Prepametna mladez

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

juli84

#76 Re: Prepametna mladez

Post by juli84 » 23/06/2011 14:29

Bloo wrote:
atko wrote:Djedivi su govorili za nase ocove
Nasi ocevi su govorili za nas
mi govorimo za nasu djecu

"ja ove omladine boze sacuvaj" :D

ako posmatramo taj presjek onda ce iduce generacije hodati gole i seksati se na ulici :D
Pa već je sad haman tako.

HAVANA

#77 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 14:29

Bloo wrote:
Ghost_Rider_XXX wrote:
Kako da ne sad nam je super, jer se opšte obrazovanje svelo na koje proporcije ima seka, ceca, tiki viki siki miki. Teenageri znaju u po dana u po noći ko s kim spava, al ne daj Bože da znaju glavni grad npr. Poljske.

Čime se to danas naša djeca pametnim bave? Najbitnija stvar u životu im je facebook.
O razgovoru i poštovanju prema roditeljima ne želim ni da komentarišem, jer ne postoji.

Hebote meni moj stari dan danas kad kaže nešto, poslušam bez pogovora. Gledam komšije oko sebe i naravno njihovu djecu koja ima nonšalantno psuju mater, familiju i to poimenice, kosa na glavi mi se digne.
Kakva moderna pedagogija, opasač u ruke i udri.

mene moj stari nije tukao, dovoljno je bilo da usuti i da me pogleda :D

Fakat :lol: Ja sa svojom imam super odnos i za sada tatu gleda vaKo :-D :shock: :-D a vidjecemo sta ce dalje biti,nadam se i stRemim dobrom :D A kad pretjera dovoljan je pogled :twisted: mada počela je mami jezikat...što mi se nikako ne svidja...al jezika i mama svojoj mami...i dan danas... :-)

statix

#78 Re: Prepametna mladez

Post by statix » 23/06/2011 15:02

Stari me je lesio, ali nikad kao nana. :D

TRANCE

#79 Re: Prepametna mladez

Post by TRANCE » 23/06/2011 15:22

Great Cornholio wrote:Konja ljudi nauče da sluša, a ne koriste batine već kocku šećera.
Elem, nema problematične djece ( djece koju je teško odgajati), postoje samo problematični roditelji ( roditelji koji ne znaju kako se djeca trebaju odgajati).
Griješe oni koji djecu odgajaju batinama, isto kao i oni koji ispunjavaju svaku dječiju želju.
:thumbup:
Batine nikad ništa nisu riješile. Možda kratkoročno jesu, ali dugoročno nikad.
Uvijek se sjetim jednog klinca kojeg je stari odvaljivao od batina svaki dan.
Pitam ga kako mu je otac?
Otac je za mene umro, a što se tiče starog, eno ga kući, spava mrtav-pijan. :lol:

atko

#80 Re: Prepametna mladez

Post by atko » 23/06/2011 15:41

Dijete koje dobije par puta batine ... kasnije se boji da ne dobije batine opet... batine funkcionisu samo kao prijetnja
Ono kad te stara posalje da sam doneses prut ... i na kraju te nikad ne istuce ...

... ako neko batina djete redovno cini vrlo zajeban mac sa dvije ostrice ... po meni vrlo krkanski pristup bez imalo psihologije i pedagogije

hocunecu

#81 Re: Prepametna mladez

Post by hocunecu » 23/06/2011 15:47

meni je nezamislivo da tucem nekog koga volim,i to najvise :-)

atko

#82 Re: Prepametna mladez

Post by atko » 23/06/2011 16:00

Pogotovo mi je nezamislivo kad roditelji tuku djete od 2-3 godine ... ne kaze se dzaba MAKSUM ...

neki dan ide neka mama gura djete u kolicima ... djetetu oko 2 godine ... djete skine sesiric sa glave i baci ... mama urla na njega uzme sesiric i grubo ga vrati djetetu na glavu ono opet baci ... ona opet urla :roll:

Mr. Brightside

#83 Re: Prepametna mladez

Post by Mr. Brightside » 23/06/2011 16:13

rodis se u podrumu i posle ti nesto pametuju :roll:

Velkoski

#84 Re: Prepametna mladez

Post by Velkoski » 23/06/2011 16:16

armin.i.am wrote:rodis se u podrumu i posle ti nesto pametuju :roll:
+1

fatamorgana

#85 Re: Prepametna mladez

Post by fatamorgana » 23/06/2011 16:25

Great Cornholio wrote:Roditelji nauče djecu kako se treba ponašati, ali problem je što se društvo mijenja pa stariji obrasci ponašanja postaju neprikladni u novonastalim društvenim odnosima. Mlađi čovjek je fleksibilniji, lakše mijenja navike, lakše se prilagođava novonastaloj situaciji. Starijima to ide teže, ali ne žele da to priznaju, već krive omladinu koja je uvidjela da bez promjene ponašanja neće daleko dogurati.
Neko bi i danas da obrađuje zemlju motikom, i da one koji govore da je to prevaziđeno okrivljuje za nepoštivanje starijih :-)
Pa čime bi ti obrađivo zemlju, mp3 playerom, :wink:

fatamorgana

#86 Re: Prepametna mladez

Post by fatamorgana » 23/06/2011 16:38

Great Cornholio wrote:
Moš' ti to M! wrote:
Great Cornholio wrote:Konja ljudi nauče da sluša, a ne koriste batine već kocku šećera.
Elem, nema problematične djece ( djece koju je teško odgajati), postoje samo problematični roditelji ( roditelji koji ne znaju kako se djeca trebaju odgajati).
Griješe oni koji djecu odgajaju batinama, isto kao i oni koji ispunjavaju svaku dječiju želju.

:thumbup: :thumbup:
svaka cast :!:
Nisam ja to rek'o, to su rekli pametni ljudi davno prije nego li sam se ja i rodio :D
Ko, jel' Marx reko, :-D

Collector604

#87 Re: Prepametna mladez

Post by Collector604 » 23/06/2011 16:52

Hahah

Nana ubijala boga u djeci.

Nana bila na interpolovoj potjernici 20 godina :lol: :lol: :lol:

wels

#88 Re: Prepametna mladez

Post by wels » 23/06/2011 17:01

Pratis dijete od malih nogu.U svakom dobu razvoja razumjeti,njegovo okruzenje,moras uciti ti da bi te shvatio on ili ona biti mu jaran,otac-majka,zastitnik pa opet jaran,ali je problem u tome sto vrlo cesto bi svi da budu najpametniji bez obzira na godine.Na zapadu nije nista bolje,ljudi se pa ni dijeca ne kontaju bas.
Nemam tih problema.

HAVANA

#89 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 18:38

Rijetko ,al dobra je nekad vaspitna,kratka.

HAVANA

#90 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 18:49

Ja neki dan počeo,nauči me. :roll:
Imaš li djece i kolika su?

Micaha

#91 Re: Prepametna mladez

Post by Micaha » 23/06/2011 18:53

HAVANA wrote:Rijetko ,al dobra je nekad vaspitna,kratka.
Volio bi da nisam nikad. A nisam ima pet godina, kako u skolu idu nisam. Samo pravi strah, rusi kanale komunikacije, nema kritickog razgovora, djete pocinje lagat... Nikad ne treba HAVANA. Sreca nisam puno mlatio pa nisam uspio pokvarit. Stvarno imam super odnos s djecom, iskreni smo jedno prema drugom, sve se kaze... Puno bolje nego kad je na strahu zasnovano. Babina vazda zadnja... Nista gluplje nema. Jos ako ubjedis djete da je to ispravno pa prestane kriticki razmisljat... Zna babo kako treba. Al u kurcu

HAVANA

#92 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 19:00

Micaha wrote:
HAVANA wrote:Rijetko ,al dobra je nekad vaspitna,kratka.
Volio bi da nisam nikad. A nisam ima pet godina, kako u skolu idu nisam. Samo pravi strah, rusi kanale komunikacije, nema kritickog razgovora, djete pocinje lagat... Nikad ne treba HAVANA. Sreca nisam puno mlatio pa nisam uspio pokvarit. Stvarno imam super odnos s djecom, iskreni smo jedno prema drugom, sve se kaze... Puno bolje nego kad je na strahu zasnovano. Babina vazda zadnja... Nista gluplje nema. Jos ako ubjedis djete da je to ispravno pa prestane kriticki razmisljat... Zna babo kako treba. Al u kurcu

Jesam,možda tri puta i neka sam. :D Znam ja zašto,a i one...Čuj mlatit,dje cu dijete mlatit :-)
A odnos imam,fenomenalan... :-D :-D :-D

HAVANA

#93 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 19:06

Jesam,savršen sam tata. :D

Micaha

#94 Re: Prepametna mladez

Post by Micaha » 23/06/2011 19:10

HAVANA wrote:Jesam,savršen sam tata. :D
:D
Hajde nemoj vise. Eto su i to oprobale i dosta

HAVANA

#95 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 19:14

Micaha wrote:
Hajde nemoj vise. Eto su i to oprobale i dosta

Micaha

#96 Re: Prepametna mladez

Post by Micaha » 23/06/2011 19:16

HAVANA wrote:
Micaha wrote:

Ama i ja sam. Ali mi sad krivo kad ga vidim kako je dobar. Interesantno, nikad mi za zlo nije uzeo

HAVANA

#97 Re: Prepametna mladez

Post by HAVANA » 23/06/2011 19:20

Zašto bi ti uzeo za zlo ako ima svu potrebnu ljubav i pažnju?Nisam ni ja svojoj majci ona tri puta što me prebila...i neka je. :roll:

kockica_kockica

#98 Re: Prepametna mladez

Post by kockica_kockica » 23/06/2011 19:26

Mene su roditelji udarili mozda dva put u zivotu .. svako od roditelja po jednom... jednom je bilo zasluzeno drugi put nije bila moja krivica.. nikad to nisam oprostila ocu... on je imao svoje razloge ali eto... desi se...

Djeca su ogledalo njihoviih roditelja... Oni ponasanje svojih roditelja uzmaju kao uzorak po kojem se ponasaju...

Ljutiti se na dijete koje nema ni 3 godine je besmisleno jer ono nema pojma sta ti je, ali mu treba ponalvjati ako treba i milion puta da to nije dobro...

Volim pricati sa pametnom djecom.. poznajem takvih... kreativnih, dobrih, pametnih, djevojcica, djecaka momaka i djevojaka... u tome nema nista lose...

Micaha

#99 Re: Prepametna mladez

Post by Micaha » 23/06/2011 19:34

trcicu trceci wrote:ne bi se slozio da djeca uzimaju uzorak od roditelja, to jednostavno nije tacno...mnoga djeca kada vec predju u ozbiljniju fazu hajmo reci 12 godina, vec neke stvari en odobravaju kod roditelja i vec tada uzimaju da se tako ne treba ponasati ako to nije uredu...sad opet od slucaja do slucaja, ali obicno u losom braku, djeca izadju u izuzetne licnosti
Apsolutno tacno. Preuzmu rano odgovornost na sebe. Znaju nece niko drugi. Roditelji se o sebi zabavili. Ali bar ne marisu ko HAVANA :P

Collector604

#100 Re: Prepametna mladez

Post by Collector604 » 23/06/2011 20:31

Odgajatelji (tu mislim na osobe koji odgajaju dijete) koji udare ili udaraju djecu samo pokazuju svoju slabost,to jeste pokazuju svoje nekompetenciju koja je potrebna za odgoj djeteta.

Fizicki nasrtaj na nekoga je uvijek bio znak slabosti,nesigurnosti,manjka samopouzdanja,pogresnog modeliranja u djetinstvu,itd,a ne znak jacine i hrabrosti kako vecina nas to misli.

Po fizickoj moci odgajatelji su desetinu puta nadmocniji nad svojom djecom (od rodjenja pa do 15-16 godine)te prema tome odgajatelji nesvjesno znaju da su nadmocni i tu sposobnost i situaciju zloupotrebljavaju,jer opet nesvjesno neki i svjesno znaju da dijete nema moc da uzvrati udarac.Odgajatelji nikada nebi smjeli udariti svoje dijete.Sa tim se ne slaze ni djecija psihologija,niti djecija psihijatrija.

Odgajatelj koji udara svoje dijete on zapravo dijete svoje zlostavlja,a ne odgaja kako se cesto misli (barem odgajatelj tako misli) i zadaje mu udarce koji su odgajatelju nevidljivi,cak sta vise odgajatelju cesto ti udarci govore da treba ponoviti taj udarac da rijesi "nesporazum sa djetetom" jer je prosli put taj udarac bio efikasan (sa stanovista odgajatelja,a sa stanovista djeteta taj udarac je bio katastrofalno fatalan)
a ti udarci dijete prate kroz citav zivot i stvaraju mu veoma teske konflikte u i onakom slabasnom djecijem svijetu.

Odgajatelj onog trenutka kada pocne zlostavljati svoje dijete to jeste kada ga pocinje vrijedjati,ismijavati ga,ponizavati ga,ugrozavati njegovu privatnost,unositi strah u dijete,fizicki se obracunavati sa djetetom prestaje biti odgajatelj i postaje zlostavljac.

Dovoljno je da odgajatelj uradi i samo jednu od gore navedih stvari da bi postao zlostavljac.

Price tipa batina je super su za one osobe koje nemaju osnovno znanje psihologije,a kamoli znanje psihologije djeteta.

Suocimo se,ne mozemo svi biti milioneri niti svi mozemo biti odgajatelji.Doduse svi mozemo biti roditelji pa cak i serijski ubica ali odgajatelji tesko mozemo svi da budemo,ali opet svi zele da radjaju djecu :? (to je vise zbog nagona za razmnozavanjem a ne zbog toga sto smo kompetentni,pa smo ujedno i ispunili bitan kriterijum za odgoj u buducnosti)

U psihologiji je poznato da se djeca identifikuju sa roditeljima,i da su im roditelji uzori,naravno uvijek ima izuzetaka ali u velikoj vecini je tako.

Djeca cesto stetni odgoj i poremecene sisteme vrijednosti prenose nesvjesno u nuklearnu porodicu,to jeste porodicu koju oni osnuju (sada vise nisu djeca nego odrasle osobe)

"ne bi se slozio da djeca uzimaju uzorak od roditelja, to jednostavno nije tacno"

Zapravo je tacno.Uz pomoc modeliranja djeca mogu uzeti odredjeno ponasanje od roditelja,razmisljanje,nacine komunikacije i slicno...

To je veoma tacno i nema sumnje da je to pogresno....

Post Reply