Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#1 Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by zelenashica »

Kćerka ima važeći biometrijski pasoš.Ali nedavno sam promijenila mjesto boravka.U CIPS prijavi je jedna opština a na pasošu druga.
Da li dijete može putovati sa tim dokumentima,bez roditelja(znači ovjeravam punomoći u opštini i Sudu punomoć,apostile ovjere)iako se ne podudaraju adrese ili moram i novi pasoš joj izvaditi?
Ako može u kojoj opštini ovjeravam punomoći?

Hvala.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#2 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by bijela »

nestručna sam, ali da kažem da me i samu ovo zanima. jučer dobila biometrijski pasoš, ali planiram možda već narednog mjeseca mijenjati mjesto boravka.
pitala sam može li to tako, žena koja radi "na pasoškom šalteru" mi je rekla da nije hitno, tj. da ne bi bilo problema na granici, ali u principu treba poravnati te podatke.
sad... ne znam je li 100% tako.
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by Edin H. »

Zvuci logicno :oops:

Zivila teta na salteru :thumbup:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#4 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by zelenashica »

bijela wrote:nestručna sam, ali da kažem da me i samu ovo zanima. jučer dobila biometrijski pasoš, ali planiram možda već narednog mjeseca mijenjati mjesto boravka.
pitala sam može li to tako, žena koja radi "na pasoškom šalteru" mi je rekla da nije hitno, tj. da ne bi bilo problema na granici, ali u principu treba poravnati te podatke.
sad... ne znam je li 100% tako.
Ma nekako mi je logično da može ako ne treba prateća dokumentacija,kao u mom slučaju(punomoći,ovjere i nadoovjere)...ali zbilja ne znam u slučaju gdje dijete ide samo da li je problem imati pasoš sa jednom adresom a CIPS sa drugom :?
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#5 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by bijela »

nemam pojma, valjda će se javiti neko ko zna.
btw.... u pasošu ne piše opština, samo kanton.
ako ti djevojčica nije mijenjala kanton.. ?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#6 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by zelenashica »

bijela wrote:nemam pojma, valjda će se javiti neko ko zna.
btw.... u pasošu ne piše opština, samo kanton.
ako ti djevojčica nije mijenjala kanton.. ?
Ma kontam ja to sve,ali šta znam možda na granici ustanove da je adresa data za pasoš promijenjena (a uz to još i ovjere punomoći daju drugu aresu) pa mi dijete budu zezali :?
Ipak bi ja nekog ko je imao iskustvo po ovom pitanju.... :)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#7 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by bijela »

pa evo i ja "ga" čekam, i meni treba :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#8 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by zelenashica »

bijela wrote:pa evo i ja "ga" čekam, i meni treba :D
Odgovor sam pronašla....nema veze gdje je izdat pasoš,bitno je samo da je na podružju drzave BiH. :thumbup:
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#9 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by plemba »

ja sam dvije godine koristio pasos koji je izdat u jednom kantonu, a adresa promijenjena, preselio u drugi kanton. nikad nikakvih problema nije bilo a dosta sam putovao van zemlje. i kad sam mijenjao pasos kontao bice neka procedura, kad ono nista. donio stari pasos iz tog x kantona u mup y kantona i ljudi zamijenili :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#10 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by zelenashica »

plemba wrote:ja sam dvije godine koristio pasos koji je izdat u jednom kantonu, a adresa promijenjena, preselio u drugi kanton. nikad nikakvih problema nije bilo a dosta sam putovao van zemlje. i kad sam mijenjao pasos kontao bice neka procedura, kad ono nista. donio stari pasos iz tog x kantona u mup y kantona i ljudi zamijenili :D
Ma meni nije bilo upotno koristenje pasoša,nego ne slaganje adrese u izdavanju pasoša i ovjerenih punomoći za dijete(dijete samo putuje).
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#11 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by bijela »

zelenashica wrote:
bijela wrote:pa evo i ja "ga" čekam, i meni treba :D
Odgovor sam pronašla....nema veze gdje je izdat pasoš,bitno je samo da je na podružju drzave BiH. :thumbup:
e, super, hvala puno :)
M.P.
Posts: 9
Joined: 16/06/2012 18:33

#12 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by M.P. »

Kakvo je sada stanje u vezi sa promjenom pasosa kada nastupi promjena prebivalista iz jedne opstine u drugu?
Da li jos uvijek vazi pasos izdat u opstini prethodnog prebivalista u BiH?
Cuo sam da su nesto mijenjali u zakonu ove godine i da je obavezno mijenjati pasos, tj. da ce svi imati problem da predju drzavnu granicu zbog toga.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by drndalo »

A kako ce neko na granici znati gdje si prijavljen ?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#14 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by iceman ze »

Biometrijske isprave znace jedinstven sistem. Samo mi nije jasno kad sve vec znaju o meni, sto mi fino ko u Australiji na kucnu adresu i donesu iste.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by drndalo »

Nisi me shvatio, u pasosu pisu tvoji podaci, ti si npr. iz Opstine Vogosca preselio u Opcinu Ilidza... I dalje si Mr. Iceman Zemljanovic, sa maticnim brojem 7486784654534564, i to da li si trenutno prijavljen u Omladinskoj 64, ili u Geliptera Hadzilakagica do broja 472b nikome ne mijenja nista... A to koliko me pamcenje sluzi nigdje u pasosu i ne pise...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#16 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by filozofija »

Pasoš je dokument koji nije fiksno vezan za mjesto boravka. Možete ga u principu korisiti sve dok ne istekne. Ne mogu Vam praviti nikakve probleme u vezi toga na granici. Radi se o dokumentu, za koji nemate potrebe da ga mjenjate kada mijenjate mjesto boravka, pa niti državu u kojoj boravite. Pasoš se mijenja samo kada je oštećen, kada istice ili kada nema više prostora za vize - ni u kom slučaju mijenjanjem mjesta boraka.

Primjer:
Ja sam promjenio mjesto i drzavu boravka, a i dalje koristim isti pasos bez problema.
M.P.
Posts: 9
Joined: 16/06/2012 18:33

#17 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by M.P. »

Slazem se sa vama da bi tako trebalo biti za pasos, i da je to samo fora da se uzmu pare na promjenu dokumenata.
I u pasosu se moze vidjeti isto sto i u licnoj karti nema adrese nego samo opstina izdavanja, i nema razlike u podacima u odnosu na licnu kartu, a znamo da promjena prebivalista automatski povlaci promjenu licne karte.
Ovo i ako jeste novost to je zato da se uzmu pare na promjenu dokumenata ali treba biti sa tim nacisto. Bojim se da ce ovo tek zazivjeti ako do sada nije. Glupo je doci sam ili sa porodicom na drzavnu granicu i onda zavisiti od dobre volje granicnog policajca da li cu preci granicu u recimo jako bitnom trenutku za vas (odlazak na sahranu, more, radna viza-posao...).

Evo i link ove vijesti da ne bude da lupetam bez argumenata:
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... html?print
Granična policija BiH je uz podršku Evropske komisije uspostavila novu aplikaciju za granične provjere u skladu sa najboljim standardima i preporukama Evropske unije (EU) u segmentu granične sigurnosti, saopštila je Granična policija BiH. Putem ove aplikacije sa svih međunarodnih graničnih prijelaza u BiH vrši se direktan pristup svim eksternim i internim bazama podataka relevantnim za granične provjere.
Granična policija BiH i IDDEEA uputili su apel građanima BiH da ukoliko su promijenili lično ime ili prezime, JMB, mjesto prebivališta ili drugi lični podatak, pri namjeravanom prelasku državne granice trebaju posjedovati ličnu kartu ili pasoš koji su izdati nakon promjene ličnog podatka, jer lični dokument sa starim podacima neće biti validan za prelazak državne granice.
User avatar
holowey
Posts: 8434
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#18 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by holowey »

M.P. wrote:Slazem se sa vama da bi tako trebalo biti za pasos, i da je to samo fora da se uzmu pare na promjenu dokumenata.
I u pasosu se moze vidjeti isto sto i u licnoj karti nema adrese nego samo opstina izdavanja, i nema razlike u podacima u odnosu na licnu kartu, a znamo da promjena prebivalista automatski povlaci promjenu licne karte.
Ovo i ako jeste novost to je zato da se uzmu pare na promjenu dokumenata ali treba biti sa tim nacisto. Bojim se da ce ovo tek zazivjeti ako do sada nije. Glupo je doci sam ili sa porodicom na drzavnu granicu i onda zavisiti od dobre volje granicnog policajca da li cu preci granicu u recimo jako bitnom trenutku za vas (odlazak na sahranu, more, radna viza-posao...).

Evo i link ove vijesti da ne bude da lupetam bez argumenata:
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... html?print
Granična policija BiH je uz podršku Evropske komisije uspostavila novu aplikaciju za granične provjere u skladu sa najboljim standardima i preporukama Evropske unije (EU) u segmentu granične sigurnosti, saopštila je Granična policija BiH. Putem ove aplikacije sa svih međunarodnih graničnih prijelaza u BiH vrši se direktan pristup svim eksternim i internim bazama podataka relevantnim za granične provjere.
Granična policija BiH i IDDEEA uputili su apel građanima BiH da ukoliko su promijenili lično ime ili prezime, JMB, mjesto prebivališta ili drugi lični podatak, pri namjeravanom prelasku državne granice trebaju posjedovati ličnu kartu ili pasoš koji su izdati nakon promjene ličnog podatka, jer lični dokument sa starim podacima neće biti validan za prelazak državne granice.
na izlasku iz zemlje pokazes licnu, na ulasku u hrvatsku, cg ili srbiju pokazes pasos i rijesen problem... kad pasos istekne, izvadis novi u svojoj novoj opstini...
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#19 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by iz dna duše »

nema veze promjena adrese...važi do isteka.
Na izlasku i izlasku iz zemlje ti se traži važeća isprava i ništa drugo...
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#20 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by Becky7 »

Kakvo je sada stanje u vezi sa promjenom pasosa kada nastupi promjena prebivalista iz jedne opstine u drugu?

Da li se moze putovati sa pasosom koji je izdat u drugoj opštini ?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#21 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by iceman ze »

ne mjenja se ni licna ni pasos samo ako je promjena adrese unutar iste opcine, u suprotnom si duzan
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#22 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by problemnatravunu »

mislim da za pasoš i putovanje sa njim nije bitno , a LK i prijavu u tzv CIPS bi morao odmah uraditi
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#23 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by Becky7 »

iceman ze wrote: 14/05/2022 07:25 ne mjenja se ni licna ni pasos samo ako je promjena adrese unutar iste opcine, u suprotnom si duzan
Nije ista opstina
problemnatravunu wrote: 14/05/2022 07:29 mislim da za pasoš i putovanje sa njim nije bitno , a LK i prijavu u tzv CIPS bi morao odmah uraditi
Da znam za lk, vozacku, cips, ali ne znam za pasos da li treba ne znam da li je ko imao iskustva s tim jer bi sad uplatila godisnji ali cu u periodu kad budem isla promjeniti opštinu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by _BataZiv_0809 »

Ne treba se pasos vaditi novi pri promjeni prebivalista. Samo LK i vozacka.

Pasos nema veze sa opcinom prebivalista, njega ti moze izdati i DKP u inostranstvu.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#25 Re: Pasoš i promjena mjesta boravka?!

Post by iceman ze »

Image

Cl.19 Zakona o putnim ispravama BiH

Izdavanje putne isprave

s licnom kartom dao si im adresu jel tako? oni provjerili i izdali putnu ispravu na osnovu zahtjeva sa podacima koje si im dostavio. Ok. Ako si naknadno promjenio opstinu koji ne odgovaraju ranijim podacima prebivalista na osnovu kojih si dobio putnu ispravu-trebas li im dostaviti novu cinjenicu promjene opstine ili ne?

p. s nadam se da nisi i entitet promjenio(prilikom promjene opstine), ima tu posebna problematika
Post Reply