bombe u Oslu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

poznanik
Been thanked: 3 times

#676 Re: bombe u Oslu

Post by poznanik » 26/07/2011 19:14

CungaLunga wrote:Google mobilizira protiv manifesta teroriste, obecava da ce uciniti teze ekstremistima da sire propagandu preko interneta. Prilagoditi ce search engine tako da stranice protiv rasizma i ekstremizma ce se prve pojaviti ako se ukucaju kjucne rijeci.

Mobilizacija hakera za unistenje manifesta;
Operation UnManifest:
As Anders Behring Breivik wants to use the cruel action of killing over 90 young people to promote his 1516-page manifesto, also with the help of the internet, Anonymous suggests following action:
1. Find the Manifest of Anders Behring Breivik : 2083 – A European Declaration of Independence
2. Change it, add stupid stuff, remove parts, shoop his picture, do what you like to.....
3. Republish it everywhere and up vote releases from other peoples, declare that the faked ones are original
4. Let Anders become a joke, such that nobody will take him serious anymore
5. Spread this message around the internet and real life, translate it
6. Have a moment for the victims of his cruel attacks
We all are anonymous,
We all are Legion,
We all do not forgive murder,
We all do not forget the victims.

Bravo :thumbup:

Kako mi odavde, iz BiH ili ovog foruma, možemo pomoći?

Čovjek i po'

#677 Re: bombe u Oslu

Post by Čovjek i po' » 26/07/2011 21:51

poznanik wrote: Bravo :thumbup:
Kako mi odavde, iz BiH ili ovog foruma, možemo pomoći?
Vec ti je napisano :)

1. Find the Manifest of Anders Behring Breivik : 2083 – A European Declaration of Independence
2. Change it, add stupid stuff, remove parts, shoop his picture, do what you like to.....
3. Republish it everywhere and up vote releases from other peoples, declare that the faked ones are original
4. Let Anders become a joke, such that nobody will take him serious anymore
5. Spread this message around the internet and real life, translate it
6. Have a moment for the victims of his cruel attacks

atko

#678 Re: bombe u Oslu

Post by atko » 26/07/2011 23:01

I na kraju ce psihopata otici u zatvor delux .... i napisace par knjiga koje ce se prodati u milionskim tirazima i cekati u narednih 5 ili 10 ili 15 godina da desnica preuzme evropu ... i novi hitler ce biti slobodan :roll:

fasizam i u mikronima je fasizam ... i samo je pitanje dana kad ce se vratiti na scenu :roll: :x

Ameri bi ga roknuli prilikom hapsenja 100%... i kad mi neko kaze ne treba smrtna kazna :twisted:

Gray

#679 Re: bombe u Oslu

Post by Gray » 26/07/2011 23:33

atko wrote:I na kraju ce psihopata otici u zatvor delux .... i napisace par knjiga koje ce se prodati u milionskim tirazima i cekati u narednih 5 ili 10 ili 15 godina da desnica preuzme evropu ... i novi hitler ce biti slobodan :roll:

fasizam i u mikronima je fasizam ... i samo je pitanje dana kad ce se vratiti na scenu :roll: :x

Ameri bi ga roknuli prilikom hapsenja 100%... i kad mi neko kaze ne treba smrtna kazna :twisted:

Da su ga roknuli ne bi imali nikakve šanse da saznaju da li mu je neko pomagao, sa kojim je sarađivao, ima li još takvih terorističkih ćelija itd. Ni ovako možda ne saznaju, ali opet imaju bolje šanse nego da su ga ubili.

Što se tiče zatvora, slažem se da zaslužuje doživotnu kaznu, ali mislim da nema mjesta kritikovati norveške zatvore. Ljudi imaju sistem koji očigledno funkcioniše, imaju manje povrata u činjenje zločina (mislim da sam pročitao da je oko 20%) imaju ispodprosječnu stopu kriminaliteta... znači očito da sistem nije loš.

Not My Idea
Been thanked: 2 times

#680 Re: bombe u Oslu

Post by Not My Idea » 27/07/2011 01:16

atko wrote:I na kraju ce psihopata otici u zatvor delux .... i napisace par knjiga koje ce se prodati u milionskim tirazima i cekati u narednih 5 ili 10 ili 15 godina da desnica preuzme evropu ... i novi hitler ce biti slobodan :roll:

jeza u ledja
Been thanked: 12 times

#681 Re: bombe u Oslu

Post by jeza u ledja » 27/07/2011 01:51

Ispade da bi postao novi Hitler sve sto je potrebno je napisati pamflet i pociniti teroristicki cin.

Vala ako ce ovaj debil postati novi Hitler ja cu ici da ga ganjam kad izadje iz zatvora. :-)

angel_libero

#682 Re: bombe u Oslu

Post by angel_libero » 27/07/2011 09:21

nece ON nikada! izaci iz zatvora, sta vam je ljudi :x

amrica

#683 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 10:14

opet blokiran centar osla, ne rade vozovi, busevi, evakuirana zgrada... sumnjiv prtljag u busu :sad:

amrica

#684 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 10:20

amrica wrote:opet blokiran centar osla, ne rade vozovi, busevi, evakuirana zgrada... sumnjiv prtljag u busu :sad:

izgleda opca panika... sve sumnjivo.

sofer prijavio da se covjek cudno ponasao i izasao bez kofera...specijalci zabombe sa psima pregledali, nista nisu nasli, a nasli su covjeka, zaboravio kofer, a 3 sata zatvoren bio centar

vatana

#685 Re: bombe u Oslu

Post by vatana » 27/07/2011 11:18

Koja je mrznja u njemu covjece, da je svoj narod pobio. Isto ko Talibani sto se dizu u vazduh po Iraku, Afganistanu i ubijaju svoj narod jer im vlas saradjuje sa zapadom. 100% paralelna stvar.
Ne znam na sta ce ovo sve jednom dana izac.
Zapadna Evropa mi sve vise lici na Njemacku iz kraja 30-tih. Kad pogledas, sve je vise ultra desnicarskih stranaka i politicara koji polako ali sigurno ulaze u parlamente, vlade...
U nekoj skoroj buducnosti bi se vrlo vjerovatno moglo ponoviti ono sto su Svabe napravile 40-tih. Samo sto ce ovaj put i ostale zapadnoevropske zemlje ucestvovati u tome, ne samo Njemci i cilj nece biti Jevreji, nego nekoliko miliona Muslimana koji zive tamo.

poznanik

#686 Re: bombe u Oslu

Post by poznanik » 27/07/2011 11:22

vatana wrote:...U nekoj skoroj buducnosti bi se vrlo vjerovatno moglo ponoviti ono sto su Svabe napravile 40-tih. Samo sto ce ovaj put i ostale zapadnoevropske zemlje ucestvovati u tome, ne samo Njemci i cilj nece biti Jevreji, nego nekoliko miliona Muslimana koji zive tamo.
Danas najveća opasnost od svakog oblika fašizma dolazi iz Francuske...

madner
Has thanked: 14 times
Been thanked: 130 times

#687 Re: bombe u Oslu

Post by madner » 27/07/2011 11:26

Necemo se sada vrijedjat, cuj zavrsio FPN :D

Ima zajednickih tacaka, ali nije to to.

Upravo ti kazem da ovi ne velicaju naciste, da ih smatraju idiotima itd...
Hico i hicini nisu bili borci protiv multikulturalnost, jer nije ni postojala. Nije nacizam mrzio zidove zbog druge religije, nego zbog pripadnosti drugom narodu. Upravo zato je mogao itekako tolerisati muslimane.

http://www.spiegel.de/netzwelt/netzpoli ... 75,00.html
Eine andere Form rechter Radikalität

Es ist eine seltsame Szene, die ihren Ausdruck in solchen Blogs findet und in der sich Breivik bewegte: tatsächlich pro-westlich und ausgesprochen pro-amerikanisch, Israel freundlich zugetan, dagegen aber deutlich anti-muslimisch, aggressiv christlich und "wehrhaft", "mono-kultistisch" und offen feindlich gegen alles, das liberal, links, "Multi-Kulti" und "internationalistisch" ist. Nazis verabscheut diese "patriotisch-nationalistische" Szene dabei, Sympathien und informelle Kontakte pflegt man hingegen mit der US-amerikanischen Tea-Party-Bewegung, zur FPÖ, aber auch in die rechte Fußball-Fan-Kultur der "Casuals" - und zur britischen "English Defence League" (EDL).

Die gilt zwar als militant und ultrarechts, kooperiert aber auch schon mal mit der unter Terrorverdacht stehenden Jewish Defence League (JDL) - undenkbar bei der "Konkurrenz" aus dem Neonazi-Lager.

tempora

#688 Re: bombe u Oslu

Post by tempora » 27/07/2011 12:20

Opsta je ubleha, da kojekakve mjere mogu sprijeciti terorizam. Prvo, mjere sigurnosti uvijek kaskaju za teroristickim cinovima. One nastaju nakon sto se desio teror. Stoga, radi se tu o nekakvom osjecaju sigurnosti, a ne efektu mjera, za koje znamo i evo vidimo, ne mogu sprijeciti nakane individua da ucine ono sto cine.
Mjere sigurnosti koje se preduzimaju glede terorizma jesu tehnicka stvar, ali takodjer i prvenstveno stvar percepcije, tj karakterizacije onoga ko vrsi teror. U danasnje vrijeme, profil teroriste je u imenu Mehmeda, tamije puti, smedjih ociju, sa ili bez brade itd. Sto ce reci, ne podlijezu svi mjerama predostroznosti uvedenim od 11 septembra, niti se svi tretiraju isto u tom paketu. To tvrde strucnjaci, filozofi i intelektualci - a danasnjica ih itekako podrzavama.
Na ovom forumu, kao i u ostatku svijeta, nasilje ima razlicite statuse. U ovom specificnom slucaju, desnica po meni jeste politicki odgovorna za teror u Oslu, ma koliko se desnica Evrope zeljela pokazati drukcije. Ono sto desnica danas zeli osporiti, redovno i svakodnevno u svojim programima pripisuje ostatku svijeta. Politicke ideje, podsticu pojedince na djelovanje i suludo je misliti da politika desnice ne moze snositi odgovornost - jer se eto radi o nekakvom psihopati koji kao zlouptrebljava ideje desnice - koja za sebe veli da demokratski zeli rijesiti problem islamizacije i imigracije u Evropi. Kako onda objasniti porast incidenata u Evropi u kojima se ubija iz rasistickih motiva, cupaju marame sa glava, pale dzamije ili postavljaju svinjske glave na dzamije, zabranjuju minareti i slicno???
Kada imate jednog politicara kao sto je holandski Vilders, ciji se clanovi partije svakodnevno oglasavaju u medijima sa mjerama tipa "zabraniti pokrivenim muslimankama da se voze autobusom", " porezne takse na maramu" , "deportacija miliona muslimana iz Evrope" , " itd itd - te kada vas svaki dan ubjedjuju kako je vasem drustvu, vasim vrijednostima i normama najveci neprijatelj Islam i njegovi pobornici, onda je nemoguce ne pomisliti da to nije tako.
I sta su onda politicke ideje i cemu one sluze, tj cemu sluzi politika uopste? Suhoparna predstava tj teorija iz koje ne proizilaze cinovi, podsticaji na djelovanje, utjecaj na drustvo i zivot? Sudeci po reakcijama desnice na ovaj dogadjaj, ispade da oni nemaju nikakvog utjecaja na bilo koga i na bilo sto, stvar je pojedinca i njegovog misljenja - tj njegovog zdravstvenog kartona......

Terorizam sam po sebi, prvenstveno izaziva podijeljenost u drustvu, a time i osjecaj nesigurnosti u zivljenju, drustvu, pa je time i puno lakse kreirati javno misljenje.
Samo budale, a u danasnje vrijeme i instant informisani ( citaj gugleri) mogu misliti kako se Islam nije podlozan tj ne ide rame uz rame sa kojekakvim demokratskim vrijednostima. Proces sekularizacije u Evropi nema veze sa "tolerantnom hriscanskom kulturom" ili kojekakvim nadnaravnim hriscanskim vrijednostima, nepoznatim Islamu, ili ostatku svijeta.

Sto se tice problematike imigracije i Islama u Evropi, vec postaje pateticno citati i cuti razmisljanja kojekakvih politicara ili individua. Ko ne poznaje imigracionu politiku Evrope, naravno da ce vjerovati u ovo gore vec izreceno.
Evropa je desetljecima imigraciju smatrala privremenom pojavom te u istom tonu "integraciju" podsticala kursevima za sivenje i finansiranjem imigranata u razvoju njihovog jezika, kulture, ocuvanja identiteta. Danas se te vrijednosti kao ne mogu ocvati a da izravno ne podrivaju demokratski sistem. Nemojmo biti smijesni.
Evropa danas nema odgovor na imigracionu politiku osim restrikcija koje direktno ili indirektno zadiru u ljudske slobode.

Polomi se Evropa i njihovi zitelji da objasne koliko je Islam opasan, koliko je pokrivena zena simbol ugnjetavanja, a koliko se musliman ne moze "prilagoditi" jednom demokratski uredjenom drustvu.
Demonizacija islamskog zivlja u Evropi je u punom jeku i ona je skoro pa nezaustavljiv proces. Sentiment tj emocije te vrste jesu prenosive i one rezultiraju situacijama kao sto je ova u Oslu.
Desnica ne mora snositi politicku odgovornost za ovaj dogadjaj ali da je Evropa spavala a njeni politicari indirektno ili direktno raspirivali mrznju svojim idejama, je evidentno. Od 11 septembra mnogobrojne organizacije upozoravaju na jacanje ultra desnih pokreta i ekstremistickih organizacija, ali iste nisu bile dovoljno bitne za razmatranje ili trazenje odgovora u toj problematici.
No Evropa se danas mora suociti sa tom problematikom, jer to joj je zasigurno u interesu.

I molim vas, prije no sto pocnete opet propagirati restrikcije i smatrati da je filtriranje interneta pozeljno , bez da ste se zamislili o onome o cemu pricate- prvo pogledajte sve mjere uvedene u zadnje desetljece; zar se to ne prisliskuje dovoljno; zar se to nedovoljno prate gradjani i njihovo djelovanje i zar se to svakim danom ne smanjuju ljudske slobode zaradi osjecaja vase i moje sigurnosti koja nicim ne moze biti zagarantovana? Koji ce to biti kriteriji filtriranja i za koga? Ko ce nagrabusiti a ko ne zbog tih i takvih mjera? Mi danas u Evropi imamo slucajeve, gdje covjek zbog "radikalnog" misljenja biva lisen slobode - bez da postoji ikakva sumnja za potencijalni terorizam? Ko odredjuje sta je radikalno a sta ne? Da li sam ja radikalna, konzervativna i mozda fundamentalistickih shvatanja jer smatram da pokrivena zena ima apsolutno pravo na komad samije - u svakom trenutku i svuda - samo zato sto sam rodjenja u tamo nekoj vjeri, danas nepodobnoj i opasnoj?
Sta je to danas fasizam a sta fundamentalizam? Ko kreira te definicije i na koji nacin? Imate li odgovore?

black
Has thanked: 4 times
Been thanked: 90 times

#689 Re: bombe u Oslu

Post by black » 27/07/2011 12:23

tempora svaka cast :thumbup:

atko

#690 Re: bombe u Oslu

Post by atko » 27/07/2011 12:47

@tempora ... pa naravno da je nemoguce iskorijeniti bilo kakvu pojavu ... ali se moze suzbiti ... smanjiti, svesti na kontrolisani minimum ... al hebe nas demokratija ... koja kaze da se privatno mogu odrzavati fasisticki skupovi ;) ... da svako moze slobodno da govori (svojim jezikom mrznje) sta zeli - sloboda govoraaa itd itd ...

Sve se moze kad se hoce ... zastrasujuce je kad neki evropski poglavari kazu ... eto vidite desio se fasisticki cin ... ideja suzivota nije uspjela ... dakle imamo opravdnje umjesto suzbijanja uzroka ...
tempora wrote: I molim vas, prije no sto pocnete opet propagirati restrikcije i smatrati da je filtriranje interneta pozeljno , bez da ste se zamislili o onome o cemu pricate- prvo pogledajte sve mjere uvedene u zadnje desetljece; zar se to ne prisliskuje dovoljno; zar se to nedovoljno prate gradjani i njihovo djelovanje i zar se to svakim danom ne smanjuju ljudske slobode zaradi osjecaja vase i moje sigurnosti koja nicim ne moze biti zagarantovana? Koji ce to biti kriteriji filtriranja i za koga? Ko ce nagrabusiti a ko ne zbog tih i takvih mjera? Mi danas u Evropi imamo slucajeve, gdje covjek zbog "radikalnog" misljenja biva lisen slobode - bez da postoji ikakva sumnja za potencijalni terorizam? Ko odredjuje sta je radikalno a sta ne? Da li sam ja radikalna, konzervativna i mozda fundamentalistickih shvatanja jer smatram da pokrivena zena ima apsolutno pravo na komad samije - u svakom trenutku i svuda - samo zato sto sam rodjenja u tamo nekoj vjeri, danas nepodobnoj i opasnoj?
Sta je to danas fasizam a sta fundamentalizam? Ko kreira te definicije i na koji nacin? Imate li odgovore?
A na ovaj dio cu posebno da se osvrnem - tipicno ublehasko pisanje iz ugla kojekavih centara civilnih demokratskih inicijativa i slicnih sranja.

KO KAZE DA MORA POSTOJATI TOTALNA SLOBODA NA INTERNETU ...??? Pogledaj saobracaj naprimjer ima milion propisa, znakova i zakona, drotova i kazni ??? ZASTOOO ja nemam pravo voziti 170 kmh po gradu ZASTOOO???

ma dajjj

Donjeti zakon po kojem je dozvoljen monitorig fasizma, pedofilije i slicnih stvari na netu je za nekoga uskracivanje sloboda ??? :shock:

piatc

#691 Re: bombe u Oslu

Post by piatc » 27/07/2011 13:03

BJEŽEĆI OD POMAHNITALOG ANDERSA BREJVIKA: Hrabra Sarajka i ranjena pomagala kolegama tokom masakra u Norveškoj
Srijeda | 27.07.2011.

Kad god bih pomislila da se predam i pustim da me voda uguši, govorila sam u sebi: "Još samo jedan zamah za oca, jedan za majku, jedan zamah za malog brata...

Riječi su ovo Eme Martinović, devetnaestogodišnje Sarajke, koja je ranjena u petak u pucnjavi na Utoji kod Osla, a koje je jučer Nezavisnim novinama prenio njen otac Džemal. Ema se spasila plivajući više od dva sata s ostrva na kojem je Andersa Bering Brejvik pobio više od 70 njenih stranačkih kolega iz Laburističke partije (AUF).

Ema, koja je jedan od lidera omladine norveške partije AUF, na ovom ostrvu je bila prvi put kad je izbila pucnjava.

Njen otac Džemal Martinović prepričao je porodičnu dramu Martinovića, koja se odigravala tri sata u petak poslijepodne.

"Čitav rat sam bio u Sarajevu s porodicom, nagledao sam se raznih strahota i imao mnogo sekiracija. Ali ta tri sata ne mogu nikome opisati osim možda onima koji su izgubili nekog najmilijeg", kazao je Nezavisnim novinama Džemal Martinović u telefonskom razgovoru.

Sjeća se da je u petak oko 17 sati od kćerke dobio SMS poruku da je na ostrvu počela pucnjava i da čovjek prerušen u policajca ubija sve redom. U SMS-u je kazala da se ona sakrila i da su svi u panici. Kazala je da je ne zovu jer je napadač može čuti.

"Kada je počela pucnjava Ema je mislila da je to neka zafrkancija ili petarde. Međutim, onda su svi počeli bježati jer su uvidjeli da je počela pucnjava. Ema se sa svojim prijateljima iz regionalnog ogranka stranke sakrila u šumu. Kontaktirali su sa drugim članovima koji su bili u zgradi i rekli su im da ubica tamo puca po ljudima i da je krenuo prema obali. Onda je Ema pozvala lidera na ostrvu, koji im je kazao da pokušaju otplivati. Prije nego što je krenula u vodu kako bi se spasila poslala nam je poruku da nas voli", ispričao je Džemal, istakavši da su nakon te poruke nastupili najduži sati njegovog života.

Kada su krenuli prema moru, Ema je vidjela tijelo svog ubijenog poznanika, čiji je otac bio radnik na obezbjeđenju na ostrvu i koji je također ubijen.

"Njen poznanik bio je upucan u glavu. Izvukla ga je iz vode i prekrila njegovo tijelo. Kazala je da je tog mladića poznavala i da su noć ranije razgovarali u disku. Zajedno s nekoliko osoba iz svoje grupe zaplivali su u more. Hrabrila ih je da se pripreme za ugodno plivanje, ali je napadač počeo na njih pucati", kazao je Džemal.

Drama u vodi trajala je više od sat vremena. Emu i njenu prijateljicu Ose spasio je jedan čamac lokalnih ribara.

Norveški mediji puni su priča o hrabrosti i pribranosti mlade Bosanke, za koju kažu da je spasila neke živote. Ema je skinula odjeću koja ju je opterećivala dok je plivala i kazala i drugima da to urade. Prije nego što je zaplivala prema kopnu ponijela je samo ličnu kartu da bi je u slučaju smrti roditelji mogli identifikovati.

"Mala je preuzela vodstvo. Kazala je ostalima da budu tihi i da plivaju prema kopnu. Neki su počeli vrištati i krenuli nazad na ostrvo. Ona se izgalamila na njih i kazala im da ne paniče. Valjda smo mi takvi, odskačemo od Norvežana. Kada su bili u vodi Ema je počela galamiti na ostale da ne paniče. Svoju prijateljicu Ose, koja je počela paničiti, hrabrila je i kada je god ova počela da se gubi govorila joj je da se sjeti svoje porodice i da pliva za njih. Jedno vrijeme čak ju je i nosila u vodi. Ema je kazala da je krenula s većom grupom, ali su lagano svi nestajali", kazao nam je Džemal, istakavši da je njegova kćerka završila kurs za policijskog službenika, te je možda i zbog toga bila pribranija od ostalih.

Tek kada su našli spas u ribarskom čamcu, Emi su rekli da je ranjena. Pogođena je najvjerovatnije hicem iz pištolja u ruku. S obzirom na to da je najvjerovatnije riječ o dum dum metku, u ruci joj je ostalo nekoliko gelera, ali povrede nisu teže.

"To što se desilo na tom ostrvu jer nazamislivo. Čak nisu smjeli ući u ribarski čamac. Ema mi je kazala da ne može vjerovati nikome jer kako da vjeruju da je spas u čamcu nakon što su vidjeli 'policajca' koji puca po djeci", dodao je Džemal Martinović.

Kaže da je njegova kćerka jučer bila na ljekarskom pregledu pa nije željela ponovo govoriti za medije zbog šoka koji je doživjela.

Ona je ranije u izjavi za medije svjedočila o strahotama koje je doživjela na ostrvu.

"Kada je napadač išao po ostrvu i pucao činilo se da je htio da ubije jedne, ali i da povrijedi druge. Ako je bilo više ljudi u jednoj grupi, on bi upucao samo jednog. Činilo se kao da je želio da ostali pate. U jednom slučaju je naišao na tri brata i ubio samo jednog. Od dvije zagrljene prijateljice ubio je samo jednu", kazala je Ema Martinović, koja se u ratnom Sarajevu rodila u decembru 1992. godine.

Porodica Martinović nastavlja svoj život u Norveškoj, a čude se kako su sve preživjeli.

"Mislio sam da sam obezbijedio mir svojoj porodici kada smo ovdje došli 1995. godine", dodao je Džemal Martinović.
Ema :thumbup:

tempora

#692 Re: bombe u Oslu

Post by tempora » 27/07/2011 13:46

Atko, malo ti bilo sto me pogresno shvacas, vec si siguran i u moje nekakvo drustveno- politicko ubijedjenje? Jel ono bi "jaki u krevetu i brzi na obaracu" - ili sam opet polupala loncice?

Ja glede internetskih sloboda, ako ponovo procitas, postavih pitanja i zapitah se generalno zar nije dovoljno tih i takvioh mehanizama??? Jer tipicno za narod je to da narod misli, da pored svih zabrana moze jos bolje...
E sad, ja zivim u zemlji koja je prva u svijetu po prisluskivanju, a danasnji zakoni i mjere u svrhe suzbijanja terorizma su vise no dovoljni. I ja cu i dalje tvrditi da problem nije tehnicke prirode vec psiholoske. Ekstremna desnica jeste pod lupom ali nedovoljno i nije prioritet!!! A prioriteti se mijenjaju kao i sentiment. Uglavnom vodjeni incidentima, pri cemu se nepromisljeno pribjegava ekstra mjerama povrh svih mogucih mjera.
Sad ti meni malo reci o tome kako se kao zalazem za pravo na slobodu misljenja pedofila ili ovih i onih na internetu....To sto negdje ne postoje prioriteti, nema veze ze mjerama i mogucnostima. Jer ako recimo uzmemo pedofiliju kao problem, ona nigdje u svijetu nije prioritet. Pa ces tako u recimo Holandiji naci sacicu istrazitelja i strucnjaka, koji se bave pedofilskom internetskom mrezom a ciji su napori nadljudski upravo zbog manjka kadra, finansija i prioriteta. Jer politika diktira prioritete. Pa da ti jos jednom pojasnim: Stvar je prioriteta, a ne mogucnosti ili mjera.
Neki od primjera glede terorizma i odnosa Evrope prema istome - segmentovano i kroz sentiment jer primjer Kurda u Holandiji koji su u kampovima obucavani za teroristicke akcije. Vlast je na isto gledala razrooko do momenta 11 septembra.....
I meni je smijesno pomisliti, a sve mi se cini da ljudi sve vise vjeruju, da danas pojedinac ima vecu snagu ili moc od jednog sistema ili silnih aparata koji ne samo da znaju kad je meni perut pala s glave, vec i manipulisu mojim razmisljanjem. Naravno da sistemi ne mogu pratiti svakog pojedinca ( jer to nije rentabilno) ali u mnogim slucajevima ( kao evo i uovom posljednjem) teroristi, radikali, ovi ili oni sumnjivi tipovi su bili pod lupom kojekakvih organa, ali su iz ovih ili onih razloga dosjei zatvoreni.
Sistemi pracenja, ne samo da su na svakom koraku, nego ih mi i sami objerucke prihvatamo. I sad ti meni reci molim te, sta bi ti to jos uveo sto ne postoji? A ono sto ne postoji i sto ces sutra uvesti, nece biti nedovoljno prekosutra, jer se covjek dosjetio vec neceg treceg?
Svaki put kada se desi neka tragedija, narod poludi i pocne sumanuto da divlja....Jedini nacin da se zaista sve sprijeci, jeste da svi avioni ostanu na zemlji, da se zauvijek zabrani internet, ukine sva moguca tehnologija, uskrati sloboda kretanja, misljenja, bilo kakvog djelovanja....i opet nam ostaje covjek i njegov um.
No jedino i osnovno pitanje u ovoj cijeloj diskusiji jeste slijedece: Da li zaradi pojedinca drustvima treba da se ukida sloboda/e i do koje mjere? A tvoja mjera, bit ce nije i moja. Bez da i se i usudis pomisliti da se ja time zalazem za nekakve slobode pedofila i slicnih drustvenih devijacija. Populizam mi nije jaca strana iako je voljen u narodu.

amrica

#693 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 13:56

"Breivik Hrvatsku i Srbiju smatra zemljama starih naroda, a u manifestu tvrdi kako je Lijepu Našu jednom i posjetio. 'Hrvati i Srbi prva su slavenska plemena koja su došla na područje Balkana, pet stotina godina prije ijednog muslimana, a kada mi, konzervativci, napokon steknemo kontrolu u zapadnoj Europi, pomoći ćemo Srbiji i Hrvatskoj da napokon dođu do slobode. Pokrenut ćemo ovu križarsku vojnu ne da dobijemo nešto zauzvrat, već da zaštitimo kršćanstvo na istoku i pomognemo našoj braći i prijateljima. Ne činimo to zbog profita i zarade, već zbog časti, zato što bi i oni istu stvar napravili za nas. Hrvatska je već bila na udaru islamskih radikala kada je u Rijeci 1995. eksplodirala autobomba', napisao je norveški krvnik."

amrica

#694 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 13:59

Poslao je manifest na preko 1000 adresa samo sat prije bombe, izmedju ostalih jednom bivsem clanu norveskog parlamenta

amrica

#695 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 14:00

policija je smanjila broj nestalih na utoyi, prije bilo 5, sad kazu samo se jedna osoba vodi kao nestala

atko

#696 Re: bombe u Oslu

Post by atko » 27/07/2011 14:11

@tempora ... sorry ako si dozivjela ista licno ... nije bila namjera ... samo komentarisme sta nam se dogadja i u nekim komentarima sam iskoristio tvoje navode kao primjer ... al govorim u globalu o nama svima ...

sloboda interneta ne postoji
internet je mjesto prekomjernog pracenja svih mogucih vrsta, nacina, oblika i velicina
internet je samo jedan buckuris-medij
Internet koriste interesne grupe za svoje potrebe ... neko lovi kupce, neko fundamentaliste, neko siri religiju, neko fasizam ...

e drustvo bi trebalo zavrnut ruku zakonu da u ime drustva ulovi i kojeg fasuistu, pedofila islicno ...

U ostalom inetrnet se ne razlikuej po svojoj sustini od bilo cega drugog u ljudkosj povjesti ... sve sto je stvoreno jedna sakica je zloupotrebljavala za svoje poterbe i interese a mase su bejale

amrica

#697 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 14:29

u manifestu je naveo imena i privatne detalje svojih "prijatelja", gdje rade, pa o svojoj curi, pa o clanovima porodice...
mnogi su odmah izbrisali fb profile

amrica

#698 Re: bombe u Oslu

Post by amrica » 27/07/2011 14:37

imao je i plasticne operacije cela, nosa i brade, prema izjavi jednog prijatelja

angel_libero

#699 Re: bombe u Oslu

Post by angel_libero » 27/07/2011 15:25

ovo je jedan video koji je objavljen na VG novinskoj internet stranici.
johan christian tandberg je utrcao u "regjeringskvartalet" poslje eksplozije bombe i snimao velike stete svojom
mobilkamerom. video traje oko 16min.
http://www.vgtv.no/#!id=42497

sarayewo
Has thanked: 3 times

#700 Re: bombe u Oslu

Post by sarayewo » 27/07/2011 16:44

Odlican satiricni osvrt legendardnog Stephena Colberta (Colbert Report) na pretpostavke medija da je napad bio izvrsen od strane islamskih terorista.

http://www.colbertnation.com/the-colber ... e-atrocity

Post Reply