Strana rata o kojoj se ne prica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Voda, komsija
Posts: 24
Joined: 02/07/2010 11:09

#26 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Voda, komsija »

Nije tesko
pogotovo ako si taj dan ukopao 15-godisnjeg rodjaka s kojim si odrastao
koji je poginuo pred kucom, u mahali, gdje su se sklonili, tj. pobjegli ispod noza
ako si taj dan s njegovim ocem skupljao po avliji kupio prosuti mozak
Tesko ti je samo sto ne mozes otici na Borije i naci bas tog majmuna koji je svaki dan rokao po mahali.
E to mi je i danas tesko pravo i od toga imam traumu
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#27 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by no_pasaran »

horosko wrote:Pitas vojnike kako su mogli ubijati u borbi i time od njih pravis barbare...kako su mogli ubijati a da danas mogu normalno zivjeti? Pa nadji adekvatan forum i pitaj kako su mogli pobiti tolike civile, nenaoruzane, vezane i sta vec ne, pa opet zive normalno...i pricaju o tome.
I imaju paradrzavne organe da ih stite, i dobivaju penziju, i imaju svoje organizacije, i praznike, i internet stranice i diće se time, i pišu sebi pjesme, i djecu odgajaju da sutra budu ista i gora...
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#28 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by apreusi »

krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#29 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Desert Wind »

apreusi wrote:krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
:mrgreen: :dance: :thumbup:
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#30 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by drug bevc »

apreusi wrote:krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
i onda je naišao svizac........
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#31 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by junkers »

apreusi wrote:krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
datum?
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#32 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by sheilak »

stochar wrote: pitanje emisije je bilo, da li su heroji koji na sebi ponesu sve (jer da oni ne pobiju protivnicke vojnike ko bi) fakat heroji ili psihopate...
U takvim ekstremnim uslovima pretpostavljam da se tretiraju kao heroji, no takvim ljudima-ako pri tome ne osjecaju nista, po meni, nedostaje kljucan dio ljudskosti-griznja savjesti. Smatram da je u ljudskoj prirodi da osjecaju strahopostovanje( svjesno ili nesvjesno) prema svim oblicima zivota i da im je prvi nagon zastiti i ocuvati zivot. Ako su, na zalost, pri tom prinudjeni ubiti, to ostavlja duboke, bolne tragove na psihi. Ne vjerujem dakle, da nam je nagon za ubijanjem primaran. Ako se kod nekog i ispolji, onda je to ipak izuzetak od pravila i smatram da se tu radi o nekom obliku atavizma. Za kontrolu ili eliminaciju takvih pojava, medjutim, postoji visa svijest koja nas i cini ljudima.

Ali, naravno, postoji i ta druga nesretna strana koja nas tjera ljude da zaborave sve sto je humano u njima i da se ponasaju na nacin kojeg bi se i zivotinja zastidjela da moze. I onda i drugi budu prinudjeni spustiti se na nivo zvijeri-da bi se odbranili. To je zapravo tragicno-da te neko prisiljava na izbor-ubiti ili biti ubijen i time te unistava na ovaj ili na onaj nacin. Jer iako imam potpuno razumijevanje za osobu koja ubije u samoodbrani ili da bi zastitila nekog drugog, smatram da takav cin ostavlja neizbrisiv ruzan trag na dusi. Iako toga mozda neki i nisu svjesni.
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#33 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by apreusi »

junkers wrote:
apreusi wrote:krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
da ne govoriš o 12.12. 1992?
krupac-avgust .92god.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#34 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by junkers »

apreusi wrote:
junkers wrote:
apreusi wrote:krupac.
stigla naredba da se organizuje IDC za ubavivanje unutar neprijateljski linija kod RRU .
brzo je izvrsena selekcija od 9 ljudi i za nepuna dva dana smo bili na zacrtanim polozajima .
akcija je zapocela u 3h ujutro a zavrsila u oko 6h
prije akcije krenuo sam sa jednim strelcem da zauzmemo P.P kad na 10 metara primjetimo dva cetnika kako sjede i jedu.ovaj drug sto je bio s mnom je htjeo da i neutralise sa MGV-om 176 al posto je ta puska tek stigla u nase redove nisam bio uvjeren u njenu efikasnost pa tako da smo se odlucili za neutralisanje bajonetima dok su im usta puna hrane .
pridzemo im na 5 metara a ovaj drug me zaustavlja i predomislja se i govori haj da i mi prikoljemo dok jedu da i ne ometamo grehota je :lol: a ja ga pogledam zbunjeno onako sav mokar,blatnjav a on mi govori. pa nije kaze fino da i prekidamo.... da ne pricam sta je bilo dalje.
rezime je:
zadate zadatke odradili perfektno, 17 likvidirano, napravljena ogromna steta u MTS-u i B/V
i najvaznije nismo imali ni jedan gubitak.
da ne govoriš o 12.12. 1992?

krupac-avgust .92god.

šerifići, ;-)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#35 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by pustopoljina »

bihac 1998. kafic zakljucan...pustaju jednog "sindromasa" (tako su ih zvali) koji je sa jednim iz tog kafica bio u istoj jedinici. kako ulazi,tako pocinje piti, vec pijan i prvo nista...kuzira i pije...raja prica,normala...i onda u neka doba pocinje pricati o nekakvim pregovorima sa cetnicima, bili su unproforci i prevoditeljica sa njima...na nekakvom punktu. odjednom je pocela pucnjava,iz cista mira i niko nije kontao ni ko,ni zasto puca...unproforci polijegali,svi ostali pucaju...on misli da je ubio tu djevojku,tj.da je njegov rafal ubio bas nju. place covjek i pije i govori kakva joj je bila bluza,kosa...ma prestrasno. cijelo vrijeme se obraca ovome iz svoje bivse jedinice,a on pokusava da prekine tu pricu.

drugu sam pricu cula dvijehiljade i neke...lik iz batajnice (opet batajnica :-) ) ide u rat...u bosnu,naravno...uz povremene dolaske kuci...rat se zavrsava,on opet u batajnici tri puta pokusava izvrsiti samoubistvo, svaki put ga neko od porodice nadje i onda je otisao od kuce i objesio se u sumi.
i jos neke price...gora od gore...
User avatar
jazzer
Posts: 7210
Joined: 20/12/2004 14:44

#36 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by jazzer »

pustopoljina wrote:...drugu sam pricu cula dvijehiljade i neke...lik iz batajnice (opet batajnica :-) ) ide u rat...u bosnu,naravno...uz povremene dolaske kuci...rat se zavrsava,on opet u batajnici tri puta pokusava izvrsiti samoubistvo, svaki put ga neko od porodice nadje i onda je otisao od kuce i objesio se u sumi.
i jos neke price...gora od gore...
Najezio sam kada procitah za ovog lika iz Batajnice :lol: . On kao onaj lik iz Alan Forda sto stalno
pokusava da se ubije al' mu ne ide :) .
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#37 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by pustopoljina »

a znas sta...vjerovatno je to bilo "pomozite mi"...ti pokusaji.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#38 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by PapakizSarajeva »

Imam dobrog prijatelja, iz okoline Sarajeva, Zlatni ljiljan ( LJILJANCINA ). Samo suti o svojim ucescima u akcijama i smjeska se . Nikad nisam od njega cuo ni jedne rijeci ni o jednoj akciji. Njegovi drugovi iz jedinice su mi pricali sve i svasta o tim njihovim akcijama. Popijemo, napijemo se ... Nema PTPS-a, normalan covjek. Samo suti (kad je tema rat ) i smjeska se. Volim ga k'o brata ...

A znam da je bio strasan borac, ne po njegovim pricama, po pricama njegovih ratnih drugova ...
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#39 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by exliberal »

Kao sto neko napisa ranije ti sto se hvale u 90 % slucajeva nisu ni bili blizu ratovanja, ja dosta cest sanjam rat ali me u tim snovima uvjke svabe ( majku im svabsku :) ) ganjaju i pokusavaju da ubiju......
vezano za temu....kad izbije rat tek onad vidimo kakvih sve budala ima medju nama, ja sam bio svjedok kad je jedan posao da otkine mrtvom srbinu tri prsta sa desne ruke i vec je uzeo noz da sjece ...u tom trenutku mu sin dolazi na liniju i kad je vidio sta mu otac hoce da radi repetirao je pusku i rekao ti mu otkini prste ja ce te ubit....prezivjeli su rat obadvojca ali je sin izasao vani i koliko znam nekontaktira sa ocem....zalosno
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Truba »

nadam se da niko neće napisati materijal za sipu
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#41 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer »

exliberal wrote:Kao sto neko napisa ranije ti sto se hvale u 90 % slucajeva nisu ni bili blizu ratovanja, ja dosta cest sanjam rat ali me u tim snovima uvjke svabe ( majku im svabsku :) ) ganjaju i pokusavaju da ubiju......
vezano za temu....kad izbije rat tek onad vidimo kakvih sve budala ima medju nama, ja sam bio svjedok kad je jedan posao da otkine mrtvom srbinu tri prsta sa desne ruke i vec je uzeo noz da sjece ...u tom trenutku mu sin dolazi na liniju i kad je vidio sta mu otac hoce da radi repetirao je pusku i rekao ti mu otkini prste ja ce te ubit....prezivjeli su rat obadvojca ali je sin izasao vani i koliko znam nekontaktira sa ocem....zalosno
Tako se i meni nekako cini. Pola ovih sto su navodili da nemaju problema, ili nisu vidjeli rata, ili je rijec o onih 2 posto vec prije spomenutih.
Onaj sto rece da je imao motiv zbog gubitaka u porodici - nekako sumnjam u to. Imam i ja jednu poznanicu koja je rat provela u Vojkovicima, a nekog veoma bliskog su joj ubili granatom koja je ispaljena sa Igmana. U ono malo sto smo se druzili nisam stekao neko povjerenje da mogu sa sigurnoscu da kazem da je to sto ona prica istina, ali sigurno ima civila koji su nastradali od nase granate, pa opravdava li to sve njihove zlocine?
Rat je puno jebena stvar, a normalnom covjeku nikakav dogadjaj nije mogao olaksat ubijanje. Citajuci onog Vikicevog specijalca upamtio sam jedan dio koji mi je itekako odzvanjao u glavi. Na samom pocetku rata na televiziji su prikazali oca jednog djecaka kojeg je pogodio snajper. Vikicevac je ovo posebno naglasio, a i meni je odzvanjalo. Helem, otac je izjavio, potpuno jecajuci, da mu je zelja upoznati onog ko je pucao u dijete, samo kako bi ga pitao sto mu to treba, sto mu treba pucati u dijete. On nije mislio da ga ubije, on je mislio da sjedne i poprica sa njim. A dijete mu stradalo. Tako da poprilicno otpada teza da je osveta najbolje gorivo. Opet ovisi od individue.
I ja sam misljenja da alkohol otvara mnogo pandorinih kutija.
Voda, komsija
Posts: 24
Joined: 02/07/2010 11:09

#42 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Voda, komsija »

Ti sumnjas ?
Hoces da kazes da to dijete nije poginulo filozofe ( i 3000 drugih )
Ti si jedan obicni provokator
Sreca tvoja pa je forum u pitanju, volio bih da mi uzivo izrazis sumnju
Administracijo, dokle cete vise pustati cetnicima da laju

Idi u Lukavicu pa sumnjaj
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#43 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer »

Voda, komsija wrote:Ti sumnjas ?
Hoces da kazes da to dijete nije poginulo filozofe ( i 3000 drugih )
Ti si jedan obicni provokator
Sreca tvoja pa je forum u pitanju, volio bih da mi uzivo izrazis sumnju
Administracijo, dokle cete vise pustati cetnicima da laju

Idi u Lukavicu pa sumnjaj
Decko dragi, ovo nije politicko pitanje, koliko god ti to pokusao da predstavis. U Lukavicu necu, jer tamo ne pripadam. Ovo pitanje sto sam postavio na forumu odnosi se na sve strane koje su ratovale. Apsolutno ne sumnjam da je to dijete poginulo, ali sumnjam da ta njegova smrt moze nekome sluziti kao opravdanje za daljnje ubijanje. Ne vjerujem zbog toga sto sumnjam da necija nevina smrt moze od nekog sasvim normalnog covjeka stvorit masinu za ubijanje. Vjerujem da ako e neko pak i ubio, da mu svakodnevnica nije tako lagana kako neki pokusavaju predstaviti. Tome svjedoce i ovi momci sto su se javili, koji su ili gledali ubijanja, ili sudjelovali u njima.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#44 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by high_volume »

fixer wrote:...Doticni je uzeo cizme, jer su mu trebale. No druga stvar je meni tu bolesnija. On se time hvali. Sin mu je imao blagi osmijeh.
Bez obzira sto je rat, bez obzira sto se ubija da bi se prezivilo, ne znaci da ce ti poslije svega biti lako zaspati. Pa svi smo mi prvo ljudi, a onda robovi ideologija koja nas razdvaja. Mene interesuju upravo ovakvi primjeri kao sto je ovaj moj. On je prvi covjek kojeg znam da je ubio. Puno ih je sa takvim i slicnim iskustvima u ratu. Zanima me kakve oni procese imaju u svojim glavama.
Rat je posebno psihološko stanje za sve stanovnike ratnog područja, posebno za one koji se nalaze na borbenim položajima, u situacijama u kojim ubijanje protivnika znači sopstveno preživljavanje. Rat je borba za teritorij, rat je borba za hranu, rat je borba za dominaciju koja sve to zajedno znači, ne samo svojstvena čovjeku, već i životinjama...
Rat je surovost koju svako biće na planeti nosi u sebi, rat je u našim genima...ubijanje je u našim genima.

Međutim, svaki rat u sebi sadrži i ratne lešinare, poput ovog "čizmara". Da sam bio prisutan tada vjerujem da bi mu to bilo zadnje skidanje s mrtvog tijela :x
Osim "lešinara", ratne priče, posebno u zadnjim decenijama, sadrže i ideološka, vjerska smaknuća, posebno svirepa i monstruozna ubistva. Primjera imamo u bosanskom ratu, ali i tamo na Bliskom i Srednjem Istoku. Obje ove vrste ratnika su psihički poremećene i ne vjerujem da su tema ove diskusije.

Posebno je razmatrati i poimati rat iz mirnodopskih uslova.
Zanima me ponašanje fixera ili drugih "pro-pacifista" - protivnika ratnih ubijanja da se oni nađu u ratnim borbama?
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#45 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by sarayewo »

Nije stvar osvete, stvar je prezivljavanja... Nevjerovatno je sta je covjek spreman uraditi i koliko je spreman podnijeti kad je prezivljavanje u pitanju. Dovoljno je da se svi mi sjetimo sta smo prezivjeli u 4 godine opsade Sarajeva, i sa ovog danasnjeg aspekta razmislimo kako je to bilo moguce. U pocetku sam pizdio sto ljudi ne vjeruju - i to ne stranci, nego npr. moja rodbina iz Tuzle... jednostavno ne mogu da svare da je moguce zivjeti onako kako smo zivjeli tih godina. Danas, kad pricam te price, i sam se zapitam kako je to bilo moguce.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#46 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by fixer »

high_volume wrote:
fixer wrote:...Doticni je uzeo cizme, jer su mu trebale. No druga stvar je meni tu bolesnija. On se time hvali. Sin mu je imao blagi osmijeh.
Bez obzira sto je rat, bez obzira sto se ubija da bi se prezivilo, ne znaci da ce ti poslije svega biti lako zaspati. Pa svi smo mi prvo ljudi, a onda robovi ideologija koja nas razdvaja. Mene interesuju upravo ovakvi primjeri kao sto je ovaj moj. On je prvi covjek kojeg znam da je ubio. Puno ih je sa takvim i slicnim iskustvima u ratu. Zanima me kakve oni procese imaju u svojim glavama.
Rat je posebno psihološko stanje za sve stanovnike ratnog područja, posebno za one koji se nalaze na borbenim položajima, u situacijama u kojim ubijanje protivnika znači sopstveno preživljavanje. Rat je borba za teritorij, rat je borba za hranu, rat je borba za dominaciju koja sve to zajedno znači, ne samo svojstvena čovjeku, već i životinjama...
Rat je surovost koju svako biće na planeti nosi u sebi, rat je u našim genima...ubijanje je u našim genima.

Međutim, svaki rat u sebi sadrži i ratne lešinare, poput ovog "čizmara". Da sam bio prisutan tada vjerujem da bi mu to bilo zadnje skidanje s mrtvog tijela :x
Osim "lešinara", ratne priče, posebno u zadnjim decenijama, sadrže i ideološka, vjerska smaknuća, posebno svirepa i monstruozna ubistva. Primjera imamo u bosanskom ratu, ali i tamo na Bliskom i Srednjem Istoku. Obje ove vrste ratnika su psihički poremećene i ne vjerujem da su tema ove diskusije.

Posebno je razmatrati i poimati rat iz mirnodopskih uslova.
Zanima me ponašanje fixera ili drugih "pro-pacifista" - protivnika ratnih ubijanja da se oni nađu u ratnim borbama?
Moje stajaliste na ovoj temi nije da se nije trebalo ratovat. Bezveze me svrstavas u pacifiste. Nisam dosao da sudim onima koji su ratovali. Dosao sam da spoznam iskustva ljudi koji su prosli najgroznije zivotne strahote. Kako provode vrijeme sad u miru. Nekako sumnjam da ih duhovi proslosti ne progone. Znam ja da je rat surov, ali da ljudi nastave da budu surovi i nakon kraja rata, to malo tesko mogu da razumijem. Ne mogu da razumijem smijeh ovog ko i dan danas na spomen svojih ubijanja dobije erekciju. A tako mi se ucinio otac ovog momka.
User avatar
frfi.
Posts: 406
Joined: 05/04/2009 14:56

#47 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by frfi. »

da se razjasni-ta prica o ubijanju sa osmjehom je fuj.
ali da bilo ko kaze losu rijec nekom vojniku koji moze(hvala Bogu) normalno da zivi nakon sto je branio svoju porodicu i jos 54325345 drugih nasih porodica???????????????? ma odakle vam pravo :x
sad bi svi trebali patiti i muciti se zivjeti dan za danom?

znate, bili ste primorani da nas branite i hvala vam svima na tome, ali eto kako vi zivite s tim? i ako mozete normalno zivjeti, pa mora da ste jako losi ljudi :x ma daj....bezobrazluk....
jarancuga
Posts: 800
Joined: 28/07/2010 14:40

#48 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by jarancuga »

haman ce bit istina sto moj komso sejo veli, jarane, ja u zivotu mrava nisam zgazio ( 100% tacno, jer smo odrasli zajedno ) al kad se sjetim svoje djece kako bi se provela da nam linija rikne.....ma hebem im sve po spisku....udri po olosu...
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#49 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by exliberal »

Kad vec pricamo o ljudima koji su izgubili nekog u porodici .....sreo sam nazalost dosta takvih ljudi i primjetio sam da ogromna vecina kad ih pitas sta bi radili kad bi se dofatili suprotne strane je rekla a sta bi im radio/la....samo bi im rekli da su ubili covjeka pa nek zive ostatak zivota sa tim teretom, onaj ko je mrtav mrtav je zauvjek.....
Vise bi se klali ovi sto nisu bliza familija .....rodjaci i ostali , nekad imam osjecaj da bi to koristili kao izgovor da pokazu svoju pravu licnost .
Sad sto neko kaze prezivjeli rat pa poludili....kad sam izasao iz Sarajeva sreo sam strasno puno izbjeglica koje su osjetile rata par dana/mjeseci....njihovo kukanje, nekakvi "ratni"stresovi, jadikovanje kako je njima bilo tesko, haman mi uzivali ....kad bi mene pitali gdje sam bio i sta sam radio...ma nista jebiga zadesio se u Sarajevu....cijeli rat? da ...pa kako je bilo...lakse nego vama...mi smo imali samo dva cilja, da ostanes ziv i da jedes...
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#50 Re: Strana rata o kojoj se ne prica

Post by Cyber-harambashica »

Moj rodjak je, kad je zakuvalo u Hrvatskoj, bio u JNA.
Zarobili su sve vojnike. Majke iz cele zemlje su autobusima isle po svoje sinove, ujna mi je pricala kako su ih kod Osijeka gadjali kamenjem...
Nakon par meseci zarobljenistva uspeli su da ga izvuku, uz kiseli smeh tog nekog, sta li je, general, p.m. ne razumem se u cinove...Imate srecu da vam sin ima hrvatsko ime..inace ne bi ga vidili tak brzo...

Nikad nikom nije pricao sta je bilo, taj moj Ivica koji je jednostavno bio momak koji voli bad religion i igrao kosarku.

Na svu srecu, vratio se kuci...Ali skroz drugaciji. Vise nije ni igrao kosarku, izbegavao staro drustvo.
Kad je zakuvalo u Bosni..on kao da je jedva cekao taj trenutak. Nisam bila tad tamo, znam samo pricu, kako je naprosto poludeo, hteo je u RAT,,,i bilo mu je svejedno koga ce ubiti (njegove reci).
I opet, na svu srecu, roditelji su ga sprecili.
I na svu srecu, sad zivi nekim normalnim zivotom...kako je u njemu, to samo on zna.

Sta hocu da kazem, sve se to vrti u krug...i taj bol, gnev, bijes, nemoc....kad se sve to skupi...onda valjda covek moze da puca i da ubije. Ali ja to samo predpostavljam.
Locked