MOŽE LI OVO U BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#2 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by SadaMeHuseine »

Ma u Bosni moze sve......što ne bi moglo i ovo.... :kravata:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#3 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Ma.Le.Na »

e ovo je da ti se srce zatrese ..

svaka cast
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#4 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Max Bunker »

Sta ? Da hriscani stite muslimane i obratno ? Ako mislis na to, sigurno je da moze a u ovome ratu si imala takve primjere, gdje su neki cak gubili i svoje zivote ( Srdjan Aleksic ). Srecom, danas imas isto ovakvih primjera ali mediji o tome ne pisu. Bilo je i bice.
Kao sto imas budala koji mrze drugog i drugacije, tako imas i normalnog svijeta koji se pomaze medjusobno.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#5 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by sokkia »

Kad sam ovo vidjeo plakao sam i nije me stid.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#6 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Ma.Le.Na »

sokkia wrote:Kad sam ovo vidjeo plakao sam i nije me stid.
definitivno snazan prizor i slika..
mene ovakve stvari bas dotaknu :(
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#7 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by davorf »

Max Bunker wrote:
Sta ? Da hriscani stite muslimane i obratno ? Ako mislis na to, sigurno je da moze a u ovome ratu si imala takve primjere, gdje su neki cak gubili i svoje zivote ( Srdjan Aleksic ). Srecom, danas imas isto ovakvih primjera ali mediji o tome ne pisu. Bilo je i bice.
Kao sto imas budala koji mrze drugog i drugacije, tako imas i normalnog svijeta koji se pomaze medjusobno.
Kod nas (i u cijelom regionu) mediji pisu jedino o stvarima koje ce povecati mrznju i izazvati nove incidente. Sve pozitivne stvari i primjere samo presute :twisted: A Egipcanima svaka cast za ovakav potez :thumbup:
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#8 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by žuta »

OVO SE ZOVE SUŽIVOT I TOLERANCIJA
User avatar
black
Posts: 17170
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#9 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by black »

:thumbup:
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#10 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Urban B. »

Ovo je nesto najbolje sto sam u posljednje vrijeme vidio,jednostavno ovo ostavlja bez teksta!

Ovo je velik udarac svim nacionalistima i sl govnima!
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#11 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by zonna »

žuta wrote:OVO SE ZOVE SUŽIVOT I TOLERANCIJA
ovo se zove borba protiv zajednickog neprijatelja.
moze i kod nas ali kad skontamo ko nam je zbilja neprijatelj
i ja se egipcanima divim na ovom
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#12 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by inspektorica javert »

Prosto nevjerovatno...dirljivo.. naježila sam se...ne uspijevam odvojiti pogled sa slike.. Svaka im čast, ovo treba biti primjer cijelom svijetu.. fali mi riječi da iskažem sve ono što je ova slika u meni izazvala ... bravo ljudi!!!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by JThomas »

bilo je i toga, samo su eksponiraniji oni drugi primjeri...
Peaceman-ost
Posts: 48
Joined: 11/11/2010 11:51

#14 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Peaceman-ost »

Naravno da može i u Bosni i oduvijek je moglo, samo što naši mediji ( a biće i mi sami) radije govorimo o negativnim stvarima...

Uostalom, savršen primjer religijske toleracije u BiH se nalazi i u odgovoru na ovo pitanje:
" Koliko je bilo inter-religijskig incidenata u 15 godina od svršetka rata u BiH?"

Osim onih u Banjaluci i Trebinju, ja ne znam da je bilo incidenata na interreligijskoj osnovi u našoj svakodenvnici u tih 15-ak godina.

S tim u vezi moram pomenuti da iako smatram da smo obzirom na okolnosti i našu istoriju ipak mi Bosanci (a donekle i ostali bivši Jugovići) interreligijski tolerantni (mada itekako može bolje), nismo jedini na Balkanu.

Najveći nivo religijske tolerancije koji sam primjetio godinama živeći diljem Balkana i na zapadu primijetio sam kod Albanaca. Njihovi studenti su bili jedini Muslimani dok sam studirao u čijim sam kućama vidjao slike i male statuice Majke Tereze, i izvjesnog njihovog pravoslavnog sveštenika i pjesnika ( ako sam dobro razumio bivšeg cimera) i obratno, studente teologije, Albance krščane koji su držali K'uran u kućama i družili se se Muslimanima. Jedini problem je što ta njihova intereligijska bliskost važi uglavnom izgleda samo unutar njihovog naroda, tj. vjerovatno potiče od njihovog patriotizma, ali mislim da još ne uvidjaju prednosti širenja te intereligijske bliskosti van čahure svog naroda.

Družio sam se i sa Kršćanima Libana, .Maronitima. Iako nikada nisam primijetio da su se s zamjerali ili sukobljavali sa svojim sunarodnjacima-Libancima Muslimanima, ipak su nekako indirektno ispoljavali neku vrstu rezervisanosti prema Muslimanima Libancima, a nisu se ni družili sa njima.

Slično iskustvo imao sam i družeći se sa katolicima iz Iraka dok sam studirao, mada su opet oni imali neke običaje koje bismo mi ovdje prepisali isključivo Muslimanima ( skidanje cipela prije ulaska u kuću, arapska imena koja su u balkanskom kontekstu isključivo Muslimanska, naglašeno ukazivanje poštivanja starijim osobama, odmjerenost u ponašanju itd.).

I narvno bilo je tu dosta Pakistanaca, koji se , koliko sam mogao primijetiti, apsolutno nisu družili sa Indijcima.

Ovo u Egiptu mi predstavlja jedno pravo osvježenje...duševnu infuziju, ako hoćete...

Volio bih da to bude poticaj da se pokrene malo više pozitivne priče i djela.


Ja volim reći. "Sve dok nam Mir[*] ne postane bar utrećinu popularan kao sport ili neke ne naročito konstruktivne stvari (moda, show-biznis, prestige/popularnost, glamur itd.), nemamo velike izgledi kao vrsta ići naprijed" ;)[/i]


Mir svima koji ga se ne stide i ne smatraju patetičnim :thumbup:
Peaceman

[*] Kad kažem "Mir" ne mislim na odsustvo oružanog sukoba, što je jedna od vjerovatno najčešćih konotacija na ovu riječ, nego na Mir u najširem smislu, od onog u sebi/sa sobom, onog sa drugim bićima i stvarima u svakodnevnici, pa dalje....ova prva dva smisla Mira su naročito nekako zanemarena u tematici i razgovorima....valjda su ljudska bića odgajana tako da ne pričaju previše o tome jer se u protivnom dpimaju previše naivnima, šta li već....
Last edited by Peaceman-ost on 04/02/2011 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#15 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Hemel »

Ma.Le.Na wrote:e ovo je da ti se srce zatrese ..

svaka cast
da, da...
i to ne treba kvariti... :(
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by PipiDugaDevetka »

MOŽE LI OVO U BIH
Sigurno da može, bilo je toga i ranije kod nas:


Image
User avatar
paravan
Posts: 541
Joined: 22/12/2010 12:43

#17 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by paravan »

bilo bi tako u BiH ali krscanski egipcani se "osjecaju" kao "Grk, Libijac, Hrvat ili kao Srbin" nego su Egipcani :lol:

dok se ne postavi granica izmedju vjere i nacionalnosti necemo takvo nesto docekati
ne moze Sandzaklija biti Bosanac i Hercegovac kao sto hercegovac ne moze biti Hrvat itd itd...

dok se ovog pitanja ne rijesimo nece nam nikad biti kao na toj slici
User avatar
paravan
Posts: 541
Joined: 22/12/2010 12:43

#18 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by paravan »

PipiDugaDevetka wrote:
MOŽE LI OVO U BIH
Sigurno da može, bilo je toga i ranije kod nas:


Image
vecinom pod prisilom... cim se ukazala prilika to je nestalo (1992-1995)
Peaceman-ost
Posts: 48
Joined: 11/11/2010 11:51

#19 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Peaceman-ost »

Djelim mišljenje, i na osnovu ove surove istine zapravo ipak na kraju prozilazi da je kod nas pored agresije ipak postojao i gradjanski rad, zar ne? Ljudi koji su se okrenuli jedni protiv drugih u našoj zemlji su najvećim dijelom iz BiH , tj. Bosanci, zar ne? Kada su se vojne trupe iz komšijskih i susjednih zemalja povukle iz BiH, ostali smo mi, domaći, ali je ostao i sukob ( samo više nije oružani)...dakle, da li je onda BiH bila samo žrtva agresija ili i gradjanskog rata?

Naravno, nikada neću reći da smo mi Bosanci ( ili bilo koji drugi narod) orijentisani ka ratu jer je to notorna glupost, iako nam neki to pokušavaju prikačiti...u ovakvim uslovima i Amiši bi bili kao mi...dakle stvoreni su uslovi za protekli rad i ovaj neoružani nastavak rata, a čovjek je onakav kakvi su uslovi....

Htjeli mi to priznati lili ne, rat ( mada više ne oružani) još uvijek traje, jer tri struje i dalje pokušavaju prigrabiti od BiH koliko mogu u svakom smilsu ( resursi, resori, itd.....)...

..na uštrb Pojedinca..Čovjeka...kao takvog...

Peaceman

paravan wrote:bilo bi tako u BiH ali krscanski egipcani se "osjecaju" kao "Grk, Libijac, Hrvat ili kao Srbin" nego su Egipcani :lol:

dok se ne postavi granica izmedju vjere i nacionalnosti necemo takvo nesto docekati
ne moze Sandzaklija biti Bosanac i Hercegovac kao sto hercegovac ne moze biti Hrvat itd itd...

dok se ovog pitanja ne rijesimo nece nam nikad biti kao na toj slici
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by PipiDugaDevetka »

paravan wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
MOŽE LI OVO U BIH
Sigurno da može, bilo je toga i ranije kod nas:


Image
vecinom pod prisilom... cim se ukazala prilika to je nestalo (1992-1995)
Rat '92.-'95. je došao izvan BiH!

Natjerao bih sve današnje političare da napamet nauče testament Hadži Makse Despića, zvanog Babo!
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#21 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by oldplague »

Niti je kad moglo, niti može, niti će moći.
Života ti Prpa, poštedi me te zvijezde. 90% naših jevrejskih komšija predali smo s mašnicom na glavi njihovim katilima. Ako si već zapeo sa tom međukonfesionalnom i međuetničkom ljubavlju, nađi kakav bolji primjer od etničke i vjerske zajednice koju smo potpuno istrijebili. Gazda Makso bi danas bio četnički vojvoda, u najmanju ruku.
Egipatski kršćani se nastoje unaprijed zaštititi od onoga što bi ih moglo snaći nakon pada režima, a broj im je zanemariv. Nije mi jasno gdje ih nafataše ovoliko za ovu sliku.
U BiH je riječ o tri naroda koja nemaju ni jedan zajednički cilj, pa ne vidim oko čega bi se solidarizirali.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#22 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by likce »

Egipatski kršćani se nastoje unaprijed zaštititi od onoga što bi ih moglo snaći nakon pada režima, a broj im je zanemariv. Nije mi jasno gdje ih nafataše ovoliko za ovu sliku.
U BiH je riječ o tri naroda koja nemaju ni jedan zajednički cilj, pa ne vidim oko čega bi se solidarizirali.
Broj im je zanemariv,jel ti to zivis u Egiptu pa znas il si ih brojao,gdje ih "nafatase",da ih nisi ti ganjao i fatao maksuz za ovu sliku!Donosis zakljucke na osnovu predrasuda i stanja u nasoj zemlji a primjenjujes ih na Egipat!
Po tebi su maksuz ganjali krscane po Egiptu da bi ih uslikali,ma daj.....
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#23 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by Umjetnik a »

ovo je da plačeš od sreće
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#24 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by neki »

oldplague wrote:Niti je kad moglo, niti može, niti će moći.
Života ti Prpa, poštedi me te zvijezde. 90% naših jevrejskih komšija predali smo s mašnicom na glavi njihovim katilima. Ako si već zapeo sa tom međukonfesionalnom i međuetničkom ljubavlju, nađi kakav bolji primjer od etničke i vjerske zajednice koju smo potpuno istrijebili. Gazda Makso bi danas bio četnički vojvoda, u najmanju ruku.
Egipatski kršćani se nastoje unaprijed zaštititi od onoga što bi ih moglo snaći nakon pada režima, a broj im je zanemariv. Nije mi jasno gdje ih nafataše ovoliko za ovu sliku.
U BiH je riječ o tri naroda koja nemaju ni jedan zajednički cilj, pa ne vidim oko čega bi se solidarizirali.
Ne seri..u Sarajevu je prezivjelo preko 30% jevrejskog zivlja drugi svjetski rat i po tome je u vrhu svih okupiranih gradova u Evropi, sigurno da Njemci po tom pitanju nisu zakazali, nego su spaseni zahvaljujuci pomoci domaceg stanovnistva.
Egipatskih krscana koji zive u Egiptu ima preko 4 miliona, ako je tebi to zanemarljivo probaj izbrojat :D
I naravno da ovo moze i kod nas..i desava se, ali je i medijima i vecini stanovnistva mrsko vidjeti slike bilo kakvog suzivota
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: MOŽE LI OVO U BIH

Post by vjesticanametli »

slika je :thumbup:
Post Reply