Preljuba

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#126 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

seka wrote:
inspektorica javert wrote:E fakat mi nije jasno kako možete nekome reći da ne reaguje na takve stvari :roll: haloo ljudi, porodica je to, stari ima ljubavnicu -kćerka saznala (na ovaj ili onaj način, to je sad nebitno) i sad ona treba šutiti i samim time mu biti saučesnik :shock: dajte ba,malo razmišljajte glavom a ne da vam je tastatura brža od pameti :roll:
naravno da ne treba govoriti mami ili bratu , ALI OCU MORA RECI , pa nek on izabere šta mu je bitnije u životu : oni ili ljubavnica i nikakav problem , a podržavati ga dok sjedi na dvije stolice nema šanse :!:
Dobro, inspektorice. Al' jesi li procitala, sto je napisala crvenokosa? Odvojeno spavanje roditelja itd. itb.
Normalna je bila njena prvobitna reakcija, shok, rushi se svijet ...
Sve je to individualno.
Moj savjet crvenokosoj, ... ne diraj nista, ... pusti roditelje nek' zive svoj zivot.
Nije sve idealno, ... no i to je kakav-takav, zivot.
Drugi je par opanaka, sto vjerovatno vecina, ne bi zivila takav zivot.
Pročitala sam,ali vjeruj mi da to ništa ne mijenja i govorim to jer sam bila u IDENTIČNOJ situaciji : potpuno je nebitno kakav je njihov odnos, ne tiče me se da li moji roditelji imaju normalne sexualne odnose, da li se vole, spavaju li odvojeno, to nek njih dvoje rješavaju, ali apsolutno je nemoguće ostati miran, 'ne dirati ništa' kad vidiš da neko laže i tebe i ostale ukućane. Ja sve dok mami nisam rekla da znam osjećala sam se prljavo, odvratno i kao saučesnik (potpuno je nebitno da li je tata znao za to) JA SAM ZNALA i da sam šutjela značilo bi da je podržavam u tome što radi. Tati, sestri, bratu nisam rekla: njoj jesam a na njoj je bilo da odluči šta dalje. Vjeruj da ne postoji stvar koju nisam pokušala učiniti ili ne učiniti (kao što ti savjetuješ) ali ništa ne pije vode, sve je samo produžavanje agonije. Zato IZ ISKUSTVA tvrdim da je jedini način da s njim otvoreno, iskreno i smireno razgovara, jedino to može napraviti promjenu.
I ja sam razmišljala poput većine ovdje dok mi se lično nije desilo to što jeste. Ljudi, ne znate kakav je to osjećaj i nadam se da nikada nećete ni saznati, ali nemojte se sad hvatati kojekakvih pametovanja i moralnih pridika jer je dirala očev telefon, to joj neće pomoći.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#127 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Majka sam dvije kcerke i iskreno ne znam kako bi reagovala da mi jedna dodje i saopsti takvo sto.
Sumnjam da bi reagovala onako kao bi one ocekivale i pretpostavljam da bi se odnos izmedju nas dvije poljuljao na neko vrijeme.
Vremenom bi sve doslo na svoje, ali osim cinjenice da me muz vara, tada bi imala jos i taj nekakav stid ili ne znam sta vec, prema kcerci.
Parovi koji se razvode, bar velika vecina, ne pita za misljnje svoju djecu. Donesu tu odluku i kada je konacna..tako vam je kako vam je, na zalost.
Neko napisa da niko nema vlasnistvo 1/1 na nekoga i njegov zivot.
Hoce li majka ili otac preci preko preljube onog drugog, to je samo njihova stvar..njihovi razlozi, pa neka se oni sami nose s tim..njihov izbor.
Djeca stradaju..ali nekada ne mora biti ni tako..nekada je prekid takve veze bolji nego beskonacan zivot u lazi.
Znam da ti nije lako..ali ja nebih bila sretna da mi kcerka takvo sto kaze..bila ja preljubnica ili muz. Tu uvijek postoji gubatak, najmanje, prisnog odnosa roditelj-djete.
Ukoliko takav preljub izadje na vidjelo u tom trenutku, u ovom slucaju, moras i mozes biti samo velika podrska svojoj majci..do tada....
Bar ja mislim tako.
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#128 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

realna do boli wrote:Majka sam dvije kcerke i iskreno ne znam kako bi reagovala da mi jedna dodje i saopsti takvo sto.
Sumnjam da bi reagovala onako kao bi one ocekivale i pretpostavljam da bi se odnos izmedju nas dvije poljuljao na neko vrijeme.
Vremenom bi sve doslo na svoje, ali osim cinjenice da me muz vara, tada bi imala jos i taj nekakav stid ili ne znam sta vec, prema kcerci.
Parovi koji se razvode, bar velika vecina, ne pita za misljnje svoju djecu. Donesu tu odluku i kada je konacna..tako vam je kako vam je, na zalost.
Neko napisa da niko nema vlasnistvo 1/1 na nekoga i njegov zivot.
Hoce li majka ili otac preci preko preljube onog drugog, to je samo njihova stvar..njihovi razlozi, pa neka se oni sami nose s tim..njihov izbor.
Djeca stradaju..ali nekada ne mora biti ni tako..nekada je prekid takve veze bolji nego beskonacan zivot u lazi.
Znam da ti nije lako..ali ja nebih bila sretna da mi kcerka takvo sto kaze..bila ja preljubnica ili muz. Tu uvijek postoji gubatak, najmanje, prisnog odnosa roditelj-djete.
Ukoliko takav preljub izadje na vidjelo u tom trenutku, u ovom slucaju, moras i mozes biti samo velika podrska svojoj majci..do tada....
Bar ja mislim tako.
Taj odnos se gubi samim time što saznaš nešto takvo,a onda je već kasno. Nije rješenje praviti se lud!!

Prevarenom partneru ne treba reći ( možda već zna, možda bi se postidio, možda osjećao pritisak da nešto učini a inače ne bi, itd...) ali onom ko vara treba, inače mu možeš komotno i pomagati, smišljati alibi kad mu zatreba i sl. kad mu već svejedno pomažeš svojom šutnjom.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#129 Re: Preljuba

Post by pustopoljina »

realna do boli wrote:Majka sam dvije kcerke i iskreno ne znam kako bi reagovala da mi jedna dodje i saopsti takvo sto.
Sumnjam da bi reagovala onako kao bi one ocekivale i pretpostavljam da bi se odnos izmedju nas dvije poljuljao na neko vrijeme.
Vremenom bi sve doslo na svoje, ali osim cinjenice da me muz vara, tada bi imala jos i taj nekakav stid ili ne znam sta vec, prema kcerci.
Parovi koji se razvode, bar velika vecina, ne pita za misljnje svoju djecu. Donesu tu odluku i kada je konacna..tako vam je kako vam je, na zalost.
Neko napisa da niko nema vlasnistvo 1/1 na nekoga i njegov zivot.
Hoce li majka ili otac preci preko preljube onog drugog, to je samo njihova stvar..njihovi razlozi, pa neka se oni sami nose s tim..njihov izbor.
Djeca stradaju..ali nekada ne mora biti ni tako..nekada je prekid takve veze bolji nego beskonacan zivot u lazi.
Znam da ti nije lako..ali ja nebih bila sretna da mi kcerka takvo sto kaze..bila ja preljubnica ili muz. Tu uvijek postoji gubatak, najmanje, prisnog odnosa roditelj-djete.
Ukoliko takav preljub izadje na vidjelo u tom trenutku, u ovom slucaju, moras i mozes biti samo velika podrska svojoj majci..do tada....
Bar ja mislim tako.
hvala ti sto si se javila, doprinijela si puno ovoj diskusiji. taj ugao gledanja je falio.
inace...sa svim se slazem...
djeca moraju prvo razgraniciti svoju ulogu i samim tim i teret ce spasti.
druga stvar...svi mi znamo nesto sto bismo radije da ne znamo, da zaboravimo...to bas i ne ide...i te nas stvari cine ovakvima kakvi smo...to sto si ti saznala za prevaru nekog od roditelja ce najvise imati uticaja na tebe i tvoje odnose sa muskarcima, pogled na brak...i to je dio gdje moras paziti...
nisam ni ja izuzetak...kad steknes lose misljenje o necemu, onda samo cekas da se to misljenje potvrdi.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#130 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Znam da nije lako..
Da sam ja u takvoj poziciji, mozda bi pronasla nacin da mu stavim do znanja da znam ali nekako izokola..ne znam..ruzna situacija..za crvenokosu..i vise nikoga, drugi se prave ludi.
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#131 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

@pustopoljina: što se tiče ugla gledanja, i ja sam majka, supruga,ali i kćerka... sve je to fino što ti kažeš, idealno bi bilo da u glavi imaš neki switch off prekidač i razgraničiš ko je roditelj a ko dijete, ali ne ide to tako.. kao što neko već ranije reče: prevara ne pogađa samo partnera već cijelu porodicu, posebno ako te cijeli život uče da budeš moralan čovjek, gledaš u roditelje kao uzore a onda vidiš kako jedan gazi sve ono što je tebi nametao kao ispravno,sve ono tebi sveto i pritome se pravi lud..
Najlakše bi bilo da @crvenokosa sad fino pritisne off dugmić i ne osjeća ništa... al' nema toga, nažalost.. stvarnost je nešto drugo..
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#132 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Roditelji nisu super bica i oni su samo ljudi sa greskama i manama.
A bosanski inat je cudo...bilo u braku bilo u zivotu.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#133 Re: Preljuba

Post by pustopoljina »

ma naravno da nema prekidac...
ali koliko roditelji misle da imaju prava djeci do 50te krojiti kapu, toliko i djeca ne znaju dokle je njihovo.
mislim samo da ne treba skakati na prvi impuls nego dobro razmisliti sta ce se i kako reci. nije mala stvar.
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#134 Re: Preljuba

Post by mig »

.
Last edited by mig on 27/02/2012 15:26, edited 1 time in total.
crvenokosa
Posts: 13
Joined: 21/05/2011 16:01

#135 Re: Preljuba

Post by crvenokosa »

.
Last edited by crvenokosa on 03/09/2012 00:07, edited 1 time in total.
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#136 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

seka wrote:
Promjena, kljuchna rijech.
Mozes napisati, ako nije previse intimno, sto se to kod vas promijenilo?

Kod crvenokose, ako poprica sa tatom, moze joj reci da se ne mijesa i ostane status quo ...

Opet velim sve je individualno.
@crvenokosoj sam na pp objasnila sve, greške koje sam napravila i ono što se nama dešavalo.. to ne znači da će kod nje biti ista situacija,ali šanse su velike da će reakcije biti iste..

Ja sam nakon što sam saznala prvo šutila i trpila dosta dugo ,samu sebe uvjeravala da nije istina (iako sam svojim očima vidjela) , osjećala stid, krivnju, strah (bojala se tatine reakcije,šta može učiniti ako sazna, kako će to uticati na njega, šta ako već zna pa mu ja kažem i bude još gore....) , pa sam pokušala s pričom ''izokola'', pa sa anonimnim porukama ( kontam prepašće se pa se trgnuti malo :roll: ) , ništa od toga dok joj nisam otvoreno ,smireno rekla da znam, reakcija očekivana: poricanje, ''šok'' , optužbe, ucjene... sve sam fino i mirno iskulirala,pustila je da skonta sve, da vidi očigledno.. to je bio prvi i zadnji put da smo o tome pričale, njoj sam ostavila da procijeni šta hoće ,ali da bude iskrena... odlučila se za porodicu , počela više raditi na braku i odnosu sa tatom ( nikad nisam saznala da li je on znao) , taj čovjek sad voda neku drugu (takođe udatu); skandali , javne blamaže i slična sranja ... mama tvrdi da su ona i tata sretniji nego ikad..i eto... nadam se da je tako.. ali i da nije ispalo kako jeste, ja šutjeti nisam mogla i nisam smjela....
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#137 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Svi smo razliciti, svako drugacije reaguje.
Ja sam samo iznijela svoje misljenje.
U pravu si da mi ne bilo svjedno da sam znala da je kcerka takvo sto skrivala od mene.
Ali , pretpostavimo da njen odgovor bude : Znala sam, ali nisam htjela stati ni na jednu stranu, jer nisam znala obje price, niti ono sto se desava kada mene nema, pustila sam da sami rjesite svoj problem. Ovdje sam da ti pruzim podrsku.
Ali to sto je otac prevario majku ne znaci da ne voli svoju kcerku i da je babaroga po kojoj se treba pljuvati.
Ljubva izmedju muza i zene je jedno a ljubav prema djeci drugo, bar bi tako trebalo biti.
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#138 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

realna do boli wrote:Svi smo razliciti, svako drugacije reaguje.
Ja sam samo iznijela svoje misljenje.
U pravu si da mi ne bilo svjedno da sam znala da je kcerka takvo sto skrivala od mene.
Ali , pretpostavimo da njen odgovor bude : Znala sam, ali nisam htjela stati ni na jednu stranu, jer nisam znala obje price, niti ono sto se desava kada mene nema, pustila sam da sami rjesite svoj problem. Ovdje sam da ti pruzim podrsku.
Ali to sto je otac prevario majku ne znaci da ne voli svoju kcerku i da je babaroga po kojoj se treba pljuvati.
Ljubva izmedju muza i zene je jedno a ljubav prema djeci drugo, bar bi tako trebalo biti.
Ne vjerujem da @crvenokosa preispituje to da li otac nju voli ili ne... radi se o drugoj vrsti osjećaja protiv kojih se jednostavno ne može i s kojima se ne može tek tako nastaviti dalje mirne savjesti... to je realnost .
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#139 Re: Preljuba

Post by petunija »

realna do boli wrote:Majka sam dvije kcerke i iskreno ne znam kako bi reagovala da mi jedna dodje i saopsti takvo sto.
Sumnjam da bi reagovala onako kao bi one ocekivale i pretpostavljam da bi se odnos izmedju nas dvije poljuljao na neko vrijeme.Vremenom bi sve doslo na svoje, ali osim cinjenice da me muz vara, tada bi imala jos i taj nekakav stid ili ne znam sta vec, prema kcerci.
Parovi koji se razvode, bar velika vecina, ne pita za misljnje svoju djecu. Donesu tu odluku i kada je konacna..tako vam je kako vam je, na zalost.
Neko napisa da niko nema vlasnistvo 1/1 na nekoga i njegov zivot.
Hoce li majka ili otac preci preko preljube onog drugog, to je samo njihova stvar..njihovi razlozi, pa neka se oni sami nose s tim..njihov izbor.
Djeca stradaju..ali nekada ne mora biti ni tako..nekada je prekid takve veze bolji nego beskonacan zivot u lazi.
Znam da ti nije lako..ali ja nebih bila sretna da mi kcerka takvo sto kaze..bila ja preljubnica ili muz. Tu uvijek postoji gubatak, najmanje, prisnog odnosa roditelj-djete.
Ukoliko takav preljub izadje na vidjelo u tom trenutku, u ovom slucaju, moras i mozes biti samo velika podrska svojoj majci..do tada....
Bar ja mislim tako.
Zašto?
I ja sam majka, ali ne razumijem zašto bi se, u istoj situaciji, poljuljao moj odnos sa djetetom. Nekako mi je ono što piše @mig razumljivije, bar što se mene tiče
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#140 Re: Preljuba

Post by juli84 »

petunija wrote:
realna do boli wrote:Majka sam dvije kcerke i iskreno ne znam kako bi reagovala da mi jedna dodje i saopsti takvo sto.
Sumnjam da bi reagovala onako kao bi one ocekivale i pretpostavljam da bi se odnos izmedju nas dvije poljuljao na neko vrijeme.Vremenom bi sve doslo na svoje, ali osim cinjenice da me muz vara, tada bi imala jos i taj nekakav stid ili ne znam sta vec, prema kcerci.
Parovi koji se razvode, bar velika vecina, ne pita za misljnje svoju djecu. Donesu tu odluku i kada je konacna..tako vam je kako vam je, na zalost.
Neko napisa da niko nema vlasnistvo 1/1 na nekoga i njegov zivot.
Hoce li majka ili otac preci preko preljube onog drugog, to je samo njihova stvar..njihovi razlozi, pa neka se oni sami nose s tim..njihov izbor.
Djeca stradaju..ali nekada ne mora biti ni tako..nekada je prekid takve veze bolji nego beskonacan zivot u lazi.
Znam da ti nije lako..ali ja nebih bila sretna da mi kcerka takvo sto kaze..bila ja preljubnica ili muz. Tu uvijek postoji gubatak, najmanje, prisnog odnosa roditelj-djete.
Ukoliko takav preljub izadje na vidjelo u tom trenutku, u ovom slucaju, moras i mozes biti samo velika podrska svojoj majci..do tada....
Bar ja mislim tako.
Zašto?
I ja sam majka, ali ne razumijem zašto bi se, u istoj situaciji, poljuljao moj odnos sa djetetom. Nekako mi je ono što piše @mig razumljivije, bar što se mene tiče
Zamislim situaciju u kojoj bih i dalje ostala u braku nakon tog saznanja i onda bih se pitala kakvu sam poruku poslala svome djetetu, možda da je prevara ok il da sam ja jadna pa sam prešla preko toga ili šetamo držeći se za ruke a dijete konta kako mogu kad otac isto tako vodi i drugu ženu.
Eto možda zbog takvog scenarija bih voljela da mi dijete to ne kaže
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#141 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Meni nebi bilo prijatno..
Djeca su ipak djeca. Ne znam da bi mi bilo ok da o tako necemu diskutujem s kcerkom, iznosim svoje frustracije ..u tom momentu.
Mozda kada se kockice posloze, kada se to otkrije, jer to zeli on ili ja..tada bi mogla pricato o tome.
Ako nista nebi znala i iznebuha mi kcerka tako nesto saopsti, mislim da ne znam kako bi i da li bi ispravno postupila..ne znam...vremenom da..u tom momentui bi mozda cak i nju povrijedila..moza.
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#142 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

Zbog toga sam ja i rekla da majci ne mora govoriti ako ne želi ( crvenokosa najbolje poznaje svoju majku i može procijeniti da li joj treba reći ili ne) ali ocu treba da kaže, inače postaje njegov saučesnik!
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#143 Re: Preljuba

Post by mig »

.
Last edited by mig on 27/02/2012 15:26, edited 1 time in total.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#144 Re: Preljuba

Post by petunija »

@juli84
Da, u pravu si, ali to bi onda bila moja greška a ne djetetova. Svejedno, mislim da bih je i dalje jednako voljela i da se među nama ne bi ništa promjenilo. Ako sam kukavica i ne smijem mužu tresnuti u lice što mi je na duši, onda neka ispaštam, ona u svemu tome nije ništa kriva.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#145 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

Koliko ima brakova u kojima se vara s dopustenjem onog drugog, iz bilo kojeg razloga.
Nije sve tako jednostavno, djeci je to jednostavno..ali ima milijon razloga za nesto kada ljudi zivi zajedno.
Rijetko vara onaj drugi, onako iz cistog hira.

Volila bi da se u ovu pricu ukljuce i muzevi, ocevi..da cujemo i njihovu stranu..u situaciji..moguceg.
Apsolutno nebi bila upitna moja ljubav prema kcerci da mi takvo sto kaze..jednostavno u tom momentu nisam sigurna da bi ispravno reagovala..u tom smislu da je to njen problem.
Last edited by realna do boli on 23/06/2011 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#146 Re: Preljuba

Post by petunija »

I to je tačno, sve je to do roditelja.
Hoću reći da u bilo kom odnosu partneri snose podjednaku odgovornost za ono što se dešava među njima. Ako je dijete starije (kao u slučaju @crvenokose, tebe ili mene), tim lakše se djetetu mogu objasniti razlozi zašto nešto činimo ili ne činimo. I samim tim ne bismo smjeli kvariti svoj odnos sa djetetom. Ono je nedužno, a sve to ga boli možda i više nego nas.
Uh, teške teme
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#147 Re: Preljuba

Post by Mannequin »

mig wrote:I ja bih zahtevala od oca da sam prizna majci, ili cu ja to uraditi. Pa neka stisne petlju.
:thumbup: isto ovako bih ja postupila.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#148 Re: Preljuba

Post by realna do boli »

A sta da otac reaguje tako da ti zvizne samar i kaze ..mala sta se ti petljas..moguc scenarij..nije sve kao u filmu.
I sta tada...
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#149 Re: Preljuba

Post by inspektorica javert »

@realna: navela si primjer varanja uz dopuštenje onog drugog : moguća solucija, ali dijete to ne zna , niti ga se na kraju krajeva tiče motiv (manjak ljubavi ,sexa, ovo ono) - otac vara- fino nek mu kaže da zna,a ako on to čini uz dopuštenje supruge onda super, nikome ništa, bar znaš da ne laže tvoju majku, ali to vjerovatno nije slučaj i on laže sve oko sebe: i ženu i djecu a to nije ok . Hoćeš drugu/drugog : samo izvoli, al imaj muda pa sam snosi posljedice SVOJIH ODLUKA, a ne da dijete trpi, šuti, izjeda se, osjeća krivicu jer ti svojom šutnjom ''pomaže'' ,jer ne želi povrijediti ni majku a ni oca .
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#150 Re: Preljuba

Post by GAU8 »

Mannequin wrote:
mig wrote:I ja bih zahtevala od oca da sam prizna majci, ili cu ja to uraditi. Pa neka stisne petlju.
:thumbup: isto ovako bih ja postupila.
U svakom slucaju, ako crvenokosa odluci da suoci oca sa onim sto je otkrila, ona nema sta izgubiti.
A znat ce, da je ispunila svoju "moralnu duznost". To nije mijesanje u privatni zivot roditelja, jer to je stvar cijele porodice. Dakle, ona ima svo pravo bar da iznese ono sto misli.
Post Reply