Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
idemodalje

#1 Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by idemodalje » 17/06/2010 13:10

Pozdrav forumašima!
intresuje me da li je neko imao slican slucaj s obzirom da sam se povrijedio na bazenu tj. tacnije na izlazu iz wc-a gdje sam se poskliznuo tako da mi je noga otisla pod stok vrata gjde je stok odignut nekih 3-4 centa od plocica (aluminijumski stok) tako da mi je prst desne noge bio sasjecen cca nekih 4-5 cenata. Hitna je dolazila i imam zapisnik o povredi! S obzirom da izvodjac radova nije smio ostaviti prazninu izmedju donjih plocica i stoka da li ima fajde da ih tuzim i koja je procedura! Napominjem da sam bio na bolovanju cca 15-20 dana!

pshhh

#2 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by pshhh » 17/06/2010 13:12

idemodalje wrote:Pozdrav forumašima!
intresuje me da li je neko imao slican slucaj s obzirom da sam se povrijedio na bazenu tj. tacnije na izlazu iz wc-a gdje sam se poskliznuo tako da mi je noga otisla pod stok vrata gjde je stok odignut nekih 3-4 centa od plocica (aluminijumski stok) tako da mi je prst desne noge bio sasjecen cca nekih 4-5 cenata. Hitna je dolazila i imam zapisnik o povredi! S obzirom da izvodjac radova nije smio ostaviti prazninu izmedju donjih plocica i stoka da li ima fajde da ih tuzim i koja je procedura! Napominjem da sam bio na bolovanju cca 15-20 dana!
Mislim da si kupovinom karte dobio i osiguranje ... raspitaj se ... malo.

Sunshine19

#3 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by Sunshine19 » 17/06/2010 13:17

eh ovako, mislim da bi trebao dobiti osiguranje samom kupovinom ulaznice. Ali npr. unuk od mamine prijateljice, koji je prije 3 godine na Termama zadobio povredu na onim toboganima(ostao trajno nepokretan), nije dobio ni marke odštete. Pa ne znam sad :/

nokia6170

#4 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by nokia6170 » 17/06/2010 13:24

http://www.millerandzois.com/pool-drowning-lawyer.html

dok recimo uprava bazena u Zadru je to rijesila ovako:

Bazen se koristi na vlastitu odgovornost, te se u slučaju ozljeda korisnici bazena odriču bilo koje vrste potraživanja prema Upravi ŠC Višnjik.
http://www.visnjik.hr/hr/kuni-red

u Srbiji recimo ovaj primjer gdje je policija preduzela potrebne radnje.

Povređeni u termalnom bazenu
7. jul 2007. | 16:20 -> 19:24 | Izvor: B92 Beograd -- Jedna osoba je teško, a druga lakše povređena od strujnog udara u termalnom bazenu u Banji Ždrelo kod Petrovca na Mlavi.

Zulfo Mehmedović iz Petrovca na Mlavi sinoć je zadobio teške telesne povrede od strujnog udara u termalnom bazenu u Banji Ždrelo, potvrdila je požarevačka policija za B92. Mehmedović je zbrinut na intenzivnoj nezi petrovačke bolnice, dok je njegova žena nakon ukazane lekarske pomoći puštena kući.

Uviđajna ekipa policijske uprave Požarevac je nakon završenog uviđaja konstatovala da su zaštitne sklopke na žaštitnim ormarima i razvodnoj kutiji neispravne, kao i da za bazen nije bio priključen glavni kabl za uzemljenje, navodi se u saopštenju policije, koja je najvaila pokretanje odgovarajućih radnji protiv odgovornih lica.

Ranije danas vlasnik hotela rekao je da u bazenu nije došlo do strujnog udara.

nokia6170

#5 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by nokia6170 » 17/06/2010 13:36

Evo jos nesto iz prakse:

Pitanje:

Kći se ozlijedila pri padu na mokrim i skliski pločicama na bazenu. Na tlu pokraj bazena pločice su od hrapavog materijala i nisu skliske ali se tamo, osim pločica, nalazi i „odvod“ koji je pokriven željeznim pokrovom, koji je bio mokar i sklizak, što je i uzrokovalo pad. Imam li pravo zahtjevati kakvu odštetu i od koga?

Franjo, Jastrebarsko

Odgovor:

Vlasnik i upravitelj bazena trebao bi skrbiti za normalno i prvenstveno sigurno kretanje u prostoru oko bazena, što on očito nije osigurao. S obzirom na učestalo zadržavanje vode na tlu oko bazena, upravitelj bazena trebao bi voditi računa o učestalom čišćenju, brisanju i sušenju površina koje su u protivnom skliske i na taj način spriječiti eventualne nezgode.
Odštetu je moguće tražiti direktno od upravitelja kupališta ako isti ima osiguranu odgovornost prema trećim osobama pri jednoj od osiguravajućih kuća, te da ona uključuje i odgovornost za ovo što se vama dogodilo.

Adriatik Asistent d.o.o.

Asana

#6 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by Asana » 17/06/2010 15:08

Sunshine19 wrote:eh ovako, mislim da bi trebao dobiti osiguranje samom kupovinom ulaznice. Ali npr. unuk od mamine prijateljice, koji je prije 3 godine na Termama zadobio povredu na onim toboganima(ostao trajno nepokretan), nije dobio ni marke odštete. Pa ne znam sad :/
Nije uporedivo ... ako je povreda nastala zbog nepravilnog koristenja tobogana, a oni svugdje stavili upozorenja i crteze kojim se pokazuje sta je zabranjeno i kako je dopusteno koristiti tobogan - ne moze dobiti odstetu od njih za povredu nastalu vlastitom krivnjom - zbog nepostivanja upozorenja.
Ali, ako je povreda nastala zbog kvara, neke nepravilnosti u izvedbi ili odrzavanju prostora, onda je odgovornost na bazenu.

udrch

#7 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by udrch » 17/06/2010 19:14

Ne vidim razlog da kriviš nekoga drugog zbog toga što si sam pao i povrijedio se..što niko drugi ne pade i ne razbi se, samo ti..gledaj brate kud hodaš..sam pao, sam sebi plati odštetu..nije te niko natjero da dođeš na bazen, sam si otišo..ljudi nisu ništa sakrili, sve si svojim očima mogao vidjeti..drugo je da je te recimo struja tresnula kao ovog u Srbiji, ali brate ti si pao na mjestu gdje niko drugi nije pao..

Ljubicasta27

#8 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by Ljubicasta27 » 17/06/2010 19:16

udrch wrote:

Ne vidim razlog da kriviš nekoga drugog zbog toga što si sam pao i povrijedio se..što niko drugi ne pade i ne razbi se, samo ti..gledaj brate kud hodaš..sam pao, sam sebi plati odštetu..nije te niko natjero da dođeš na bazen, sam si otišo..ljudi nisu ništa sakrili, sve si svojim očima mogao vidjeti..drugo je da je te recimo struja tresnula kao ovog u Srbiji, ali brate ti si pao na mjestu gdje niko drugi nije pao..
Sto nalijepi covjeka :lol: :lol: :lol:

high_volume

#9 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by high_volume » 17/06/2010 20:15

Poskliznuo si se na drugom mjestu od onog za koji kažeš da građevinski nije urađeno po propisima, poskliznuo si se na pločicama na izlazu iz wc. Mogla ti je noga poći i u drugom pravcu, slučajnost je što ti je noga pošla na ono neizgrađeno mjesto.

Po meni, nemaš šansi na naknadu za ovu povredu...

vedrank

#10 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by vedrank » 17/06/2010 22:26

Sunshine19 wrote:eh ovako, mislim da bi trebao dobiti osiguranje samom kupovinom ulaznice. Ali npr. unuk od mamine prijateljice, koji je prije 3 godine na Termama zadobio povredu na onim toboganima(ostao trajno nepokretan), nije dobio ni marke odštete. Pa ne znam sad :/
Zato jer je snimljen kako nepravilno koristi tobogan! :D Nadzorne kamere su isle u korist Termi... :D

vedrank

#11 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by vedrank » 17/06/2010 22:32

high_volume wrote:
Poskliznuo si se na drugom mjestu od onog za koji kažeš da građevinski nije urađeno po propisima, poskliznuo si se na pločicama na izlazu iz wc. Mogla ti je noga poći i u drugom pravcu, slučajnost je što ti je noga pošla na ono neizgrađeno mjesto.

Po meni, nemaš šansi na naknadu za ovu povredu...
Naravno da ima... Ukoliko su nepropisno izradili odredjene gradjevinske elemnte, a on se povrijedio n aistim(ako uzmemo pretpostavku da je normalno hodao) onda ITEKAKO ima pravo na odstetu!!! :D

high_volume

#12 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by high_volume » 17/06/2010 22:50

vedrank wrote:
Zato jer je snimljen kako nepravilno koristi tobogan! :D Nadzorne kamere su isle u korist Termi... :D
A neko je napisao pravilnik za upotrebu tobogana? :-)

vedrank

#13 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by vedrank » 17/06/2010 22:58

high_volume wrote:
vedrank wrote:
A neko je napisao pravilnik za upotrebu tobogana? :-)
Imas na vrhu tobogana graficki prikazana pravila+upozorenja od uposlenika...

Ona zabranjena ponasanja su na slicicama precrtana debelom crvenom dijagonalnom linijom!!! :D

osa

#14 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by osa » 17/06/2010 23:17

odšteta od osiguranja se dobija ukoliko imaš trajne posljedice, zbog rasjekotine i to na nozi, koja ne podliježe odštetama zbog narušene estetike (kao lice npr.), sumnjam da ćeš išta dobiti taman i da si osiguran.

atko

#15 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by atko » 18/06/2010 00:06

Sam pao sam se ubio ... ne vidim nikakav osnov zasto bi neko bio odgovoran ...

cule64

#16 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by cule64 » 21/06/2010 05:32

Pozdrav

Da bi uspio sa tužbom moraš, prije svega, dokazati da si pretrpio štetu. Šteta u tvom slučaju bi mogla da se sastoji od: troškova oko liječenja i drugih potrebnih troškova s tim u vezi,izgubljene zarade zbog nesposobnosti za rad za vrijeme liječenja, i evtl. pretrpljenih fizičkih bolova. Bio si na "bolovanju" i poslodavac ti je platio za svo vrijeme nesposobnosti za rad, pretpostavljam, naknadu umjesto plaće u iznosu kao i da si radio. Troškove liječenja je, opet pretpostavljam, podmirio Fond zdravstvenog osiguranja. Fizički bolovi, po mom mišljenju (ovo je ipak pitanje za vještaka medicinske struke), nisu bili takvog intenziteta i trajanja da bi opravdavali dosuđenje pravične novčane naknade. Šteta je umanjenjenje nečije imovine, ili sprječavanje njenog povećanja,i u situaciji koju si nam naveo oštećeni su tvoj poslodavac i Fond zdravstvenog osiguranja a ne ti. Ako griješim u pretpostavkama ispravi me pa ću ti onda reći šta da radiš dalje, čisto da ne ulazim sada bez potrebe u pitanja koja su dosta komplikovana čak i pravnicima (odgovornost imaoca opasne stvari, kauzalitet, eskulpacija imaoca opasne stvari, teret dokazivanja, utvrđivanje visine pravične novčane naknade nematerijalne štete, solidarna odgovornost naručioca i izvođača radova, etc.). Znači; ne preporučujem ti nikako da tužiš vlasnika bazena jer ćeš biti izložen obavezi plaćanja parničnog troška.

Incub

#17 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by Incub » 21/06/2010 05:57

Dosla Amerika kod nas.
Tuzite se za svasta,koa kod nji tamo-sto je kafa bila topla pa se neka tamo zalila-sad pise da je topla :lol:
Umrli a pusili veci dio zivota-sad pise da cigare stete ali nije dosta mora pisati da izazivaju rak...
Kod nas ce vlasnici uskoro uvesti formu da potpises svaki puta kad dolazis na bazen pa cete cekati u redu po sat-dva.
Poceo narod da se tuzi a zaboravljaju da kod nas sudstvo nije bas tako azurno kao u Americi. Dok dodjes na red proci ce godine.
Manite se sranja i uhvatite se rada.

idemodalje

#18 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by idemodalje » 25/06/2010 14:05

Problem je u tome sto sam se provrijedio na nacin prvenstveno sto je bilo klizavo al hajd i to nego gdje na dunjaluku ima da stok od vrata bude odignut od poda tj plocica 3 centa. Znaci da je stok od vrata bio postavljen po pravilu ja se ne bi povrijedio u smislu da mi je trebalo 10 konaca da mi sasiju prst! znaci teska povreda na nepravilno postavljen stok od vrata gdje su sada svi koji prolaze kroz ta vrata u opasnosti da se slicno ili isto ko ja povrijede!

Nije mi u cilju da dignem neke pare al ako ih mogu tuziti da isprave tu gresku to bi me zadovoljilo!

E vidis ja upravo s posla mrtav umoran reko da se malo relaksiram jos po baksuzluku povedem dijete od 5 godina koje je dozivilo sok kada je vidjelo da je hitna dosla po mene!

idemodalje

#19 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by idemodalje » 25/06/2010 14:15

atko wrote:Sam pao sam se ubio ... ne vidim nikakav osnov zasto bi neko bio odgovoran ...
Eh sad... ovaj moj slucaj ti je isto ko kad bi ti skocio u bazen a docekalo te nesto na dnu sto nije predvidjeno normama gradnje bazena i onda upravitelj il ko sta vec dodje i kaze.. pasha.. sam pao sam se ubio... :)

ili da te na toboganu doceka ekser ili saraf koji viri pa ti podere jaja :D ... pa ti dodje upravitelj i kaze hehehe pa zar nevidis slikovito uputstvo da moras preskociti taj ekser!

svako ko je isao na olimpijski bazen moze potvrditi kako je lose uradjeno i izvan svakih propisa u wc-u su plocice glatke tako je vrlo evidentno da ce se i dalje ljudi klizati i povrjeđivati.

1906

#20 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by 1906 » 25/06/2010 15:52

ima ona knjiga na ulazu - napisi sta te muci :D

Wind

#21 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by Wind » 25/06/2010 21:27

poricaj sa nekim advokatom, on ce ti najbolje reci o mogucnostima...

cule64 ti je najbolje odgovorio, znaci i da uspijes doci do naknade, to je toliko simbolicno da je zanemarljivo....
elem, svojevremeno sam htio da potegnem nesto slicno ali sam odustao zbog komplikacija i troskova....ne kazem da ih ne treba tuziti, dapace, inace nikad se niko nece nauciti pameti i radit ce sta hoce, ali dobro se raspitaj prije toga...

pametolog

#22 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by pametolog » 25/06/2010 21:35

cule64 wrote:Pozdrav

Da bi uspio sa tužbom moraš, prije svega, dokazati da si pretrpio štetu. ...
Bravo, rijetko dobar post na ovom forumu, jasan i strucan. Zato forumi i postoje, pored svima nama dragog supljiranja.

atko

#23 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by atko » 25/06/2010 21:48

@idemodalje navodis totalno suprotne primjere ... ako te doceka nesto u bazenu onda jeste bazen kriv ... ali ako padnes u vc i udaris glavom o lavabo ... sta onda ?? bazen je kriv sto lavabo nije gumiran ?? ili udaris o radijator ... bazen je kriv sto je bas tu bio radijator ... jedino ima malo osnove ako su plocice klizave ... ali i tu ako postoji negdje natpis "pazi klizavo" opet su se ogradil ... mislim navijam za tebe da se razumijemo ako ima i trunka osnove ... ali bahato osoblje bazene i bezobrazno osiguranje imaju 1001 nacin kako da se zastite

CiCiban

#24 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by CiCiban » 25/06/2010 22:02

zbog ovakvih stvari su uveli nadzorne kamere na neobicnim mjestima :P
međutim, pao si u pogrešnom dijelu svijeta

idemodalje

#25 Re: Povreda na bazenu - da li ih tužiti?

Post by idemodalje » 26/06/2010 08:34

atko wrote:@idemodalje navodis totalno suprotne primjere ... ako te doceka nesto u bazenu onda jeste bazen kriv ... ali ako padnes u vc i udaris glavom o lavabo ... sta onda ?? bazen je kriv sto lavabo nije gumiran ?? ili udaris o radijator ... bazen je kriv sto je bas tu bio radijator ... jedino ima malo osnove ako su plocice klizave ... ali i tu ako postoji negdje natpis "pazi klizavo" opet su se ogradil ... mislim navijam za tebe da se razumijemo ako ima i trunka osnove ... ali bahato osoblje bazene i bezobrazno osiguranje imaju 1001 nacin kako da se zastite

sve si nabrojo gore sto se moze protumaciti i vako i onako al ja nisam spominjao lavabo ili radijator koji po pravilu treba da stoje i da sam se nagrdio na radijator ili lavabo ne bi se blamiro vjeruj mi ni da pitam imal fajde tuzit ih, medjutim, ja sam se nagrdio na stok od vrata koji bi trebo biti postavljen tako da se covjek nemoze nagrditi na njega (jedino ako je to neki novi fazon u građevinarstvu). Znaci stok od vrata odignut 3 cm od plocica gdje haman citavu ruku mozes zavuci ispod stoka a s obzirom da su plocice glatke to su ujedno i klizave. Meni se dogodilo da sam se samo poskliznuo i da mi je noga podletila ispod stoka koji mi je sasjeko prst.

Pa naravno da se mora dokazati da sam povredu! Od karte, svjedoka a i izvjestaja od hitne koja je dolazila i sl. Kada sam postavio ovo pitanje to se podrazumjevalo da imam dokaze :)

Elelm kako sam shvatio piši prošalo... jedino mi ostaje da se malo mame sjetim onome ko je gradio i koje konstruisao a malo i inspektoru koji je sve te takve radove odobrio... a mozda i nacelnici koja je pozurila da otvori bazen u svom mandatu!

Hvala svima na odgovorima!

Post Reply