Ranoranilac ili spavalica?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Po dužini spavanja, ja sam...

Spavalica
80
67%
Ranoranilac
40
33%
 
Total votes: 120

zamzija
Posts: 1715
Joined: 08/08/2008 15:43

#151 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by zamzija »

Mislim da je to spavanje povezano i sa genetikom i sa zdravljem, a bogami i sa navikom :)
Ja sam umjerena spavalica i imam takav bioritam, da svako večer zaspim u isto vrijeme ( u rasponu od pola sata ) i budim se u isto vrijeme ( u rasponu od 15 minuta ) - ni ne treba mi budilica.
Ako nekad trebam ranije ustati, navijem buđenje, međutim - nekim čudom se uvijek probudim ranije od tog ranijeg, kao da i u snu mislim kako se trebam ranije probuditi, valjda osjećaj odgovornosti. :-)

Ali moram odspavati sedam i po - osam sati, znači ako poremetim taj bioritam - onda imam problema sa zdravljem - jake glavobolje, loše mi je cijeli dan, dezorijentirana sam, ne mogu se koncentrisati na nešto nema šanse...Tako da zaista osjećam da mi fali sna, tj da sam poremetila taj bioritam. I treba mi dan - dva da se vratim na staro.
Zato izbjegavam da ostanem negdje duže od vremena za spavanje, jer prekucam - teško zaspim i onda se po bioritmu probudim u vrijeme kad se budim, i onda je belaj :D
I mogu spavati popodne - dovoljno mi je sasvim 20a-30 minuta da prilegnem, i odmah se bolje osjećam. A to je mislim i optimalno da se čovjek popodne odmori.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#152 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by black »

Dr.Cuddy wrote: hmmm a do kad moras tako?
zavrsio sam ;-)
@immuno :mrgreen:
User avatar
nevidljiva_
Posts: 39327
Joined: 17/09/2010 21:38
Location: tamo gdje snovi postaju stvarnost, gdje mašta nema granica, a zvijezde mogu da se dohvate........

#153 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by nevidljiva_ »

Nažalost sam ranoranilac.....ali eto bar mi pijetao zavidi :D :oops:
mokosh
Posts: 165
Joined: 24/09/2010 00:12

#154 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by mokosh »

Mogu dugo da ne spavam, ali kad se zakucam za krevet...ništa me ne može probudit. Noć pred ispit nikad ne spavam, jer znam ako zaspim da neću ustati, koliko god da je bitan ispit. :( bolesna sam :( :( :(
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#155 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by Ridjobrki »

Spavalica kad mogu, ranoranilac kad moram. :mrgreen:

U principu, organizam mi traži svojih 7-8h sna i to je to. Ako prekasno legnem onda ću se kasnije i probuditi, ako par dana manje spavam onda ću se nakon toga obandačiti da to namirim... Nisam spavalica u smislu da se volim izležavati i spavati, znam ja ako hoću ljenčariti i dangubiti i budan i u vertikali. :-D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#156 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by BarbaDue »

black wrote:
:lol: :lol:
oj majko moja sto se ismijah...mislim da sam probudio sve u krugu od 100m

btw, mogu se svrstati u obadvije grupe, mogu odvaliti spavanac od 00h do 11h ali isto tako mogu ustati u 05h poslije samo 3 sata spavanja horan ko išta :)

a što se ismijah TiTo dragi :)
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#157 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by Aleluja »

Oboje , prema potrebi kad mi se dremucka a i okolnosti mi to dozvole onda zamrem, a opet na nogama sam kad imam hrpetinu nekih obaveza tako da variram...
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#158 Re: Ranoranilac ili spavalica?

Post by because_of_you »

Čini mi se da je kod mene spavanje povezano sa općim stanjem organizma, ne zdravljem, nego onim psihičkim :D Ako je sve crno, mogla bih prespavati 3 dana u komadu (čini mi se) :-) , i imala sam takvih fazi, iako me sve boljelo od tog spavanja, ali bijeg od crnila je bio nužan, a i tu su uvijek lijepi snovi, kad u realnosti se dešavaju nelijepe stvari :roll:

Eh, kad mi je raspoloženje na visokom nivou, pogotovo kako je došlo sunce :) , i još ako me spuca neki super događaj u životu, onda mi san i ne treba (samo onaj neki minimum), niti mi treba Red Bull da letim :thumbup:
Post Reply