Porodicna penzija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#26 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

Ovako,primao sam penziju do prije godinu dana otkad su mi je prekinuli i sada zavrsavam
srednju skolu da bih upisao fakultet,pa me zanima dali ce mi nastaviti uplacivati penziju kad upisem fakultet?
Dali moram biti redovan studnt?
Napunio sam 21 god.

Moj brat je primao penziju,do njegove 19 godine ali je poslije toga napustio skolovanje.Sada ima 26
godina i dijagnosticirano mu se psihicko oboljenje simplex schizophrenia,dali i on moze biti korinik
ove penzije ponovo?
Inace kada nam je otac umro on je imao 49 god,a mama 46 koja je isto taka psihicki oboljela osoba.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#27 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

Moras biti redovan student i u svakom slucaju s navrsenih 25 god. zivota ti ti pravo prestaje, redovan ili ne.

Dijete preminulog korisnika koje nije sposobno za samostalan zivot isto ima pravo.

Ako ti je majka navrsila 45 god. kad ti je otac umro ima pravo. Ima i pravo ako se brine o djeci pokojnog supruga.
tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#28 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

Zaboravio sam napomenuti da su mi se majka i otac,rastali 98 godine a otac je umro 2001.
Znaci kad je on umro ona mu je bila bivsa supruga,dali to mjenja stvari.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#29 Re: Porodicna penzija...

Post by plain vanilla »

tolumbar wrote:Ovako,primao sam penziju do prije godinu dana otkad su mi je prekinuli i sada zavrsavam
srednju skolu da bih upisao fakultet,pa me zanima dali ce mi nastaviti uplacivati penziju kad upisem fakultet?
Dali moram biti redovan studnt?
Napunio sam 21 god.

Moj brat je primao penziju,do njegove 19 godine ali je poslije toga napustio skolovanje.Sada ima 26
godina i dijagnosticirano mu se psihicko oboljenje simplex schizophrenia,dali i on moze biti korinik
ove penzije ponovo?
Inace kada nam je otac umro on je imao 49 god,a mama 46 koja je isto taka psihicki oboljela osoba.
mislim da brat moze sada ostvariti penziju, za tebe ne znam
nadam se da ce ti se javiti neko ko se bolje razumije u sve ovo, ali brat moje prijateljice je s takvom dijagnozom dobio ocevu penziju sa 30 godina.

u svakom slucaju, ako imas nego u socijalnom raspitaj se, nemoj odustajati lako i sretno
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#30 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

tolumbar wrote:Zaboravio sam napomenuti da su mi se majka i otac,rastali 98 godine a otac je umro 2001.
Znaci kad je on umro ona mu je bila bivsa supruga,dali to mjenja stvari.
U tom slucaju mislim da ona nema pravo. Da bi supruga/suprug ostvarili to pravo moraju biti u braku do smrti supruznika. Ali raspitaj se u svakom slucaju. Posalji upit MIO/PIO -u.

Ti imas pravo ako si redovan do 25 god. zivota a ima i tvoj brat ako je nesposoban za privredjivanje (bez obzira na godine zivota, a kazes da je bolestan) tako da je bolje da on bude nositelj te mirovine.
Ali u svakom slucaju najbolje ti se raspitati u MIO/PIO-u i nek te oni detaljno upute (sta sve trebas prikupiti od papirologije). Samo dobro se raspitaj jer danas rade svakakvi ljudi koji znaju dati krive informacije i to daju olako.

Samo da napomenem jos da mozete i ti i brat biti korisnici te mirovine i u tom slucaju cini mi se dobijate 80% od osnovice (sto je mirovina pokojnog oca) a ukoliko samo jedno dobiva tu mirovinu tad je osnovica 70%.
Last edited by Umalo popisivac on 24/11/2013 16:38, edited 1 time in total.
tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#31 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

Zaista vam zahvaljujem na odgovorima.
@Umalo popisivac
Ja cu sad u ljeto nadam se zavrsiti sa srednjom skolom,a bio sam se prebacio jos u prvoj godini
u drugu srednju,a cetvrtu srednje ponavljam zato cu znaci srednju zavrsiti sa 21,dali to predstavlja
neki problem?

Ne znam kako se definira to "da je nespoban za samostalan zivot" ?
Naprimjer moja mama je bila u bolnici bezbroj puta nije joj oduzeta radna sposobnost.
Ponavljam majka mi se rastala 1998 od oca a on je umro 2001 godine,i majka se nastavila brinuti o
nama.


@plain vanilla
Dali mi mozes na PM poslati tacnu dijagnozu ukoliko je znas od brata tvoje prijateljice.
Ma raspitao bih se ja ali nisam ja u BIH vec nazalost 1 000 kilometara udaljen,ali sam drzavljnin
BiH.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#32 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

tolumbar wrote:Zaista vam zahvaljujem na odgovorima.
@Umalo popisivac
Ja cu sad u ljeto nadam se zavrsiti sa srednjom skolom,a bio sam se prebacio jos u prvoj godini
u drugu srednju,a cetvrtu srednje ponavljam zato cu znaci srednju zavrsiti sa 21,dali to predstavlja
neki problem?

Ne znam kako se definira to "da je nespoban za samostalan zivot" ?
Naprimjer moja mama je bila u bolnici bezbroj puta nije joj oduzeta radna sposobnost.
Ponavljam majka mi se rastala 1998 od oca a on je umro 2001 godine,i majka se nastavila brinuti o
nama.


@plain vanilla
Dali mi mozes na PM poslati tacnu dijagnozu ukoliko je znas od brata tvoje prijateljice.
Ma raspitao bih se ja ali nisam ja u BIH vec nazalost 1 000 kilometara udaljen,ali sam drzavljnin
BiH.

Ne predstavlja problem. Bitno je da si redovan student i da nemas 25 god. zivota. A zasto ti sad nemas mirovinu od pokojnog oca, sto je vise ne primas?

Poslovna sposobnost tu nije bitna. Dijete osiguranika ako se ne moze brinuti za sebe ima pravo na obiteljsku mirovinu. Dakle ako je bolesno (fizicki ili psihicki), invalidno do tj mjere pa nije u stanju raditi odnosno brinuti se o sebi. To ce ocijeniti valjda lijecnicka komisija. Je li ti otac bio ziv kad ti je bratu postavljena dijagnoza? Ukoliko nije (sto mi se cini) tad ne moze.
Last edited by Umalo popisivac on 24/11/2013 17:11, edited 2 times in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#33 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

I ima slucaj gdje moze majka (razvedena) primati tu mirovinu.
Porodičnu penziju može ostvariti i bračni drug iz
razvedenog braka, ako mu je sudskom odlukom utvrdjeno
pravo na izdržavanje.
tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#34 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

@Umalo popisivac
Ne dijagnoza bratu nije postavljena dok je otac bio ziv vec oko 10 godine poslije toga.
Pravo na izdravanje djece pripala je otcu koji je utom trenutko bio zdrav i zaposlen,a majka pisihicki nestabilna i nezaposlena
se vratila u svoj rodni kraj(izvan BiH).
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#35 Re: Porodicna penzija...

Post by P308 »

Umalo popisivac wrote: Ako ti je majka navrsila 45 god. kad ti je otac umro ima pravo. Ima i pravo ako se brine o djeci pokojnog supruga.
Cak i ako je u radnom odnosu?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#36 Re: Porodicna penzija...

Post by plain vanilla »

tolumbar wrote:@Umalo popisivac
Ne dijagnoza bratu nije postavljena dok je otac bio ziv vec oko 10 godine poslije toga.
Pravo na izdravanje djece pripala je otcu koji je utom trenutko bio zdrav i zaposlen,a majka pisihicki nestabilna i nezaposlena
se vratila u svoj rodni kraj(izvan BiH).
evo sa prethodne stranice ove teme, ne bi bilo lose da sve vratis i procitas
Poznato je da oboljeli od SCH odbijaju da priznaju svoju bolest čak i samom sebi. Nasljedna bolest je nasljedna i traje od samog rođenja. Nema veze to što nije bilo simptoma ranije.

I moja sestra je prvi put hospitalizirana u svojoj 19. godini života, pa su joj na ljekarskoj komisiji priznali pravo na porodičnu penziju kao ''dijete oboljeno od prije svoje 15. godine života''. Ovaj izraz ''dijete oboljelo prije 15. godine života'' se spominje u zakonu, pa pogledaj Zakon.

Dobro bi bilo ako je neko od roditelja bio hospitaliziran u vezi sa istim oboljenjem da se otpusnice i nalazi prilože. Time se dokazuje hereditet (nasljednost), ali u suprotnom smjeru.
dakle nema veze kad je postavljena dijagnoza nego kad je obolio...
tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#37 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

@plain vanilla
Pa dali to znaci da iako mu je postavljena dijagnoza u 26 godini,da je bolest nastupila jos od radzanja ili kako?
Posto je on jos i prije 26 bio "cudan".
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38 Re: Porodicna penzija...

Post by plain vanilla »

tolumbar wrote:@plain vanilla
Pa dali to znaci da iako mu je postavljena dijagnoza u 26 godini,da je bolest nastupila jos od radzanja ili kako?
Posto je on jos i prije 26 bio "cudan".
da bas tako
oboljenje je nastupilo ranije, ali je dijagnoza postavljena u 26.

tako je bilo i kod drugaricinog brata

procitaj prethodnu stranicu ove teme, tamo sam se ja raspitivala....
tolumbar
Posts: 72
Joined: 17/12/2010 16:29

#39 Re: Porodicna penzija...

Post by tolumbar »

Procitao sam ja predhodne stranice,ali nisi mi ti poslala PM o kojoj se bolesti radi kod doticnog?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#40 Re: Porodicna penzija...

Post by plain vanilla »

tolumbar wrote:Procitao sam ja predhodne stranice,ali nisi mi ti poslala PM o kojoj se bolesti radi kod doticnog?
dok pitam prijateljicu :)
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#41 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

tolumbar wrote:@Umalo popisivac
Ne dijagnoza bratu nije postavljena dok je otac bio ziv vec oko 10 godine poslije toga.
Pravo na izdravanje djece pripala je otcu koji je utom trenutko bio zdrav i zaposlen,a majka pisihicki nestabilna i nezaposlena
se vratila u svoj rodni kraj(izvan BiH).
Bitno je valjda kad je obolio kako rece Vanila. Isto sam se to mislio al to je opet na lijecnicima da utvrde kako koja (i kad) bolest nastaje. Isto tako je li ta bolest dovodi do nesposobnosti za samostalan zivot.

Ne znam, stvarno zamrsena situacija. Kazem ti opet najbolje ti je otici i raspitati se u PIO. Ne samo po kojem osnovu imas pravo nego ce ti oni najbolje znati reci sta ti je najjednostavnije i najizglednije.

Dakle.

S obzirom da je razvedena ona nema pravo.
S obzirom da vas je pokojni otac izdrzavao a ne ona, nema pravo ni po tom osnovu.

1. Ti imas pravo ukoliko budes redovan i do svoje 25 god. zivota ili...
2. Da ti bratu na lijecnickoj komisiji priznaju trajnu nesposobnost za samostalan zivot koja je nastupila prije smrti oca.
Last edited by Umalo popisivac on 25/11/2013 01:21, edited 3 times in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#42 Re: Porodicna penzija...

Post by Umalo popisivac »

P308 wrote:
Umalo popisivac wrote: Ako ti je majka navrsila 45 god. kad ti je otac umro ima pravo. Ima i pravo ako se brine o djeci pokojnog supruga.
Cak i ako je u radnom odnosu?
Naravno da ne.
Bolesni Doktor
Posts: 552
Joined: 05/04/2014 19:58

#43 Re: Porodicna penzija...

Post by Bolesni Doktor »

Primam mirovinu,i dokle cu jos,školarac sam i imam 17 godina,znam da je skolovanje vazan razlog,ali ima li jos ista?
Post Reply