uzemljenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
The Nightwatchman

#1 uzemljenje

Post by The Nightwatchman » 06/02/2011 18:27

moze li mi neko ko zna oko struje objasniti cemu sluzi uzemljenje (ona treca zica) :D

do sad sam spojio hiljadu uticnica, al ja samo stavim one dvije zice i to je to, nikada nije bilo nikakvih problema, ali me zanima koje su moguce posljedice toga?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: uzemljenje

Post by PipiDugaDevetka » 06/02/2011 18:31

Hiljadu/tisuću opasnosti si spojio, a samo se jednom živi!

Blobi

#3 Re: uzemljenje

Post by Blobi » 06/02/2011 18:31

:run: :run:

http://www.informatika.buzdo.com/pojmovi/masa.htm

Prilicno dobro objasnjeno... Btw, kako ti stan ne izgori :D? Jel' ti bojler uzemljen :D? Kupas li se kod kuce :D?

Ma.Le.Na

#4 Re: uzemljenje

Post by Ma.Le.Na » 06/02/2011 18:33

haj sad fino priznaj kome si to tako "smjestio" ..jer sebi sigurno nisi :D
jel kod punice? :D

herbert mekfjuger

#5 Re: uzemljenje

Post by herbert mekfjuger » 06/02/2011 18:35

mislim da su ti već rekli... uredu je za male uređaje, sijalice, TV, gluposti i sl... al ne igraj se sa uređajima velike snage, s metalnim kućištem nipošto...

sabanss

#6 Re: uzemljenje

Post by sabanss » 06/02/2011 18:36

Skontaces kad faza "probije" na neki aparat sa kucistem od vodivog materijala :D

Fakat, nemoj se zajebavati sa tim, ves masina, bojler, stednjak i sl. su jako opasni aparati ako nemaju uzemljenja (ispravnog!)

The Nightwatchman

#7 Re: uzemljenje

Post by The Nightwatchman » 06/02/2011 18:41

sabanss wrote:Skontaces kad faza "probije" na neki aparat sa kucistem od vodivog materijala :D

Fakat, nemoj se zajebavati sa tim, ves masina, bojler, stednjak i sl. su jako opasni aparati ako nemaju uzemljenja (ispravnog!)
to nikad nisam spajao niti cu spajati. bojler je spojen direktno na vod, i to je uradio električar, šporet je trofazna struje, pa je to isto uradio električar.

ja sam spajao ove all around utičnice na kojima se pune mobiteli i laptopi, gore televizori itd.....

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: uzemljenje

Post by PipiDugaDevetka » 06/02/2011 18:41

Komšiji mom nadograđenom, majstor i projektant spojili uzemljenje plinskog grijača vode na plinske cijevi.
Došlo do nekog kvara i ''strujnog udara'', krenuo taj ''strujni udar'' svojim putem prema zemlji i progorio cijev sa plinom. Dva milimetra rupa, šišti plin....Sreća, komšija ranije pobjegao sa posla, čuo to šištanje, pa brzo sišao u dvorište, pa zatvorio plin za čitavu zgradu.

Nismo osvanuli u crnim hronikama, a malo je falilo.

stetoskop

#9 Re: uzemljenje

Post by stetoskop » 06/02/2011 18:46

Jedna od največih koristi uzemljenja je da zaštiti čovjeka od udara struje. Najčešće se to zna desiti kod grijača, znaju imati takav kvar da dodje do proboja grijačeg materijala, koji dotakne oklop tog grijača i prenese struju na njega, pa prilikom dodira tog oklopa desi se da te sturuja spuca, ako ti je podloga vlažna gdje stojiš ili slično. Pod grijačima se podrazumjevaju bojleri, grijalice, el. peči i sl.
Uzemljenje največu ulogu igra na instalacijama koje su osigurane kroz Fidovu sklopku. Ona radi na taj princip, tako što potpuno jednako mora biti opterecenje u instalaciji nule i faze. Pri bilo kakvoj razlici u opterecenjima te nule i faze isbacuje ta sklopka. Najcešce tu razliku znaju napraviti kvarovi koji su gore navedeni. Tako isto ova sklopka zna izbaciti i kada čovjek dotakne za fazu, a uzemljen je ( stoji na vlažnoj podlozi i sl.). Nekoliko puta sam imao priliku da na meni izbaci ta sklopka, kada slucajno dofatim fazu.

sheilak

#10 Re: uzemljenje

Post by sheilak » 06/02/2011 18:49

The Nightwatchman wrote:moze li mi neko ko zna oko struje objasniti cemu sluzi uzemljenje (ona treca zica) :D

do sad sam spojio hiljadu uticnica, al ja samo stavim one dvije zice i to je to, nikada nije bilo nikakvih problema, ali me zanima koje su moguce posljedice toga?
:D

@stetoskop

Čitam tvoj post, a pred ocima mi slika sa tvog avatara i njegov glas. :lol:

The Nightwatchman

#11 Re: uzemljenje

Post by The Nightwatchman » 06/02/2011 18:50

stetoskop wrote:Jedna od največih koristi uzemljenja je da zaštiti čovjeka od udara struje. Najčešće se to zna desiti kod grijača, znaju imati takav kvar da dodje do proboja grijačeg materijala, koji dotakne oklop tog grijača i prenese struju na njega, pa prilikom dodira tog oklopa desi se da te sturuja spuca, ako ti je podloga vlažna gdje stojiš ili slično. Pod grijačima se podrazumjevaju bojleri, grijalice, el. peči i sl.
Uzemljenje največu ulogu igra na instalacijama koje su osigurane kroz Fidovu sklopku. Ona radi na taj princip, tako što potpuno jednako mora biti opterecenje u instalaciji nule i faze. Pri bilo kakvoj razlici u opterecenjima te nule i faze isbacuje ta sklopka. Najcešce tu razliku znaju napraviti kvarovi koji su gore navedeni. Tako isto ova sklopka zna izbaciti i kada čovjek dotakne za fazu, a uzemljen je ( stoji na vlažnoj podlozi i sl.). Nekoliko puta sam imao priliku da na meni izbaci ta sklopka, kada slucajno dofatim fazu.
pretpostavljam da si plesao akrobatski rokenrol u tom trenutku :D

stetoskop

#12 Re: uzemljenje

Post by stetoskop » 06/02/2011 19:01

U tom trenutku nisam ni osjetio ništa, jer ta sklopka tako brzo reaguje. Ali zato je bilo trenutaka gdje nema ove Fidove sklopke. Znalo me je oboriti s nogu i doci mi zuta slika pred ocima, kao kad ti previše opadne pritisak, a kada sam se odvojio, kliješta su tako odletila da sam odbio maltu u kuci, kao da je geler spucao u nju. Faza ne udara svaki put kad se dodirne (a cesto mi se to desi), samo kad si na lošoj po tebi podlozi ( uzemljenoj, vlažnoj), a i kad me spuca, večinom ništa strašno, navikao sam i dobio refleks za odbacivanje od nje. Tako da sam previše opušten kad radim pod naponom, a često radim.

stetoskop

#13 Re: uzemljenje

Post by stetoskop » 06/02/2011 19:18

sheilak wrote: :D

@stetoskop

Čitam tvoj post, a pred ocima mi slika sa tvog avatara i njegov glas. :lol:
"Soko zove orla, soko zove orla, prijem" :lol:

ContaminatedArea

#14 Re: uzemljenje

Post by ContaminatedArea » 07/02/2011 00:07

Dugo se nisam ovako smijala. Kome si ti to prikljucivao .. kada jednoga dana izgori pola grada :D

Post Reply