najljepsi gradovi ex-yu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

RepB
Posts: 148
Joined: 14/03/2014 10:21

#401 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by RepB »

sheilak wrote:Banja Luka-najljepsa i najdraza. :)

Mostar i Pocitelj su prelijepi, neobicni. Bihac je lijep zbog prirode.

Zadar i Šibenik, Hvar, Pula.

:)
Banja Luka prije rata DA, radilo se o naprednom, urbano planiranom i lijepom gradu, sad, sve suprotno i apsolutno NE. Radi se o gradu koji apsolutno ne zasluzuje da ga se danas zove ljepim, a kamoli najljepsim. Totalno unisten grad, pogotovo kad se ulazi u njega sa sjevera, pa ono je seljakluk do zla boga. Cini mi se da je srbizacija tog grada uradila svoje. Inace o Bluci sam cuo dosta toga nakon rata u superlativima, kad sam je vidio, mah, prije rata 100 puta bolja nego sad.

Bluka prije rata od 1-10, dao bih joj recimo 8, a Bluka danas, od 1-10 dao bih joj 2. Planirani urbanizam ne postoji, saobracaj jako lose uredjen na dosta raskrsnica se covjek pita, pa zaboga da li ovi znaju za izum zvan semafor, standovi, seljakluk, svako gradi sta hoce, gdje hoce i kako hoce, pogotovo sjeverni ulaz u Bluku je horor zivi, horor koji se neda vise ni ispraviti, bez historijskih objekata, osim unistenog Kastela i kopije skoro pa zavrsene Ferhadije, sve u svemu, totalno razocarenje s Blukom, osim naravno sa cevapima i ako se i to svelo na jedno poslijeratno mjesto, "Kod Muje". Cak su i vecinu cevabdzinica izgubili, "kod Muje" posljednji Mohikanac.


Mostar i Pocitelj, historijske gradjevine ih cine izuzetnim i svjetskim i unikatnim atrakcijama. Bez obzira kako izgledali u ostatku, kao i Sarajevo, van konkurencije. Unikatni, a to se zlatom ne moze platiti.

Zadar OK, Šibenik OK, ali moze to i bolje, Hvar OK, Pula OK.
Last edited by RepB on 18/03/2014 13:30, edited 1 time in total.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#402 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Objektivni navijac »

BiH -Sarajevo i Mostar
Crna Gora -Kotor
Hrvatska -Mala sela po Dalmaciji,posebno po otocima,vanvremenska su. Od gradova Dubrovnik,Hvar,Istra-vise manje citava, Varazdin
Makedonija -0 bodova
Srbija
Uza -0 bodova
Kosovo-0 bodova
Vojvodina -Novi Sad,Subotica,pa i Zrenjanin
Slovenija-slovensko selo i mala mjesta,najbolji primjer Kostanjevica na Krki,od gradova Maribor,Ljubljana.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#403 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Hajvan »

Objektivni- objektivna analiza, priznajem :)
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#404 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by daxon »

Split
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#405 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by DarkSoul »

Beograd :) Banja Luka :-) Rovinj :-) Nis :-) Mostar :-)
User avatar
rajvoSa0
Posts: 398
Joined: 02/02/2013 14:05
Location: Ciglane ;)

#406 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by rajvoSa0 »

Redom:

1. Sarajevo
2..
3...
4...
5. Beograd
6. Ljubljana
7. Banja Luka
8. Rijeka
9. Novi Sad
10. ZG
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#407 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Ecci »

1. Maribor
2. Banja Luka
Heisenberg_Walter
Posts: 27
Joined: 28/06/2013 03:00

#408 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Heisenberg_Walter »

RepB wrote:
sheilak wrote:Banja Luka-najljepsa i najdraza. :)

Mostar i Pocitelj su prelijepi, neobicni. Bihac je lijep zbog prirode.

Zadar i Šibenik, Hvar, Pula.

:)
Banja Luka prije rata DA, radilo se o naprednom, urbano planiranom i lijepom gradu, sad, sve suprotno i apsolutno NE. Radi se o gradu koji apsolutno ne zasluzuje da ga se danas zove ljepim, a kamoli najljepsim. Totalno unisten grad, pogotovo kad se ulazi u njega sa sjevera, pa ono je seljakluk do zla boga. Cini mi se da je srbizacija tog grada uradila svoje. Inace o Bluci sam cuo dosta toga nakon rata u superlativima, kad sam je vidio, mah, prije rata 100 puta bolja nego sad.

Bluka prije rata od 1-10, dao bih joj recimo 8, a Bluka danas, od 1-10 dao bih joj 2. Planirani urbanizam ne postoji, saobracaj jako lose uredjen na dosta raskrsnica se covjek pita, pa zaboga da li ovi znaju za izum zvan semafor, standovi, seljakluk, svako gradi sta hoce, gdje hoce i kako hoce, pogotovo sjeverni ulaz u Bluku je horor zivi, horor koji se neda vise ni ispraviti, bez historijskih objekata, osim unistenog Kastela i kopije skoro pa zavrsene Ferhadije, sve u svemu, totalno razocarenje s Blukom, osim naravno sa cevapima i ako se i to svelo na jedno poslijeratno mjesto, "Kod Muje". Cak su i vecinu cevabdzinica izgubili, "kod Muje" posljednji Mohikanac.


Mostar i Pocitelj, historijske gradjevine ih cine izuzetnim i svjetskim i unikatnim atrakcijama. Bez obzira kako izgledali u ostatku, kao i Sarajevo, van konkurencije. Unikatni, a to se zlatom ne moze platiti.

Zadar OK, Šibenik OK, ali moze to i bolje, Hvar OK, Pula OK.
To i ja govorim bas neki dan.Gdje ce biti lijep grad i jos srpski.Dok i zadnji srbin banjalukom hoda taj grad nece biti normalan.Dzaba im sve,i sredjene ulice, i sva ulaganja u infrastrukturu,i sve kruzne raskrsnice koje su izgradili,i to sto su najcistiji grad u bl,kad je srpski. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#409 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Hajvan »

kuvaca-palaca..Dživlo djevojaka…čang-šlang… ofo-ono
User avatar
omega369
Posts: 9437
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#410 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by omega369 »

vala ne znam po cemu je banja luka lijep grad ikada bio? to je vise bilo izvikano nego sto je to u stvarnosti. moja mati je iz banja luke i taj grad poznajem jako dobro. vala nista specijalno, a pogotovo prije rata. kad se incel upali smrdi pola grada ne mozes disati
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#411 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Ajatolah_ »

Heisenberg_Walter wrote:Gdje ce biti lijep grad i jos srpski.
Da, zamisli, đe to može biti... :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#412 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by kakavdanakneiskustvu »

zanimljiva tema
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#413 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by ronnie »

Novi Sad
Heisenberg_Walter
Posts: 27
Joined: 28/06/2013 03:00

#414 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Heisenberg_Walter »

omega369 wrote:vala ne znam po cemu je banja luka lijep grad ikada bio? to je vise bilo izvikano nego sto je to u stvarnosti. moja mati je iz banja luke i taj grad poznajem jako dobro. vala nista specijalno, a pogotovo prije rata. kad se incel upali smrdi pola grada ne mozes disati
Pa ne znam ni ja,al vidim ovdje svaki drugi post,banja luka pa banja luka.Ne moze biti cetnicko-srpski grad lijep.....
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#415 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by titinho »

1.Stari grad Mostara
2. Sarajevo
3. Dubrovnik
4.Beograd
5. gradovi po dalmaciji al nema smisla izdvajati neki (split,trogir,hvar,jelsa,zadar)
6. Budva
7. Zagreb koji i nije bas lijep al je gradcina, uredjeno sve i imas dojam kao da si u balkanskom Becu


Opcenito najljepse su Hrvatska (Dalmacija i IStra) pa BiH pa CG, Srbija nekako zaostala kao i Bosna al nema te prirodne ljepote

Fkt Bosna ima nevjerovatne ljepote ali nista nije sredjeno, cak ni u Sarajevu. Da su stranci na nasem mjestu Vrelo Bosne, Trebevic, Stojcevac pa ni Bijambare sigurno ne bi izgledalo kao danas. A da ne govorim o parkovima u Sarajevu
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#416 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Hajvan »

titinho wrote:

Fkt Bosna ima nevjerovatne ljepote ali nista nije sredjeno, cak ni u Sarajevu. Da su stranci na nasem mjestu Vrelo Bosne, Trebevic, Stojcevac pa ni Bijambare sigurno ne bi izgledalo kao danas. A da ne govorim o parkovima u Sarajevu
do mene je..
do tebe je..
bukvalno..
ljudi vani to sami održavaju - nadograđuju- prave đepne parkove (pocket parks i parklets), tjeraju vlasti da finasiraju izgrdanju i odrzavanje javnih površina; lobiraju i formiraju fondove itd..

mi sve mislimo da je to neciji tuđi posao…jebi ga.. svi mi smo inertni, lijeni, s pogrešnim predubjeđenjima.


npr:
http://www.sfbetterstreets.org/find-pro ... alk-parks/

https://www.kickstarter.com/projects/14 ... k?ref=live

https://www.kickstarter.com/projects/pa ... t?ref=live
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#417 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Cherry-Cherry »

Beograd
Sarajevo
Zagreb
Ljubljana
Dubrovnik
Novi Sad
Subotica
Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#418 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Woman »

Zadar je divan
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#419 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Googlerica »

sta vam je lijepo u Beogradu !?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#420 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by spreca »

Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
beogradjanke :oops: :lol:
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#421 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by titinho »

Hajvan wrote:
titinho wrote:

Fkt Bosna ima nevjerovatne ljepote ali nista nije sredjeno, cak ni u Sarajevu. Da su stranci na nasem mjestu Vrelo Bosne, Trebevic, Stojcevac pa ni Bijambare sigurno ne bi izgledalo kao danas. A da ne govorim o parkovima u Sarajevu
do mene je..
do tebe je..
bukvalno..
ljudi vani to sami održavaju - nadograđuju- prave đepne parkove (pocket parks i parklets), tjeraju vlasti da finasiraju izgrdanju i odrzavanje javnih površina; lobiraju i formiraju fondove itd..

mi sve mislimo da je to neciji tuđi posao…jebi ga.. svi mi smo inertni, lijeni, s pogrešnim predubjeđenjima.


npr:
http://www.sfbetterstreets.org/find-pro ... alk-parks/

https://www.kickstarter.com/projects/14 ... k?ref=live

https://www.kickstarter.com/projects/pa ... t?ref=live
Ovo mi lici malo na demagogiju, mozda sam kao osnovna skola isao i cistio parkove, to je moj doprinos. Ali planski uredjen park sigurno nije moja odgovornost vec ljudi koji obnasaju funkcije vodjenja opstinskih i gradskih institucija.

Kada uporedimo parkove u Sarajevu sa parkovima po Zagrebu, Novom Sadu, Beogradu onda vidis da Sarajevo nema nikakav plan lijepo organizovanih i zanimljivih parkova. Sarajevo ima 30 puta bolje preduslove za ljepse parkove koji bi dali Sarajevu novu dimenziju ljepote ali Sarajevo kao grad to ne koristi niti ima ikakav plan da to u buducnosti promjeni.
Kod nas je vijest kada u parku pokose travu. Sarajevo ne iskoristava ni 1% potencijala Velikog parka. Da ne govorimo o drugim kada se ne vodi racuna o najvaznijem i najvecem.

Dalje, Sarajevo ako zeli biti ozbiljan grad kojim ce turisti biti ocarani, ne smije u samom centru dozvoliti da se fasade austrougarskih zgrada prekrivaju svojekakvim grafitima itd.
Ako je najveci dogadjaj postavljanje tabli po starom gradu sa natpisima zasto ta ulica nosi to ime onda to dovoljno govori o bezobzirnosti i neinteresovanju za ovu oblast gradske infrastrukture.

Moj posjet Zagrebu koji nema ni 10% ljepote i sarma Sarajeva, je na mene ostavio odusevljenje organizovanosti i ozbiljnosti grada. Od javnog prevoza, saobracajnica do parkova. U centru grada gotovo da je nemoguce vidjeti grafit na fasadi ili covjeka koji prosi.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#422 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Hajvan »

spreca wrote:
Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
beogradjanke :oops: :lol:

a od morskuh plodova, njajviše voljem školjke…

...srednjoškoljke :)
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#423 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Cherry-Cherry »

Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
Arhitektura.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#424 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by Googlerica »

spreca wrote:
Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
beogradjanke :oops: :lol:
:lol:
Cherry-Cherry wrote:
Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
Arhitektura.
a Beogradjani kazu da je Novi Sad ljepsi od BG :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#425 Re: najljepsi gradovi ex-yu

Post by spreca »

Googlerica wrote:
spreca wrote:
Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
beogradjanke :oops: :lol:
:lol:
Cherry-Cherry wrote:
Googlerica wrote:sta vam je lijepo u Beogradu !?
Arhitektura.
a Beogradjani kazu da je Novi Sad ljepsi od BG :D
istina je
Post Reply