Strana rata o kojoj se ne prica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sffovac

#101 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by sffovac » 24/08/2010 15:39

zijancer wrote:mene čudi jedna sasvim suprotna pojava..kako se normalnom čovjeku može desiti pa dopusti da ga ubiju, bez ikakvog otpora
a zna da ide u smrt
mene ovo vec duze vrijeme zanima
prvo me je potresao onaj snimak kad oni cetnici u srebernici ubijaju onu djecu i momke
a oni ne pruzaju nikakv otpor, mozda je i uzaludan, ali bar verbalni
znam da nije isto gledati ono i biti u onakvoj situaciji, ali me je vise iznenadila rekacija ili " ne rekacija"

onda druga stvar, konc logori
10-20 cuvara drzi i torturise 1000 ljudi, ubijaju ih i kasape na ocigled ostalih, ali opet nikakva reakcija
pa nesto kontam da je 500 golorukih krenulo na 20 sa puskama, mozda bi ih pobili 50-tak ,ali oni ostali bi se izvukli
nesto sam citao, da je tako i u drugom ratu jako malo svaba cuvalo zidove

ne bi volio iko vise da to dozivi, a nazalost hoce, ali mi nija jasna psihologija zrtve i mirenja sa smrcu, koja je izvjesna, ali cak i u takvoj situaciji postoji izbor

GAU 8

#102 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by GAU 8 » 24/08/2010 15:48

sffovac wrote:
zijancer wrote:mene čudi jedna sasvim suprotna pojava..kako se normalnom čovjeku može desiti pa dopusti da ga ubiju, bez ikakvog otpora
a zna da ide u smrt
mene ovo vec duze vrijeme zanima
prvo me je potresao onaj snimak kad oni cetnici u srebernici ubijaju onu djecu i momke
a oni ne pruzaju nikakv otpor, mozda je i uzaludan, ali bar verbalni
znam da nije isto gledati ono i biti u onakvoj situaciji, ali me je vise iznenadila rekacija ili " ne rekacija"

onda druga stvar, konc logori
10-20 cuvara drzi i torturise 1000 ljudi, ubijaju ih i kasape na ocigled ostalih, ali opet nikakva reakcija
pa nesto kontam da je 500 golorukih krenulo na 20 sa puskama, mozda bi ih pobili 50-tak ,ali oni ostali bi se izvukli
nesto sam citao, da je tako i u drugom ratu jako malo svaba cuvalo zidove

ne bi volio iko vise da to dozivi, a nazalost hoce, ali mi nija jasna psihologija zrtve i mirenja sa smrcu, koja je izvjesna, ali cak i u takvoj situaciji postoji izbor
Sta bi tih koliko vec jevreja da pobjegne?

Do slobodne teritorije je daleko, sanse su im u svakom pogledu minimalne.
Tako je i sa nesrbima u srpskim logorima. I da nekako probiju zicu, trazili bi ih.

No uvijek je bitno boriti se.

Mislim da je upitanju strah od torture ukoliko ukoliko pruze otpor, a ne strah od same smrti.

Cyber-harambashica

#103 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Cyber-harambashica » 24/08/2010 15:53

photo wrote:bio sam vojnik. pucao sam jer su pucali na mene. jesam li koga ubio, nebitno. i nemam nikakvih problema s tim. spavam odlicno (osim kada gledam filmove do kasno navece pa sutra moram rano na posao), savjest mi je cista. i ne razmisljam o tome.

znam momka koji je snajperom skinuo dvojcu cetnika kod oslobodjenja kada su krenuli u napad. njegov komentar je bio: njihov problem sto su krenuli.

sto se tice cizmi, skinuo bih mu i ja da sam bio tamo. neko ranije spomenu nesto kao "ja u tenama na minusu." to vam sve kaze. kakva savjest? njemu vise ne trebaju, meni su trebale. i njegov pistolj, pancir, municija ili hrana koju je imao sa sobom. i nemam nikakvih problema s tim.

rat je borba prezivljavanja. u svakom pogledu. oruzanom, psiholoskom, prirodnom.

@ harambasica: sama kazes da si srpkinja. ako ti, kao srpkinja, ne znas razliku izmedju srba i cetnika, kako onda mislis je shvatis bez obzira sto bi ti iko od nas ovdje napisao??

neko mi je pametan napisao poruku, i svatila sam da nista nisam shvatila
i znam ja razliku, ali, moje iskustvo po raznim forumima, je, da sam ja na kraju cuvena "cetnikusha".
I iskreno sam se nadala da mi se to nece ovde desiti.
Last edited by Cyber-harambashica on 24/08/2010 16:03, edited 1 time in total.

sffovac

#104 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by sffovac » 24/08/2010 15:59

GAU 8 wrote:
Sta bi tih koliko vec jevreja da pobjegne?

Do slobodne teritorije je daleko, sanse su im u svakom pogledu minimalne.
Tako je i sa nesrbima u srpskim logorima. I da nekako probiju zicu, trazili bi ih.

No uvijek je bitno boriti se.

Mislim da je upitanju strah od torture ukoliko ukoliko pruze otpor, a ne strah od same smrti.
jasno je to meni, ali opet od tolikog broja, bar bi neko uspio da prezivi, jer u suprotnom je smrt jedini izlaz

licemjerno je te stvari komentarisati iz ove perspektive, ali ne vidim sebe, kako sjedim i cekam dzelata, zato mi i nije jasna ta psihologija mase ili pojedinca u tom slucaju

felipe kajetano

#105 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by felipe kajetano » 24/08/2010 16:17

high_volume wrote:
felipe kajetano wrote:Dajte ljudi, lako je iz danasnje perspektive diskutovati o tome, ono su bila druga vremena, ludilo, tu zdravog razuma i nije bilo....pola ih je bilo van pameti od gudre, alkohola, oni i nisu bili nesto opasni.Kritican je bio onaj broj ljudi koji su bili ludjaci sami od sebe, kojima je rat prestavljao izduvni ventil, to su ovi sto su skidali uniforme, cizme, gledali poginulim po novcanicima, trazili bilo kakve suvenire i sl.Izivljavali se na mrtvima, kasnije se poslije razmjena imao utisak da su ljudi zivi muceni, uglavnom nisu, jer su u vecini slucajeva masakrirani mrtvi, oguljeni od vozanja po cesti i sl.(najveca supljaca je prica " da je licno ispred mene to radio, to bi mu bilo zadnje u zivotu" :-) )....
Pjevaču, nisu svi ratni uglovi isti, neki su oštriji, neki tuplji, kao tvoj iz kojeg posmatraš prošlost.

Dok je na jednoj strani neko odrvtao svoje ventile (valjda decenijama zatvorene :oops: ) i praveći se luđakom, u borbi ko će prije, skupljao suvenire za pijacu na Kalemegdanu, ili iživljavao vožnjom po cesti (nisam ni znao za ovakav psihološki tretman :( ), dotle se na drugoj strani neko doslovno borio za goli život.

Pogrešno je relativizirati blisku ratnu prošlost i njene aktere, nije pošteno. Potrebno je, naravno, sve prizemljiti, ali i uvijek biti svjestan činjenice da čovjek razmišlja i kad je pijan ili drogiran, da je koliko-toliko svjestan. Jedino su mu tada muda veća, ništa više... :oops:
O cemu ba ti?

Napisao sam da je bilo likova koji su uzivali u svemu tome, takvih je bilo na svim stranama, vecina ljudi bez obzira na kojoj strani da su bili je samo gledala da sacuva glavu na ramenima..tj.kako kazes borio se za goli zivot.Sad ti to mozes okrenuti kako hoces, ispoliticariti do daske, pominjati odmah Kalamegdan, ostrije ili tuplje, tako je bilo..

fixer

#106 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer » 24/08/2010 17:48

Voda, komsija wrote:Nije ovo sasvim obicna rasprava nego vrlo perfidna provokacija, svi su te vec skontali, tri dana seres
Ti se nasao da komentarises kakve ko posljedice ima i da proglasavas heroje psihopatama
Pa jel ti onda po tome sto je bio u vojsci i tata psihopata ili si samo ti u porodici kreten ?
Halo bolan, sta god ja rekao,a nisam nista, jer bi morao reci i o svom ocu, ti si u ovo malo puno vise rekao o sebi. Ti jednostavno ne trazis posljedice tamo gdje bi trebao da ih trazis, pa se stoga proglasavas normalnim. A toliko si uvrnut da je to komedija. Sta ja imam od toga da ljude na cijoj strani sam bio izjednacavam s cetnicima? I to na forumu? Sta ce moj jebeni post uciniti? Promijeniti tok historije, razumijevanje onog sto je bilo? A ko sam uopce ja? Bojis se sjene, pasa, internet rasprave, a neeeeeeeeeeeeeeeeeee- nemas posljedica. Aferim i ne obracaj mi se vise.

fixer

#107 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer » 24/08/2010 17:55

kv99 wrote:Bilo je na forumu svakavih tema ali je ovo jedan od najgorih do sada.

Onaj koji je ubio a ima problema sa tim nece se javiti na ovaj forumu pa ovdje rjesvavati svoje probleme.
Onaj koji je ubio a nema problema ova mu tema nije ni potrebna.
Jedino je potrebna da se od nekih "dokaze " kako su "svi" ubice i da su "svi " isti : psihopate , manijaci, sadisti itd.

Znaci bilo kako bilo temu pod katanac a ako nekoga zanima kako je ubicama neka slobodno posjeti forume ili klubove gdje se okupljaju oni koji su sijali smrt po redovima za vodu i ubijali snajperima djecu.
A da malo procitas postove! Vec su se ljudi javili. Teme nije sasvim lagodna, ali koliko je nekome tesko pricati o ovome, toliko je destruktivno ne pricati. Sasvim je normalno da americki vojnik redovno dobije pomoc kad se nadje u slicnoj situaciji, a nasi ljudi su prepusteni samo sebi.

fixer

#108 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer » 24/08/2010 17:56

Kukuruz_Barbe-q wrote:Ti perfidni perfidu. ĐŽES TI BIO DEVEDESETIDRUGE
ti tu perfidno najperfidnije izjednacavas BORCE I ČETNIKE . JUNDUČE JEDAN.
Ako pitas mene - bio u Sa, skupljao gelere i brojao koliko mi je poznatih ljudi mrtvo. Sta sam trebao da uzmem pusku sa 4-5 godina?

apreusi

#109 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by apreusi » 24/08/2010 18:23

Ne znam o kakvim traumama govorite, pa zar mislite da smo imali vremena da razmisljamo sta je bilo i kako je bilo.
jedina trauma koju sam ja imao a to je bilo kako prehraniti porodicu pa oboviti poruseno i kako se vratiti na posao to su mi najvece traume.
ljudi koji su se odmjeravali nisanima u vecini slucajeva normalno spavaju, a oni sto ne mogu zaspati su oni koji se grizu sbog svog zlocina (ubistva civila,zarobljenika,djece,zena.jednom rjecu-ČETNICI )

frfi.

#110 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by frfi. » 24/08/2010 19:15

@fixer
fixer wrote:
frfi. wrote:da se razjasni-ta prica o ubijanju sa osmjehom je fuj.
ali da bilo ko kaze losu rijec nekom vojniku koji moze(hvala Bogu) normalno da zivi nakon sto je branio svoju porodicu i jos 54325345 drugih nasih porodica???????????????? ma odakle vam pravo :x
sad bi svi trebali patiti i muciti se zivjeti dan za danom?

znate, bili ste primorani da nas branite i hvala vam svima na tome, ali eto kako vi zivite s tim? i ako mozete normalno zivjeti, pa mora da ste jako losi ljudi :x ma daj....bezobrazluk....
A jesi li ikad pomislio da su ti ljudi branili 54325345 nasih porodica, a da ih nikad niko poslije nije pitao kako ste? Niko im nije naacivao krivicu, ali ljudski je popricati. Kao sto vidis - javljaju se oni koji su bili borci, te oni koji imaju traume.

"Da si vojnik bilo koje vojske u ovom ratu, sumnjam da ce ti poslije biti lako, osim u slucaju da nisi psihopata. Posljedica ima, pa taman bile tesko uocljive ili potisnute."-ovo su tvoje rijeci, bilo mi mrsko da citiram pa sam kopirala...

poenta mog prethodnog posta je bila da ti niti bilo ko nema pravo zvati bilo kojeg vojnika koji zivi/misli da zivi normalan zivot psihopatom. pod vojnikom valjda se zna na sta mislim
zdravo.

Voda, komsija

#111 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Voda, komsija » 24/08/2010 20:40

@Fixer
Filozofe, zahvali Bogu sto je ovo anonimni forum
To lajanje ti samo ovdje moze proci

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#112 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by ladyblue18 » 24/08/2010 20:50

Voda, komsija wrote:@Fixer
Filozofe, zahvali Bogu sto je ovo anonimni forum
To lajanje ti samo ovdje moze proci
A ti neces biti tako sretan, jer si sebi automatski dao kartu jednosmjernu za Banovice.
A za ovakve prijetnje anonimnost se gubi pa ti sad vidi.

Voda, komsija

#113 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Voda, komsija » 24/08/2010 20:55

vrati film pa procitaj
njegove uvrede ignoriste cijelo vrijeme
ma cestitam
ovo i nije za normalne ljude

JThomas

#114 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by JThomas » 24/08/2010 21:11

sjo rambo tipova što su se upalili.

čuj otkud traume, pa nisu ljudi na frontu jeli janjetinu i pili gemišt.

Topla voda

#115 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Topla voda » 25/08/2010 00:59

ja nemam neki problem s tim,nekako ,ne znam,mozda nisam u redu.

jarani koji su poginuli iz jedinice,a visoka je,kako da je nazovem,stopa smrtnosti bila u mojoj jedinici..nekako ih se slabo sjetim,ne dolaze mi u noci,ne razgovaraju sa mnom,nemam nikakav otklon prema tome.

neke smo otkopavali sa gas maskama na licu,dok su im se lesevi raspadali,nakon sto su linije vracane ...
a ja ,ja se samo sjecam raspadnutih tijela i najgoreg mirisa koji postoji ,a zajednicke stvari koje smo dijelili sam zaboravio...neke sam nosio ranjene,neki su ostajali bez nogu....
i iskreno,sve te stvari dan za danom sve vise zaboravljam..
..ne potiskujem,nego zaboravljam

mozda zato sto sam pokusao,i mozda donekle i uspjeo,da svoj mozak organiziram u folderima ,a folder "rat" sam zatvorio i upotpunio..... i ne zelim da ga otvaram,nego mi onako, stoji na desktopu..samo kao dio proslosti,al ga ne diram :)

glede skidanja cizama,to je sasvim ok,to je normalno,ja sam skidao sta sam stigao,uzimao opasace,cigarete,lovu iz djepova..normalno,sta treba,ako ne uzmem ja ,uzece neko drugi,ako nadjes njemacke marke,kupis konzervu il dvije na pijaci za par dana.
i oni bi mene prerovili,da su me skinuli.vazda bilo,vazda ce biti,u onakvim ratnim uslovima.kome sta treba,uzima.

al mislim da fixer ne prica o cinu skidanja cizama,nego o cinu hvaljenja oca pred sinom,jer otac sinu to nije predstavio kao instinktivnu potrebu za prezivljavajem..nego kao ratni trofej...skinut sa mrtvog covjeka,neprijatelja...

ja da imam ista sad u kuci,ili neke cizme ili bilo sto skinuto sa bilo koga,ja bih se toga otarasio...

i sve sto mi ostaje,jedino razmisljanje o ratu,koje jos imam je taj individualni odnos mene sa samim sobom i ova pitanja koje fixer postavlja.
poslije ovoliko vremena,najteze mi pada ubijanje,ne toliko ptsp neki mrtvi drugovi prica,nego licni ptsp na nivou pucao-ubio.
jer to ostaje,a gubitak prijatelja nije vezan samo za rat,bez ljudi koji su ti dragi ostajes i u ratu i bez rata.
neke sam izgubio traumaticno ,poslije rata...al to je dio zivota....dragi ljudi nestaju i odlaze....

tako to shvatam sa gubitkom ratnih drugova...a i sve ratne patnje ..sve sam savladao i slozio u glavi..i nije mi problem razgovarati o bilo cemu,okrecuci na zajebanciju sve naravno..jer to je razdoblje koje je zatvoreno iza mene.

al ovo o cemu fixer pita,nece biti zatvoreno dok sam ziv.pa to guram pod tepih.ne vidim drugog nacina da me to ne okupira...
..najbolja je reakcija,shvatati to kao ili on ili ja...i napraviti bedem oko sebe,radi licne zastite.
al u tom slucaju ,nastavljas zivjeti u ratu...a ako zelis izaci iz rata mentalno,onda imas problem na nivou o kojem govorimo.
a ja zelim izaci iz rata,pa me to malo,da oprostite,jebe :D

exliberal

#116 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by exliberal » 25/08/2010 01:26

Topla voda.....da si blize imao bi pivu od mene :thumbup:

Topla voda

#117 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Topla voda » 25/08/2010 01:42

ne znam samo sto ovo ispricah,al hajde.. :)

Omerovim_Koracima

#118 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Omerovim_Koracima » 25/08/2010 10:20

Osnivacu teme jesil ti bio ovdje u ratu?

melac

#119 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by melac » 25/08/2010 10:57

Omerovim_Koracima wrote:Osnivacu teme jesil ti bio ovdje u ratu?
Da si pročitao temu, i da te zanima, znao bi da je imao 4-5 godina kada je bio rat, i da je bio u Sarjaevu cijelo vrijeme. Ali pošto nisi pročitao temu, jer te ne zanima, ne vidim razlog da postaviš uopće ikakavo pitanje koje je usmjerno ad hominem da ga se diskreditira.

Omerovim_Koracima

#120 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Omerovim_Koracima » 25/08/2010 11:14

melac wrote:
Da si pročitao temu, i da te zanima, znao bi da je imao 4-5 godina kada je bio rat, i da je bio u Sarjaevu cijelo vrijeme. Ali pošto nisi pročitao temu, jer te ne zanima, ne vidim razlog da postaviš uopće ikakavo pitanje koje je usmjerno ad hominem da ga se diskreditira.
Procito sam sad. iznerviro me a nisam stigo do tog djela.

Ako si bio u Sarajevo kosto kazes,onda nemam rijeci za tebe. Ako se cudis,sto,zasto i kako. Vozdra.

Ateista

#121 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Ateista » 25/08/2010 14:09

@fixer - odlicna i jako hrabra tema. :thumbup:

Nije mi jasno, kako pojedinci ne mogu da shvate da ne mora svaka tema o ratu imati politicki predznak.
To je ona logika, "ako pricas o ratu a pri tome ne pljujes po mojim neprijateljima, onda si na njihovoj strani", to dovoljno govori o njihovom nacinu razmisljanja kao i da je rat ostavio trag i na njima, koliko god oni to negirali.

Ateista

#122 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Ateista » 25/08/2010 14:11

Omerovim_Koracima wrote:
melac wrote:
Procito sam sad. iznerviro me a nisam stigo do tog djela.

Ako si bio u Sarajevo kosto kazes,onda nemam rijeci za tebe. Ako se cudis,sto,zasto i kako. Vozdra.
Da si barem pokusao da razmislis o onome sto je postavljac teme htio da kaze, shvatio bi da tvoje pitanje nema nikakve veze sa tim. ;-)

Kukuruz_Barbe-q

#123 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Kukuruz_Barbe-q » 25/08/2010 14:38

fixer wrote:
Kukuruz_Barbe-q wrote:Ti perfidni perfidu. ĐŽES TI BIO DEVEDESETIDRUGE
ti tu perfidno najperfidnije izjednacavas BORCE I ČETNIKE . JUNDUČE JEDAN.
Ako pitas mene - bio u Sa, skupljao gelere i brojao koliko mi je poznatih ljudi mrtvo. Sta sam trebao da uzmem pusku sa 4-5 godina?
Ma zajebavam se bolan :D smijesni mi ovi akcioni heroji.

jazzer

#124 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by jazzer » 25/08/2010 14:47

Ja nisam prepoznao neku losu namjeru ili provokaciju kod postavljaca teme. Zasto nekome, ko je u ratu imao 5, 6 godina, ne ispricati, ne objasniti neka svoja stanja nakon prezivljenog rata i zivota u miru.

Koliko sam shvatio nema ova tema veze sa cetnicima, nasim, njihovim... Ako mu neko iz licnog primjera
moze neke stvari objasniti, prepricati onda ok, ako ne moze ili nece neka onda preskoci ovu temu.

kjafiraginica

#125 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by kjafiraginica » 26/08/2010 00:15

fixer wrote:Bas pregledah jedan dokumentarni film na ovu temu. Apsolutno sam pod dojmom, stoga mi oprostite ako sam konfuzan. Cak nemam pojma sta cu da vas pitam i svo ovo vrijeme dok pisem o tome razmisljam.
Prije par godina sam ostao sokiran jednim slucajnim iskustvom. U nekoj neformalnoj, sasvim obicnoj prici, prijateljev otac je izletio jednu, za mene - koji nema iskustva kao borac u ratu, sasvim sokantnu izjavu. Spomenuo je kako ima cizme koje je skinuo nekom cetniku, i dan danas dobro drze. "U podrumu su."To je rekao pred sinom, a ja sam upitao kako je skinuo to? Onda mi je opisivao neko naganjanje sa tim cetnikom. Moje je pitanje bilo da mi objasni tu cinjenicu da se hvali ubijanjem. Rekao je da nije ubijao civile, ali da se itekako borio da ubije sve i jednog vojnika. "Cetnik - samo mi ga dajte!"
Potpuno zanemarite objekte ubijanja, barem onaj dio koji odredjuje njihovu pripadnost. Mene zanima sljedeca stvar. Rat je, ubijanje je na sve strane. Koliko danas normalnih ljudi poznajete da pricaju o svojim ratnim iskustvima, ubijanjima, a njih je itekako bilo? Nekako mi je taj dio stavljen u kontekst, a mene interesuje bas na individualiziranoj osnovi. Sta je pojedinca natjeralo da ubije u odredjenoj situaciji, kako se nosio sa time, kako mu je bilo sa cinjenicom da mora nastaviti zivot? Ne zanimaju me odgovori tipa - mi smo morali da ubijemo, branili smo djecu i slicno. To je uopceno. Interesuju me iskustva u trenutku kad moras pucati. Imas li nedoumica, razmisljas li ili instiktivno povlacis obarac? Sta razmisljas pred prvu noc? Kako posmatras onog kojeg si vidio da ubija, a u tvojoj je jedinici?
U tom dokumentarnom filmu navode mnoga iskustva ratnika. Svi imaju svoje nocne more. Puno ih se ubilo.
Svi odgovori su nekako logicni, ocekivani, samo bi ja volio da cujem iskustva sa naseg terena. I volio bih ih pitati bi li opet u identicnoj situaciji postupili jednako?
Sumnjam da ce mi se javiti neko i ispricati svoju pricu, ali barem mogu ovi sto nemaju licna iskustva pricati o onima za koje znaju.
Vrlo zanimljiva tema. reakcije forumasa su katastrofalne i zao mi je sto si se sve ovo naslusao... :roll: mada pretpostavljam da si bio spreman na to kad si pokrenuo ovakvo nesto...

Od mene imas podrsku i razumijem sta si htio pitati.

Nikada nisam razmisljala o tom aspektu, mada radim sa ljudima koji su ptsp-ovci. Ono sto je porazavajuce, a to sam shvatila nakon tvoje teme (hvala ti) jeste da su sva traumatska iskustva koja su mi pricali (ja sam psiholog) vezana za njihovo stradanje kao zrtve - glad, strah, smrt bliznjih, dani i noci provedeni u sumi, mrtva tijela brace i saboraca.... Ni jedno od traumatskih iskustava nije vezano za pocinjeni zlocin. Dakle, oni navode da su ubijali, ali to sjecanje nije izvor tegobe, traume, losih uspomena, za razliku od polozaja zrtve.

Kada je kolektivna trauma u pitanju ima dva nacina da se razrijesi - jedan od njih je da budes pobjednik (tj da si apsolutno nevin, kao narod i da si se uspjesno odbranio), a drugi je da budes zrtva. Ni jedna smrt bliznjih nema opravdanja ako nisi apsolutna zrtva, proganjan i istrebljen. Ljudi se fokusiraju na gubitke, ostaju zarobljeni u toj fazi, svake godine pokapaju kosti, prave rituale, prenose na iduce generacije osjecaj zrtve. jer je to jedini nacin da se izbore sa krivnjom koju apsolutno ne percipiraju svjesno. Zaustavljanje u ovoj faze je vrlo opasno, jer provocira dalu agresiju, prenosi traumu transgeneracijski i omogucava dalji sukob. A kod nas ta faza traje vec 15 godina.

Same reakcije ljudi pokazuju koliko je ta tema bolna i koliko si potrefio u žižu.

Locked