putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#76 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by SA 071 »

udwarach wrote:
saim_adka wrote:oni nemaju zakonskog osnova da naplacuju putarinu. niko nije duzan da plati i slobodno se vozite svojevoljno autocestom, jer vas ne mogu tuziti niti kazniti. da bi se putarina naplacivala, prvo moraju da budu ispunjeni svi uslovi i standardi autoceste - ni jedan dio autoceste nije prosao tehnicki prijem. cak naprotiv, svaki put mozete da tuzite nadlezne koji su vam naplatili putarinu, a vama je auto osteceno na cesti zbog zivotinja koje su zaobisle zastitnu ogradu...necu govoriti o o odmoristima, kao i sos telefonima i nedostatku odbojne ograde na pojedinim dionica (uslovi koji ne zadovoljavaju osnovne potrebe na AC)...naravno, da smo kao narod organizovaniji, postavilo bi se pitanje akciza na gorivo te dodatne naplate pri registraciji vozila.
:lol:
biva, lomi rampu!
Svakakvih se gluposti covjek na ovom forumu moze nacitati :-)

P.S. Brza cesta nema elemente autoputa pa se moze naplacivati putarina, sto se u vecini slucajeva, gdje brza cesta pokriva pravce gdje nema autoputa a ima potreba za njim, i cini.

P.P.S. Zakon ponude i potraznje, mala ponuda, a velika potraznja-visoka cijena. Nema puno autoputa (mala ponuda), a svi zele iskoristiti blagodeti ovo malo sto imamo (velika potraznja)-jasno i cijena nesto visa u odnosu na kvalitet pruzene usluge.
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#77 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 21/01/2017 10:17, edited 1 time in total.
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#78 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by srklet »

Ja ne koristim gradski prijevoz, ali sam onomad potpisao peticiju za uvodjenje besplatnog gradskog prijevoza, sto bi znacilo prebacivanje na neki budzet ili neku dodatnu taksu.
Dakle bio sam spreman da se solidarisem sa onima koji koriste gradski prevoz.

Gdje je solidarnost ovdje?
Ja cak osjecam kod mnogih neko bezobrazno nasladjivanje u smislu - ako vam je skupo idite okolo; ko vas jebe, ako vozite platite; nadjite si posao u svom mjestu itd.

Valaja li to tako?
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#79 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by Better Man »

Vragolan wrote:
Better Man wrote:
Vragolan wrote:ja ove sto o kavliteti seruckaju ne kontam
ja te neravnine ne osjetim,
vecinom putujem sa sluzbenim autom, komotno se moze 200km/h, osim krivine u malesicima + kamera i mosta u cekrekcijama
Da li si kada se vozio nekim evropskim autoputem ili barem u Hrvatskoj? Neravnine ne da se osjete već se fino i vide golim okom. O nagibu atoputa, tj. naginanju prvo na jednu stranu, pa poslije na drugu uz penjanje i spustanje da ne govorim.
a jesi li se ti vozio na hrvatskoj autocesti, tacnije od broda do zagreba gdje je desna traka sjebana od vagasa
pa svake godine zatvore jednu traku na nekoliko kolimetara da to poprave
ne kazem da je ovo malo jada od autoputa super, ali s obzirom na kolicinu saobracaja super je
e sad jedino da su stavljali sloj asfalta od 1m, kao u njemackoj, onda bi nas ta autocesta dosla nekoliko milijardi
sve se svodi na staru; koliko para toliko muzike
Jesam, vozio sam se i bude zatvoreni traka radi renoviranja, ali u Hrvatskoj ako ima kakvo oštečenje na autoputu par kilometara prije ima lipo tabla sa upozorenjem da je tu i tu oštečenje na cesti tako da te ne može ništa iznenaditi i budeš pripravan, dok kod nas to je misaona imenica
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#80 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by maxell_sarajevo »

:roll: Kakva je situacija sa Londonom? :D


Sto se mene tice ek bude i 10KM, bit ce manje raje i manja mogucnost nekog veceg sudara. :D
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#81 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by Vragolan »

Better Man wrote: Jesam, vozio sam se i bude zatvoreni traka radi renoviranja, ali u Hrvatskoj ako ima kakvo oštečenje na autoputu par kilometara prije ima lipo tabla sa upozorenjem da je tu i tu oštečenje na cesti tako da te ne može ništa iznenaditi i budeš pripravan, dok kod nas to je misaona imenica
pa i kod nas je bilo sve oznaceno, kada su ljetos popravljali most u malesicima
samo sto kod nas popravljaju dionicu od 200-300m, a u hrvatskoj popravljaju dionicu od nekoliko kilometara
sta ces kad nemamo vise autoputa
i nema ostecenja, opet kazem cesta je daleko od savrsene ali da je bolja bila bi i skuplja izgranjda a para nema
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#82 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by kurty »

Better Man wrote:Svaki dan koristim autoput i plaćam putarinu i evo moje mišljenje o istom. Onaj ko kaže da je ovo što imamo autoputa kvalitetno taj sigurno se nikad nije vozio nekim drugim autoputem. Najlošija dionica je Podlugovi-Visoko. Gdje ima u svijetu autoput koji je naget osim kod nas. Voziš od petlje u Podlugovima prema Visokom i sad ti se auto naginje u jednu stranu, sad u drugu, pa se penješ, pa spuštaš. Isto je i u obratnom smjeru. Šta ćemo sa silnim neravnimama i laganim udubljenjima, pa sastrugani dio autoputa prema Sarajevu (prije toga bila je tu neka fleka). Najkvalitetniji dio ovog jada od autoputa što imamo je dionica Visoko-Kakanj. Kao što se ima kupiti mjesečna i godišnja karta za javni prevoz, tako bi isto za nas koji svaki dan koristimo autoput trebalo da postoji takva karta koju pokažeš i prolaziš i naravno njena cijena bi trebala biti jeftinija. Neko ko svaki dan ide autoputem na posao mjesečno plaća između 88 i 92 KM putarine neračunajući odlaske mimo toga. Mislim da bi tim ljudima koji svaki dan koriste autoput za odlazak na posao i povratak kući cijena putarine ne bi trebala biti viša od 50 do 60 KM,a oni koji ga ne koriste svaki dan je normalno da plaćaju punu cijenu.
trebala bi biti ravna... padne kisa, i neka vode na kolovozu... ha ja...sta fali...ljudi ce voziti sporije...odmah je sve sigurnije...
onda trebali bi stavljati isti poprecni nagib i kod projektovane brzine od 60km/h i za brzinu od 130km/h...
jebo centrifugalnu silu... bolje da svi koce i ulete sporo u krivinu ili da se svaki deseti prevrne na krov... ha ja...

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

a vitoperenje je dobro odradjeno...nemas osjecaj gubljenja puta..sve vidis...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#83 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by zonbirile »

SA 071 wrote:
Discball wrote:Neki ovdje uspoređuju cijenu gradnje autoputa kod nas i vani. Svi znate da kod nas cijena autoputa po kilometru prelazi cijene koje su uobičajene vani, ali to je isključivo zbog naših lopovluka.

Kada neko gradi put kod nas (u našem slučaju slovenci) on upošljava domaću radnu snagu (koja je jeftinija od slovenske) on koristi domaće materijale (pijesak, šljunak, kamen, asfaltnu bazu itd) koje su jeftinje nego u sloveniji.

Naravno ona razlika između stvarne cijene u ugovorene završava u privatnim džepovima. Tako to kod nas ide. U Slovačkoj ako me sjećanje ne vara vinjeta 7 dana je nešto oko 5,5 EUR, u Češkoj je oko 7 EUR i obje zemlje imaju bolji standard nego mi. Za ove cijene ovdje navedene bi se moglo smatrati da su fer za naše uvjete iako su s aspekta analize koštanja radne snage i resursa u datoj zemlji daleko od fer. Kada čovjek zna da može biti jeftinije onda mora znati i da ga neko pravi budalom. U našem slučaju su to naši političari koji su u ovoj zemlji sve rasprodali za svoj osobni interes pa zašto ne bi i hebeni autoput...
Ne mogu da vjerujem kako neki ovdje pricaju bez ikakve argumentacije, napamet, i odmah je sve u samoj sferi lopovluka.

Kao prvo, kada govorimo o cijeni 1 km autoputa (znaci ceste, a ne mosta ili tunela koji su visestruko skuplji), cijena 1 km autoputa kod nas je izmedju 7 i 10 mil KM (prva dionica je isla do 7 mil KM, a ova zadnja oko 10 mil KM sa mostovima). Poredjenja radi u RS-u je 5 km autoputa placeno 110 mil KM (kada vec govorimo o lopovluku, mozda se mislilo na ovo s obzirom da je rijec o jednostavnijoj dionici u istoj drzavi), u Krvatskoj je cijena izmedju 50 i 60 mil kn (sto je izmedju 13 i 15 mil KM), a na Discovery kanalu sam gledao emisiju o gradnji autoputa u Velikoj Britaniji gdje je receno da cijena ide na 23 mil GBP (preko 50 mil KM).

Znaci kod nas je ubjedljivo najjeftinija izgradnja, a u skladu sa standardom drzave i autoput je izgradjen sa minimumom standarda. Ipak u poredjenju sa 5 km u RS-u nije nista losiji, ali je gotovo 3 puta jeftiniji.

Kada se spominje cijena eksploatacije, navodi se primjer zemalja u kojima je to relativno povoljno. Medjutim, bez analize cijene goriva (koja je kod nas medju najnizima u Evropi) ne mozemo posmatrati ni cijene eksploatacije. Npr. u Njemackoj je vecina cesta besplatna ali im je gorivo gotovo 1,5 Eura (jer kroz cijenu goriva oni naplaćuju putarinu za ceste). Uzmi onda Sloveniju sa svojom vinjetom od 15 Eura za 7 dana ili 55 Eura za pola godine (cini mi se).

I zacudo, ovi nasi jos uvijek nisu prodali ni milimetra autoputa nikome niti su dali koncesiju. Ali, na zalost, mozda to ucine uskoro.
---------------------------------------------------------------
što se tiče koncesije to je dokazano još i predratnim snimanjem saobraćaja.Samo dionica Sarajevo-Zenica isplativa,mislim da sada nije ni ona,jer su uništili industriju,turizam,Hrvati napravili AP do Splita i more drugih faktora.Ako se sjećam broj je negdje cca 30.000 automobila,naši ostvare 15 000.Znači 50% isplativosti i to je razlog zašto nema zainteresovanih za koncesiju.Samo konjima dugo trebalo da shvate da su sve uništili,a predratnu, "crvenu" studiju ne žele ni gledati.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#84 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by Vragolan »

kurty wrote:
Better Man wrote:Svaki dan koristim autoput i plaćam putarinu i evo moje mišljenje o istom. Onaj ko kaže da je ovo što imamo autoputa kvalitetno taj sigurno se nikad nije vozio nekim drugim autoputem. Najlošija dionica je Podlugovi-Visoko. Gdje ima u svijetu autoput koji je naget osim kod nas. Voziš od petlje u Podlugovima prema Visokom i sad ti se auto naginje u jednu stranu, sad u drugu, pa se penješ, pa spuštaš. Isto je i u obratnom smjeru. Šta ćemo sa silnim neravnimama i laganim udubljenjima, pa sastrugani dio autoputa prema Sarajevu (prije toga bila je tu neka fleka). Najkvalitetniji dio ovog jada od autoputa što imamo je dionica Visoko-Kakanj. Kao što se ima kupiti mjesečna i godišnja karta za javni prevoz, tako bi isto za nas koji svaki dan koristimo autoput trebalo da postoji takva karta koju pokažeš i prolaziš i naravno njena cijena bi trebala biti jeftinija. Neko ko svaki dan ide autoputem na posao mjesečno plaća između 88 i 92 KM putarine neračunajući odlaske mimo toga. Mislim da bi tim ljudima koji svaki dan koriste autoput za odlazak na posao i povratak kući cijena putarine ne bi trebala biti viša od 50 do 60 KM,a oni koji ga ne koriste svaki dan je normalno da plaćaju punu cijenu.
trebala bi biti ravna... padne kisa, i neka vode na kolovozu... ha ja...sta fali...ljudi ce voziti sporije...odmah je sve sigurnije...
onda trebali bi stavljati isti poprecni nagib i kod projektovane brzine od 60km/h i za brzinu od 130km/h...
jebo centrifugalnu silu... bolje da svi koce i ulete sporo u krivinu ili da se svaki deseti prevrne na krov... ha ja...

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

a vitoperenje je dobro odradjeno...nemas osjecaj gubljenja puta..sve vidis...
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#85 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by VjecitiStudent »

SA 071 wrote:
Ne mogu da vjerujem kako neki ovdje pricaju bez ikakve argumentacije, napamet, i odmah je sve u samoj sferi lopovluka.

...
U ovim tvojim kalkulacijama jel ima gdje stavka po imenu magistralni put Sarajevo- Zenica, cijom trasom ide novi autoput?
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#86 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by detroit-mercy »

Better Man wrote:
Vragolan wrote:ja ove sto o kavliteti seruckaju ne kontam
ja te neravnine ne osjetim,
vecinom putujem sa sluzbenim autom, komotno se moze 200km/h, osim krivine u malesicima + kamera i mosta u cekrekcijama
Da li si kada se vozio nekim evropskim autoputem ili barem u Hrvatskoj? Neravnine ne da se osjete već se fino i vide golim okom. O nagibu atoputa, tj. naginanju prvo na jednu stranu, pa poslije na drugu uz penjanje i spustanje da ne govorim.
Odvadi malo jaro, ja licno sam vozio na toliko autoputeva od razlicitih drzava do kontinenata i mogu ti reci da i ono malo nasega auto puta ne zaostaje nesto pretjerano za ostalim. Hocu reci, vozio sam po boljim ali vozio sam i po gorima autoputevima i to u mnogo jacim drzavama od BiH.
Hebem ga, kod nas izgleda ama bas nista ne valja :mrgreen: .
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#87 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by van Basten »

koliko su nesposobni govori činjenica da ovo zatvaranje sistema naplate najavljuju već 2 godine i još nisu to uradili iako bi im se prihodi uduplali.
Po nekim normama sa zatvorenim sistemom naplate trebali bi uvesti i vinjete za ljude koji se autoputem svakodnevno voze. Naravno, obzirom koliko naši drže do tih normi, čisto sumnjam da će biti išta od tih vinjeta prije slijedeće predizborne. Jer, po tim normama ni autoput se ne smije naplaćivati ako nema besplatna cesta paralelno koja je magistralnog profila. Mi takvu cestu nemamo za ovaj dio kojim do sada prolazi autoput, osim ako neko ne smatra ozbiljnim to što je lopina Branković onaj put za Kiseljak i Busovaču samo preimenovao na papiru u magistralni.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#88 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by VjecitiStudent »

Jel nama zaista treba autoput do mora????
Koliko li ce tek to kostati i da li ce se ikada isplatiti?
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#89 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by kurty »

Vragolan wrote:
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo

Jel treba biti odmaralista---- TREBA---- Jel ih ima --- NEMA
Jel trebaju SOS telefoni --- TREBAJU--- Jel ih ima --- NEMA

Al da se prica o tome "gdje ima naget autoput", e vala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#90 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by sinus »

Znači onaj ko putuje svaki dan na relaciji Kakanj - Sarajevo mora platiti 4,10 KM za ulaz i onda 4,10 KM za izlaz da se tako izrazim, što bi bilo 8,20 KM svaki dan.
Nek taj neko ide 26 od 30 dana, onda mora potrošiti 26 x 8,20 KM = 213,2 KM, a za godinu bi bilo 2.500 KM

AFERIM...

P.S.
Plus minimum 20 KM goriva = 26x20 = 520 KM

Znači za 26 dana neko ko svaki dan ide potroši bez da išta pojede 520 + 213,2 = 733,2 KM
Last edited by sinus on 27/01/2011 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#91 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by Vragolan »

kurty wrote:
Vragolan wrote:
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo

Jel treba biti odmaralista---- TREBA---- Jel ih ima --- NEMA
Jel trebaju SOS telefoni --- TREBAJU--- Jel ih ima --- NEMA

Al da se prica o tome "gdje ima naget autoput", e vala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
a hala???
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#92 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by zonbirile »

kurty wrote:
Vragolan wrote:
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo

Jel treba biti odmaralista---- TREBA---- Jel ih ima --- NEMA
Jel trebaju SOS telefoni --- TREBAJU--- Jel ih ima --- NEMA

Al da se prica o tome "gdje ima naget autoput", e vala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
----------------------------------------
nije ono da se kaka,ali stvarno ne kontam AP koji nije utačkan.Ne znam otkud onolike okuke,nema pravca dužeg od 500m-strava.
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#93 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by kurty »

Vragolan wrote:
kurty wrote:
Vragolan wrote:
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo

Jel treba biti odmaralista---- TREBA---- Jel ih ima --- NEMA
Jel trebaju SOS telefoni --- TREBAJU--- Jel ih ima --- NEMA

Al da se prica o tome "gdje ima naget autoput", e vala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
a hala???
Joj tebe... Ti isto kao da si na dvoru odrastao... I kao da nikad nisi isao nasim autoputem... Ako nista, hale su nam najbolje i ima ih najvise... Da si isao nasim autoputem :D , vidjeo bi da je hala do hale...Sveki put kad idem na relaciji Podlugovi-Josanica, i nazad, vidim bar 3 auta parkirana na zaistavnoj, i lole koje stoje pored i gledaju pejsaz sa Hasim-agom u ruci... Prvi put kad budes isao nasim autoputem :D pogledaj kako je bujna vegetacija u kosini nasipa :lol: :lol: :lol: :lol:

I vidjet ces da ce nasi, porede tolikog broja hala i u odmaralistima racunati na hale :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#94 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by kurty »

zonbirile wrote:
kurty wrote:
Vragolan wrote:
odkud ti hrabrost da prkosis forumskim strucnjacima, i u londonu je sve ravno
tamo kada kisa padne na cestu odma ispari

sad ce se javiti neko i reci da je ovo malo naseg autoputa makadam
nije zlatan ali boljeg nemamo

Jel treba biti odmaralista---- TREBA---- Jel ih ima --- NEMA
Jel trebaju SOS telefoni --- TREBAJU--- Jel ih ima --- NEMA

Al da se prica o tome "gdje ima naget autoput", e vala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
----------------------------------------
nije ono da se kaka,ali stvarno ne kontam AP koji nije utačkan.Ne znam otkud onolike okuke,nema pravca dužeg od 500m-strava.
Konfiguracija takva... Mozda su i radijusi krivina zahtjevali tako... Ali mislim da ima vecih pravaca...Sad cu provjeriti
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#95 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by zonbirile »

@kurty
figurativno,pa nisam mjerio,ali je smijurija,valjda se od amiđe štala obilazila.O konfiguraciji ne bih,postao sam albanski AP,išao Ravča-Split,preko Grosgloknera.Pusti naše dumine,kod nas je sve uvijek specifično.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#96 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by Vragolan »

ma ova trasa je nacrtana davno prije rata
i ko bi sada pare davao za crtanje (mislim na mjerenja i sve anlaize) nove trase
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#97 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by zonbirile »

nema opravdanja za odron od auto puta.Prateći sadržaji će doći s vremenom,negdje 2055g.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#98 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by VjecitiStudent »

van Basten wrote:koliko su nesposobni govori činjenica da ovo zatvaranje sistema naplate najavljuju već 2 godine i još nisu to uradili iako bi im se prihodi uduplali.
Po nekim normama sa zatvorenim sistemom naplate trebali bi uvesti i vinjete za ljude koji se autoputem svakodnevno voze. Naravno, obzirom koliko naši drže do tih normi, čisto sumnjam da će biti išta od tih vinjeta prije slijedeće predizborne. Jer, po tim normama ni autoput se ne smije naplaćivati ako nema besplatna cesta paralelno koja je magistralnog profila. Mi takvu cestu nemamo za ovaj dio kojim do sada prolazi autoput, osim ako neko ne smatra ozbiljnim to što je lopina Branković onaj put za Kiseljak i Busovaču samo preimenovao na papiru u magistralni.
Nista se ne boj, preimenovace oni i lokalni put Drivusa - Zenica u magistralni, cim gradnja stigne do tamo.
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#99 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by kurty »

zonbirile wrote:@kurty
figurativno,pa nisam mjerio,ali je smijurija,valjda se od amiđe štala obilazila.O konfiguraciji ne bih,postao sam albanski AP,išao Ravča-Split,preko Grosgloknera.Pusti naše dumine,kod nas je sve uvijek specifično.
Jeste to... Ali se trasa ovog autoputa valjda oslanjala na trasu magistralne ceste... Koliko je samo sud bio aktuelan zbog 50tak kvadrata sto se kupovali od ljudi, a tek kad bi recimo polagala nova trasa pa se otkupljivalo mnogo vise zemlje...
AP nije bajan...ali je dobar prilicno... po meni, jedino gdje usporim (dionica josanica-podlugovi) pored kamera jeste predzadnji mosta od josanice prema podlugovima, gdje prelaz na most nije dobar... i ima ona uvala 200njak metara poslije naplatnih kucica u josanici, na obje strane...sreca u nesreci je sto oni koji idu prema kucima vec prilicno spuste brziu, a oni koji idu od kucica jos nisu razvili dovoljnu brzinu...


Evo gledam...pravac od podlugova prema visokom... i prva 3 kilometra imaju dva pravca po kilometar :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#100 Re: putarina 5 km...sarajevo-kakanj

Post by zonbirile »

nije da proseravam,niti imam takvo što, niti bi tako vozio,ali hipotetički,Padova -Venecija Mestre,mi 180km/h,prođe nešto ne znam ni šta je u daljini svjetla se gube.To nema šanse na ovom AP.Svi američki su planirani za sletanje vojnih aviona,o tome je riječ.Bože moj pa i za ono sranje do Blažuja su tvrdili da je autoput,koji je koštao po km kao i zenički.
Post Reply