Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#26 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by ladyblue18 » 17/04/2011 12:31

Boze me sacuvaj.
To je sve sto cu vam reci.

A vi sad skontajte zasto sam ovo rekla, pa ako skontate mozda tema i ostane otvorena.

Ma.Le.Na

#27 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Ma.Le.Na » 17/04/2011 12:50

rufas wrote:Sve je vise mladih delikvenata.
Sta je jos uzrok osim droge i pristupa alkoholnim picima.
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Sto u radnjama,sto u kaficima.
Opet...djes bosancu nesto zabranit.
alkohol je najmanji problem i uopce ga ne vidim kao uzrok ponasanja mladih delikvenata
sve je do mozgica...ne djece nego roditelja..

vjesticanametli
Has thanked: 207 times
Been thanked: 287 times

#28 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by vjesticanametli » 17/04/2011 13:05

roditelji koji rade i nemaju vremena za djecu pa ih kupuju nekad poklonima a djeca opet jasaju kud stignu a o sadržajima na TV necu ni govoriti.........sanabe i ja nesto gledam ono brdo na mojmilu i gdje nas je milion bilo sada kad sin ode sa 2 druga izgledaju kao budale.........igraju se za kompom...........lakse je pustiti malog da igra fudbala nego s njim izaci setati pa i razgovarati..............roditelji su fuj pa ne znam sta ocekujemo od te djece..........osoblju u skoli kapa dole (ima i budala) ali kad vidim da roditelji ne dolaze na informacije i da jos iznapadaju nastavnika jer je mala dobila tricu a ne pitaju zasto :x kad sam pricala sinu da smo mi znali vikendom cistiti oko ulaza on bleji kaze cuuuuuuj :lol: pa reko to je nama bilo super i jos dobijemo bombona ili sok :lol: on kaze ja kad bih to predlozio nekome crkli bi od smjeha jer nisu oni bacali :-) nego djeco draga kladionica, vutra i tersanje pa vidjecemo sta ce biti :run:
ma svega se moze udrobiti u ovu pricu o djeci .....QQ nama

no_crnjak

#29 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by no_crnjak » 17/04/2011 13:16

sve je do suda....murija radi ok kol'ko-tol'ko....al dzaba...kad privedu momka 10x u 15 dana...e da ga zamrdeljaju koji metar ili kuku...sve bi to bilo drugacije

SundanceKid

#30 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by SundanceKid » 17/04/2011 15:50

Hendrix wrote:Ma kakvi ba došljaci, čitav narod je otišao u pm, bez obzira gdje živio.
Pa ja imam kolegu koji se diči time da je ''stara sarajevska porodica'', i puna mu usta priča o došljama koji mu uništiše Sarajevo bla bla, a on prvi meni govori kako uči sina da se zaposli preko štele u državnim jaslama, i da će mu on naći posao da se ne sikira. Taj njegov sin, sada treba da upiše srednju školu, i pazite sad odgoja njegovo super-urbanog oca koji mu je već reko da se ne sikira ima tata posao za njega u državnim pozicijama, jebo ko sve ove okolo.
Pazi drug, moras da razlikujes neke stvari. To sto otac zeli svome djetetu pronaci posao, je najnormalnija stvar na svijetu. U ovom drustvu, u kojem zaposlenje zavisi od kvaliteta veze koju imas, to je nazalost normalna stvar, to tvog druga ne cini losim nit nekulturnim. To je realna borba za zivot, ali nije seljakluk. Neispravno da, nije eticno svakako, ali u ovoj situaciji ne mozes drugacije, ili mozes - al praznog stomaka... Ali mozes da ne bacas smetlje i opuske sa balkona, mozes da se obrazujes, itd...itd...

gumifufna

#31 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by gumifufna » 17/04/2011 21:55

SundanceKid wrote:
Ah...sta je uzrok.. Cijeli jedan sklop negativnih okolnosti, haos koji je ostao od rata, rezigniranost ljudi, bitka za zivot i ekonomsku egzistenciju koja ne dozvoljava roditeljima da se posvete djeci na najbolji nacin, kultura na veoma niskom nivou...mogo bi do sutra.. Ono sto ja volim uvijek reci, i sto smatram problemom osnovnim, barem u Sarajevu, je neka urbano-ruralna inverzija stanovnistva koja se desila za vrijeme rata. Cijeli jedan sloj urbanog, finog, postenog, kulturnog stanovnistva, je u ratnom periodu odselio, rasuo se po svijetu, a umjesto njega je su dosli seljaci, neobrazovani ljudi, primitivci, i onda je to uzrokovalo jedan kulturni sok u gradu. Nije to problem samo delikvencije, problem je ponasanja ljudi, ja imam komsincu koja uvijek drzi kese sa smetljem ispred vrata (pored papuca, koje su uvijek tu, a sto je takodje jako nekulturno), imam komsiju koji koristi prostorije haustora da u njima cuva stvari koje su mu viska u kuci, ormar, frizider...imam druge komsije koji sa balkona bacaju opuske u park ispred zgrade, komsiju koji me nece u liftu pozdravit ako mu kazem "dobar dan" jer ocekuje od mene "selam" itd.. Od takvih ljudi je nemoguce ocekivat da odgoje dijete, stvore normalnu porodicu i sve to vodi i pogoduje toj stopi delikvencije, razvoju mladih u pogresnom smijeru...

Mogao bih sad ovako jos makar koju stranicu napisat, ali poenta je da nazalost, ne mozemo puno uradit protiv ovoga sto se sad desava. Konkretno u Sarajevu imas vec narastaje djece tih ortodoksnih seljacina, koja su rodjena u Sarajevu. Sarajlije. Ja to zovem prva generacija naturalizovanih seljaka. U takvoj ces situaciji tesko vidjet da neko od kuce ponese sve lijepe vrijednosti. Porodice su temelj svega, naobrazbe, stavova, razmisljanja, demokraticnosti, svih temeljnih ljudskih vrijednosti. Ako ti roditelji ne usade temelje, niko to vise popravit nece. Vjerovatno ce trebat 3-4 generacije takvih naturalizovanih seljacina, da se priviknu i promijene razmisljanje, i jos dodaj zna koliko godina da se situacija u drustvu sredi i smiri...dakle ima tu hiljadu faktora. A svaki djecu vodi u delikvenciju i probleme. Alkohol i droga, ja bih se cak usudio reci, u poredjenju sa ostalim evropskim gradovima, kod nas i nisu toliki problem, koliki je unistena celija porodice i kucnog odgoja. I da ne piju alkohol nikako, nasi bi mladi delikventi bili isti. To je vise stvar mangupluka i seljakluka, neusmjeravanja u odgoju, nego uticaja bilo kakve opojne susptance, droga, alkohola...

I na kraju, sta mozes? Mozes odgojit svoje dijete na ispravan nacin, a za ostalo, nek nam je Bog na pomoci svima...
Molio bi sve forumase koji pisu na ovom forumu da malo povedu racuna o ovakvom nacinu pisanja i omalovazavanja ljudi sa sela.Imamo i mi ljudi sa sela losa iskustva sa ljudima iz carsije pa ne pisemo ovakvo o njima jer nisu svi ljudi isti.To ljudi iz grada su idealni a mi sa sela neka plemena koji ne znamo nista ni o kulturi ni o ponasanju.
Trebate shvatiti da nas ima koji volimo svoje selo i svoju njivu i svoj smrad stala koji ne bi zamjenili za vas carsijski smog.Mi na selu pravimo svoje teferice i koride kojima se ovdje mnogi smiju,ali mi to ne organizujemo vama u carsiji vec u svom selu i u svojo basti i mamo svoju izvornu muziku i ne intersuje nas taj neki turbo folk koji nama prepisujete.Zato bih zamolio forumase da malo povedu racuna o nacinu pisanja i uvredama prema svojim komsijama sa sela.
Imate seriju dva smo svijeta razlicita pa pogledajte to drugim ocima jedan supak od nas stotinu koji nas je izradio za neke motokultivatore i pobjegao kod vas u carsiju i nesto postao i sad smo mi svi isti kao on :-) zapitajte se sta je sa onim narodom koji je izvaran i ostao bez ono malo novca sto je ustedio i dao za te motokultivatore,ali to nikog ne intersuje vec sto je dosao i vama u pozoristu otvorio kafanui sad citavo selo ispasta zbog jedne fukare i svi smo isti kao on .Hvala vam.
izvinjavam se sto sam malo skrenuo sa tema ,ali sam morao ovo me muci vec duze vremena na ovom forumu.
Last edited by gumifufna on 17/04/2011 22:13, edited 1 time in total.

JThomas
Been thanked: 499 times

#32 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by JThomas » 17/04/2011 22:03

nema to veze ni sa selom ni sa gradom, već sa opštim odronom moralnih vrijednosti, a bogami i materijalnom bijedom koja to prati ruku pod ruku i sve dodatno otežava. i sve je to u pet deka na selu, u malom gradu i u "velikom" gradu...

JThomas

#33 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by JThomas » 17/04/2011 22:07

i to je u jednoj rečenici sažeo kristijan u čitulji: "ne može čovek da radi za sto nemačkih maraka." praktična nastava je sto puta moćnija od svake priče. a pod praktičnom nastavom, mislim na činjenicu da djetetov otac rmbači od jutra do sutra za petsto maraka, jedva krpi kraj sa krajem i svako ga šuta k'o psa, a kriminalac ili stranački poslušnik ne radi ništa, a ima sve. bilo kakva roditeljska i nastavnička priča pada u vodu pred moćnim negativnim primjerima kojima su djeca bombardovana iz dana u dan. dobro djelo u ovom društvu se ne nagrađuje i ne potiče, a loše se ne kažnjava, nego je čak i poželjno. i ti možeš tupiti zube i do prekosutra - primjer je uvijek moćniji od bilo kakve priče, a dijete još nema moralni kompas, zato i jeste dijete, i ono ne vidi moralne konsekvence, nego samo vidi da kriminalac ima i da ga svi gotive (makar na površini), a njegov stari nema i niko ga ne gotivi...
Last edited by JThomas on 17/04/2011 22:12, edited 1 time in total.

gumifufna

#34 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by gumifufna » 17/04/2011 22:17

Znam da nema nikakve veze sa temom,ali na svakoj se temi pojavi ovakav jedan komentar,eto kao za sve su krivi seljaci koji su se slili vama u grad.

donBeton

#35 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by donBeton » 17/04/2011 22:24

Alkohol kriv, sto posto. Napuše se i napiju i prave belaj. Kad im ukinemo neće. :oops:

JThomas

#36 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by JThomas » 17/04/2011 22:24

ni po jada, nego što sedu na 'ladan beton...

tempora

#37 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by tempora » 17/04/2011 23:32

Ne znam da li da se smijem ili placem nad komentarima. I to jos da ironija bude veca....tema o odgoju djece i problematici maloljetnika. Ciju ciju tuf.

Da vidimo, smjestili tematiku kao problem "dosljaka". :x To je ista bolesna prica, u kojoj maloumnici vezuju recimo kriminal za odredjenu naciju ili religiju. To vam je ona bolestina, koja nam je rasturila zivote nekih 90tih i koja jos uvijek hara sirom svijeta. A u kojoj se s pocetka ubiru poeni bolesnih politicara, a potom ugnjetava ......i na kraju ubija narod ove ili onde "pripadnosti". Aferim !
Cudi me, stvarno, sto na tematici jos nije osvanula prica i o Romima. Jer neizostavan je to dio ovakvog misaonog folklora, koji bi malo da nam pojasni gdje je tu problem.

Da stvar bude jos bolesnija. Tema je dozivjela svoj intelektualni vrhunac kada se neko zabrinuo da ce uskoro svako moci pohadjati srednju skolu!!!! Pa ce tako ovih kriminalniji maloljetnici zaraziti ove koji to nisu !?!??!? Ja zaista ne mogu da vjerujem sta citam. Ja ne mogu da vjerujem, ne mogu da vjerujem, ne mogu da vjerujem,ne mogu da vjerujem...........hare krisna hare krisna hare hare ...... :oops: :oops: :oops:

Ili se pocnite razmisljati, ili se malo uozbiljite ili ukinite temu ( mene stid djece koja ovo citaju), pa da mozda pocnemo ponovo???? :sax:

JThomas

#38 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by JThomas » 17/04/2011 23:39

na stranu škole, jer je problem apsolutno svuda, ali u državi gdje nema kapaciteta ni za najteže maloljetne počinioce krivičnih djela, nego hodaju slobodno ulicom i otvoreno se rugaju policiji da im ne smije ništa - delikventno ponašanje je itekako zarazno. surovo, ali tako je, i to vidimo iz dana u dan u crnim hronikama.

BJB
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

#39 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by BJB » 18/04/2011 00:09

Kombinovano zatvarnje ociju pred losim stvarima, popustanje, tetoshenje, spustanje kriterija i vlastitih i djecijih su doveli do ovoga..Posljedice cemo vidjeti tek za nekih 10 godina..
Sta cemo kad nam, sto neko rece, sapunice, BigBrother i slicne gluposti odgajaju djecu...
Kad vidim problematicno dijete, zapravo vidim roditelje koji su ili nezainteresirani/nesposobni/prezauzeti/bolesni/razocarani/depresivni/pate od PTSP-a ili besparice/beznadja, i svi se samo brinu kako namaknuti vise,obuci dijete, obuti a niko da sjedne sa tim istim djetetom pa da razgovara s njim..
Odgoja vise nema ni kod kuce(izuzeci rijetki, isticu se pozitivno u svemu), ni u skoli, ostaje nam da se molimo Bogu da ce se djeca sama odgojiti i da ce nesto "ispasti" od njih na kraju.

staza

#40 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by staza » 18/04/2011 00:55

SundanceKid wrote:
Ah...sta je uzrok.. Cijeli jedan sklop negativnih okolnosti, haos koji je ostao od rata, rezigniranost ljudi, bitka za zivot i ekonomsku egzistenciju koja ne dozvoljava roditeljima da se posvete djeci na najbolji nacin, kultura na veoma niskom nivou...mogo bi do sutra.. Ono sto ja volim uvijek reci, i sto smatram problemom osnovnim, barem u Sarajevu, je neka urbano-ruralna inverzija stanovnistva koja se desila za vrijeme rata. Cijeli jedan sloj urbanog, finog, postenog, kulturnog stanovnistva, je u ratnom periodu odselio, rasuo se po svijetu, a umjesto njega je su dosli seljaci, neobrazovani ljudi, primitivci, i onda je to uzrokovalo jedan kulturni sok u gradu. Nije to problem samo delikvencije, problem je ponasanja ljudi, ja imam komsincu koja uvijek drzi kese sa smetljem ispred vrata (pored papuca, koje su uvijek tu, a sto je takodje jako nekulturno), imam komsiju koji koristi prostorije haustora da u njima cuva stvari koje su mu viska u kuci, ormar, frizider...imam druge komsije koji sa balkona bacaju opuske u park ispred zgrade, komsiju koji me nece u liftu pozdravit ako mu kazem "dobar dan" jer ocekuje od mene "selam" itd.. Od takvih ljudi je nemoguce ocekivat da odgoje dijete, stvore normalnu porodicu i sve to vodi i pogoduje toj stopi delikvencije, razvoju mladih u pogresnom smijeru...

Mogao bih sad ovako jos makar koju stranicu napisat, ali poenta je da nazalost, ne mozemo puno uradit protiv ovoga sto se sad desava. Konkretno u Sarajevu imas vec narastaje djece tih ortodoksnih seljacina, koja su rodjena u Sarajevu. Sarajlije. Ja to zovem prva generacija naturalizovanih seljaka. U takvoj ces situaciji tesko vidjet da neko od kuce ponese sve lijepe vrijednosti. Porodice su temelj svega, naobrazbe, stavova, razmisljanja, demokraticnosti, svih temeljnih ljudskih vrijednosti. Ako ti roditelji ne usade temelje, niko to vise popravit nece. Vjerovatno ce trebat 3-4 generacije takvih naturalizovanih seljacina, da se priviknu i promijene razmisljanje, i jos dodaj zna koliko godina da se situacija u drustvu sredi i smiri...dakle ima tu hiljadu faktora. A svaki djecu vodi u delikvenciju i probleme. Alkohol i droga, ja bih se cak usudio reci, u poredjenju sa ostalim evropskim gradovima, kod nas i nisu toliki problem, koliki je unistena celija porodice i kucnog odgoja. I da ne piju alkohol nikako, nasi bi mladi delikventi bili isti. To je vise stvar mangupluka i seljakluka, neusmjeravanja u odgoju, nego uticaja bilo kakve opojne susptance, droga, alkohola...

I na kraju, sta mozes? Mozes odgojit svoje dijete na ispravan nacin, a za ostalo, nek nam je Bog na pomoci svima...
:thumbup:
Da si barem dobio seljane ili provincijalce, nego su to kojekakvi tipovi iz šume, sa proplanka itd., ili si dobio najgori sloj onih iz tih provincija.
A naravno da ne treba generalizirati.
Taj narod je, kao i uvijek, najviše propatio u proteklom ratu i, izuzimajući Sarajevo, najviše su propatili u manjim mjestima, raznim varošicama, gradićima, selima itd.: čitave porodice su nestale, a preživjeli se većinom nalaze u dijaspori (može se i statistički provjerit').
Poseban vid provincijalizma, nepoznatoga zdravom selu, je gradski nepotizam (uvali dijete u gradsku službu) što naravno povlači za sobom umrežavanje pridošloga negradskoga stanovništva pod kapu gradskih teoretičara.
Time smo u simbiozi dobili novi sloj dugogodišnjega gradskoga stanovništva, što jako dobro zna sve nazive novih ulica, ali ni jedne stare se ne prisjeća.
Gdje je propuh: naravno u zakonima.
Na Facebooku vidjeh jedan čitav američki manji grad (a prilično je veliki za naše poimanje), čiji stanovnici u svojoj omiljenoj TV-stanici imaju onu poznatu bugarsku TV-kuću, što čitav dan vrti realitije.
Zašto tamo nema problema: pa zbog toga što tu postoje američki zakoni u kojima su zatvori puni, ubistva se svakodnevno provode: vakcinom, strujom itd. i usto svi još nose oružje.
Kina opet to sprovodi na drugi način, državni.
Hele neise, mogu reći da sam izuzetan optimist, jer me podsjeti ovaj prethodni, postovski, balaševićevski prilog na njegove riječi da će ova nova generacija mladih biti daleko jača i pametnija od prethodne, jer je preživjela i rat i sve ono što nakon slijedi.
To mora biti tako, naprosto zato što se nalazimo u sistemu najsurovijih društvenih prilika, a to je potpuni antipod demokratije ili liberalizma i to je onaj drugi negativni pol na božanskom štapu dobra i zla i evolucija će naprosto odraditi na najsuroviji i također rezultantno plodan način.
Pa i Tesla je bio iz sredine u kojoj je većina bila izuzetno primitivna, pa po matematičkom principu velikih brojeva ispliva on.
:dance:

Locked