Kum-strani drzavljanin-upomoc

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#1 Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

Dragi forumasi ( obzirom koliko problema imam da Bog da , da se udam :-) :-)

Zanima me da li je neko imao kuma stranog drzavljanina. Naime meni je maticarka rekla da treba kopija pasosa, i neki bijeli karton. Kad sam joj donijela ovjerenu notarsku kopiju pasosa ( u Njemackoj ) rekla je da treba da se kod nas taj pasos prevede na bosanski i ponovo ovjeri... :-) :-) :-)
Sad stvarno jel neko imao slicna iskustva i sta STVARNO treba od papira ( Kanton Sarajevo )....mislim po zakonu ne iz glave nepismene maticarke koja adresu kuma trazi na pasosu...a na pasosu uopste ne postoji adresa.....
Napominjem da covjek hoce samo da bude kum, nije ratni zlocinac!
Dobro bi bilo da se sad javi neki posten maticar :D
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#2 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by IZVANZEMALJAC »

Prvi put čujem.Ja sam bio kum i nisam državljanin BIH.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#3 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

IZVANZEMALJAC wrote:Prvi put čujem.Ja sam bio kum i nisam državljanin BIH.
Pa koji su ti papiri trebali?
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#4 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by IZVANZEMALJAC »

Cupava wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:Prvi put čujem.Ja sam bio kum i nisam državljanin BIH.
Pa koji su ti papiri trebali?
nečeš vjerovati ali ni ličnu mi nisu pogledali.samo autogram dao u veliku knjigu i to je to :D
To je bilo u Jajcu.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#5 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

IZVANZEMALJAC wrote:
Cupava wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:Prvi put čujem.Ja sam bio kum i nisam državljanin BIH.
Pa koji su ti papiri trebali?
nečeš vjerovati ali ni ličnu mi nisu pogledali.samo autogram dao u veliku knjigu i to je to :D
To je bilo u Jajcu.
Jao koji si ti sretnik... hvala ti puno...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#6 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by kockica_kockica »

ukoliko je svjedok strani državljanin ovjerena fotokopija pasoša i potvrde o prijavi boravka MUP-a Kantona Sarajevo –Odjel za strance.

ovjera se vrsi na Sudu - Apostille pecat

Odjel za strance se nalazi u Pijacnoj 6
Imas obrasce koje treba popuniti platiti takse i onda ti daju potvrdu o privremenom boravku
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by insomnia78 »

kockica_kockica wrote:ukoliko je svjedok strani državljanin ovjerena fotokopija pasoša i potvrde o prijavi boravka MUP-a Kantona Sarajevo –Odjel za strance.

ovjera se vrsi na Sudu - Apostille pecat

Odjel za strance se nalazi u Pijacnoj 6
Imas obrasce koje treba popuniti platiti takse i onda ti daju potvrdu o privremenom boravku
Slazem se sa ovim iznad. Mada u BiH i u Sarajevu konkretno svaka opstina ima drugacije zakone, ovo ti iz iskustva govorim zato provjeri detaljno u opstini u kojoj se zelis vjencati da ne bi bilo neugodnih iznenadjenja. Ja sam iz TZ morao vjencanje obaviti u SA zbog glupih nakaradnih zakona, a i tamo sam u tri razlicite opstine naletio na tri razlicita tumacenja tako da obavezno provjeri u opstini. Nek je sa srecom
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#8 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Ostri_Mac »

Uh, evo ti iz prve ruke prije 3god...supruga i ja BiH drz, kuma isto, kum je trebao biti Nijemac...

Odemo u Novo Sarajevo, vjencanje je bilo u jednom objektu u NS, pa smo htjeli pozvati maticara da dodje na mjesto zlocina :lol: , ma nece ni da cuju :lol: :lol: :lol: , kad se nismo posvadjali- nisu htjeli primiti zahtjev cak ni uz sudskog tumaca...ccc- sve zato sto je kum Nijemac; eh, onda odemo do Novog Grada, zavrsili sve za 15min, odstampao samo njegov pasos u boji, kakva ovjera, nisu ljudi pitali nista- jesu nam samo trazili sudskog tumaca jer kum nije razumio nas jezik, a valjda po zakonu mora razumjeti sta se govori na vjencanju, blablabla. Sve proslo za 10 :-) i uz minimalnu gnjavazu ;) ...tete su tamo isto bili bashka kulturne i susretljive- ugl. za pohvalu a NS- kreteni totalni :x
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#9 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

kockica_kockica wrote:ukoliko je svjedok strani državljanin ovjerena fotokopija pasoša i potvrde o prijavi boravka MUP-a Kantona Sarajevo –Odjel za strance.

ovjera se vrsi na Sudu - Apostille pecat

Odjel za strance se nalazi u Pijacnoj 6
Imas obrasce koje treba popuniti platiti takse i onda ti daju potvrdu o privremenom boravku
Ok, uredu.... ali ne kontam samo jedno jel covjek treba doci extra iz Njemacke da prijavi boravak samo da bi bio kum, mislim jel on moze to donijeti na dan vjencanja ?
koja gnjavaza...
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#10 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

Ostri_Mac wrote:Uh, evo ti iz prve ruke prije 3god...supruga i ja BiH drz, kuma isto, kum je trebao biti Nijemac...

Odemo u Novo Sarajevo, vjencanje je bilo u jednom objektu u NS, pa smo htjeli pozvati maticara da dodje na mjesto zlocina :lol: , ma nece ni da cuju :lol: :lol: :lol: , kad se nismo posvadjali- nisu htjeli primiti zahtjev cak ni uz sudskog tumaca...ccc- sve zato sto je kum Nijemac; eh, onda odemo do Novog Grada, zavrsili sve za 15min, odstampao samo njegov pasos u boji, kakva ovjera, nisu ljudi pitali nista- jesu nam samo trazili sudskog tumaca jer kum nije razumio nas jezik, a valjda po zakonu mora razumjeti sta se govori na vjencanju, blablabla. Sve proslo za 10 :-) i uz minimalnu gnjavazu ;) ...tete su tamo isto bili bashka kulturne i susretljive- ugl. za pohvalu a NS- kreteni totalni :x

Jao super blago vama, meni se ovo komplikuje bas...svaka opcina izmislja neke svoje zakone....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by insomnia78 »

Cupava wrote:
kockica_kockica wrote:ukoliko je svjedok strani državljanin ovjerena fotokopija pasoša i potvrde o prijavi boravka MUP-a Kantona Sarajevo –Odjel za strance.

ovjera se vrsi na Sudu - Apostille pecat

Odjel za strance se nalazi u Pijacnoj 6
Imas obrasce koje treba popuniti platiti takse i onda ti daju potvrdu o privremenom boravku
Ok, uredu.... ali ne kontam samo jedno jel covjek treba doci extra iz Njemacke da prijavi boravak samo da bi bio kum, mislim jel on moze to donijeti na dan vjencanja ?
koja gnjavaza...
Ja mislim da mozes na dan vjencanja otici u MUP i prijaviti boravak al ti ponavljam za tvoje dobro vise puta provjeri u MUP-u a posebno u opstini u kojoj mislis obaviti vjencanje. Ne bi ti lose bilo provjeriti i u susjednoj jer se desava da uopste ne traze nista od toga sto traze ovi u tvojoj
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#12 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

insomnia78 wrote:
Cupava wrote:
kockica_kockica wrote:ukoliko je svjedok strani državljanin ovjerena fotokopija pasoša i potvrde o prijavi boravka MUP-a Kantona Sarajevo –Odjel za strance.

ovjera se vrsi na Sudu - Apostille pecat

Odjel za strance se nalazi u Pijacnoj 6
Imas obrasce koje treba popuniti platiti takse i onda ti daju potvrdu o privremenom boravku
Ok, uredu.... ali ne kontam samo jedno jel covjek treba doci extra iz Njemacke da prijavi boravak samo da bi bio kum, mislim jel on moze to donijeti na dan vjencanja ?
koja gnjavaza...
Ja mislim da mozes na dan vjencanja otici u MUP i prijaviti boravak al ti ponavljam za tvoje dobro vise puta provjeri u MUP-u a posebno u opstini u kojoj mislis obaviti vjencanje. Ne bi ti lose bilo provjeriti i u susjednoj jer se desava da uopste ne traze nista od toga sto traze ovi u tvojoj
Problem je sto je ona kad sam prvi put otisla rekla jednu pricu, sad kad sam joj donijela sto je trazila od kuma, opet trazi neke stvari....a nije mi dala sta neki papir izvod iz zakona ove opstine...da tacno znam sta trebam... :-) :-) :-)
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#13 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Ostri_Mac »

insomnia, zato sam i napisao detaljno sta se nama desilo...ako ima mogucnost da to ovako odradi, bilo bi joj super- sad kazem da nam u NS nisu dali nikako da bude stranac/ bilo ko, wtf... :-) susjedna opcina- sve gotovo za 15min bukvalno...
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#14 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Cupava »

Ostri_Mac wrote:insomnia, zato sam i napisao detaljno sta se nama desilo...ako ima mogucnost da to ovako odradi, bilo bi joj super- sad kazem da nam u NS nisu dali nikako da bude stranac/ bilo ko, wtf... :-) susjedna opcina- sve gotovo za 15min bukvalno...
Ovo je katastrofa....niti jedna opcina nije ista...platila sam 60 KM za vjencanje, a u nekim se ne placa...Ako poludim poizbacat cu ih napolje :D
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#15 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by Ostri_Mac »

slagat cu ti sad, mislim da je nasa taksa bila ni 20KM; s tim da smo prevodilicu platili, zaboravio sam :lol: , ma nije bilo vise od 100KM- to nam je bio sav trosak...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by insomnia78 »

Meni za ovaj "sticaj okolnosti" u Tuzli nisu htjeli ni da cuju, ma nema sanse. Nazovem "Novi grad" u SA kaze treba ti taj jedan papir, koji ja nikako ne mogu dobiti. Nazovem "Centar" kazu ljudi nije problem ne treba to, odem predam sve, zakazem i termin, dodjem na izlaz iz Sa prema tuzli, zove zena iz opstine kaze treba ti sad neki(treci) papir, koji je van pameti i koji tek ne mogu dobiti.Nazovem "Ilidzu", maticarka mi kaze ti koji su ti trazili te papire namaju veze sa mozgom. I ja lijepo pokupim sve to nazad u opstinu "Ilidza" teta mi sve zavrsi i hvala bogu zavrsi se i to sve. Ma fuj, fuj, ffuj
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by insomnia78 »

Ostri_Mac wrote:slagat cu ti sad, mislim da je nasa taksa bila ni 20KM; s tim da smo prevodilicu platili, zaboravio sam :lol: , ma nije bilo vise od 100KM- to nam je bio sav trosak...
Ja nisam nista platio na "Ilidzi", u "Novi grad" je cini mi se bilo 60km.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: Kum-strani drzavljanin-upomoc

Post by amrica »

Meni su u Centru tražili samo kopiju pasosa ili lk (kum nije državljanin bh, ali je sa ovog govornog podrucja, tako da nije trebao prevodilac), a ne sjecam se da sam ista platila :?

I imala sam gomilu drugih problema, ali sve se dalo (z)dogovoriti :)
Post Reply