Je li sunecenje zastario obicaj?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Sunecenje

Da
43
38%
Ne
62
55%
Samo u slucaju potrebe
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#1 Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by NightSkyWalker »

Moja rodica ima tri sina skolske dobi i ni jedanog nije sunetila.
Nekoliko mojih prijatelja i poznanika imaju malu djecu i sunecenje im nije u planu.
U nasim javnim bolnicama sunecenje nije adekvatno regulisano i to cesto odvraca roditelja od ovog obicaja.

U ruralnim sredinama sunecenje se i dalje praktikuje, ali izgleda da u gradskim sredinama i medju modernim* roditeljima sunecenje polako prestaje biti obavezno i postaje nesto nepotrebno i nepozeljno.

Prije nekog vremena sam na tv-u gledao gostovanje glavne medicinske sestre koja radi u jednoj nasoj drzavnoj bolnici. Kada se dotakla teme sunecenja, bukvalno je plasila roditelje i govorila im da se to ne mora raditi i da je dovoljno koristiti sapun i vodu. Kada roditelji cuju ovakvo nesto i tome jos dodaju svoj (opravdan)strah i brigu, nije ni cudo sto se sve vise njih odlucuje na - ma necu da mucim dijete bez potrebe, to je zastarilo, imamo dovoljno vode i sapuna, necu ako nije nuzda itd... -

:?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#2 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by MAN-lion's coach »

Valja razviti običaj safuna i vode jer je i to zastarilo... :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by plain vanilla »

Mogao si ovu temu i na Religiju..

Svi u mom okruzenju (muslimani) sunete djecu, nije da sam bas na selu, ali nisam u Sarajevu :D
Sad se to radi u privatnim ordinacijama, ne znam koliko je pametno,ali ako je nekad to mogao brico (cini mi se) mogu i sad ljekari u privatnim ordinacijama.
Mislim da u SAD-u to rade odmah po rodjenju djeteta, bilo koje vjere,ali to ce dijaspora bolje znati.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#4 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by melb26sa »

Sunecenje ne znam je li zastarilo ili ne ali naucna istrazivanja su pokazala da obrezani muskarci imaju jedno 60-70% manje sanse da dobiju HIV i ostale seksualno prenosive bolesti naspram neobrezanih.

U USA se beba obrezuje po porodu, nema nikakvog cekanja osim ako porodica odbije proceduru.
User avatar
mirzazmaj
Posts: 351
Joined: 24/06/2008 11:57
Location: sarajevo

#5 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by mirzazmaj »

kako bolan zastario :shock: , na koševu sunete, to je rutinski zahvat bez ikakvih problema. pa kad su nas mogli brice sunetit sto ovu modernu djecu nebi mogli doktori i to jos u bolnici.
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#6 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by NightSkyWalker »

plain vanilla wrote:Mogao si ovu temu i na Religiju..

Sad se to radi u privatnim ordinacijama,
Sunecenje/obrezivanje nije samo vjerska tema, vec i drustvena.
Kod nas u bolnicama je to totalno komplikovano. Ne radi se iz vjerskih/tradicionalnih razloga, vec samo ako postoje medicinske indicije. I zato se dosta roditelja odlucuje protiv. :-?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#7 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by plain vanilla »

Pa ja ne znam gdje je to kod vas, kod nas se jos niko nije neobavljenog posla( citavog :lol: ) vratio :D
shown
Posts: 208
Joined: 25/06/2006 05:39
Location: odselio

#8 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by shown »

pa nisam bas iz sarajeva malo mi je manji...
vladivostok
Posts: 34
Joined: 27/10/2010 21:22

#9 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by vladivostok »

bogami ja sam osunacen :D
i budem sunetio dijete, to je muslimanski obicaj koji nikako ne moze zastariti, cak se sve vise ljudi sa zapadna odlucuju sunetiti svoju djecu :))
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#10 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by kurty »

cirkumcizija... u Brezi jednom sedmicno se radi u domu zdravlja... 20-30 minuta traje... da ko koliko hoce doktoru...

merak kasnije babi i materi da pokupe pare sto je rodbina i komsiluk bacio na ćunu...

jedino sto doktor zahtjeva jeste da majka djeteta bude sto dalje od doma zdravlja...
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#11 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by BiH-x »

NightSkyWalker wrote:U ruralnim sredinama sunecenje se i dalje praktikuje, ali izgleda da u gradskim sredinama i medju modernim* roditeljima sunecenje polako prestaje biti obavezno i postaje nesto nepotrebno i nepozeljno.
Nije tacno.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#12 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by BSn »

Vazda Bosanci u kontru i vazda pametniji od drustava koji zive po razvijenosti vise od 100-ak godina ispred njih. niste me ne cudi. :-)
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#13 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by kurty »

BSn wrote:Vazda Bosanci u kontru i vazda pametniji od drustava koji zive po razvijenosti vise od 100-ak godina ispred njih. niste me ne cudi. :-)
gdje je sad kontra????
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#14 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by Edin H. »

Ako postoje medicinski razlozi (npr. ko ne moze navuci kozicu) da otkinu komad cune :lol: u dure, u suprotnom ni pod razno :)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#15 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by plain vanilla »

Svi cete vi u Brezu :D
Nema kontre, samo majke preosjetljive, zao im djecice..
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#16 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by addem »

Ne znam u kakvoj urbanoj sredini zivis. Svi oko mene u Sa sunete svoju djecu. I ja cu akoBogda moju. To nije zastario obicaj, to je moderan obicaj koji sve vise maha uzima na zapadu.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by kurty »

plain vanilla wrote:Svi cete vi u Brezu :D
Nema kontre, samo majke preosjetljive, zao im djecice..

znam ...zato ih i "tjeraju"...u bujrum ko hoce, nek se meni javi...ja sve sredim... vase je samo doci taj i taj dan :lol: :lol: :lol:
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by kurty »

sjeti se i "otac na sluzbenom putu"...

-"Jel ostalo sta ???"
-"Jest masala"..

:lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#19 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by plain vanilla »

kurty wrote:sjeti se i "otac na sluzbenom putu"...

-"Jel ostalo sta ???"
-"Jest masala"..

:lol:
:lol: :lol: samo ti njih tjesi
nego za dobrobit opstu, ti njih saberi, zajedno s pokretacem teme, pa u Brezu na rezu :D
User avatar
ofr
Posts: 10412
Joined: 24/05/2009 13:35
Location: Tamo gdje me vole

#20 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by ofr »

A mogao bi i otvoriti temu: Kolektivno sunećenje SA-X forumaša u brezi (budi muško i ne boj se) :lol:
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#21 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by argyle »

Ako nekoga interesuje relevantna biomedicinska literatura o ovoj temi:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

na search ukucajte:
"Circumcision, Male"[Mesh] AND ("loattrfree full text"[sb] AND English[lang])

nakon toga
Display settings-->abstract

procitajte o cemu se radi, ako vas interesuje kompletan tekst, kliknite na linkove kao Image , otvorit ce vam se stranica za skidanje pdf ili sa full tekstom.


pa da vidimo koliko smo mi zaostali ili moderni.
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#22 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by Azamo »

NightSkyWalker wrote:Moja rodica ima tri sina skolske dobi i ni jedanog nije sunetila.
Nekoliko mojih prijatelja i poznanika imaju malu djecu i sunecenje im nije u planu.
U nasim javnim bolnicama sunecenje nije adekvatno regulisano i to cesto odvraca roditelja od ovog obicaja.

U ruralnim sredinama sunecenje se i dalje praktikuje, ali izgleda da u gradskim sredinama i medju modernim* roditeljima sunecenje polako prestaje biti obavezno i postaje nesto nepotrebno i nepozeljno.

Prije nekog vremena sam na tv-u gledao gostovanje glavne medicinske sestre koja radi u jednoj nasoj drzavnoj bolnici. Kada se dotakla teme sunecenja, bukvalno je plasila roditelje i govorila im da se to ne mora raditi i da je dovoljno koristiti sapun i vodu. Kada roditelji cuju ovakvo nesto i tome jos dodaju svoj (opravdan)strah i brigu, nije ni cudo sto se sve vise njih odlucuje na - ma necu da mucim dijete bez potrebe, to je zastarilo, imamo dovoljno vode i sapuna, necu ako nije nuzda itd... -

:?
Pa kod komunjara je sve što je na bilo koji način povezano sa Islamom i Muslimanima "zastarilo" i "nepoželjno"...Možda jest neugodno kad berber to radi,ali sad u modernom dobu imaju hirurzi koji to završe za sekundu dijete se ne pati ni trunku.U veći zemalja se to radi što bi naše kolege englezi rekli po "default"-u.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#23 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by argyle »

npr, prvi tekst, iz Izraela.
Brit milah, the ritual circumcision
of male infants in Judaism, is an
obligatory commandment performed
on the eighth day of life. This procedure
is also practiced in other religions and
cultures. Most circumcised males in
the world are Muslim. Global estimates
suggest that one in every three males
worldwide is circumcised
[1]. According
to advocates of the procedure, circumcision
may also provide health benefits
to males, the most prominent being
prevention of human immunodeficiency
virus.
It was recently shown in randomized
controlled trials that adult circumcision
reduced the risk of acquiring
HIV infection
[2-4]. Many studies have
shown that male circumcision also protects
against urinary tract infections in
infants and children
[5-9].

itd itd
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#24 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by Bosanski_kralj »

NightSkyWalker wrote:Moja rodica ima tri sina skolske dobi i ni jedanog nije sunetila.
Nekoliko mojih prijatelja i poznanika imaju malu djecu i sunecenje im nije u planu.
U nasim javnim bolnicama sunecenje nije adekvatno regulisano i to cesto odvraca roditelja od ovog obicaja.

U ruralnim sredinama sunecenje se i dalje praktikuje, ali izgleda da u gradskim sredinama i medju modernim* roditeljima sunecenje polako prestaje biti obavezno i postaje nesto nepotrebno i nepozeljno.

Prije nekog vremena sam na tv-u gledao gostovanje glavne medicinske sestre koja radi u jednoj nasoj drzavnoj bolnici. Kada se dotakla teme sunecenja, bukvalno je plasila roditelje i govorila im da se to ne mora raditi i da je dovoljno koristiti sapun i vodu. Kada roditelji cuju ovakvo nesto i tome jos dodaju svoj (opravdan)strah i brigu, nije ni cudo sto se sve vise njih odlucuje na - ma necu da mucim dijete bez potrebe, to je zastarilo, imamo dovoljno vode i sapuna, necu ako nije nuzda itd... -

:?
Da to nije ona rodica, koja je preživjela štapiće? :D
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#25 Re: Je li sunecenje zastario obicaj?

Post by argyle »

Adult versus Neonatal Circumcision
In the United States, the majority of adult men are already circumcised (Xu et al. 2007);male
circumcision is generally practiced at birth.
National Hospital Discharge Survey data indicate
that the overall rate of neonatal circumcision has remained near 65% since data collection
began in 1979, and that 56% newborn males born in U.S. hospitals were circumcised in 2003
(Child Trends DataBank, 2004).
Locked