Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#26 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

nosara wrote: Sto se tice izbora, daj jedan primjer drasticne promjene na bolje nakon izbora bilo gdje... Izbori mogu bit sredstvo, ali najcesce nisu...
Izbori mogu donijeti promjene ali u nekim Evropskim zemljama. Međutim, kod našeg balkanskog naroda kao i kod onih pojedinaca na vlasti koji su došli iz naroda (nisu valjda pali sa Marsa) prevladava samo sužena svijest koja se svodi isključivo na lične interese. Svi mi balkanci smo isti i svi bi se istovjetno ponašali bez obzira kojoj političkoj opciji pripadamo i bilo ko od nas pojedinačno da ima priliku da dođe u poziciju vlasti.

Narod se bavi kriminalom na malo a pojedinci na vlasti na veliko. Razlika je samo u količini novca a svi smo korumpirani od samog dna do vrha i svi mislimo da je to nešto sasvim normalno a nije. Sve se svodi na to, i upravo to je glavni uzrok svih naših problema.

Zato, dok se kolektivno kao narod ne promijenimo na bolje neće biti uopće promjene jer narod = vlast = narod.

Promjene neće uopće biti, naročito radi našeg ulizivačko-podaničkog mentaliteta.

Zato se ovi gore ovako arogantno i ponašaju jer se uopće ne boje onih koji su dolje.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#27 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by nosara »

samo malo wrote:
nosara wrote:
samo malo wrote:Pazi ko se javlja na temu propagande i mitova, Titini vjeciti piJoniri.
Uvijek... :D
Jos je zanimljivije kako vi antiamerikanci gledate na protivzakonito mijesanje "americke ambasade" u formiranje vlasti u BiH. Uz aplauz i odobravanje. U Libiji je to fuj, ali u BiH dobrodoslo.

Dosljednost, jel se to jede :-)
Vlast u BiH jeste i bice formirana po zakonu... Intervencija u Libiji nije i nece bit po zakonu...

Koji ti dio nije jasan...?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#28 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by ultima_palabra »

nosara wrote:Mozda je "Gadafi" francuski projekat, ali je sigurno pod americkom supervizijom...
Otprilike... mala ispomoć saveznicima. Sad se Amerika povlači, jer i nema mnogo šta da dobije u Libiji, a njihova je javnost vrlo osjetljiva na otvaranje bilo kakvih novih žarišta.

Poenta je da je u diktaturama najčešće veliki dio stanovništva protiv diktatora, što otvara dosta mogućnosti vanjskim neprijateljima...
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#29 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by ri0 »

No pasarán!
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#30 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by nosara »

ultima_palabra wrote:
nosara wrote:Mozda je "Gadafi" francuski projekat, ali je sigurno pod americkom supervizijom...
Otprilike... mala ispomoć saveznicima. Sad se Amerika povlači, jer i nema mnogo šta da dobije u Libiji, a njihova je javnost vrlo osjetljiva na otvaranje bilo kakvih novih žarišta.

Poenta je da je u diktaturama najčešće veliki dio stanovništva protiv diktatora, što otvara dosta mogućnosti vanjskim neprijateljima...
Ma u pitanju su tradicionalisti... Najveci dio ljudi ni ne razmislja o tome ko je na vlasti... Bitan je sef klana, plemena, sta vec, a ono iznad je ko u magli...

Da je Gadafi neomiljen, Tripoli bi gorio... Ne zaboravi da je njegovo pleme malobrojno i bez uticaja... Letio bi on ko od sale da ga ne cijeni velika vecina ljudi...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#31 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by Hemel »

ultima_palabra wrote:
nosara wrote:Mozda je "Gadafi" francuski projekat, ali je sigurno pod americkom supervizijom...
Otprilike... mala ispomoć saveznicima. Sad se Amerika povlači, jer i nema mnogo šta da dobije u Libiji, a njihova je javnost vrlo osjetljiva na otvaranje bilo kakvih novih žarišta.

Poenta je da je u diktaturama najčešće veliki dio stanovništva protiv diktatora, što otvara dosta mogućnosti vanjskim neprijateljima...
kao sto sam rekao i na pocetku krize, naoruzace neke grupice izazvat ce gadafija, oni ce se povuci i onda ozezi jedni protiv drugih (gradjanski rat). samo se ubijajte. ko da je nekome bitno da li je said poginuo na pobunjenickoj strani ili na strani gadafija.

ma FUJ :x :x
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#32 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by samo malo »

nosara wrote:
samo malo wrote: Jos je zanimljivije kako vi antiamerikanci gledate na protivzakonito mijesanje "americke ambasade" u formiranje vlasti u BiH. Uz aplauz i odobravanje. U Libiji je to fuj, ali u BiH dobrodoslo.

Dosljednost, jel se to jede :-)
Vlast u BiH jeste i bice formirana po zakonu... Intervencija u Libiji nije i nece bit po zakonu...

Koji ti dio nije jasan...?
Meni je sve jasno :D

Jasni ste kao bistar proljetni dan.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#33 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by nosara »

samo malo wrote:
nosara wrote:
samo malo wrote: Jos je zanimljivije kako vi antiamerikanci gledate na protivzakonito mijesanje "americke ambasade" u formiranje vlasti u BiH. Uz aplauz i odobravanje. U Libiji je to fuj, ali u BiH dobrodoslo.

Dosljednost, jel se to jede :-)
Vlast u BiH jeste i bice formirana po zakonu... Intervencija u Libiji nije i nece bit po zakonu...

Koji ti dio nije jasan...?
Meni je sve jasno :D

Jasni ste kao bistar proljetni dan.
Fino... :D
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#34 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by Salonski Kriticar »

Ja kontam da ovi na istoku Libije hoce da se otcijepe, bez obzira na moguce privilegije koje uziva obicni covjek. Nesto kao Slovenci u ex-YU. Hoce napolje i to ti je. :)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#35 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by plain vanilla »

ultima_palabra wrote:
michio wrote:Kako im je on to obezbjedio ? To u Libiji se ne razlikuje ni po cemu u odnosu na druge zemlje bogate naftom a imaju malu populaciju.
Tako je... ne vidim da je pukovnik uradio išta u ovih 40 godina da diverzificira privredu Libije, stvori neke konkurentske prednosti, napravi bilo kakvu održivu strategiju za situaciju kada nestane nafte.
Ne vjerujem da su tačne sve stavke iz ovog pamfletića, a i da jesu to znači da samo bržim koracima jure u propast... na takav način se od stanovništva stvaraju debili koji se ne moraju pomučiti ni oko čega u životu :-) Nekoliko takvih generacija je dovoljno da upropaste svijet, a ne umjetnu državu kakva je Libija.

Čisto sumnjam da bi i pobunjenici nešto bolji bili, ali nemojte praviti sveca od one budaletine...
e onda ga treba bombardovat'
vidi kod nas rahatluka, koliko god se mucis na kraju dobijes sipak :oops:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#36 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by PipiDugaDevetka »

nosara wrote:
ultima_palabra wrote:
nosara wrote:Mozda je "Gadafi" francuski projekat, ali je sigurno pod americkom supervizijom...
Otprilike... mala ispomoć saveznicima. Sad se Amerika povlači, jer i nema mnogo šta da dobije u Libiji, a njihova je javnost vrlo osjetljiva na otvaranje bilo kakvih novih žarišta.

Poenta je da je u diktaturama najčešće veliki dio stanovništva protiv diktatora, što otvara dosta mogućnosti vanjskim neprijateljima...
Ma u pitanju su tradicionalisti... Najveci dio ljudi ni ne razmislja o tome ko je na vlasti... Bitan je sef klana, plemena, sta vec, a ono iznad je ko u magli...

Da je Gadafi neomiljen, Tripoli bi gorio... Ne zaboravi da je njegovo pleme malobrojno i bez uticaja... Letio bi on ko od sale da ga ne cijeni velika vecina ljudi...
I u subsaharskoj Africi sva trvenja i problemi su u vezi sa plemenskom pripadnošću lidera i njegovih protivnika.

Uopšte im nije važna vjera, nacija,...i slično,....Plemenska pripadnost je odlučujuća. Ne tvrdim da nema i ostalih faktora koji su bitni u slučaju Libije, ali plemenska pripadnost Gadafija je veooma bitna.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#37 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by JoseMujica »

podsjeća me ovo s plemenskom pripadnošću na BiH...pleme je jako bitna stavka svakog imenovanja, a pika se do četvrtog koljena
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#38 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

JoseMujica wrote:podsjeća me ovo s plemenskom pripadnošću na BiH...pleme je jako bitna stavka svakog imenovanja, a pika se do četvrtog koljena
Upravo tako …
Možemo ovdje pisati još narednih stotinu godina ali sve će biti isto ili još gore. Kod nas je isto narod podijeljen na plemena i identično se ponaša kao i vlast a oni kao svoj narod iz kojeg dolaze.
Svi mi na ovim prostorima imamo ulizivačko-podanički mentalitet koji se svodi samo na lični interes uz stalno jadikovanje dok ništa ne poduzimamo da promijenimo svoje stanje na bolje i tako sami sebi stvaramo osjećaj bespomoćnosti, kolektivno kao narod se bavimo sa nepotizmom, mitom, korupcijom i kriminalom na malo i sve to smatramo sasvim normalnim.
Pojedinci na vlasti su samo naše ogledalo i identično se ponašaju kao i narod samo što to oni rade na veliko …
Sve je jasno i davno apsolvirano, samo sada treba vidjeti šta da se uradi kako bi promijenili ovo stanje koje je iz dana u dan sve gore …
Oprostite mi što se stalno ponavljam ali jedino u ovome vidim uzrok svih naših problema.
Ne znam možda i griješim!?
Možda je vrijeme da se prestanemo baviti sa posljedicama i da počnemo tražiti uzroke sa konkretnim prijedlozima za rješenje jer Bosna je uvijek bila bogata sa pametnim ljudima, stoga ne sumnjam da ih ima dosta na ovome forumu …
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#39 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by plain vanilla »

antimobbing wrote:
JoseMujica wrote:podsjeća me ovo s plemenskom pripadnošću na BiH...pleme je jako bitna stavka svakog imenovanja, a pika se do četvrtog koljena
Upravo tako …
Možemo ovdje pisati još narednih stotinu godina ali sve će biti isto ili još gore. Kod nas je isto narod podijeljen na plemena i identično se ponaša kao i vlast a oni kao svoj narod iz kojeg dolaze.
Svi mi na ovim prostorima imamo ulizivačko-podanički mentalitet koji se svodi samo na lični interes uz stalno jadikovanje dok ništa ne poduzimamo da promijenimo svoje stanje na bolje i tako sami sebi stvaramo osjećaj bespomoćnosti, kolektivno kao narod se bavimo sa nepotizmom, mitom, korupcijom i kriminalom na malo i sve to smatramo sasvim normalnim.
Pojedinci na vlasti su samo naše ogledalo i identično se ponašaju kao i narod samo što to oni rade na veliko …
Sve je jasno i davno apsolvirano, samo sada treba vidjeti šta da se uradi kako bi promijenili ovo stanje koje je iz dana u dan sve gore …
Oprostite mi što se stalno ponavljam ali jedino u ovome vidim uzrok svih naših problema.
Ne znam možda i griješim!?
Možda je vrijeme da se prestanemo baviti sa posljedicama i da počnemo tražiti uzroke sa konkretnim prijedlozima za rješenje jer Bosna je uvijek bila bogata sa pametnim ljudima, stoga ne sumnjam da ih ima dosta na ovome forumu …
Koja god bila tema, ti trunis svoje :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#40 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by JoseMujica »

ja bih rađe išao ovom logikom: da se kod nas tek uspostavljaju plemenske zajednice.

Govorimo o plemenu kao o proširenoj porodici. Prvi na listi za funkcije su najbliži srodnici i prijatelji, pa zatim se od ovog usko koncentriranog krug širi i na taj način iz porodice (uže i šire) prerasta u pleme, dok su nacije fikcija.

Jer npr. nije bitno to što je neko Bošnjak, Hrvat ili Srbin već mora da bude "pravi", a najpravlji su oni iz najužeg porodičnog kruga. Može neko biti Bošnjak, Hrvat ili Srbin ali, u ovom konceptu, ako nije viđen kao saplemenik more mahat ušima.
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#41 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

plain vanilla wrote:Koja god bila tema, ti trunis svoje :D
Oprosti dušo, nemoj me odmah majorizirati … :D

Kao što sama vidiš, pokušavam izvršiti antimajorizaciju našeg mentaliteta, jer mi smo sami sa svojim ulizivačko-podaničkim mentalitetom dozvolili da nas kao narode pojedinci majoriziraju.

Svi narodi u BiH bez obzira na naciju treba da shvate da evo već decenijama, pojedinci na vlasti svakoga od nas pojedinačno i kolektivno kao narod majoriziraju isključivo i samo radi nekih svojih LIČNIH interesa.

Pojedinac koji ne uvažava mišljenje naroda to jeste mase drugih ljudi, tu istu masu prezire i smatra je manje vrijednom u odnosu na njega samog kao individue.
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#42 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

JoseMujica wrote:ja bih rađe išao ovom logikom: da se kod nas tek uspostavljaju plemenske zajednice.

Govorimo o plemenu kao o proširenoj porodici. Prvi na listi za funkcije su najbliži srodnici i prijatelji, pa zatim se od ovog usko koncentriranog krug širi i na taj način iz porodice (uže i šire) prerasta u pleme, dok su nacije fikcija.

Jer npr. nije bitno to što je neko Bošnjak, Hrvat ili Srbin već mora da bude "pravi", a najpravlji su oni iz najužeg porodičnog kruga. Može neko biti Bošnjak, Hrvat ili Srbin ali, u ovom konceptu, ako nije viđen kao saplemenik more mahat ušima.
Upravo tako ... :thumbup:

Samo zaboravio si napomenuti da ovome uskom plemenskom krugu pripadaju i podanici sa briljantinom od gela na glavi, kao i sva ona MITOloška bića koja istim prave živote kao iz bajki.

Sa druge strane, narod gleda na televiziji u spomenute likove iz bajki, sluša njihove izmišljene priče, preživljava iz dana u dan, bavi se MITOlogijom na malo i živi u iluziji da će i oni jednoga dana biti dio te iste bajke … ali vrijeme prolazi … i prolazi, a narod nikako da počne jednog dana živjeti u toj istoj bajki sretan do kraja svoga života. :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#43 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by JoseMujica »

ah drug moj poenta je stvoriti nedodirljivu akumulaciju kapitala, a kad to uspiješ tvoje pleme biva etablirano i društveno i politički, te zaposjedaš i (polu) privatizuješ instrumente vladanja. A u siromašnim zemljama ljudi su najjeftinija roba, tako da je onda lako kupovati i prodavati ministre, direktore, potparole, naučnike, pisce, pjesnike i ostalu sitnu buraniju, koji služe kao vanjski (javni) živi štit plemena.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#44 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by zonbirile »

sve mi je jasno,jasan interes,ali ako je tačno da su imali onolike beneficije nešto nikako ne mogu da skontam o čemu se radi,bar od strane pobunjenika
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#45 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

JoseMujica wrote:ah drug moj poenta je stvoriti nedodirljivu akumulaciju kapitala, a kad to uspiješ tvoje pleme biva etablirano i društveno i politički, te zaposjedaš i (polu) privatizuješ instrumente vladanja. A u siromašnim zemljama ljudi su najjeftinija roba, tako da je onda lako kupovati i prodavati ministre, direktore, potparole, naučnike, pisce, pjesnike i ostalu sitnu buraniju, koji služe kao vanjski (javni) živi štit plemena.
Da, u toku je nemilosrdna prvobitna akumulacija kapitala koja će u potpunosti društveno razdvojiti 1% super bogatih od onih ostalih 99% koji će za pet do deset godina od siromašnih postati super siromašni. Svakodnevno uviđam da su oni romani o Allanu Fordu koje smo čitali prije rata nažalost bili sasvim istiniti ...

Image

Vrijeme super bogatih versus super siromašnih kod nas neumitno dolazi, ali što da radimo da bi to promijenili, osim ovog našeg jadnog i patetičnog pisanja po forumu?

Jedan od instrumenata super brzog bogaćenja pojedinaca i ekstremnog siromašenja naroda su i kamatne stope koje su u BiH 3,5 puta veće od Evropskih.

Stoga, ako ništa drugo bar protiv ovakvih enormno velikih kamatnih stopa se možemo boriti nekim legalnim sredstvima i do neke mjere usporiti ovaj proces prvobitne akumulacije kapitala i razgradnje društvenih slojeva koji se svakodnevno dešava pred našim očima, dok mi sve to kolektivno kao narod pasivno i letargično promatramo sa strane kao da se to lično ne odnosi na nas same … a uopće nije tako … jer ovi procesi koji se trenutno dešavaju, odnose se itekako na sve nas pojedinačno i kolektivno, samo što mi još uvijek toga još nismo ni svjesni ...
Last edited by antimobbing on 04/04/2011 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by JoseMujica »

pobunjenici su proizvod CIA-e. Libija je jedna od rijetkih država svijeta (bogatih naftom) koja u potpunosti kontrolira naftni biznis na svome teritoriju.

treba sagledati ova dešavanja u širem kontekstu, evo npr. poređenje Libija vs. Bahrein. Tu pada u vodu sva humanitarna i etička priča o demokratiji i ljudskim pravima koju plasiraju putem svih mogućih medija:

Sličnosti:

1. U oba slučaja imamo dugotrajno autokratsko vladanje.

2. U obje zemlje situacija je identična....ljudi protestiraju protiv vlasti.

3. U oba slučaja vlast nasilno guši demonstracije.

4. U oba slučaja radi se o naftno bogatim zemljama.

5. U obje zemlje je došlo do inostrane vojne intervencije.

Razlike:

1. Libija sama kontroliše naftni biznis

2. U Bahreinu naftni biznis je u privatnim (američkim) rukama.

2. Intervenica u Libije ide u korist pobunjenika i protiv vlasti

3. Intervencija u Bahreinu ide u korist vlasti a protiv demostranata.

Sad, posmatrano iz ugla nas običnih smrtnika: Jebe se meni ko je tamo na vlasti jal Gadafi jal neko peti il deseti. Ali ako nepristrasno gledamo šta se dešava, jasno je ko dan da se ponavlja stari i provjereni obrazac "uvođenja demokratije", dokazano uspješan kroz more CIA-inih tajnih ratova po Latinskoj Americi tokom 50-tih, 60-tih, 70-tih i 80-tih godina prošlog stoljeća: Čile, Nikaragva, Panama, Honduras, Brazil, Argentina itd. Preporuka: potražite malu knjižicu "Oružane intervencije" štampanu u okviru NIN-ove političke biblioteke nekada 80-tih ili čak ranije

Faktički jedini neuspjeh su imali na Kubi, zatim u Aziji: Vijetnam i Koreja (ali tu su ih zahebali kinezi koje su malo potcjenli)

Sasvim jasno se radi o uspostavi jednog novog Imperija kapitala preko ideološke priče o demokratiji i ljudskim pravima. Jebe se njima koliko afrikanaca umre od gladi svaki dan il koliko iračana gine dnevno sve dok berzanski indeksi idu prema gore i cijene nafte (koju kontrolišu bar 90%) skaču do nebesa. Upravo se pred našim očima odvija građenje novog jednoumlja sovjetskog tipa. Jel ima neko da ima muda da kaže nešto protiv demokratije ili ljudskih prava? Nema niti smije! Ne smije se čak niti kritizirati ovaj, još uvijek ideal. KO god bi to uradio odmah bi bio proglašen kalunom ili komunistom i bio eskomuniciran.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#47 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by zonbirile »

svaka čast CIA-i,ali ako je ovo istina,kako je moguće odraditi posao i to u onolikom broju.

BNP po glavi stanovnika u Libiji iznosi 14.192 $.
Primanja na račun nezaposlenost iznose: 730 $.
Plata jedne medicinske sestre iznosi oko 1.000 $.
Za svako novorođeno dijete država porodici placa 7.000 $.
Nakon sklapanja prvog braka svaki bračni par dobija 64.000 $ od države za kupovinu stana.
Prilikom otvaranja privatnog biznisa svaki građanin dobija 20.000 $ početnog kapitala od drzave.
Obrazovanje je u potpunosti besplatno.
Zdravstveno osiguranje za svakog državljanina u potpunosti je besplatno.
Cijene hrane su jako niske.
Električna energija za upotrebu u domaćinstvu je besplatna.
Država osigurava kredite za kupovinu stambenih objekata i vozila bez kamate.
Prilikom kupovine automobila svakom građaninu država plaća 50% cijene vozila (pripadnicima oružanih snaga 65%).
Cijena goriva je minimalna, llitar benzina košta oko 0.14 $.
Radiosarajevo.ba
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#48 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by antimobbing »

zonbirile wrote:svaka čast CIA-i,ali ako je ovo istina,kako je moguće odraditi posao i to u onolikom broju.

BNP po glavi stanovnika u Libiji iznosi 14.192 $.
Primanja na račun nezaposlenost iznose: 730 $.
Plata jedne medicinske sestre iznosi oko 1.000 $.
Za svako novorođeno dijete država porodici placa 7.000 $.
Nakon sklapanja prvog braka svaki bračni par dobija 64.000 $ od države za kupovinu stana.
Prilikom otvaranja privatnog biznisa svaki građanin dobija 20.000 $ početnog kapitala od drzave.
Obrazovanje je u potpunosti besplatno.
Zdravstveno osiguranje za svakog državljanina u potpunosti je besplatno.
Cijene hrane su jako niske.
Električna energija za upotrebu u domaćinstvu je besplatna.
Država osigurava kredite za kupovinu stambenih objekata i vozila bez kamate.
Prilikom kupovine automobila svakom građaninu država plaća 50% cijene vozila (pripadnicima oružanih snaga 65%).
Cijena goriva je minimalna, llitar benzina košta oko 0.14 $.
Radiosarajevo.ba
Kako izgledaju ovi isti podaci ali za našu zemlju?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#49 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by JoseMujica »

pogledaj makroekonomske pokazatelje za SFRJ s kraja 80-tih pa će ti biti jasno kako su nekadašnji uznici preuzimali vlast. Svi do jednoga "prvi demokratski izabrani predsjednici republika" imaju neposrednu ili posrednu američku konekciju.

Ovim naravno ne pokušavam saprati bilo čije grijehe za rat, pa ni svoje. Svi mi nosimo teret krivice, jer je ludilo čist autohtoni lokalni produkt.

samo mali update glede projecirane medijske slike svijeta

http://www.sarajevo-x.com/zanimljivosti ... /110404027
Sve za stan na Manhattanu
Amerikanka živi u devet kvadratnih metara
Neki ljudi bi učinili sve samo da žive na Manhattanu, pa bi čak pristali i na veoma teške uslove života. Felice Cohen je svoj život organizovala u svega devet kvadratnih metara. U stanu nema kuhinju, u toalet jedva uspije ući, a oni koji pate od klaustrofobije dobili bi napad čim bi pogledali njen dom u koji jedva stane krevet.

Da se ovo dešava u Libiji, Iranu, Sjevernoj Koreji, Kini, Rusiji (dakle svim onima koji prave smetnje američkom kapitalu) na svim "nepristrasnim" TV stanicama od CNN-a, BBC, Al Jazeere, NBC-a, CNBC-a itd. bi udarna vijest bila kako ljudi pod ovim režimima nemaju ni osnovnih uslova za život. Međutim, dešava se u Ameriki pa je to cool. Jebote, moj cuko ima 9m2 životnog prostora
Baracka
Posts: 83
Joined: 17/03/2011 13:08

#50 Re: Da li je ovaj rahatluk povod pobune?

Post by Baracka »

michio wrote:Kako im je on to obezbjedio ? To u Libiji se ne razlikuje ni po cemu u odnosu na druge zemlje bogate naftom a imaju malu populaciju.
Ma hajde gdje si to cuo..na CNN-u :lol:
Post Reply