Prelazak preko granice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

stella_ii
Posts: 20
Joined: 05/08/2009 18:02

#1 Prelazak preko granice

Post by stella_ii »

Eh ovako,

Brat mi ima 16 godina i zeli ici na more u Crnu Goru sa prijateljima, medjutim od dokumenata ima samo licnu kartu i predao je papire za pasos. Da li on moze preci granicu bez roditelja sa tom licnom kartom koju posjeduje, treba li mu kakav dodatni papir ili sta slicno? I isao bi autobusom, da li je to dodatni problem?


Zaista nisam imala vremena da pretrazujem forum, ne znam da li tema vec postoji, a ako postoji samo mi napisite link da to procitam :)

Nadam se da ce mi neko pomoci, zahvaljujem unaprijed
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2 Re: Prelazak preko granice

Post by casanova123 »

Moze se samo sa pasosem, ali nisam siguran za pristanke. Vjerovatno i oni trebaju..
aleksandarR
Posts: 1
Joined: 26/06/2011 17:09

#3 Re: Prelazak preko granice

Post by aleksandarR »

moze ici sam znam iz licnog iskustva ja sam isao samo treba da ima para kod sebe i pitace ga gdje ide kad se vraca ali ce ga pustiti!!!!!
a imam i ja jedno pitanje za koliko mogu da dobijem licnu kartu jer mi je moja istekla a trebam hitno sad u cetvrtak da idem u hrvacku sad dali mogu da idem sa onom potvrdom sto je dobijem od njih ili mora bit jos i drzavljanstvo i rodni list hvala unaprjed!!!!
stella_ii
Posts: 20
Joined: 05/08/2009 18:02

#4 Re: Prelazak preko granice

Post by stella_ii »

Hvala vam svima, evo ja sam nasla na netu neke stvari ali opet nigdje nije dobro pojasnjenje. Koga bismo mogli pitati u MUP-u ili gdje vec za te stvari, ko je najstrucniji da bi znao bas oko toga?
User avatar
fatality
Posts: 2153
Joined: 24/02/2008 14:11

#5 Re: Prelazak preko granice

Post by fatality »

imam i ja jedno pitanjce vezano za granice

radi se o tome da boravim u austriji i imam austrijsku vizu ( godisnju). Problem je u tome sto sam nedavno predao zahtjev da mi je produze sto znaci da sam trenutno bez vize a zelio bih otici u bosnu. To sam ja njima ovdje i objasnio i teta u "opstini" mi je dala neku vizu u pasos (obicno dobijam karticu) i rekla da sa tom vizom mogu u roku 3 mjeseca jednom "uci" u austriju. E sad moje pitanje je da li ja mogu sa tom vizom i izaci iz EU. Znam da nije problem kad se ide avionom, ali otac mi je poslovno u njemackoj pa bi me pokupio autom kad krene dole i znaci ja bi iz EU izasao preko madjarske a ne preko austrije, te me zanima postoji li mogucnost da me madjari peglaju sto ja imam samo "austrijsku" vizu a ne "sengensku" ?

Unaprijed hvala
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#6 Re: Prelazak preko granice

Post by Bilki »

ako si dobio tu vizu to ti je za jednokratnu upotrebu, znaci mozes samo izaci i vratiti se u sengen a ne da svako malo prelazis granicu, obavezno trazi na izlazu iz madjarske da ti lupe pecat u pasos a on ti je kao dokaz kad si izasao i kad budes u povratku neces imati nikakvih problema, a imas i opciju da izvadis novi pasos u bih i po povratku ti i ne treba viza ali ce te onda peglati u magistratu i morat ces podnijeti novi zahtjev za vizu sa novim pasosem, nadam se da sam dobro objasnio ako nesto nije jasno samo pitaj
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#7 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

aleksandarR wrote:moze ici sam znam iz licnog iskustva ja sam isao samo treba da ima para kod sebe i pitace ga gdje ide kad se vraca ali ce ga pustiti!!!!!

a imam i ja jedno pitanje za koliko mogu da dobijem licnu kartu jer mi je moja istekla a trebam hitno sad u cetvrtak da idem u hrvacku sad dali mogu da idem sa onom potvrdom sto je dobijem od njih ili mora bit jos i drzavljanstvo i rodni list hvala unaprjed!!!!
Maloljetna osoba, prilikom prelaska granične crte, mora biti evidentirana u putnu ispravu svog roditelja, staratelja ili zakonskog zastupnika, a ukoliko pak posjeduje sopstvenu putnu ispravu i ako je pri tom mlađa od 15 godina, pri prelasku granice mora imati pisanu saglasnost oba roditelja, ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja. Vjerodostojnost potpisa na Saglasnosti mora biti ovjerena, i može se postići i u opštinskim službama za ovjeru dokumenata.
Maloljetnicima starijim od 15 godina ne treba saglasnost, ukoliko pri prelasku granice posjeduju sopstveni pasoš.

Rok za izdavanje LK je 15 dana, i ne postoji mogućnost ubrzavanja njenog izdavanja, kakva postoji za pasoš, a Potvrda ne vrijedi kao identifikacioni dokument pri prelasku granice.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

fatality wrote:imam i ja jedno pitanjce vezano za granice...
Neće te niko "peglati" zbog "tromjesečne" austrijske vize, svejedno što nije šengenska, jer imaš pravo tranzita kroz Mađarsku s određenim rokom, i vjerovatno će ti Mađari na ulasku u pasoš upisati vrijeme ulaska i rok izlaska, možda dobiješ i 6 sati, sasvim dovoljno...

Pretpostavljajući da posjeduješ "stari" BiH pasoš, najjednostavnije za ubuduće je da u BiH podneseš zahtjev za izdavanje novog, biometrijskog pasoša. Ranije izdane vize, evidentirane u "starom" pasošu i dalje vrijede do roka trajanja, ali ga moraš imati uz sebe zbog pokaza.
rgaMu
Posts: 1
Joined: 27/06/2011 18:46

#9 Re: Prelazak preko granice

Post by rgaMu »

Imam 17 godina, znaci nisam jos punoljetan, trebao bi da idem u posjetu familiji u Njemačkoj. Tamo bi bio jedno mjesec dana. Pa ako iko zna sta mi treba sem biometrijskog pasosa? Hvala :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

rgaMu wrote:Imam 17 godina, znaci nisam jos punoljetan, trebao bi da idem u posjetu familiji u Njemačkoj. Tamo bi bio jedno mjesec dana. Pa ako iko zna sta mi treba sem biometrijskog pasosa? Hvala :)
Nešto novca za kartu i džeparac, dobro raspoloženje uz osmjeh na licu, i sreće u putovanju…sasvim dovoljno za neometan izlazak iz BiH. Za ulazak i boravak u Njemačkoj ja ne znam sve uslove za maloljetna lica, možda neko drugi dopuni odgovor.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#11 Re: Prelazak preko granice

Post by Bilki »

poznanik wrote:
fatality wrote:imam i ja jedno pitanjce vezano za granice...
Neće te niko "peglati" zbog "tromjesečne" austrijske vize, svejedno što nije šengenska, jer imaš pravo tranzita kroz Mađarsku s određenim rokom, i vjerovatno će ti Mađari na ulasku u pasoš upisati vrijeme ulaska i rok izlaska, možda dobiješ i 6 sati, sasvim dovoljno...

Pretpostavljajući da posjeduješ "stari" BiH pasoš, najjednostavnije za ubuduće je da u BiH podneseš zahtjev za izdavanje novog, biometrijskog pasoša. Ranije izdane vize, evidentirane u "starom" pasošu i dalje vrijede do roka trajanja, ali ga moraš imati uz sebe zbog pokaza.
da se razumijemo da nepostoji Austriska viza a da nije sengenska, svaka viza ti je sengenska i mozes sa svakom vizom da se seces do svedske na sjeveru, madjarska je u sengenu pa stoga prolazak kroz madjarsku se ne smatra tranzitom, njegovo je pitanje bilo dali ce moci sa vizom koja je izdata na neko odredjeno vrijeme dok ne dobije drug vizu da putuje van sengena i nazad u sengenski prostor sa starim pasosem
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#12 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

Bilki wrote:da se razumijemo da nepostoji Austriska viza a da nije sengenska, svaka viza ti je sengenska i mozes sa svakom vizom da se seces do svedske na sjeveru, madjarska je u sengenu pa stoga prolazak kroz madjarsku se ne smatra tranzitom, njegovo je pitanje bilo dali ce moci sa vizom koja je izdata na neko odredjeno vrijeme dok ne dobije drug vizu da putuje van sengena i nazad u sengenski prostor sa starim pasosem
Nacionalna viza D (boravišna viza):

...je nacionalna austrijska (a ne šengenska) viza, koja se može izdati za boravke u trajanju od 91 dan do šest mjeseci, za koje nije potrebna boravišna dozvola...
http://www.bmeia.gv.at/bh/ambasada/sara ... /vize.html
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#13 Re: Prelazak preko granice

Post by Bilki »

da stoji da nije sengenska ali stoji i kontra cinjenica da mozes sa tom vizom da boravis do 90 dana u zemljama sengena sto u praksi znaci da ides kuda zelis po sengenu i ne smatra se tranzitom, znam ja vrlo dobro sta koja viza znaci zato sam i rekao da moze sa tom vizom slobodno da putuje do svedske iako nije sengenska nema zapreka da moze putovati sa njom bilo gdje u sengenski prostor, nadam se da sam sad jasan
stella_ii
Posts: 20
Joined: 05/08/2009 18:02

#14 Re: Prelazak preko granice

Post by stella_ii »

Jos jedno pitanje vezano za prelazak prkeo granice, koliko kutija cigara se moze prenijeti preko granice, za jednu osobu recimo, u ovom slucaju radi se o Hrvatskoj iako mislim da je svugdje isto
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

stella_ii wrote:Jos jedno pitanje vezano za prelazak prkeo granice, koliko kutija cigara se moze prenijeti preko granice, za jednu osobu recimo, u ovom slucaju radi se o Hrvatskoj iako mislim da je svugdje isto
Za iznos iz BiH ne postoji količinsko ograničenje za cigarete, ali postoji diskreciono pravo carinika i graničnog policajca da spriječi izvoz cigareta ako su u količini većoj od "normalne" za broj putnika, odnosno, ako su u komercijalnoj količini.

U putničkom prometu prilikom ulaza u BiH dozvoljeno je "unijeti" 200 cigareta ili 100 cigarilosa ili 250 grama duhana. U uvozu u Hrvatsku takođe je na snazi sličan propis koji određuje istu količinu cigareta, ali - ako se radi o provozu kroz Hrvatsku, onda je moguće provesti i veće količine, uz zapisnik. Međutim, moguća prepreka je u carinskim propisima države odrednice putovanja.
stella_ii
Posts: 20
Joined: 05/08/2009 18:02

#16 Re: Prelazak preko granice

Post by stella_ii »

Da li bih ja mogla onda recimo prenijeti 10 kutija cigara preko granice, ako ostajem recimo taman da mi bude jedna do dvije kutije dnevno (recimo nekih 7 dana).
User avatar
orangina
Posts: 110
Joined: 12/01/2011 13:21
Location: Sarajevo

#17 Re: Prelazak preko granice

Post by orangina »

aleksandarR wrote:moze ici sam znam iz licnog iskustva ja sam isao samo treba da ima para kod sebe i pitace ga gdje ide kad se vraca ali ce ga pustiti!!!!!
a imam i ja jedno pitanje za koliko mogu da dobijem licnu kartu jer mi je moja istekla a trebam hitno sad u cetvrtak da idem u hrvacku sad dali mogu da idem sa onom potvrdom sto je dobijem od njih ili mora bit jos i drzavljanstvo i rodni list hvala unaprjed!!!!

Licnu kartu mozes za 10 dana dobiti (U Sarajevu).

Preko granice ne mozes prelaziti ni sa bilo kakvom potvrdom, samo LK ili pasos.... Momka su tako jednog skinuli sa granice, rekli mu ovi nasi kao da moze sa potvrdom preci granicu... hrvatski granicari se samo nasmijali na to.

Nemoj se uzdati u ove nase, najsigurnije ti je LK ili pasos
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#18 Re: Prelazak preko granice

Post by poznanik »

stella_ii wrote:Da li bih ja mogla onda recimo prenijeti 10 kutija cigara preko granice, ako ostajem recimo taman da mi bude jedna do dvije kutije dnevno (recimo nekih 7 dana).
10 kutija = 200 cigareta - naravno...Vjerujem da se može tolerisati i više kutija ;-)
stella_ii
Posts: 20
Joined: 05/08/2009 18:02

#19 Re: Prelazak preko granice

Post by stella_ii »

Hvala lijepa na odgovorima :)
corbica
Posts: 68
Joined: 07/03/2011 18:16

#20 Re: Prelazak preko granice

Post by corbica »

Ja sam sa 16 godina otišla na more u Hrvatsku sa prijateljima, i to sa ličnom kartom i pisanim pristankom roditelja da me puštaju na put samu. To se, čini mi se, na sudu izganja. ;-)
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#21 Re: Prelazak preko granice

Post by Sunrise00 »

zagazaga wrote:Mora imati pasos i pisani pristanak oba roditelja za punoljetnu osobu koja ce mu biti u pratnji (to izvadis u sudu ili kod notara). Dok ne napuni 18 godina ne moze sam preko granice niti bez pasosa.
Gradjani BiH mogu sami putovati kad napune 14 godina, tako meni pise u pasosu... Ja sam imala tu saglasnost kad sam sama putovala prosle godine u Englesku i niko me nije pitao za to :) tad sam imala 16 godina :D
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#22 Re: Prelazak preko granice

Post by Sasvim_Obican »

U pravu ste... Maloljetnim građanima za putovanje van naše zemlje je, unatoč činjenici da posjeduju biometrijski ili "obični pasoš", potrebna pismena saglasnost roditelja koja se izganja na sudu ( jedan pečat ) i kod notara ( drugi pečat ) za pola sata i 40 KM.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#23 Re: Prelazak preko granice

Post by Sunrise00 »

Sasvim_Obican wrote:U pravu ste... Maloljetnim građanima za putovanje van naše zemlje je, unatoč činjenici da posjeduju biometrijski ili "obični pasoš", potrebna pismena saglasnost roditelja koja se izganja na sudu ( jedan pečat ) i kod notara ( drugi pečat ) za pola sata i 40 KM.
meni su na pasoskoj kontroli na aerodromu rekli da mi ne treba saglasnost, a imala sam je :roll:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#24 Re: Prelazak preko granice

Post by perfect_guy »

Sunrise00 wrote:
Sasvim_Obican wrote:U pravu ste... Maloljetnim građanima za putovanje van naše zemlje je, unatoč činjenici da posjeduju biometrijski ili "obični pasoš", potrebna pismena saglasnost roditelja koja se izganja na sudu ( jedan pečat ) i kod notara ( drugi pečat ) za pola sata i 40 KM.
meni su na pasoskoj kontroli na aerodromu rekli da mi ne treba saglasnost, a imala sam je :roll:
ipak nek izvadi. Sigurno neće biti višak taj jedan papir
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Prelazak preko granice

Post by insomnia78 »

stella_ii wrote:Da li bih ja mogla onda recimo prenijeti 10 kutija cigara preko granice, ako ostajem recimo taman da mi bude jedna do dvije kutije dnevno (recimo nekih 7 dana).
Mozes slobodno dvije "steke" prenijeti 100% provjereno
Post Reply