupi ili sl. ALI daleko smo od onog kakvim sami sebe zamisljamo.
Odličan post! Sjećam se studiranja na fakultetu u Sarajevu gdje su pojedini profesori govorili da je njihovo znanje bolje od onog na Harvardu ili u Beču. No comment...
Post Reply