Metal detecting kao hobi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

fisher f2
Posts: 1
Joined: 14/07/2012 04:43

#26 Re: Metal detecting kao hobi

Post by fisher f2 »

Pozdrav svima iz hrvatske i želim vam reči da je ovo hobi koji košta dosta ako želite imati solidnu mašinu koja može ispuniti vaša očekivanja.makar se u pravilu očekivati nebi smijelo ništa sve je sreča.U bosni se nebi igrao sa tim pogotovo u ovo poslje ratno vrijeme .....mine su opasnost kod vas velika.ali livade gdje je traktor preoro udrite tu ste sigurni 99%.hobi je droga i neskidaš se sa nje tako lako......kad primiš nešto u ruku staro 15 stolječa postneš GOLUM iz gospodara prstenova....
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#27 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

Vrlo slab odaziv naroda na ovoj temi,bar ja ocekujem vise posjeta na ovu temu nego na religiju..

Al narod ko narod :lol:

Uglavnom to je lijepa i dosta sigurna investicija,te tako i ja planiram da kupim sebi metal detektor...

Recimo to ovako,da je kupovina metal detektora sigurnija od ulaganja na forex-u jedno najmanje 100 puta,a u nekim situacijama i preko 200 puta 8-)

Problem je nas nacin razmisljanja,nema tu optimizma,sve je nekakav pesimizam..

Ne mozes vako ne mozes nako,e zato nam i jes vako ! 8-)

Dovoljno je da pet osoba skuplja novac tri mjeseca,i na kraju tri mjeseca da kupe ekstra kvalitetan detektor,i sve sto nadju i prodaju dijele zaradu..

Al,bolje je kad ja gledam fudbal ko svinja muska i nalokam se pive,a zlato nek mu mater trazi,tako to ide..

Uglavnom,prvo malo pretrazite internet,nase i strane stranice,malo se edukujte kakve opcije imate sa detektorom,i samo naprijed u kupnju...

Novcici,zlato,srebro,starine itd itd,sve se to moze pronaci i bez detektora..

Ja sam zainteresovan za ovaj "hobi",pa ako ima jos normalnih i pametnih ljudi koje isti i zanima,mozemo se tipkati preko foruma,pa upoznati i krenuti sta iskopavati ko ljudi i gospoda 8-)
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#28 Re: Metal detecting kao hobi

Post by JOINT_1921 »

Koliko para je taj kvalitetan detektor? Koja mu je dubina davanja signala, jel se to kako moze stimati do koje dubine da detektuje, kako sta? Hvala
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#29 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

JOINT_1921 wrote:Koliko para je taj kvalitetan detektor? Koja mu je dubina davanja signala, jel se to kako moze stimati do koje dubine da detektuje, kako sta? Hvala
Imas na internetu sve u najsitnije detalje,mozes potraziti malo :mrgreen: 8-)
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#30 Re: Metal detecting kao hobi

Post by DanteX »

Interesantna tema :D

Sada sam na PiK-u gledao, cijena jednog detektora se vrti oko 200-700 KM (novog),a može se i iznajmiti za 50 KM. Nimalo jeftino, ali da imam para rado ih sebi to nabavio :-D

A mislim da u Americi koštaju po 50 do 100 dolara, šta je znatno jeftinije, ali plus poštarina mislim da bi ipak onda koštalo kao novi prosječni detektor.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#31 Re: Metal detecting kao hobi

Post by DanteX »

Ili, ko nema para, a spretan je sa prstima, može sebi napraviti jedan :D

http://www.wikihow.com/Build-a-Metal-Detector
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#32 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

U Srbiji postoje prodavnice koje prodaju metal detektore (Mi nemamo,kako smo fina drzava)

http://www.detectormax.rs/

http://metaldetektori.rs/op%C5%A1ta-pod ... -detektori

:sretan:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#33 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Eborg »

Ma pretjeruje se sa minama. Valjda je pravilo da se nikad neće tražiti tamo gdje se ne smije hodati.
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#34 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

Eborg wrote:Ma pretjeruje se sa minama. Valjda je pravilo da se nikad neće tražiti tamo gdje se ne smije hodati.
Ama otprilike se zna gdje su mine..

Normalno da se pretjeruje,i to ekstremno se pretjeruje..
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#35 Re: Metal detecting kao hobi

Post by DanteX »

Gledajte to kao Extreme Metal Detecting :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#36 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Eborg »

Ja sam razmišljao o nečemu ovakvom - Garrett Ace 350. To je ono baš najjednostavniji a da nije "dječiji".
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#37 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

Eborg wrote:Ja sam razmišljao o nečemu ovakvom - Garrett Ace 350. To je ono baš najjednostavniji a da nije "dječiji".
Na stranom forumu je covjek nasao zlatni prsten sa dijamantima sa bounty hunter metal detektorom,to je onaj bas amaterski detektor..

Tako da se moze pronaci svasta i sa "amaterskim" detektorima,koji ne prelaze sta ja znam 500-600 eura..
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#38 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Skeptic604 »

AtleticoMadrid wrote:
DanteX wrote:Gledajte to kao Extreme Metal Detecting :D
:lol: :lol:

Mogli bi napraviti emisiju na History Channelu s tim nazivom, Bosnian edition :D
8-) :mrgreen:

Pogotovo na liniji razgranicenja,to bi bila gledanost,kako se otimamo cija je mina i ko je u nadleznosti da je ukloni..

Pa se potucemo,ko bude jaci njegova mina 8-)

Evo zanimljivog foruma..

Tu se okupljaju ljudi kojima je hobi metal detekcija ili potraga za zlatom,starinama itd itd..

Pogotovo galerija slika,kad prikazu sta su pronasli 8-)

http://www.treasurenet.com/forums/forum.php
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#39 Re: Metal detecting kao hobi

Post by mali Ninja »

kupio sam metal detektor, nasao krhotinu nekog debelog bakrenog predmeta, ventil od gume, komadic zguzvanog aluminijuma i volio bih sada da me neko posavjetuje kako poceti taj hobi da bude zanimljivije, gdje traziti i da li ima jos neko ko kopa?
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#40 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Njanjavi »

Zavisi na koju epohu i predmete se fokusiras. Ako zelis bas neke anticke skuplje predmete, pretrazuj brda. Ako te interesuju novije epohe onda u neposrednoj blizini naselja, stare kasabe il sta znam seoceta.
Ima masa zlata zakopanog poslije ovih proslih sukoba koje je i dan danas u zemlji, narod zakopao i bog zna koliko ih je poginulo i nikad vise se vratilo po to.
U biti moze se desit da naizgled preglup novcic koji ni ne lici na plemenit metal, bude visestruko skuplji od dukata i zlata, samo zbog svoje starosti.
Malo se zadaj ili popricaj sa nekim ko zna oko geologije i arheologije ili prosetaj do muzeja kakvog i popricaj sa nekim. Ja licno bi svoj zavicaj krenuo istrazivat po okolnim brdima, gdje ima cudnih artifakata, formacija u brdima, cudnih stjena, kontura u zemlji koje se cine kao pravilne, itd.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#41 Re: Metal detecting kao hobi

Post by mali Ninja »

hvala na odgovoru, ako ima neko udruzenje ovog hobija, volio bih čuti sa njega pa da se učlanim ili kako već..
mursel
Posts: 6
Joined: 18/04/2009 10:06

#42 Re: Metal detecting kao hobi

Post by mursel »

Kakav je zakon po pitanju metal detecting-a? Na koje zakone je potrebno obratiti paznju?

Lp
Law007
Posts: 7
Joined: 23/01/2020 23:02

#43 Potraga "za zakopanim blagom"

Post by Law007 »

Pozz raja novi sam ovdje.
Mene zanima dali ima neko da posjeduje detektor metala da se bavi tim "sportom", hobijem? Dali je se neko susretao s takvim avanturama i slicno i ima li iko da zna o tome nesto, strana zakona, trazenje i slicno?...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#44 Re: Potraga "za zakopanim blagom"

Post by hAZNADAR »

Law007 wrote: 12/02/2020 13:39 Pozz raja novi sam ovdje.
Mene zanima dali ima neko da posjeduje detektor metala da se bavi tim "sportom", hobijem? Dali je se neko susretao s takvim avanturama i slicno i ima li iko da zna o tome nesto, strana zakona, trazenje i slicno?...
Ja znam kako je u Skandinaviji po tom pitanju zakona i kako jer sam nekada sa djetetom to radio. Ako ti moze sta pomoci.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#45 Re: Potraga "za zakopanim blagom"

Post by ExNihilo »

My forumski staž is tingling...

Bila je tema. :D

razne-diskusije-f11/metal-detecting-kao ... 80835.html
Law007
Posts: 7
Joined: 23/01/2020 23:02

#46 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Law007 »

Ima li koga na ovu temu 😂😂
Law007
Posts: 7
Joined: 23/01/2020 23:02

#47 Re: Potraga "za zakopanim blagom"

Post by Law007 »

Pa vidjeh temu ali relativno stara 😂😂😂
Law007
Posts: 7
Joined: 23/01/2020 23:02

#48 Re: Metal detecting kao hobi

Post by Law007 »

ExNihilo wrote: 12/02/2020 19:44 My forumski staž is tingling...

Bila je tema. :D

razne-diskusije-f11/metal-detecting-kao ... 80835.html
Ma to je nebo i zemlj kod nas i gore hehe
Post Reply