Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Podržavate li odluku ministra Suljagića?

1. Podržavam
196
72%
2. Ne podržavam
73
27%
3. Nisam siguran/sigurna
2
1%
 
Total votes: 271

Sm0oky :)
Posts: 34
Joined: 20/05/2011 15:33

#376 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by Sm0oky :) »

plain vanilla wrote:
Sm0oky :) wrote:
ladyblue18 wrote: A sta to treba Emir da skonta tacno, de nam pojasni?
Da ne traba da radi protiv djece i roditelja! A njegova odluka je uporavo to. Nakon ucenja i truda im je pred kraj godine oduzeo ocjene i tako ih kaznio.

I ovakve se odluke ne donose na ovakav divljacki nacin, vec se razgovara(ako je bolji od onih koji su bez razgovora uveli vjeronauku).
znaci znanje nije dovoljna nagrada?
niti sto drzava izdvaja 2 miliona za finansiranje?

samo je petica bitna?

blago nama
Nije sve ni do petice, vec ima i do principa!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#377 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by madner »

malischa wrote:
madner wrote:Alternativni predmet = jos vise uhljupa na grbaci.

Pade najbolji covjek u vladi.

uh, ako je ovaj najbolji, nadam se da ce uskoro i svi ostali popadati...
Koji je tebi dosad valjao? Ono da imamo referentnu tacku.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#378 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by madner »

Ajde smoki ljepo priznaj da te je strah za radno mjesto i da znas da sa tvojim kvalifikacijama mozes jedino jos biti portir.

To je ljudski.
Sm0oky :)
Posts: 34
Joined: 20/05/2011 15:33

#379 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by Sm0oky :) »

plain vanilla wrote:[
znaci znanje nije dovoljna nagrada?
niti sto drzava izdvaja 2 miliona za finansiranje?

samo je petica bitna?

blago nama
Nije sve ni do petice, vec ima i do principa!
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#380 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by malischa »

madner wrote:
malischa wrote:
madner wrote:Alternativni predmet = jos vise uhljupa na grbaci.

Pade najbolji covjek u vladi.

uh, ako je ovaj najbolji, nadam se da ce uskoro i svi ostali popadati...
Koji je tebi dosad valjao? Ono da imamo referentnu tacku.

tarik sadovic, npr.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#381 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by plain vanilla »

Sm0oky :) wrote:
Nije sve ni do petice, vec ima i do principa!

Kojeg principa? Ocito je sve u peticama


Ministre, daj djeci petice, samo vidi ko ce s lukom, a ko bez luka
ekstrakt
Posts: 20
Joined: 02/03/2011 00:07

#382 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by ekstrakt »

nisu mi jasni ljudi koji tvrde da je ovo nebitna stvar. vrlo je bitna s obzirom da živimo u huškačkom i nacionalističkom društvu. da mi živimo u normalnom društvu za početak vjero(nauka) nikada ne bi ni ulazila u prosjek ocjena. dakle bitno je da li jedan vjerski vođa na čelu jedne islamske ili kršćanske zajednice ima toliku moć u "sekularnoj" državi da zbog njegovog pritiska ministri koje je narod izabrao i koji donose odluke na osnovu preporuke OSCE-a, moraju dati ostavku.

zašto sam protiv uvođenja alternativnog predmeta. za početak ko će birati i na koji način će se birati ti alternativni predmeti? meni konkretno ne odgovara ni kultura religija, što bi ja od jednog zla, dijete prepisala drugom. neka uči etiku, logiku, historiju umjetnosti. to su već dobri alternativni IZBORNI predmeti. ali kako naša država funkcioniše nikada mi ne bismo dočekali konačno usaglašavanje oko odluke koje to alternativne predmete uvesti, ko će to sve finansirati i kada će konačno ta odluka stupiti na snagu. to nije rješenje, to je ušutkavanje. taj se alternativni predmet mogao uvesti u startu za djecu koja ne pohađaju vjeronauku, da je ikome do te djece stalo.

na stranu to što vjeronauci nije mjesto u državnoj školi u sekularnom društvu. ali mi smo svakako sekularni samo na papiru. :-)
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#383 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by bandini »

tu nisu cista posla
tu se turske pjesme hapaju
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#384 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by bandini »

plain vanilla wrote:
Sm0oky :) wrote:
Nije sve ni do petice, vec ima i do principa!

Kojeg principa? Ocito je sve u peticama


Ministre, daj djeci petice, samo vidi ko ce s lukom, a ko bez luka

:lol: :lol: :lol:
:sax:
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#385 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by int21 »

ekstrakt wrote:... da je ikome do te djece stalo...
Upravo tako. "7 jegera" muslimani su bitniji, oni imaju vjeronauku u skolama....
Sm0oky :)
Posts: 34
Joined: 20/05/2011 15:33

#386 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by Sm0oky :) »

ekstrakt wrote: na stranu to što vjeronauci nije mjesto u državnoj školi u sekularnom društvu. ali mi smo svakako sekularni samo na papiru.
Varas se. U vecini evropskih sekularnih drzava postoji vjeronauka u skolama. i to nije sve, tamo obiljezavaju sve moguce krscanske praznike.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#387 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by vee-jay »

Sm0oky :) wrote:
ladyblue18 wrote: A sta to treba Emir da skonta tacno, de nam pojasni?
Da ne traba da radi protiv djece i roditelja! A njegova odluka je uporavo to. Nakon ucenja i truda im je pred kraj godine oduzeo ocjene i tako ih kaznio.

I ovakve se odluke ne donose na ovakav divljacki nacin, vec se razgovara(ako je bolji od onih koji su bez razgovora uveli vjeronauku).
samo ocjenjivanje vjere je protiv svih vjersko-moralnih nacela.

vjerujem da nisi iskrenih namjera, ili prema nama ili prema sebi...
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#388 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by malischa »

Ministar Emir Suljagić podnio ostavku
Ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo poslao je premijeru Fikretu Musiću pismenu ostavku, saznaje Sarajevo-x.com iz pouzdanih izvora.

Nakon brojnih pritisaka jednog dijela javnosti i poglavara Islamske zajednice reisa Mustafe Cerića, Suljagić je podnio pismenu ostavku. Razlog je, kako saznajemo, to što nije želio povući Odluku o tome da vjeronauka više ne ulazi u prosjek ocjena u KS.

Podsjetimo, Suljagić je jučer istakao da ne namjerava podnijeti ostavku niti povući Odluku o tome da vjeronauka ne ulazi u prosjek ocjena.

Vlada Kantona Sarajevo poslala je jučer saopćenje za javnost u kojem su naveli da nikada nije postojao plan ili namjera da se ukine predmet "Vjeronauka" te da su sve odluke i instrukcije Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo donesene u skladu i duhu zakona KS i BiH te da bi bio uveden red i ukinuta dugogodišnja neuređenost u ovoj oblasti.

Ministri u Vladi Kantona Sarajevo i zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo iz Stranke demokratske akcije (SDA) ogradili su se od tog saopćenja.

"Ministri u Vladi KS iz reda SDA odbacuju data saopćenja kao obmanjivanje javnosti jer ne odražavaju usaglašene stavove s Kolegija Vlade i kao takvi ozbiljno urušavaju proklamovane principe partnerstva", rečeno je u saopćenju iz SDA.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#389 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by ladyblue18 »

@ Sm0oky - ja tek sad vidjeh da si se registrovao prije sat i nabio vec 25 postova na ovoj temi.

Aferim, bice da je madner u pravu. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#390 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by madner »

malischa wrote:
madner wrote:
malischa wrote:
uh, ako je ovaj najbolji, nadam se da ce uskoro i svi ostali popadati...
Koji je tebi dosad valjao? Ono da imamo referentnu tacku.

tarik sadovic, npr.
Covjek koji je usao u anale kao jedan od rijetkih koje je SDA smijenila. Mislio sam medjutim na nivou KS.
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#391 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by therrarrius »

Sm0oky :) wrote:
ekstrakt wrote: na stranu to što vjeronauci nije mjesto u državnoj školi u sekularnom društvu. ali mi smo svakako sekularni samo na papiru.
Varas se. U vecini evropskih sekularnih drzava postoji vjeronauka u skolama. i to nije sve, tamo obiljezavaju sve moguce krscanske praznike.
Pa tako reci smoki moj, problem su KRSCANI, aaaaaaaaa :-) :-) :-)
Image
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#392 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by vee-jay »

Sm0oky :) wrote:
ekstrakt wrote: na stranu to što vjeronauci nije mjesto u državnoj školi u sekularnom društvu. ali mi smo svakako sekularni samo na papiru.
Varas se. U vecini evropskih sekularnih drzava postoji vjeronauka u skolama. i to nije sve, tamo obiljezavaju sve moguce krscanske praznike.
hajde navedi primjere, obrazlozi ih i podkrijepi cinjenicama. ako imas informacije podijeli ih sa nama, da znamo bolje.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#393 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by snaga_znanja »

Velika je sramota za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu da jedan ministar podnosi ostavku nakon pritiska vjerskih krugovai to zbog toga sto je donjeo odluku o neocjenjivanju vjeronauke.

Ocjenjivanje vjeronauke vam gospodo dodje jednako i kao prisilno nametanje vjere. Jer to djete sad uci da bi dobilo vecu ocjenu ili da ne bi islo na popravni umjesto da uziva u svojoj religiji.

I mi hocemo u EU, a Reis ministre smjenjuje! :lol: :SmajliKojemJeDragoJerNeMoraCekatiViseZaVizuDaOdeIzOveVukojebine:
Sm0oky :)
Posts: 34
Joined: 20/05/2011 15:33

#394 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by Sm0oky :) »

Ocjene iz vjeronauke su najveci problem danasnje omladine i razvoja naseg drustva. Ako se ocjene ukinu odma cemo svi zivjeti bolje, Dodik ce zavoliti BiH itd... A da smo ranije ukinuli ocjene i viznnu liberalizaciju bi prije dobili.

Zamislite vi samo koliko te ocjene koce nase drustvo. Pa nije ni cudo sto se SDP bavi vjeronaukom i ocjenama.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#395 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by ladyblue18 »

Sm0oky :) wrote:Ocjene iz vjeronauke su najveci problem danasnje omladine i razvoja naseg drustva. Ako se ocjene ukinu odma cemo svi zivjeti bolje, Dodik ce zavoliti BiH itd... A da smo ranije ukinuli ocjene i viznnu liberalizaciju bi prije dobili.

Zamislite vi samo koliko te ocjene koce nase drustvo. Pa nije ni cudo sto se SDP bavi vjeronaukom i ocjenama.
Pa sto se ti onda ovdje toliko boris za iste kad si ovako ironican? :-) :oops:
Sm0oky :)
Posts: 34
Joined: 20/05/2011 15:33

#396 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by Sm0oky :) »

vee-jay wrote:
samo ocjenjivanje vjere je protiv svih vjersko-moralnih nacela.
ne ocjenjuje se vjera, vec savladano gradivo. kada dijete nacrta kvadrat, ne dobije ocjenu sto je nacrtao cetiri coska vec sto je savladao gradivo.
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#397 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by therrarrius »

Sm0oky :) wrote:
vee-jay wrote:
samo ocjenjivanje vjere je protiv svih vjersko-moralnih nacela.
ne ocjenjuje se vjera, vec savladano gradivo. kada dijete nacrta kvadrat, ne dobije ocjenu sto je nacrtao cetiri coska vec sto je savladao gradivo.
A ako je gradivo vjera? HAjd da ne kompliciramo stvari, a? Nisi dosao do te lekcije.
Nego sta cemo sa onim krscanima i njihovim praznicima?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#398 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by plain vanilla »

Sm0oky :) wrote:
vee-jay wrote:
samo ocjenjivanje vjere je protiv svih vjersko-moralnih nacela.
ne ocjenjuje se vjera, vec savladano gradivo. kada dijete nacrta kvadrat, ne dobije ocjenu sto je nacrtao cetiri coska vec sto je savladao gradivo.
pa da, vjeroucitelj se uplasio da ce ostati bez posla :zzzz:
ekstrakt
Posts: 20
Joined: 02/03/2011 00:07

#399 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by ekstrakt »

Sm0oky :) wrote:
ekstrakt wrote: na stranu to što vjeronauci nije mjesto u državnoj školi u sekularnom društvu. ali mi smo svakako sekularni samo na papiru.
Varas se. U vecini evropskih sekularnih drzava postoji vjeronauka u skolama. i to nije sve, tamo obiljezavaju sve moguce krscanske praznike.
to što je u većini evropskih sekularnih država vjeronauka u školama meni nije nikakav argument da im je u školi mjesto, već samo postaje upitna i sekularnost tih država. al' eto vjerovatno se ja varam. :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#400 Re: Podržavate li odluku ministra Suljagića?

Post by amrica »

havaz :roll:

Suljagić je ostavku htio podnijeti još jučer, ali ga je nešto spriječilo u tome

Ministar nauke i obrazovanja Kantona Sarajevo Emir Suljagić poslao je premijeru Fikretu Musiću pismenu ostavku na ovu funkciju, saznaje FTV.

Prema dostupnim informacijama Suljagić se odlučio na ovaj korak jer nije želio povući raniju odluku prema kojoj ocjenjivanje iz predmeta "Vjeronauka" ne ulazi u opći uspjeh učenika.

Iako je Suljagić odluku o ostavci donio još jučer, u trenutku kad ju je htio objaviti nešto ga je spriječilo u tome, nakon čega je preko press-službe medijima poslao kratku izjavu u kojoj kaže da mu "ne pada na pamet da odstupi".

Međutim, da li zbog današnjeg raskola ministara i poslanika SDP-a i SDA u Kantonu Sarajevo ili nekog potpuno drugog razloga, Suljagić je odlučio odstupiti.
Locked